Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Не съм сигурен на колко години стана, но след като сглобих ново ПС и си взех две ссд-та от старото взех само кутията и харда си WD 1TB за сторидж. От няколко дни обаче виждам, че има проблем с нещата които са на него. Едвам се отварят или е not responding. Реших, че е защото просто е доста пълен и старичък, но след няколко теста с тула на WD и Seagate при тестовете фейлва. А с тази HD Tune всичко е ок секторите в зелено, но в единя таб ми пишеше в жълто 69 unstable sectors и warning.

Ето няколко скрийна:

1. https://prnt.sc/gdbsha

2. https://prnt.sc/gdbsmu

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ясно. Тези скрийнове дето си ги дал 5 пари не струват като информативност.

Покажи скрийн на смарт теста от HD Тune

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покажи какво ти дава HD tunes в секцията Health status.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно пък тези скрийншотове дават точна информация, понеже теста е с инструмента на производителя на твърдия диск.

SMART теста минава ли го?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Междудругото имах същите проблеми само, че с по - малък размер харддиск преди няколко седмици. Премествай си нещата от него по - бързо докато не си ги загубил, ако разбира се ги нямаш на други преносители. При мен постоянно забиване и т.н. и един ден сдаде багажа. При мене ако не забие при отваряне на някоя папка, то тогава дава грешка и пак всичко отначало трябваше да отворя. Хубаво, че се усетих на време и си преместих нещата с триста зора, за да не ги загубя. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно е хубаво такъв род тестове да се правят независимо от ОС. Ако ти е важно да се оправиш с този диск се обърни към Самуил Каракашев, който има профил тук като samo.

Успех!

П.П. Виж тук, ако ти се занимава(grc).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, KnoX написа:

Междудругото имах същите проблеми само, че с по - малък размер харддиск преди няколко седмици. Премествай си нещата от него по - бързо докато не си ги загубил, ако разбира се ги нямаш на други преносители. При мен постоянно забиване и т.н. и един ден сдаде багажа. При мене ако не забие при отваряне на някоя папка, то тогава дава грешка и пак всичко отначало трябваше да отворя. Хубаво, че се усетих на време и си преместих нещата с триста зора, за да не ги загубя. ;)

Аз заради това ги свалих. Четох в чужди форуми как хората казват на други потребители да не гледат програми като HD tune защото едва ли не са фейк а да ползват програми на производителя както направих аз. Но пък щом сте казали ще ви направя и други скрийншоти, но утре сутрин. Като цяло на тоя хард са ми важни снимките, игри и филми не ме бъркат. Така че ще се ориентирам към някоя облачна услуга за бекъп и ако се наложи ще го сменяме. Както казах утре ще ви дам още снимки, но и на мен ми мирише на умирачка...

п.с. Аз в момента имам и друг проблем, че ОС-а ми е на едно ссд а не на този хард а въпреки това почна по-бавно да ми зарежда ОС-а при старт на пс-то. Явно нещо се е омазало и ще трябва и преинсталация на ОС-а след това...

п.с. Исках да цитирам @Stoyannnov :)))))))

преди 3 часа, Емил Костов написа:

Покажи какво ти дава HD tunes в секцията Health status.

https://prnt.sc/gdeue9

Редактирано от G0ld
edit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хард диска ти си заминава. За мен резултата от HD tune е достатъчен. Поне 50 пъти съм имал такава грешка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Емил Костов написа:

Хард диска ти си заминава. За мен резултата от HD tune е достатъчен. Поне 50 пъти съм имал такава грешка.

А понеже ме караха да пускам и друга програма (не знам има ли смисъл, тя е free - Speccy) Там излезе това, всичко good - https://prnt.sc/gdez86 

като цяло съм доста объркан...благодаря все пак за отговора. Ще се ориентирам към нов storage и преинсталация...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хард диска може да го използваш като втори диск без ОС, но не и да съхраняваш ценна информация на него. Купувай нов хард диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дискът ти е наред, и удивително здрав за годините си.
Единственият от значение влошен параметър с 5% ти е C8, който така криеш от мързел да максимизираш картинките на скрийншотовете си. Добре, че не си могъл да минимизираш последната картинка, та да разберем какъв ти е цялостният статус на диска. Стойността на параметър C5 ти е наред, нищо че е в жълто. На нейната стойност не може да се разчита като знак, освен това е един от малкото параметри на SMART, които са 'еластични' и могат да си върнат предишни стойности при нулиране на диска. На всичкото отгоре имаш 0 релокирани сектори.
При тези ти стойности от SMART, дискът ти има потенциал да изкара още много години, та ти си го ползвал само 25% време от проектната му употреба.

Редактирано от ZeroG (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, не е от мързел, просто направих доста скрийнове и не знам кое е най-важното да се покаже. Ще направя още някой само кажи от коя програма и кое искаш да се вижда.

п.с. @ZeroG мерси за инфото иначе, но всички останали пък ми отговарят, да не разчитам повече на тоя хард защото всеки един момент може да "замине" и че това било признак да се отървам или пазя за резерва. 

Сега ти ми даваш надежда, но не знам как точно трябва да го оправя. Имам и друг проблем, когато реша да откача сата кабела от този диск за да ми тръгне ПС-то без него (защото ОС-а ми е на ссд-то) ПС-то обаче ме вкарва в БИОС-а, там всичко е сложено да буутва от ссд-то, но въпреки това не иска да се зарежда win-а. Като закача пак този HDD и win-а ми зарежда вече, но на буутващия скрийн мисли много време. Не разбирам защо така, някакъв остатъчни файлове от ОС-а ли има останали без които не иска да буутва....чудя се дали да не преинсталирам уина на изключен HDD и да видя всичко ли е наред и ако е значи е било от хард-а и да го заменя с нов...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж ся, всеки диск може да умре по всякое време и да е бил в цветущо до този момент здраве. Други пък - уж малко болни - изкарват години с болежките си.
Запази си този последния скрийншот (Speccy) и периодично прави нови и трупай за сравнение. Ако забележиш бърза промяна и на други параметри в нормализираните им стойности (Current) в направление намаляване по стойност, като - 01, 05, 07, 0А-0B, C4-C6, C8 - то със сигурност дискът си заминава.

Относно фикс на проблема четене/запис  с HDD - препоръка за пълен формат (не quick) на диска ти от Уиндоус. Процесът ще трае 1.5-2 часа за такъв размер на диска.

Относно проблемa със зареждането ти на Уиндоуса - подозирам, че инсталцията ти е на SSD-то, но EFI партишънът  е на HDD-то.
Покажи скрийншот на дисковете ти от Disk Management.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си с UEFI, a с MBR, но пак същата ситуация имаш. Забележи - System, Active партъшъна ти е на HDD-то. Ta затова като махнеш HDD-то и не можеш да заредиш Windows.

Последното пък означава, че в BIOS си сложил Legacy boot, a не EFI

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сега как е най - правилно да направя новата преинсталация? Първо да форматирам и закрия всичко на тоя хард и после при инсталацията да оствая само ссд-то в което ще инсталирам уина или просто да изключа другите хардове и да преинсталирам? Ма така нали ще останат тия файлове пак на него.

Редактирано от G0ld (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен, вместо да си играеш с фискове, най-чисто е да направиш нова инсталация на Уиндоус.
Стъпки:
а) откачи физически от SATA кабела всички дискове, без тоя на който ще инсталираш Уиндоус. Така опростяваш реда на дисковете и произтичащия от това проблем.
б) слагаш в BIOS настройка за EFI, а не някакво Legacy boot.
в) инсталираш Уиндоус нормално
г) изключваш компа и включваш останалите дискове към SATA.
д) пълен формат на HDD (препоръка), а ако не можеш поради налични данни и информация там- затрии само първия партишън (100 MB) от Disk Management

П.С. Забравих да те питам с какъв Windows си. Горното важи за Windows 8 и 10

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ZeroG написа:

д) пълен формат на HDD (препоръка), а ако не можеш поради налични данни и информация там- затрии само първия партишън (100 MB) от Disk Management

П.С. Забравих да те питам с какъв Windows си. Горното важи за Windows 8 и 10

При Win 8.1/10 няма 100MB дял.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

S 10 Pro съм 64 бит. А пълен формат ще мога да дам защото в момента си местя снимките от тоя хард на едното ССД така че ще оствая само филми и игри там които ще затрия... и готово.

p.s. лошото е че не мога да започна с преинсталацията защото не мога да си прехвърля снимките на друг носител...много е бавен харда и 30 40 50 гб снимки с тази скорост ще ми трябват дни дори седмица за да ги прехвърля... пфф.

Редактирано от G0ld (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почти прехвърлих нещата си на двд-та и ссд-то. Направих и буутваща флашка. Остава да ви питам какъв хард да си взема? Seagate-че 2тб 7200 гледам, че върви по 140 кинта. Гледам,че тях или WD продължават да бъдат най-препоръчваните, но гледам, че вече предлагат само 2 години гаранция, а по-рано имаха по 5... със същото качество ли са като "едно време" или? И струва ли си да дам пари за SSHD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам един диск, който от години е така и си го ползвам в Windows-ки RAID0 с още един диск и държа игри на него само, увеличават се понякога лошите сектори, но си работи без проблеми вече с години. Чакам го да умре, но не иска, на Surface тест минава без грешка :)

10450594_817616128289166_7842184612323315034_n_cr.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То хубаво да държа моя докато умре, разбирам ви. Но как да го ползвам след като едно нормално влизане в него за разглеждане на файловете отнема толкова много време, че чак забива пс-то? Или пък с тази жалка скорсот на четене и записване.  Тоест как да складирам нещо на него като самото записване на това нещо ще трае цяла вечност, а ако ми се наложи пък да го отворя или подкарам не виждам как ще стане.... филм или игра със сиг ще секат...снимки пък ще разглеждам цяла вечност...тоест не разбирам как така продължават да ви слжуат вярно докато умрат?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В такъв случай няма смисъл наистина да го мъчиш, давай го за рециклиране. Или ако ти се занимава го отвори и си извади магнитите - доста са мощни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпреки,че след преинсталацията и удрянето на един пълен формат може малко да живне и аз не знам още. Но ако все пак реша да го махна за да нямам толкова много накачени хардове из кутията, каква символична цена мога да му искам? Поне да смъкна някой лев от новия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, G0ld написа:

То хубаво да държа моя докато умре, разбирам ви. Но как да го ползвам след като едно нормално влизане в него за разглеждане на файловете отнема толкова много време, че чак забива пс-то? Или пък с тази жалка скорсот на четене и записване.  Тоест как да складирам нещо на него като самото записване на това нещо ще трае цяла вечност, а ако ми се наложи пък да го отворя или подкарам не виждам как ще стане.... филм или игра със сиг ще секат...снимки пък ще разглеждам цяла вечност...тоест не разбирам как така продължават да ви слжуат вярно докато умрат?

Аз още в началото ти написах, че хард диска си заминава. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.