Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!Имам лаптоп Asus k52f.От известно време започна да се изключва сам,след като се натовари малко,перката за охлаждане се включва на максимално и гасне.Бях две седмици без антивирусна,но сега когато вече имам и я пусна за сканирване или не открива нищо,или се изключва преди да е завършила сканирането.От какво може да е всичко това и само с преинсталиране дали ще се реши проблема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, bibona1990 написа:

Здравейте!Имам лаптоп Asus k52f.От известно време започна да се изключва сам,след като се натовари малко,перката за охлаждане се включва на максимално и гасне.Бях две седмици без антивирусна,но сега когато вече имам и я пусна за сканирване или не открива нищо,или се изключва преди да е завършила сканирането.От какво може да е всичко това и само с преинсталиране дали ще се реши проблема?

Доста притеснително! Какви са температурите под товар? Чистен ли е скоро от прахоляка и правена ли е профилактика на охлаждането?

Редактирано от eminem_vr (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах си програмата аида64,но пускайки я се изключва,когато гп включих и пуснах програмата отново ми излезе,че е стигнало 95°.Мисля че не е мръсен,отварях капака,но няма прах.Досега не ми е правил такав проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Занеси го на сервиз. Една профилактика (плюс подмяна на термопастата на процесора) няма да ти излезе скъпо. Никакъв съвет няма да ти помогне....

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

15079727158491988082933.jpg

Значи да разбирам,че не е от това че беше известно време без антивирусна и не е вирус.С преинсталиране няма да се оправи 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, bibona1990 написа:

Значи да разбирам,че не е от това че беше известно време без антивирусна и не е вирус.С преинсталиране няма да се оправи 

Занеси го на сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко човека трябва да ти кажат:

Цитат

Занеси го на сервиз!

за да разбереш?
Така си погубваш машината (процесора). А може и дъното да грее.
И 100 човекла още да пишат, ще е същото. Не се ли почистят вентилатоът и радиаторът, и да се смени термопастата, няма да има ефект.
А може да има и друг проблем, който разказвателно трудно би се открил/отстранил.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих пуснал един Линукс на флашка , при който има мониторинг на системата и наблюдение на сензорите. Мисля че ще се получи реалната картина на състоянието на лаптопа. Също  и чистене на вентилатора . Чак тогава на сервиз .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, bigiadri написа:

Също  и чистене на вентилатора

На моного машини достъпът до вентилатора изисква пълно разглобяване на машината, за да се достигне до него.
С тоя съвет да няма утре тема - "Помощ - разглобих си лаптопа и не мога да го сглобя"
Когато давате съвети, ги съобазявайте, не със собствените си възможности, а с тия на питащия. Т.е. по подразбиране да се предполага, че липсват техниически възможности или има ограничени такива!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, bigiadri написа:

Аз бих пуснал един Линукс на флашка , при който има мониторинг на системата и наблюдение на сензорите. Мисля че ще се получи реалната картина на състоянието на лаптопа. Също  и чистене на вентилатора . Чак тогава на сервиз .

Не искам да обидя питащия, но мислиш ли, че сам ще се справи и с линукса от флашка и с чистенето на вентилатора. Ако не сервиз му трябва човек занимаващ се с компютърен хардуер, в частност лаптопи.

Всичко друго може да доведе само до умиране на машината.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Далеч съм от идеята да го отварям и човъркам,при положение,че нищо не разбирам.Но понеже не живея в Бг и нямам човек,на когото да го дам,в някой сервиз може да ми кажат 100 неща и затова реших първо да попитам тук каква може да е причината.Ясно,че няма да се размина без сервиз.Благодаря!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, bigiadri написа:

Аз бих ....

Точно съм го казал ! Другото е питащият сам да реши какво да прави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.youtube.com/watch?v=z8qf2CqqVeQ

Teзи лаптопи са лесни за профилактика. На клипчето се вижда охладителя и вентилатора. Ще ти трябва да се снабдиш с някаква термо паста.Но силно е препоръчително да го направи някой който е пипал това-онова.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз исках да ми кажете оринтировъчно какво може да е-  дали може да е от вирус или има друг проблем,защотозапочна  да се изключва след като бях без антивирусна.Благодаря за инфото!

А бихте ли ми разяснили каква е тази термопаста,къде се слага и за какво служи?Гледах това клипче и само на тези места ли се слага?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти не разбра ли, че лаптопа ти ПРЕГРЯВА и затова изключва - включва му се защитата. Задръстен е с прах най-вероятно, но може да има и друг проблем. Трябва да се отвори и изчисти основно и да му се смени термопастата, ако това не помогне, вече да се търси друга причина. Това не е от софтуер и вируси, проблема е ХАРДУЕРЕН! Продължавай да го ползваш така и ще го опечеш в собствен сос. Дай го в някой сервиз да го оправят!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Радослав Матев написа:

Ти не разбра ли, че лаптопа ти ПРЕГРЯВА и затова изключва - включва му се защитата. Задръстен е с прах най-вероятно, но може да има и друг проблем. Трябва да се отвори и изчисти основно и да му се смени термопастата, ако това не помогне, вече да се търси друга причина. Това не е от софтуер и вируси, проблема е ХАРДУЕРЕН! Продължавай да го ползваш така и ще го опечеш в собствен сос. Дай го в някой сервиз да го оправят!!!

Пич,по-спокойно,усещам тона ти много висок...разбрах много ясно какво казват всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами всички ти казват да го занесеш в сервиз, ти пак говориш  за вируси. Той си е твой, прави каквото искаш, но това е причината за проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Радослав Матев написа:

Ами всички ти казват да го занесеш в сервиз, ти пак говориш  за вируси. Той си е твой, прави каквото искаш, но това е причината за проблема.

Добре де! Защо нерви? Защо след антивирусна  е започнал да изключва? Най-вероятната причина е защото се е увеличило натоварването на процесора от нея , увеличило се е излъчването на топлина и понеже е задръстен с прах не може да отведе топлината.Примерно едно обяснение. Трябва чистене. От клипа е видно , че това може да направи всеки средно технически грамотен човек. Трябва : да си намери подходяща отверка, да се снабди с термопаста,да има кутийка за винчетата и да не бърза. Съвет: Да прави снимки с телефона при всяка операция ,за да е наясно после какво трябва да направи по обратния ред . Да се запознае много добре с клипа, а има и други клипове и да е НАЯСНО КАКВО ПРАВИ И КАК!

Ако все пак прицени , че е трудно за него да го направи -- да го носи на сервиз.

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Радослав Матев написа:

Последното,което попитах е за какво служи тази термопаста,къде се слага,има ли значение каква паста се слага и т.н...Ако можеш да кажеш нещо по ъози въпрос ти благодаря!

Има ли значение каква паста се слага,за различните модели има ли препортчителни и с какво се чисти старата.Има и едни лепенки ,които се махат,слагат ли се нови след това?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Термопастата служи да предава топлината от процесора (или чипа на видеокартата) към охлаждащия радиатор. Съответно - слага се между тях :) . Да, има значение каква паста се слага, като цяло по-хубавите са по-скъпи. Старата се чисти нежно, да не повредиш някоя част. Аз ползвам клечка за уши с памуче, ако е много засъхнала - потапям в спирт. Лепенките изпълняват същата функция като термопастата, тоест - ако ги махнеш, трябва след това да сложиш или нови, или паста.

Смяна на термопаста. Само че на лаптоп е доста по-сложно, в зависимост от модела. Понякога се налага почти цялостно разглобяване. Друг път е достатъчно да се махне само задния капак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лепенките дори и да се скъсат не ги пипай, ако нямаш същите или със същата дебелина - те са като пластелин. Термопаста не се слага вместо лепенки!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателния отговор.Мислите ли,има прах,защото самата перка се върти много добре 

20171015_091325.jpg

20171015_090939.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се свали всичко. Купи си хубава термопаста (Arctic MX-4 или нещо подобно, разгледай тестове на термопасти и си прецени). Към вентилатора, където отива медната тръба, отгоре има едно като тиксо, то се маха и там се отваря - най-вероятно се е насъбрал прахоляк - става като килимче - трябва хубаво да се изчисти. Виж това - картинките под клипчето:

https://support.hp.com/bg-en/document/c01657439

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ako се страхува и не му е ясно ,най-добре е да свали само вентилатора ,да го почисти с прахосмукачка, а радиатора да го изчисти внимателно на место . Боклукът се вижда и с четчица ще се махне.Аз дори правя и друго ,колко е правилно не знам ,но на вентилатора след почистване внимателно махам станиола и със спринцовка /тънка/ слагам капчица масло/пълна синтетика/ ,само на горната втулка . Всеки вентилатор има луфт по оста и леко го раздвижват нагоре и надолу за да се разнесе маслото . Внимавам маслото да не е много ,ако трябва попивам го.Но най-хубаво е както е написано над мен.

ПС Сега видях снимките . На перките има прах ,той променя звука на вентилатора. На този вентилатор смазване не трябва.

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bibona1990 написа:

Благодаря за изчерпателния отговор.Мислите ли, че има прах,защото самата перка се върти много добре

;)  Направо да се чудиш как някой по-едър прах не е счупил някоя перка. Какво очкваш да видиш, това не е вътрешността на комбайна клас доминатор.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.