Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър ден.С баща ми искаме да сглобиме 2 трилентови тонколони .Ниско честотните са по 120 вата средните са 50 а пищялките 10.Въпроса ми е как да ги свържем какво ни трябва колко филтъра какъв усилвател и така нататък абсолютно всичко ми трябва ,защото си нямам напредстава. Ако ми помогнете ще сам мега благодарен !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво и бе обяснил съм всичко не виждаш ли сляп ли си.Какво трябва да знам за да ги сглобя това съм питал ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста неща ти бягат по тъча...По добре да беше писал следното "дайте ми всичко наготово да си напрая колона).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не си обяснил, нито параметрите на говорителите си дал, а искаш да правиш филтри. Второ: Има 3-лентови и 3-лентови тонколони. Масово в мини системите се произвеждат втория тип колони, т.е. двулентова с разширен обхват само във високите честоти, състояща се от един басов говорител, високочестотен и супер високочестотен високоговорител. Истинските 3-лентови тонколони са прецизна изработка и се поставя реактивен филтър на басовият говорител, освен ако не намерим такъв с много тясна честотна лента, каквито са говорителите с полипропиленова мембрана

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Материята е толкова обширна, че и часове писане не стига! Без основни понятия по електротехника и акустика нищо няма да стане...Намерете книгата на инж. Д. Попянев "Конструиране на озвучителни тела", прочетете я от кора до кора и тогава може да задавате конкретни въпроси/и грамотни!/!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да прочетеш малко,просто за информация.Предполагам,че ще добиеш представа за изискванията за изработка на трилентови колони.

http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=39

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покажи говорителите да ги видим. Може и да не  стават за колона. И като не си правил до момента може да направиш нещо по просто  - например двулентово. Въпреки, че и двулентово не е лесна работа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищичко не знаете и нищо няма да направите. Както казваше лирическият герой на Тодот колев - ще реализирате кочина.

Отидете си купете нещо, което специалисти са направили. Таман ще изберете нещо за вашия слух.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нискочестотния говорител е 120 вата 8 инча 8 ома.Средния е 50 вата 8 ома 6 инча.Пищялките са 20 вата.Намерих трилентов филтър въпроса ми е как да го свържа към говорителите и към усилвателя има ли някаква схема ,и ако има моля да ми я кажете.

ShowPicture.gif

Ако можете да ми кажете какъв размер кутий да направя ще съм благодарен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КутиЙте се смятат - не се взема първият сандък и да му се лепнат едни свирки. Освен това филтрите също се смятат - в зависимост от говорителите, като, освен мощността и импеданса, се съобразяват и амплитудно-честотните характеристики на всеки говорител, който ще участва в цялата картинка...

Този филтър е за едно тяло -
на
Amplifier - от усилвателя
Woofer - бас
Midrange - средни
Tweeter - високи

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10/17/2017 в 20:00, nickolaycho написа:

Материята е толкова обширна, че и часове писане не стига! Без основни понятия по електротехника и акустика нищо няма да стане...Намерете книгата на инж. Д. Попянев "Конструиране на озвучителни тела", прочетете я от кора до кора и тогава може да задавате конкретни въпроси/и грамотни!/!!!

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, е точно никога няма да направиш що-годе свестни колони.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, edokredo написа:

Хаха е сега литнал съм да търся книги.

Вместо да пишеш празни приказки, можеше да го напишеш в Гугъл и да си свалиш книгата от тук:

Димитър Попянев

Всеки специалист трябва да прочете тази книга, колкото и да знае, щото аз така сглобих три чифта тонколони, докато улуча точния размер. Та после трябваше да ги пека във фурна за да ги разлепя от здравото монтажно лепило и от тези кутии после направих други по-малки тонколони, само да не ги изхвърля.

Друг детайл на който трябва да се обърне внимание за подобряване на акустиката е пред говорителите да се постави пластмасов рупор, който представлява лицевата рамка на фабричните тонколони, както и самият грил пред високоговорителите. По правило за избягване на акустично късо съединение, нискочестотния говорител се монтира от предната страна извън кутията, в някои случаи допълнително се извежда напред чрез пластмасова гарнитура. Някои производители взимат компромисно решение като монтират говорителя от вътрешната страна на кутията, а като рупор служат ръбовете около дупката за говорителя на лицевата плоча.

Ако разполагаме с високоговорител с квадратно шаси и го монтираме вътре в кутията, може да се захване с дълги болтове, които да излизат около 1см от предната страна и с гайките се захванат и скобите за решетката пред говорителя. Този монтаж ще спести излишни дупки по кутията за видии за скобите, а гайките е добре да са отпред за да може да се сваля решетката, без да сваляме и говорителя, също и да не се саморазвият от силните вибрации в тонколоната, а дупката на болтовете трябва да е колкото може по-тясна и резбата да се самонареже в дървото при завиването.При по-малки квадратни високоговорители, скобите трябва допълнително да се разпробият за да паснат с дупките на говорителя.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1
  • Еха 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎10‎/‎19‎/‎2017 в 11:12, edokredo написа:

Нискочестотния говорител е 120 вата 8 инча 8 ома.Средния е 50 вата 8 ома 6 инча.Пищялките са 20 вата.Намерих трилентов филтър въпроса ми е как да го свържа към говорителите и към усилвателя има ли някаква схема ,и ако има моля да ми я кажете.

ShowPicture.gif

Ако можете да ми кажете какъв размер кутий да направя ще съм благодарен.

Ще покажеш ли говорителите с техническите им характеристики?

Този филтър не става.

Размера на кутиите се "гадае" по характеристиките на говорителите.

на ‎10‎/‎19‎/‎2017 в 13:10, edokredo написа:

Хаха е сега литнал съм да търся книги.

Без четене ти гарантирам пълен провал!

Правенето на колони не е като да сковеш порта за кенеф. Там не ти трябват познания, въпреки че за "големи специалисти" може и това да се окаже сложна задача.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, AGD написа:

Ще покажеш ли говорителите с техническите им характеристики?

Този филтър не става.

Размера на кутиите се "гадае" по характеристиките на говорителите.

Без четене ти гарантирам пълен провал!

Правенето на колони не е като да сковеш порта за кенеф. Там не ти трябват познания, въпреки че за "големи специалисти" може и това да се окаже сложна задача.

И как прецени че този филтър не ставал?  Стига да е импедансно съгласуван с високоговорителите и те да възпроизвеждат достатъчно широк честотен спектър, няма причина да не работи. Размера на кутиите може да се избере според някоя фабрична тонколона, общо взето говорителите и кутиите са еднакви, като изключим българските.

Някои обеми на конструкции в книгата на Попянев, не са изяснени, като в примера първоначално се дава ОТ със затворен обем едни определени размери на кутията, а в друг пример със същите високоговорители, но с бас рефлектор, кутията е два пъти по-голяма, което би трябвало да е точно обратното, защото бас рефлектора изпуска налягането в кутията, а големият обем би смъкнал честотата и при затворения обем кутия. Така че при еднакво изискване за долна честота, затвореният обем би трябвало да е малко по-голям от този на ОТ с фазоинвертор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ме цитирай ако обичаш! Пиши си глупостите и т.н.

Филтъра не става.

От хора дето не могат да сковат и кочина акъл ми не трябва. Имаш претенции, че си чел Попянев, но не си разбрал нищо от прочетеното. Достатъчно глупости написа - стига толкова. Престани да налагаш измислиците си. 

• Харесва ми 3
  • Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще цитирам глупостите ти за да се поправиш, а не да скачаш така импулсивно и първично като маймуна. Мислех си че писането не е като говоренето и хората докато четат ще имат време да помислят, но ти и други дъртаци чули не дочули се тресете като Тарзан на дървото. Говорех за филтъра на снимката, а не за филтрите от книгата на Попянев и този който го е произвел би трябвало да е достатъчно грамотен за да избере най-подходящия честотен обхват на който да свири тонколоната. Когато плюеш по нещо, уточни защо плюеш, защото невежият може да те послуша и да тръгне да прави грешни изчисления и да купува скъпи материали и да навива по 2 кг. бобини, вместо да си купи готовото, изчисленото и евтиното и да си спести доста труд и време.

И разберете най-накрая, електротехниката е точна наука, основана на математиката и случайни неща при нея няма. Всяко устройство преди да бъде направено се смята от от хора които са учили умножение и делене и думи като "Китайско", "Кучи марка" и т.н. си ги говорете на пазара, тук се търси личния опит, изказан макар на народен език, без математически формули, пък технически грамотният човек сам ще си направи изводите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 46 минути, peppone1 написа:

Ще цитирам глупостите ти за да се поправиш, а не да скачаш така импулсивно и първично като маймуна. Мислех си че писането не е като говоренето и хората докато четат ще имат време да помислят, но ти и други дъртаци чули не дочули се тресете като Тарзан на дървото. Говорех за филтъра на снимката, а не за филтрите от книгата на Попянев и този който го е произвел би трябвало да е достатъчно грамотен за да избере най-подходящия честотен обхват на който да свири тонколоната. Когато плюеш по нещо, уточни защо плюеш, защото невежият може да те послуша и да тръгне да прави грешни изчисления и да купува скъпи материали и да навива по 2 кг. бобини, вместо да си купи готовото, изчисленото и евтиното и да си спести доста труд и време.

И разберете най-накрая, електротехниката е точна наука, основана на математиката и случайни неща при нея няма. Всяко устройство преди да бъде направено се смята от от хора които са учили умножение и делене и думи като "Китайско", "Кучи марка" и т.н. си ги говорете на пазара, тук се търси личния опит, изказан макар на народен език, без математически формули, пък технически грамотният човек сам ще си направи изводите.

Мушморок! Няма ли да мирясаш накрая? Нито ти е ясна тази техника, нито имаш възможност да я владееш. Ти във този форум си най големият дървар за да учиш хората кое как се правело. Когато много хора са се занимавали с това, ти си бил на баща си между краката. Не ми е ясно как може да си толкова просто момче и да продължаваш да пишеш, че си технически грамотен. Че и работел нашият в сервиз! За да работиш точно ти в сервиз, остава единствено възможно само едно - сервиза да е лично твой или на баща ти. Страничен човек не би те назначил за сервизен специалист. И именно затова те гонят от всеки форум. Тук няма да те изгонят, щото политиката на този форум е такава - да се пишат и трупат постове. А дали са стойностни или не - никого не го интересува.Имай малко уважение към другите , които ти опонират и се замисли защо ти опонират, а не да се правиш на клоун и всезнайко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10/19/2017 в 13:05, edokredo написа:

Е как се смятат ?

Трудно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.10.2017 г. в 12:05, edokredo написа:

Е как се смятат ?

Най-простият начин,същевременно близък до реалните изчисления е такъв:Слагаш говорителите в редица,между тях оставяш растояние около 2 пръста.Височината на колоната ще получиш,като добавиш по три пръста на горния и долния говорител.Широчината ще получиш като добавиш по четири пръста от двете страни на бас говорителя(диаметъра му плюс 8 пръста).Дълбочината около 80% от широчината.Бас рефлекс с диаметър около една трета от диаметъра на бас говорителя и тръбата му навътре в колоната на една трета от дълбочината.Дебелината на плоскостите за изработка на колоната 15 максимум 20 мм.Слобяваш ги и може да извадиш късмет да свирят добре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, *LZ4JW* написа:

Мушморок! Няма ли да мирясаш накрая? Нито ти е ясна тази техника, нито имаш възможност да я владееш. Ти във този форум си най големият дървар за да учиш хората кое как се правело. Когато много хора са се занимавали с това, ти си бил на баща си между краката. Не ми е ясно как може да си толкова просто момче и да продължаваш да пишеш, че си технически грамотен. Че и работел нашият в сервиз! За да работиш точно ти в сервиз, остава единствено възможно само едно - сервиза да е лично твой или на баща ти. Страничен човек не би те назначил за сервизен специалист. И именно затова те гонят от всеки форум. Тук няма да те изгонят, щото политиката на този форум е такава - да се пишат и трупат постове. А дали са стойностни или не - никого не го интересува.Имай малко уважение към другите , които ти опонират и се замисли защо ти опонират, а не да се правиш на клоун и всезнайко.

Моля конкуренти да не ми оценяват знанията! Тях ги оценят любознателните и възпитани хора, които непрекъснато искат да трупат нови знания, а не като туземните дървари, издялкали и сковали първият си и последен сандък и си запушили главата за нови идеи и майсторлъци. Аз от моите грешки сега сега имам три чифта правилно изчислени кутии, така че само с това ви водя три стъпки напред. А това на чие име е сервизът ми не те интересува, нека всеки си гледа работата и да не наднича в прозореца на колегата си.

преди 40 минути, Димитър 59 написа:

Най-простият начин,същевременно близък до реалните изчисления е такъв:Слагаш говорителите в редица,между тях оставяш растояние около 2 пръста.Височината на колоната ще получиш,като добавиш по три пръста на горния и долния говорител.Широчината ще получиш като добавиш по четири пръста от двете страни на бас говорителя(диаметъра му плюс 8 пръста).Дълбочината около 80% от широчината.Бас рефлекс с диаметър около една трета от диаметъра на бас говорителя и тръбата му навътре в колоната на една трета от дълбочината.Дебелината на плоскостите за изработка на колоната 15 максимум 20 мм.Слобяваш ги и може да извадиш късмет да свирят добре.

Някои хора имат по-дебели пръсти от другите и някои пищялки и средночестотни високоговорители са по-големи от други. Височината на кутията трябва да е такава, че над нискочестотният високоговорител да има място за още един нискочестотен говорител със същия размер, наредени в колона, т.е. кутията трябва да побере плътно два големи високоговорителя. Дълбочината на кутията трябва да е горе долу равна на широчината й, т.е. кутията да не е плоска.

Все пак аз съветвам автора да си потърси готов филтър, ако държи тонколоната му да е трилентова, стига да отговаря на импеданса на говорителие. А намотъчна жица трудно се намира и е много скъпа.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на Димитър 59 за отговора аз тоя отговор го чакам от 3 дни тука се скарахте заради мене хаха :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Мила Д
      Здравейте! Нова съм тук и се надявам скоро някой от вас да даде отговор на един въпрос, който ме мъчи от доста време. 
       А именно - превключих личния си  Инстаграм профил си към бизнес профил и с цел да виждам дейността по качванията, но започнах да виждам негативите... Няма как да го направя поверителен, дори не мога да го изтрия. Опитах се да го върна към личен, пробвах няколко (стотин) пъти, но нищо... Четох навсякъде, има и други хора с този проблем, но решения - никакви. Моля ви за помощ! 
    • от Trenndo
      Здравейте, преди няколко дни си закупих  asus vivobook pro 17 n705ud, като добавих функцията за инсталация на оригинален windows 10. Реших да си инсталирам Assassin's Creed - Syndicate, като след инсталацията самата игра просто не тръгваше(моля някой да ми обясни от какво се предизвиква това),  някак си успях да я подкарам, но останах неприятното изненадан като видях ужасното лагене! Не съм очаквал, при положение че видеокартата e nvidia geforce gtx 1050, а процесора  Intel Core i7-8550U.  Инсталирах league of legends(всички знаем , това е игра която изисква малко) и отново лагването беше на лице, дори и на най-слабите настройки. Мисля, че липсват драйвери или пък трябва да превключа на по-мощната видеокарта-Nvidia (дочух от приятел за това)?! Моля, помогнете ми да се насладя на новия си лаптоп :( Благодаря предварително! 
      P.S. Функционалните бутони за яркостта на екрана не ми работят, какъв може да е проблема и как да го управя
      Поздрави! 
    • от Xristis Games
      Здравейте,
      Имам следния проблем. Компютъра ми е старичак, но постоянно добавям някоя част за да се подобри и преди седмица си купих процесор. Първият процесор с който е купен компютъра беше Intel Pentium 4 (HT 640) и му взех Intel core 2 duo E8400 и реших да го сложа, но след като го сложих и нямах картина и перките на компютъра се въртяха много силно. По интересувах се и едно момче ми каза, че дъното не ми поддържа FSBto което в случая е 1333мхз. Сложох на другия ден един друг процесор който е Pentium E5700, но с FSB 800мхз и пак не подкарва картина ...      Като си върна стария процесор и всичко си тръгва... От какво може да е това? (Биос ъпдейт? Ново дъно?) Благодаря предварително!
    • от даниел павелов
      Добър ден! Бих искал да попитам дали мога от някъде да си изтегля БЕЗПЛАТНО учебници по биология и химия за 8-и и 9-и клас, понеже правих струвах не намерих, все са до 7-и клас, а аз имам електронен четец  и понеже ще заминавам сега за месец на село и затова питам. Благодаря ви предварително!
    • от Пени
      Здравейте, аз съм ученик в 9ти клас
      Много ви моля за помощ, поради факта, че в понеделник, демек утре имам есе по психология на една от следните теми :
      "Не можем да решим проблемите, ако разсъждаваме по същия начин, по който сме разсъждавали при създаването им. "
      "Няма човешки проблем, за който да не съществува лесно решение - съвършено, надежно и погрешно. "
      "Човекът е единственото живо същество, което усеща собственото си битие като проблем, който трябва да разреши и от който той не може да се избави."
      Критериите за есето са следните :
      1. Ниво на разпознаване на проблема, заложени на фрагмента  5т.
      2. Ниво на философска осмисленост и интерпретация ( което специално моят учител няма да взима в предвид заради възрастта ни ) 10т.
      3. Логически последователно аргументирано ( да не се отклоняваме от идеята ) 10т.
      4. Изразена лична позиция ( трябва да се изрази към края ) 4т.
      5. Езикова и стилистична култура 3т.
      БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРЕТЕЛНО

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.