Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

По-нова и съвършенна версия на Правец 8А. Може би най-разпространеният 8 битов Правец. Аналог на Apple IIc. Създаден като вторият български домашен компютър, заместващ Правед 8Д, този път домашният компютър е по-мощен и съвместим с Apple.

• Начало на производството: 1989 г.
  • Край на производството: 1994 г.
  • Процесор: CM630/1Mhz (български аналог на 6502).
  • Памет (RAM): 128KB.
  • Памет (ROM): 16KB.
  • Дискови устройства: 1 или 2 флопи дискови устройства 5.25", възможност за управление на хард диск.
  • Операционна система: ДОС 3.1, ДОС 3.2, ДОС 3.3, ПроДОС.
  • Разделителна способност: 40x84 (16 цвята), 80x48 (16 цвята), 280x160 пиксела, 280x192 пиксела, 560x192 пиксела (8 цвята).
  • Разновидности: Правец 8VC, който представлява интегриран терминал.
  • Особености: Може би най-разпространеният компютър Правец. Използвал се е масово в началото на 90-те години на XX век, както като домашен компютър, така и в училищата. Както при всеки предишен модел на Правец и при този е постигната по-висока интеграция на компонентите. По-голяма част от допълнително използваните преди разширителни платки са вградени на дъното - 80 колонна платка, RS232 интерфейс, флопи-диск контролер, паралелен интерфейс и др. Чиповете за управление на някои от интерфейсите липсват в по-ранните модели (например RS232 и паралелен интерфейс). Както и предишният модел използва българският процесор СМ630 (аналог на 6502), както и схемният набор (чипсет) СМ631. Поради интеграцията на повечето периферни платки на дънната платка при този модел има само 3 слота за разширение. Интересното е че през 1990 г. се сформира Българско-Узбекистанско предприятие - "Вариант", за което започва производство на компютри Правец 8C за нуждите на училищата в Узбекистан. Произведени са компютри с които са оборудвани повече от половината училища (общо около 2500 училища).
  • Портове/слотове: Вграден флопи-диск контролер, контролер за принтер, изход за цветен монитор, сериен интерфейс RS232, порт за джойстик, паралелен интерфейс. Позволява включването на хард диск с обем 5MB чрез допълнителен контролер, 3 слота за разширителни платки.
  • Дизайн: КМТ Правец, съвместно с Централен Институт за Промишлена Естетика.
  • Разработчик: Комбинат за Микропроцесорна Техника - Правец, съвместно с ИТКР БАН.
  • Производител: Комбинат за Микропроцесорна Техника - Правец.
  • Цена: 1560 лв. (1989-1990 г., конфигурация с 1 флопи и монохромен монитор).  
  • https://www.google.bg/search?client=ubuntu&channel=fs&q=компютър+правец&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=hrwEWr6QA8jR8gfXtafAAw

004-1.jpg

1-2.jpg

2-2.jpg

компютър-правец-8д-1.jpg

1986-Книга-Правец-8Д.jpg

Misia_IntScreen.jpg

Misia_keys.jpg

23319022_10212480757288234_6942123114739665287_n.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави, че го помня, но имахме такива в училище и имахме упражнение, в което се правеше програма и накрая излизаше триъгълник на черно-зелен монитор и на моя въпрос какво е това? Отговорът от учителката беше, че е костенурка :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В училище бяха 8М

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам спомен точно какви са били...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешка - първите бяха Правец 82

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, ExaFlop написа:

Грешка - първите бяха Правец 82

Тарикат.  В моето училище компютри е нямало до 2000....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А едно време някога ни бяха дали за малко някакво Атари - клавиетура - компютър, което се свързваше с телевизор (CRT очевидно) и зареждаше игри с кабел 5-тица от касетофон и нормална аудио касета :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, simtech написа:

Тарикат.  В моето училище компютри е нямало до 2000....

Не може да е нямало. От Бургас имаше сервизна група към Правец а и заповед от Министерството на просветата всички училища да бъдат оборудвани с компютри от 8-серия и съвсем малко от Правец 16. Аз като бивш техен служител мога да ти го гарантирам.Имаше сервизи към всеки окръжен град, които се занимаваха освен с поддръжката и с доставката на компютри по училищата и университетите. Но ти пишеш за 2000 година, докато аз ти казвам факти от 1984 - 1989 год.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти кажи 8М или 8Д са били ? Иначе Правец 16 си беше нещо яко тогава :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 29 минути, vstoitsov написа:

А едно време някога ни бяха дали за малко някакво Атари - клавиетура - компютър, което се свързваше с телевизор (CRT очевидно) и зареждаше игри с кабел 5-тица от касетофон и нормална аудио касета :D

По същият начин се зареждаше и Правец 8д, който се водеше - домашен компютър. Не се разпространяваше в учебните заведения. Беше на свободна продажба, само не си спомням цената му.

преди 12 минути, vstoitsov написа:

Ти кажи 8М или 8Д са били ? Иначе Правец 16 си беше нещо яко тогава :)

Правец 82, 8М, и изброените в първи пост , без правец 8Д. Аз съм се занимавал само със 16 битовия компютър, но съм продавал от всички видове.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, *LZ4JW* написа:

Не може да е нямало.

Основното ми образование не съм го завършил в Бургас, а в малко градче. До 2003 нямаше компютри никакви. 2003 сложиха с Windsows98 за украса на 2 места. 2004 докараха 5 и искаха по 150лв за курс. Разбира се, аз бях от бедните деца.
До 2007 година аз компютър не бях виждал. Бях почнал да работя и бях спестил за един с Pentium3, който го купих 2008г.
Нямах пари дори за тонколонки и вързах говорител от стар счупен телевизор, който бях намерил хвърлен.
Никога не е имало цитираните от теб компютри в училището, в което съм учил аз.
А ти си прави сметката от 2008 до 2017 към съм аз.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК. Мерси! Доста полезна информация за далечното минало ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казва се диапроектор! Все още го имаме у дома! Връща ме към детството. Имам около тридесет филмчета.

23244243_1714586988605787_1552901234583935746_n.jpg

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 минути, simtech написа:

Основното ми образование не съм го завършил в Бургас, а в малко градче. До 2003 нямаше компютри никакви. 2003 сложиха с Windsows98 за украса на 2 места. 2004 докараха 5 и искаха по 150лв за курс. Разбира се, аз бях от бедните деца.
До 2007 година аз компютър не бях виждал. Бях почнал да работя и бях спестил за един с Pentium3, който го купих 2008г.
Нямах пари дори за тонколонки и вързах говорител от стар счупен телевизор, който бях намерил хвърлен.
Никога не е имало цитираните от теб компютри в училището, в което съм учил аз.
А ти си прави сметката от 2008 до 2017 към съм аз.

Аз останах с убеждението, че си учил само в Бургас. Така може. Приоритета беше основно да се снабдят училищата и предприятията в градовете на първо време. Дори си спомням такъв случай! Исках разрешение от Правец за да дам на кмета и кметството( кмета ми беше съученик) на моето село един брой правец 16. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 16 минути, M.Николов написа:

Правец 82, бяха голяма работа тогава.:)

Най добре си беше Правец 16 с японско флопи и оригинален диск от 5 МЕГАБАЙТА (тогава) Сеагейт защото никога не се разваляха и бяха 5 пъти по евтини от нашите флопита производство на Пловдив и дискове  за щангисти, производство на Стара Загора!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ИМКО е съкращение от Индивидуален Микро КОмпютър

ИМКО е съкращение от Иван Марангозов Краде Оригинала. Дали е вярно?

Някой занимавал се с Български компютри - ЕИМ дали може да даде мнение за качествата на Българските флопита за 8-Бит. и за 16-Бит. Компютри. Някой да е виждал работещо флопи за дискети произведено в НРБ.

Някой помни ли какви бяха дискетите и с колко обем памет. Например DD-360kb, QD-720kb, HD-1,2MB. 3,5"-1,44MB

Някой виждал ли е флопи за 720kB или от гигантските меки дискети за управление на роботизирани комплекси и ГАПС.

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, те 16-ките бяха по ТНТМ клубовете и по предприятия.В училище не съм засичал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 9.11.2017 г. в 23:36, kalansuv написа:

ИМКО е съкращение от Индивидуален Микро КОмпютър

ИМКО е съкращение от Иван Марангозов Краде Оригинала. Дали е вярно?

Някой занимавал се с Български компютри - ЕИМ дали може да даде мнение за качествата на Българските флопита за 8-Бит. и за 16-Бит. Компютри. Някой да е виждал работещо флопи произведено в НРБ.

Българските флопита представляваха  две сегашни записвачки една над друга, но тежки. Произвеждаха се в гр. Пловдив и Чирпан с директор един тип на име Бисер Димитров, който беше закупил американска фирма фалирала за производство на флопидискови устройства. Даваха сериозни и често непоправими дефекти. цената беше около 360 лева тогавашни пари.

Твърдите дискове се правеха в Стара Загора и бяха по кадърно направени във същия обем, но много скъпи за времето си - 560 лева. Докато японския Сигейт беше точно колкото една записвачка и го продавахме на цена....80 лева. Абсолютно надежден и се събират 2 броя на мястото на българския диск.

За 8 битовите отначало флопито беше само внос и работеше безупречно. След като вкараха нашето, всичко отиде по дяволите. И да знаеш! Много хора работеха в тази сфера, така че не пиши някой, а само попитай. Има още живи от тях!

Имам приятел, колега радиолюбител, който има действаща машина с две флопита и всички игри, абсолютно всички, които бяха излезли за тях. До ден днешен всичко си работи. То е като реликва от нашето младежко минало!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, M.Николов написа:

Ние ползвахме и касетофон за запис.:)

преди 9 минути, M.Николов написа:

„Българите — това е народът, който имаше всичко, което е пожелавал. Те вярваха, че светът е открит за тях. Те никога не се съмняваха в победата си, това е народът, който учудваше света“

Не искам да обръщам на политика, но истината е друга. По - времето на НРБ качествени работещи касетофони и качествени аудио касетки само в Кореком с Долари и Валута. Това е във връзка с горните два цитата. Извинявам се за заяждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 12 минути, M.Николов написа:

Ние ползвахме и касетофон за запис.:)

Касетофона си спомням че беше само за Правец 8Д. След толкова години, може и да греша, но както казах, аз поддържах само 16 битовите компютри. Другите не ми бяха много при сърце.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Записвахме на една руска"Весна" касетката не помня каква е била, най-вероятно нещо от ГДР.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 10 минути, kalansuv написа:

Не искам да обръщам на политика, но истината е друга. По - времето на НРБ качествени работещи касетофони и качествени аудио касетки само в Кореком с Долари и Валута. Това е във връзка с горните два цитата. Извинявам се за заяждането.

Когато поне пишеш в раздел различен от ПОЛИТИКА аз ще те замоля да не я намесваш. Не е необходимо да пуснеш такава интересна тема и след това да се изсереш на написаното бре Денков!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.