Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

На какво мение сте, бихте ли автоматизирали дома си, ако имате възможност?

Под автоматизиране на дома визираме следното: Възможност да се контролират уреди, намиращи се у дома, локално и чрез мобилно устройство, посредством интернет. Терминът "автоматизиране на дома" често се употребява и изолирано, за устройства с опция за програмиране, като домашни термостати и пръскачки за поливане на ливади, но реално описва домове, в които почти всяко устройство подлежи на отдалечен контрол – светлини, електроуреди, контакти, климатични инсталации и др. От гледна точна на сигурност, това може включва аларми, ключалки на врати, прозорци, детектори за дим, охранителни камери и всякакви сензори, използвани за охрана и наблюдение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. Скайнет ще реши че му преча и може да направи сума ти поразии.

Иначе сериозно - не виждам икономическия смисъл да нарина една камара пари в нещо, което не може да се възвърне като  инвестиция. 

Примерно: Предпочитам да включа лампата през ключ за 1-2 лв вместо модул със съмнителна надеждност за 20-30. + да му осигурявам Wi-Fi + да правя 10 движения през разни менюта  през чупливи телефони/таблети, че и на тях разходи за поддръжка. Ами ако са ми мазни/мръсни/мокри ръцете?

Същото и с новите автомобили. Предпочитам си директните бутони на старите вместо менютата и дисплеите на новите. С тях се разсейваш много повече, което е в пряко отношение към пътната безопасност.

Съвсем сериозно - в дома не бих поверил управлението на силов консуматор на китайско реле или триак. Ще ми запали къщата. Без майтап.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, GranDecor написа:

Под автоматизиране на дома визираме следното: Възможност да се контролират уреди, намиращи се у дома, локално и чрез мобилно устройство, посредством интернет.

това не е автоматизиране, нарича се дистанционно управление
против съм ДУ и съм привърженик на АУ, значителен спад на консумирана енергия

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, дръндю написа:

това не е автоматизиране, нарича се дистанционно управление

https://en.wikipedia.org/wiki/Home_automation

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, GranDecor написа:

това ми прилича като автоматичния пускател, дето трябва да му натиснеш копчето за да включи:giggle1:

има ли значение, дали ще го управляваш по дълги жици, инфрачервено управление, по интернет и т.н.
винаги, човека определя, кога да се включи/изключи нещо и е грешно да се представя за автоматизация

пп

и аз да постна един линк

https://bg.wikipedia.org/wiki/Автоматизация

Цитат

освобождаващи човека от участие в процесите

Редактирано от дръндю (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Против. Самият факт, че печката има терморегулатор, а пералнята има програматор е достатъчна автоматизация сама по себе си.
Аз искам да имам пълен контрол над "бастър копчито" - "ГЛАВНИЯ ИЗКЛЮЧВАТЕЛ" ;)
Прекалено много автоматизация не бива. Защото електрониката и софтуерът са електроника и софтуер.
Дори космическите кораби имат ръчно управление и байпаси. Възможно е електрониката при проблем да реагира неадекватно и да постави под опасност самите хора.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

при АУ, човека е само наблюдател и "бастър копчето" е под негова "юриксдикция"...ъ-ъ-ъ...мбаси сложната дума, тъй де, под контрол на човека
:giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, дръндю написа:

при АУ, човека е само наблюдател и "бастър копчето" е под негова "юриксдикция"...ъ-ъ-ъ...мбаси сложната дума, тъй де, под контрол на човека

Аз искам аз да си пускам печката, микровълновата, пералнята. Автоматизацията за мен се изчерпва с таймер.
Утре китайската електроника и софтуер ще решат да се ошашавят или някой ще разбие софтуера и ще ми запали дома, примерно.
Най-новите коли имат например безжично обновяване на софтуера. Кажи ми, аз ако се направя на едно хакерче, не мога ли да ти обърна логиката на педалите, така че като натискаш газта да намаля и обратното(защото газта на новите коли е потенциометър, а не контролира директно дросела с жило) и да те утепам на пътя? Подобни случаи с прекалено умни коли, излезли извън контрол имаше в Япония.
Значи, всяко нещо в мрежа е податливо на атака. А офлайн автоматизацията се изчерпва с таймери и сензори. И нямаш контрол над нещата от всяка точка в реално време.

Редактирано от Johnny B (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само консерватори са се изказали!

Аз съм ЗА автоматизацията и отдалеченото управление. Разбира се нямам предвид да си пускам дистанцонно пералнята.

Но ако реша да си купя климатик, ще си взема такъв, който мога да си го включа от телефона.

По отношение на рисковете:

- ако спре интернета просто няма да се включи.

- ако го хакнат най-лошото, което може да се случи е аз да искам да топли, а той да охлажда или обратното.

- риска от пожар е същият, както и без да е свързан с интернет.

- инвестицията може и да се изплати от икономия на енергия (интернета и телефона така или иначе си ги плащам).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не искам някаква си техника да се развали и да ми направи поразии у дома.  Както и не искам хакер да ми изключи хладилника и включи печката докато ме няма.  Че може и откуп да ми поиска!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, jojopara написа:

Не искам някаква си техника да се развали и да ми направи поразии у дома.  Както и не искам хакер да ми изключи хладилника и включи печката докато ме няма.  Че може и откуп да ми поиска!

Това и да искаш няма как да стане, но нали важното е да се пише, а не да се чете. Тези електроуреди не се предлагат с дистанционно управление, но някой ден може да пуснат надуваеми кукли, които да ти сготвят и да изперат, докато те очакват за ласки ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, oavramov написа:

Само консерватори са се изказали!

Аз съм ЗА автоматизацията и отдалеченото управление. Разбира се нямам предвид да си пускам дистанцонно пералнята.

Но ако реша да си купя климатик, ще си взема такъв, който мога да си го включа от телефона.

По отношение на рисковете:

- ако спре интернета просто няма да се включи.

- ако го хакнат най-лошото, което може да се случи е аз да искам да топли, а той да охлажда или обратното.

- риска от пожар е същият, както и без да е свързан с интернет.

- инвестицията може и да се изплати от икономия на енергия (интернета и телефона така или иначе си ги плащам).

Никога няма да разреша на една система да управлява и да преценява по-нейно усмотрение. Не знаеш като " изтрещи" какво може да се случи.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората от 10 години говорят за IoT (Internet of Things)! Аз съм твърдо за! В нас, единственото нещо, което не мога да следя/командвам дистанционно е бойлера (защото е газов). Дори си включвам и изключвам телевизорите и осветелението от време на време, като ни няма за по дълго време. Интернета е малко вероятно да спре, ако се ползват поне два отделни доставчика. Естествено, ако не отпадне ел захранването

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Емил Костов написа:

Никога няма да разреша на една система да управлява и да преценява по-нейно усмотрение. Не знаеш като " изтрещи" какво може да се случи.  

Това си е твое право, а аз предпочитам удобството. Дълги години съм ползвал стаен терморегулатор за локално парно (китайски с реле). Все още си работи и е перфектен. Рисковете са 0, ако всичко останало е направено както трябва, а не по български. Ако махнеш защитите на един обикновен бойлер (масово срещано явление на територията) става изключително опасен.

преди 18 минути, whitepixel написа:

За автоматизация - донякъде, за отдалечено управление на същата абсолютно против.

Аз дадох пример и какво може да се случи. Да, има риск, но нищо фатално няма да стане. Няма да управлявам атомна централа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, oavramov написа:

Това си е твое право, а аз предпочитам удобството. Дълги години съм ползвал стаен терморегулатор за локално парно (китайски с реле). Все още си работи и е перфектен. Рисковете са 0, ако всичко останало е направено както трябва, а не по български. Ако махнеш защитите на един обикновен бойлер (масово срещано явление на територията) става изключително опасен.

Нали се сещаш, че тук не говорим за релета, а за цялостна автоматизация. Разликата е огромна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Емил Костов написа:

Нали се сещаш, че тук не говорим за релета, а за цялостна автоматизация. Разликата е огромна.

Не се сещам! Подсети ме! Къде видя в темата "цялостна"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, oavramov написа:

Това и да искаш няма как да стане, но нали важното е да се пише, а не да се чете. Тези електроуреди не се предлагат с дистанционно управление, но някой ден може да пуснат надуваеми кукли, които да ти сготвят и да изперат, докато те очакват за ласки ;)

Не съм толкова сведущ като теб и затова се опасявам от нещата, които описах.Аз предпочитам естествените неща, включително и естестевено русите :P  И ще ме прощаваш, но не съм от празнодумците тук!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, oavramov написа:

Не се сещам! Подсети ме! Къде видя в темата "цялостна"?

Ами то заглавието по принцип не е правилно. Между автоматизация и дистанционно управление на уреди има огромна разлика. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, jojopara написа:

и ти ще дадеш ли пари някой да не ти включи печката докато те няма

но може да си от тези дет хвърлят пари през терасите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Емил Костов написа:

Ами то заглавието по принцип не е правилно. Между автоматизация и дистанционно управление на уреди има огромна разлика. 

Сега пък заглавието виновно. А отговор на въпроса ми няма:no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, oavramov написа:

Сега пък заглавието виновно. А отговор на въпроса ми няма:no-no:

Знаеш какво имам предвид под автоматизация на дома. Аз няма да се доверя на ламаринени чипове .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лоша новина за песимистите. Ще трябва да избягват и метрото:

Първият влак за третата линия на метрото вече е произведен и може да се движи без машинист

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В къщата, в която в момента живея се използват модули на Marmitek (направено от предишен собственик) за автоматизация на осветление и други. Впечатленията ми са, че работи добре, но има и ограничения, като например, че не може да се използват енергоспестяващи или LED крушки. Процедурите по промяна на параметрите по модулите не са особенно прости и някой път досадни. Често се налага някъде (примерно в гаража) да байпасна модул и да го включа осветлението директно, за да ми е достатъчно дълго светло без да шавам. Автоматична гаражна врата е яко обаче, когато няма ток не може човек да си изкара или вкара колата. Като цяло ми харесва, но аз не бих вложил толкова пари и не бих го направил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

знаете ли, че на покрита на МС има кабели които не позволяват образуването на лед / висулки. Тази система се управлява по преценка за включване от чипчета

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, oavramov написа:

Лоша новина за песимистите. Ще трябва да избягват и метрото:

Първият влак за третата линия на метрото вече е произведен и може да се движи без машинист

Информацията от този линк няма нищо общо с автоматизирането на дома.... Бих казал, че промишлената автоматизация е друга индустрия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от stoev_dd
      София както всяка една столица се развива с бързи темпове. Преди стотина години е имало само къщи, последвани от жилищни постройки тип блокове а през последните 20 години сме свидетели и на модерното строителство. Особеното на урбанизацията, е че голям брой хора се налага да заживеят в една и съща сграда и да бъдат съседи. И искат, не искат трябва да си поделят отговорността за общото пространство. Тази отговорност, разбира се довежда и до въвеждането на законови рамки, но чак през 2009 г. Закона за Управление на Етажната Собственост ясно описва какво и как трябва, да се случи във всеки един вход. Въпреки това, от много време насам се заражда проблема с управлението на етажната собственост. Много често хората трудно избират своя домоуправител, касиер или пък чистач. Дори се случва човекът, който е отговорен за събирането на парите да изчезне заедно с тях. На домоуправителя да му дойде до гуша и да остави всичко или пък чистача да не си върши съвестно работата. Разбира се не само в София има подобни проблеми ами навсякъде в света, където множество хора живеят под един покрив. В Западната част на Европа, започват да възникват фирми, които са тясно специализирани в управлението на етажната собственост. От скоро идва и идеята за създаване на подобна услуга у нас. С тази трудна задача се нарамят управителите на "Вход Мениджър". Удобството на такъв тип услига, е че вече не е нужно съседите да се карат по-между си а просто да оставят работата на професионалистите. Това ще спести много нерви, усилия и средства. Самата фирма и отделни секции, могат да се справят с всяка една сфера в етажната собственост. Било то почистване, поддръжка на общите части, ремонт, събиране на такса, организиране на събрания и вземане на ежедневни решения. Възникването на услугата професионален домоуправител е една положителна промяна за забързаното ежедневие на софиянци. Вече могат да си отдъхнат, че има кой да управлява тяхната етажна собственост, и че не е нужно да хабят своите нерви. Е драги съседи, сега остава само да започнем, да се поздравяваме по-често, защото тази работа само ние можем да си я свършим.
    • от crashgold
      Здравейте . Искам да си направя терариум в малък стъклен съд (затворен), гледах доста инерестни неща и се чудя какви семена да сложа , може ли по- подробно да да ми обясните как да го направя ?! Благодаря ! 
    • от ludmil12345678
      Здравейте на всички!Ученик съм в 10 клас и имам проблем с един проект по информационни технологии.
      От мен се иска на направя БД(база от данни) с програмата Microsoft Office Acces 2007.
      Ще съм много благодарен на всеки,който ми помогне!
      Условието на задачата е следното:Създайте БД за обслужване на доставки за храна по домовете.БД трябва да съдържа информация за клиентите с необходимите данни за тях,предлаганите ястия с съптветните цени,вида на ястието(салата,супа,основно ястие,десерт,гарнитура).
      * Проектирайте и създайте БД,съдържаща данни за доставките.
      * Трябва да се дава възможност за добавяне на данни за ново ястие,нов клиент,нова доставка.
      * Реализирайте следните справки:Списък на клиентите поръчали си храна за деня,който се посочва и общата сума на поръчката;Списък на всички ястия по вид и цена;Списък на поръчаните ястия за деня;Списък на най-много поръчвани ястия;Списък на клиентите с най-много поръчки за месеца.
       Това е всичко. Искам да спомена,че не разбирам абсолютно нищо от компютри и съм сигурен,че за вас това е детска работа.
      Надявам се някой да ми помогне и ако някой го направи му БЛАГОДАРЯ предварително.
    • от Ins0mn1a
      Здравейте,

Работя в социална институция и преди няколко месеца при нас постъпи заповед за настаняване на лице от друг дом. В последствие се оказа, че лицето не желае да бъде преместено в друга институция, но 14 дневният срок за обжалване бе изтекъл. В закона за социално подпомогане и правилника за приложение на същият  закон, никъде не е упоменато какво се случва в тази ситуация. 

Преди време в образеца на заповедта е имало едномесечен период за настанвяне, след изтичането на който заповедта за настаняване се е отменяла. Сега такъв период няма.  Към този момент са изтекли четири месеца от издаването на заповедта  и няма никаква промяна в ситуацията - лицето продължава да е настанено в един дом, докато в същото време има издадена заповед за настаняване в  друг. Това не е първият подобен случай, като при последният такъв колегите от Дирекция "СП" отговориха, че действията който са предприели тогава били цитирам : " Не особено законни". 
    • от KoKKinoU_FaN
      https://www.kaldata.com/forums/gallery/image/14370-/

Не мога да се сетя за по-добро описание на модерното човешко общество.
      Всички сме вперили глави в модерните телефони в очакване на още един "лайк".

Телефонът нарочно не е в средата на снимката, защото с това искам да покажа,
      че хората изместват фокуса от истински важните неща от живота.

Хора, не живейте за единия "лайк"!
      Радвайте се на природата, приятелите, любовите, семейството си.
      Лайковете минават и заминават.

Живейте сега, защото
      миналото няма да се върне,
      а бъдещето може и да не се случи.

Защо в желанието си да сме харесвани, ставаме все по-самотни?

И те така, Кире. Мисля че много се разприказвах.
      Който разбрал, разбрал.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.