Премини към съдържанието
BKImpressive

Въпрос относно усилвател и колони.

Препоръчан отговор

Здравейте! Нов съм във форума и се извинявам ако това не е точния раздел за този тип тема и въпрос. Та въпросът ми е следния - имам ресийвър Pioneer SX-202R ( https://www.hifiengine.com/manual_library/pioneer/sx-202r.shtml ) и съм свързал към него две колони ( 8 ома и 50W бройката ) и се чудя дали ще е проблем ако свържа още две колони по 100W едната. Общо стават 300W, а отзад пише 50/60Hz 290Watts. Сегашните колони които съм свързал са Radiotehnika S-50B, а другите които искам да свържа са Jamo Studio 170. Посъветвах се с един познат, който ми каза, че ще имам проблем заради омажа. Искам да чуя и второ мнение по въпроса. Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ватовете не са от значение.Важното е съпротивлението на колоните да отговаря на усилвателя.В случая ако свържеш старите и новите успоредно,ще се получи по 4 ома на канал.Усилвателят е за 8 ома,но му пише допълнително че може и на 4 ома минимум.Така,че няма да е проблем да се свържат допълнително тези колони.Това свързване товари малко повече усилвателя,но затова пък той работи на по-голяма мощност.Означава че не трябва да го увеличаваш до края!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте!

По първият въпрос: Не сте нов защото сте регистриран 2013 година, а само сте си сменил ника!

По вторият въпрос: По добре е да не правите експерименти, защото ще ви се наложи да посещавате сервиз след това. Няма никакъв ефект от вашето желание, защото двата модела тонколони не са еднотипни и има голяма разлика в чувствителността на динамиката им. Аз погледнах усилвателчето като ви препоръчвам да си го запазите докато работи. Иначе, както е написал Митко е правилно, но няма да има смисъл а и вие трябва да сте много внимателен при свързването за да не повредите крайните стъпала на усилвателя! При всички други положения, ще се наложи наистина да посетите някой сервиз!

ScreenShot001.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пише че консумацията на усилвателя е 290W!!!

А отдаваната музикална мощност е 2 х 45W върху 8 ома!

Така, че от упражнението няма да има никакъв смисъл.

Ползвайте си го или с единия чифт колони или с другия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, M.Николов написа:

Пише че консумацията на усилвателя е 290W!!!

А отдаваната музикална мощност е 2 х 45W върху 8 ома!

Пише и "Speaker load impedance: 4Ω (minimum)"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, и какво точно имаш предвид?

ще работи и на 4 ома, но не виждам смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

S-50 са точните озвучителни тела за този усилвател. Няма никакъв смисъл да се товари допълнително и да прегрява. Още повече че захранването му и крайното стъпало не са съобразени с по-голяма мощност. За другите си вземи отделен усилвател.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, тогава какво бихте ме посъветвали да направя понеже искам да използвам тези 4 колони. Целта определено не ми е качествен звук и други меломански истории, искам прости да вдигам джангър. Има ли някаква възможност да свържа втори усилвател (не ресийвър, а усилвател) към сегашния и да свържа Jamo-тата да свирят с него. Кажете си мнението и какво да направя, за да мога да използвам и 4-те колони както си трябва, без лишения. Единствено държа да съм с тези колони, поради простата причина, че нямам пари за други.

П.П. - До LZ4JW - Акаунта е от 2013, но не съм го използвал дори веднъж, това ми е първо мнение.

Редактирано от BKImpressive (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BKImpressive написа:

Целта определено не ми е качествен звук и други меломански истории, искам прости да вдигам джангър.  Единствено държа да съм с тези колони, поради простата причина, че нямам пари за други.

Ти па що си си внушил че меломаните разбират от качествен звук ?
Аудиофилите чуват разлики в звука, за която ти си "леко глух".

Продай ги и си купи други, това е което можеш да направиш.
Иначе няма точно никакъв смисъл да пускаш различни колони, ще се чувстваш изморен, може и мигрена да те хване и докторите няма да се сетят от какво си я лепнал и ще има едно ходене по мъките, е ти е работа. 
За бум-бум си купи евтини кофчези за соноризация, едни черни грозни са , но са доста по-евтини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При условие, че съм написал, че не искам други, а тези и искам съвет как да постигна възможно най-голям звук, защо ми казваш да ги продам? Колкото до предложението ти да си купя от черните кофчези, вече имам една "колона" на Sony от тия където ги продават по Technopolis и т.н. и съм хвърлил сумати му и пари за нея, а освен, че свири като 30 ватова Radiotehnika, вече два пъти просто угасва от нищото (първия път издънен говорител, а сега втория дори не ми се занимава да я нося на ремонт). Моля ако някой наистина има идея как да използвам тези 4 колони на веднъж, без да ми гърми усилвател и без да ходя по доктори, нека да сподели. Искам само да споделя, че Jamo-тата до сега са били свързани към усилвател на Pioneer който е набор на Ицо Хазарата (изходната му мощ е 25 или 30 вата, не съм сигурен), а беше свързал освен колоните и един буфер с прикачени към него още 2 колони. За да не се повтарям по 10 пъти ще го напиша за последно - искам съвет какво да направя, за да слушам музика и от 4-те колони, като ако не целия то поне да използвам почти цялата им мощ и да се чува както ще се чува ако съм ги свързал по отделно (само да вметна, че и сега докато съм свързал само Radiotehnika-та не усилвам на повече от половината, понеже почва да им пресвяткват индикаторите).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, BKImpressive написа:

как да използвам тези 4 колони на веднъж, без да ми гърми усилвател

Нещо не разбра ли?

преди 6 часа, Филипов написа:

За другите си вземи отделен усилвател.

Това определено е по-евтиния (и качествен) вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбрахме че момчето иска ДЖАНГЪР и не търси качество! При това положение свържете ПОСЛЕДОВАТЕЛНО  колоните и не се притеснявайте нито за претоварване на усилвателя, нито на тонколоните...Надявам се да знаете начина на последователно свързване, ако не, не е срамно да попитате знаещите, благодаря за вниманието!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава ги вържи последователно и ще ги слушаш всичките на половин мощност и с малки загуби в баса. Друг вариант е да ги свържеш успоредно, но през гасящ резистор 2,2 ома / 1-2W. Някои ресийвъри имат превключвател за 4 ома, който смъква захранващото напрежение. Може също да захраниш усилвателя през понижаващ автотрансформатор, който може да се състави от всеки обикновен трансформатор, например от автомобилно зарядно за акумулатор и др. понижаващи трансформатори на 12-24V. За целта вторичната намотка се свързва последователно на първичната, а пониженото напрежение излиза паралелно на първичната. Внимавай да не захраниш трансформатора само към първичната намотка, че тогава ще стане повишаващ, също и трябва да се спазят начало и край на намотките. Трябва да се има предвид че при това свързване изходната мощност  и напрежение на трансформатора малко ще паднат, в зависимост от напрежението на вторичната намотка.

9234449B.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за помощта, въпреки, че разбрах единствено, че не може да стане както аз го искам, особено благодаря на човека с поста над мен, който е дал обяснение което и даскалите по физика не могат да ми дадат :D (не сте вие виновни, аз просто не си разбирам от тия неща). Та наистина, оценявам бързите и адекватни отговори и за това имам един последен въпрос и модератора може да заключва темата - как да свържа два усилвателя (усилвател-ресийвър/ресийвър-ресийвър), за да свирят едновременно (ако може като за по-начинаещ човек да го обясните).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами има Line Out - с прост кабел чинч - чинч в Line In на другия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А има ли някакво значение колко е мощността на единия усилвател и на другия? Примерно ако единия е сравнително слабичък, а другия да е 2 пъти по-мощен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Входния сигнал на усилвателите е много слаб, може да се подаде от уокмен, портативен плеър и др., така че мощността няма никакво значение, изходните и входни конектори са осъвместени помежду си и нивото на сигнала е строго определено и фабрично настроено според стандартите. Друго е ако вземеш сигнал от слушалките, там сигнала е по-силен, а в повечето аудио системи се взима от крайното стъпало и тогава е добре той да се намали чрез свързване на външен потенциометър или в краен случай да се намали от регулатора на ресийвъра, но в този случай пък изпъкват шумовете.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, peppone1 написа:

и фабрично настроено според стандартите.

единствено не превишават една горна граница на сила, иначе от няки източници идва по-слаб сигнал, за разлика от други

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пропуснах да спомена предимствата на автотрансформатора при нисък коефициент на трансформация, поради което от него ще използваме само няколко процента от пълната му мощност. Което ще рече че за захранване на мощен консуматор например 350W усилвател, за да смъкнем напрежението до 210V ще ни е нужен трансформатор едва 20W, който може да се вземе от непотребен радиоприемник, зарядно за винтоверт и др. маломощни устройства. Захранвайки усилвателя с понижено напрежение спокойно можем да го натоварим с 4 омови тонколони без да прегрее. По същия начин можем да съставим и повишаващ автотрансформатор пак с малки размери за да повишим мощността например на отоплителните електро уреди, например по селата където токът е слаб.

9235667p.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, ламер тъп, догога ще ръсиш глупости? На усилвателя отзад си е написано за какво напрежение в мрежата е, какви са тия автотрансформатори? И каква е целта на всичките ти напъни? Хората, които нищо не разбират да си изгорят техниката?

преди 4 часа, peppone1 написа:

Захранвайки усилвателя с понижено напрежение спокойно можем да го натоварим с 4 омови тонколони без да прегрее

Въобще знаеш ли защо грее усилвател? Материал да си чешеш тъпата кратуна: При синусоидален сигнал и клас B максимумът на греене е на 0,637 от номиналната мощност. И колко грее усилвател клас D.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Филипов написа:

Абе, ламер тъп, догога ще ръсиш глупости? На усилвателя отзад си е написано за какво напрежение в мрежата е, какви са тия автотрансформатори? И каква е целта на всичките ти напъни? Хората, които нищо не разбират да си изгорят техниката?

Въобще знаеш ли защо грее усилвател? Материал да си чешеш тъпата кратуна: При синусоидален сигнал и клас B максимумът на греене е на 0,637 от номиналната мощност. И колко грее усилвател клас D.

Докато грозни и прости селяни като теб, нападайки с лопата в ръка се засрамят и не се приберат обратно в пещерата си и се опитат нещо полезно да научат. Свинското ти квичене издава именно тази дупка на знания, защото простият няма с какво да се защити освен със зверско ръмжене и реване. Ти започна да спориш с мен, подтикнат най-вероятно от нуждата да запълниш тази дупка.

Хората които нищо не разбират е по-вероятно да си изгорят техниката захранена директно от мрежата, а автотрансформатор с ниско преводно отношение е напълно безопасен, дори да го свържат наобратно като повишаващ. А и който не разбира е по-добре да не пипа, защото токът е опасен не само за техниката, а и за живота. А в конкретната тема аз отговарям на питащия без да му давам съвети, но примерите които споделям биха били полезни и в други области.

Иначе усилвателите греят и то ужасно, особено тези изпълнени с STK модул. Усилвателите горят от прегряване, поради повишено захранващо напрежение и голям товар. Няколко аудио системи съм спасявал от прегряване чрез превключване на превключвателя за захранващо напрежение на стандарт 240V или с добавяне на резистор към фабричните тонколони.

И дори това не ти е ясно че средна стойност 0,637 не от номиналната, а е от максималната мощност и в синусоиден променлив сигнал, такава стойност не може да има, а работата я върши ефективната, особено върху топлинното действие на тока. Така че въобще не си губи времето да ме изпитваш, преди да си изпитал себе си. Но какво се обяснявам на човек, който не знае елементарните величини и понятия и се опитва да спори, колкото да се направи на умен пред другите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.