Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ЛЕПИЛО за полипропиленови тръби!

Гост
 Сподели

Препоръчан отговор

Имам проблем с полипропиленова тръба за топла вода. По някаква причина на едно място се е получил пробив.
Разкъртих малко и сложих импровизирана скоба за ремонт от гума и скоба за маркуч.
Има ли някакво лепило, с което да може да се подлепи ефективно, за да не се налага да разбивам почти новите плочки в банята?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, Johnny B написа:

Имам проблем с полипропиленова тръба за топла вода. По някаква причина на едно място се е получил пробив.
Разкъртих малко и сложих импровизирана скоба за ремонт от гума и скоба за маркуч.
Има ли някакво лепило, с което да може да се подлепи ефективно, за да не се налага да разбивам почти новите плочки в банята?

И защо не я изтеглиш и пуснеш нова ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, BMW Маниак написа:

И защо не я изтеглиш и пуснеш нова ?

Как се пуска нова полипропиленова водопроводна тръба, с всичките й чупки, като тя е замазана зад плочките и има 1000 чупки?
Това да не е гофра бе, меченце? :) Това е корава тръба. За гореща вода. Минава вода по 80 градуса по нея...

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Johnny B написа:
Как се пуска нова полипропиленова водопроводна тръба, с всичките й чупки, като тя е замазана зад плочките и има 1000 чупки?

Това да не е гофра бе, меченце? Това е корава тръба. За гореща вода. Минава вода по 80 градуса по нея...

Обърках се. Извинявай. Мислех че ти е по ново строителството. Моите мога да ги сменям без проблем макар че са с гаранция 50 години. И също минава вода по 80 градуса.3b8ca83eb2294af2d49314721b85b3d6.jpg

e70a39f48c2c27a4ad3e66e6fef7f699.jpg
Не трябва да си инженер за да се застраховаш и да проявиш съобразителност
10197901372879c711ad4af63e913fe8.jpg

Enviado desde mi iPhone utilizando Tapatalk

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай с армирана лента за работа под налягане

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може да отидеш в специализиран магазин и да обясниш какъв е проблема. Ще ти предложат лепило или силокон и проблема ти ще е решен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, BMW Маниак написа:

Не трябва да си инженер за да се застраховаш и да проявиш съобразителност

Знам ги PEX-AL-PEX. Те пък имат проблеми със свръзките доста често. :)  А тоя водопровод да не мислиш, че аз съм го мислил?

преди 8 минути, Емил Костов написа:

Може да отидеш в специализиран магазин и да обясниш какъв е проблема. Ще ти предложат лепило или силокон и проблема ти ще е решен.

Айде бе! Силикон за цепната тръба с гореща вода, работеща под налягане! Аз търся хубаво лепило, което гарантирано да ми реши проблема.
Аз съм го решил с импровизирана ремотна скоба. А мога да го реша нацяло с поялник и муфи, но не ми се кърти и нямам време!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Johnny B написа:

Аз търся хубаво лепило, което гарантирано да ми реши проблема.

В днешно време има куп епоксидни лепила двукомпунентни къде стягат за 10 минути. Сега не знам какви има по България ама ние тука с местните къде се предлагат дори си лепим алуминиевите радиатори с тях. В твоя случай за сцепена тръба като го мажеш ще ти трябва и карбоново влакно с по едра мрежа или здрав бинт понеже смолата е гъста и да може да попива и минава през него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, BMW Маниак написа:

В днешно време има куп епоксидни лепила двукомпунентни къде стягат за 10 минути. Сега не знам какви има по България ама ние тука с местните къде се предлагат дори си лепим алуминиевите радиатори с тях. В твоя случай за сцепена тръба като го мажеш ще ти трябва и карбоново влакно с по едра мрежа или здрав бинт понеже смолата е гъста и да може да попива и минава през него.

Аз съм имал много лош опит с подобни лепила. Всичките 2 компонентни като Поксипол, другото на Хенкел..Не струват.
Единствено SunFix си струва. Обаче питам за нещо, конкретно за тръби, за да го направя и да не се притеснявам, че пак ще текне.
Пластмасовата тръба е гладка и лепилото няма да хване хубаво отгоре. Лепилата, които ще свършат работата трябва да могат да разтворят пластмасата. Обаче не знам дали за полипропилен има такова?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Johnny B написа:

Знам ги PEX-AL-PEX. Те пък имат проблеми със свръзките доста често. :)  А тоя водопровод да не мислиш, че аз съм го мислил?

Айде бе! Силикон за цепната тръба с гореща вода, работеща под налягане! Аз търся хубаво лепило, което гарантирано да ми реши проблема.
Аз съм го решил с импровизирана ремотна скоба. А мога да го реша нацяло с поялник и муфи, но не ми се кърти и нямам време!

Ще се чуя с един познат, който е водопроводчик и ще пиша после. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казано на прост еезик - сребърна армирана леплива лента за работа под налягане - Praktiker, Briko...
Спира струйни пробойни.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С лента няма да стане, тъй като тези тръби влизат много плътно и не могат да се разлепват, затова се режат, след което трябва да се удължат с муфа. Аз също си изпатих с тези тръби, а с пробиване на отрязаната част на свръзката също не става да се залепи повторно, затова се реже цялата снадка, дали е коляно, муфа или др. цялото се сменя с ново. Тези тръби са големи боклуци и след време могат да се спукат на друго място. От Бриколаж спряха да ги зареждат, а за лепило може да  се използва и обикновено лепило за полипропиленови тръби прозрачно, което го има във всяка една железария, но не съм го пробвал и не знам колко ще държи.

products_6677_100122135347-228x228.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, зависи от тръбите. Масово у нас използват едни турски боклуци. Има примерно едни чешки, дето не дават фира. Най-добре е съвета на peppone1

(имам предвид рязането, не лепило)

След това викаш един майстор или си намираш от едни специални поялници и тях се справяш

poqlnik-za-polipropilen-dytron-p-1a-1328

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах предвид рязане и после пак лепене.Човекът както и аз нямаме възможност да къртим цялата баня, въпреки че половината я бях изкъртил. Моите са едни бели C-PVC.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Johnny B написа:

Бизон бате-

bizon_epoksi_stik_universal.jpg

Ама идеално подсушено да е за да си на 100% сигурен че ще хване.Навремето дупки по Перла 05 запълвах с него.Не ми се вярваше че ще свърши работа защото при повишаване на температурата се получава разширение както знаеш.Но никоя от петте пробойни не мръдна.Универсално е-мажи смело.

Като маджун е-месиш и слагаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм си залепил резорвара на проточният бойлер с епоксидното лепило на локтайт.Работи вече 5-6години. Не знам до кога, ама засега не тече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, _nib_ написа:

Бизон бате-

bizon_epoksi_stik_universal.jpg

Ама идеално подсушено да е за да си на 100% сигурен че ще хване.Навремето дупки по Перла 05 запълвах с него.Не ми се вярваше че ще свърши работа защото при повишаване на температурата се получава разширение както знаеш.Но никоя от петте пробойни не мръдна.Универсално е-мажи смело.

Като маджун е-месиш и слагаш.

Това лепило няма да стане, първо защото е много гъсто и не може да проникне между залепваните повърхости, които както казах влизат много плътно една в друга и второ - лепилото трябва да е течно като вода и да разтваря полипропилена, а епоксидното лепило не е такова и не хваща здраво на гладка пластмаса. Може да се използва и "Хелми", разредено със специален разредител, но има и специални лепила за ПВЦ тръби въпреки че оригиналното за тези тръби вече не се намира.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, peppone1 написа:

Това лепило няма да стане, първо защото е много гъсто и не може да проникне между залепваните повърхости, които както казах влизат много плътно една в друга и второ - лепилото трябва да е течно като вода и да разтваря полипропилена, а епоксидното лепило не е такова и не хваща здраво на гладка пластмаса. Може да се използва и "Хелми", разредено със специален разредител, но има и специални лепила за ПВЦ тръби въпреки че оригиналното за тези тръби вече не се намира.

Да, ве да. Нямало да стане. То това стъкло лепи та някаква гладка пластмаса ли няма да залепи ? Идеята не е изобщо да разтваря пластмасата за да я залепи а да направи около тръбата здрав слой който да не разреши на водата да избие от там.
Аз споменах че това лепи алуминиеви водни радиатори на коли та една тръба къде може да я обиколиш на цяло за по добра здравина ли ще му се опре ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както казах сглобките влизат много плътно и не се ли разтвори тръбата да омекне, трудно се сглобява, затова за лепило което не разтваря тръбата нищо няма да направи и то ще излезе навън при сглобяването на тръбите. Даже преди залепването тръбите предварително се омекотяват с разтворител или с кореселин. Друг вариант е тръбите да се сглобят без лепило и отвън около ръба на снадкикте се нанесе здраво епоксидно лепило, но колкото и да е здраво, то не е вечно и от високата температура и влагата рано или късно ще падне.

Пробиването на тръбите се получава защото при разтварянето на тръбата от лепилото вътре се получават шупли и мехурчета, които по-късно се пробиват. Затова е грешно при залепването на тръбата тя да се завърта на 180 градуса, тъй като омекотената част вътре се усуква и може да направи допълнителни шупли и каналчета.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...

Изглежда, че на всички в този форум им е ясно какво е полипропилен. Някои обаче предлагат неща за PVC, което не е PP, PE, POM, PTFE - по-трудните за лепене материали. Тръбите от полипропилен (PP) се съединяват само чрез нагряване, както е ясно на всички във форума. Следователно пукнатините могат да се затворят само с нагряване. Използвайте обикновен поялник с човка и осталали от монтажа парчета тръби. С малко сръчност ще можете да нанесете разтопен полипропилен върху образувалите се повреди. Можете да пробвате от отпадъчни парчета да ги съедините и след няколко минути се опитайте да ги разделите. За резултата от опита пишете тук, че на всички да им стане ясно какво е полипропилен (PP).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 година по-късно...

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...