Премини към съдържанието
CaptainJord

Разлика между буфер субуфер и уредба усилвател

Препоръчан отговор

Здравейте, ако може някой да ми изясни тези неща, които съм изброил в заглавието. Съжалявам за въпроса, но реших да си взимам тонколона, но нямам уредба или усилвател и искам някой да ми каже каква е разликата между тези неща, кое е по-добре да взема тонколона, буфер, субуфер и с кое да контролирам звука с уредба или усилвател. Също така мога ли да използвам тонколона без усилвател или уредба

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четиво на популярно ниво

Разликата между буфер(woofer) и суббуфер(subwoofer) най-общо е:
1. Буферът възпроизвежда честоти от 20 до 2000Hz
2. Субуферът възпроизвежда честоти от 20 до 200Hz
Обикновено буферите са по-малки от субуферирите
Субуферът може  да е пасивен или активен - в зависимост от това дали няма или има краен усилвател в корпуса на озвучителното тяло

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Буферът е нещо, което го има по подвижния ж.п. състав като локомотиви и вагони. Има и други приложения в техниката.

Неправилно разговорно съкращение от woofer,  което просто е говорител (loudspeaker). А специализирани такива, предназначени за възпроизвеждане на най-ниските звукови честоти се наричат sub-woofer. Заради специфични особености те са оформени в отделен обем (кутия, сандък).  Така за основните озвучителни тела (неправилно наричани тонколони) се освобождава обем и могат да се направят по-малки. Та те обикновено са 2 - 3 лентови - отделни говорители за съответния честотен диапазон. Нискочестотния му се казва woofer, високочестотния tweeter, има и средночестотни (mid-range) в трилентовите системи.

А тонколона е система от няколко еднакви говорителя, обикновено широколентови. Типично се ползват за озвучаване на открити пространства като площади и стадиони.

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Филипов написа:

Буферът

и като допълнение

https://bg.wikipedia.org/wiki/Буфер

диалектната форма съм я приел за правилна, защото си мисля, че все нещо трябва да поема удари...ъ-ъ-ъ...тъй де, както при влака, така и при високоговорителите, така и при паметта в компютрите

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, velislavvasilev написа:

Ти ме замисли. По-конкретно за разликата между буфер, суббъфер или саббуфер. За останалото отговорът е ясен.Уредба по принцип е всичко вкупом - възпроизвеждащо устройство (CD/DVD, аудио касета), крайно стъпало (усилвател) и колони. Буферът, суббуферът и прочее, са само колони, които възпроизвеждат бас (ниски честоти). Има буфери с вграден в тях усилвател (крайно стъпало). Навсякъде по веригата може да контролираш звука като качество и сила. Разликата е, че може и да ти трябват допълнителни части (като филтри). Филтрите чисто и просто представляват жични намотки. Тонколона можеш да използваш без усилвател. Като питаш дали може с уредба, питаш дали може да използваш крайното стъпало на уредбата - според зависи как е направена. Обаче тонколоната няма да свири на максимум, ако няма достатъчно захранване. Тук влиза усилвателът. Представи си имаш идин плеър. Било то CD/DVD или music player. Те вадят звук, но с много малко захранване. За да захраниш мощтните колони да дънят яко, ти трябва усилвател (може и повече от един). Като тези колони може да са с един, два или повче говорителя. Може цялата колона да е вързана към усилвател или всеки един от нея отделно да е вързан. Може и усилвателят да е вграден в колоната. Коклкото до парвило - няма. Всеки само си пробва и наглася силата и качеството на звука. Не си мисли, че като имаш лаптоп/локмен/мп3плеър и го закачиш посредством букси към 1-10-100 говорителя по 50 вата, това ще ти вади съответната мощност. Ако искаш тези говорители да свирят силно, трябва ти усилвател. Както казах по-горе, уредбата е завърешн вид. Има и плеър, има и усилвател, има и колони. Купуваш си една уредба, в нея пише, че чете не знам си какви дискове и касетки, флашки, има 2 колони по 50 вата - това е. Същото може да направиш с компютър, касетофон или pm3 плеър, с кабел към 100 вата усилвател и от него с кабели ъм 2-4-6 колони.

Хубавото е на уредбите е, че всичко е изчислено и така изработено. Говоря като обем на кутията на говорител и прочее. Лошото е, че нямаш пълна свобода на действие. Ограничен си в заводските ѝ възможности. Ако сам си набавяш всичко, имаш свобода. Може да имаш 10 вата музика, ама и 10 киловата. Всичко зависи от теб колко и какви колони, усилватели и кабели ще си купиш.

С това имах в предвид, че ако си закачиш някаква яка колона към локмена, то тя няма да ти свири по-силно от слушалките (примерно).

И, вече, ако сам си избираш колони, крайни стъпала и прочее, трябва малко от малко да отбираш какво са ватове, омове и прочее. 

И още една добавка, провери в нета какво е крайно стъпало, какво са говорители. От незнам колко десетки години насам, говорители има 3 в 1. Викат им трилентови - имат вграден един върху друг друг и басов, и среден и говорител за ниски честоти. Представляват една голяма мембрана (за баса), върху нея една по-малка (за средните) и върху средните една още по-малка (за ниските). Ако поразчоплиш, ще видиш, че има и системи в които са отделно. Например 5+1 системите за компютър или домашно кино. Представляват 5 колони пищялки и средни плюс един буфер за ниските. Стара, все още активно правило е, да поставяш буфера на земята в стаята, а другите колонки около стаята и зад телевозира. 

Разбира се това е най-общо и не чак толкова истинно разяснение, но не знам как да го опростя повече според въпроса ти. Ако искаш сам да си нагласяш колони, усилвател и прочее, то ще трябва да имаш сериозни познания по темата. Ако не - купуваш си наготово всичко - уредба.

Виждал съм хора, които имат освен уредба и отделни тонколони, а има и такива, които си слушат от тонколоните в уредбата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се отговаря с цитат! Цял ферман за да допишеш 1 ред?!?

Има активни и пасивни. Първите са по-евтиния вариант с цел избягване на кабели и отделни кутии. Недостатък - по-лошо охлаждане и неремонтнопригодност.  Както и не можеш да смениш отделен компонент, ако не те удолетворява. Колко канален е звукоизточникът и усилвателят е отделен въпрос. Обукновено музиката е създадена и смесена  стерео (2 канала). Повече канали се използват предимно за филмови ефекти.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Филипов написа:

Буферът е нещо, което го има по подвижния ж.п. състав като локомотиви и вагони. Има и други приложения в техниката.

Неправилно разговорно съкращение от woofer,  което просто е говорител (loudspeaker). А специализирани такива, предназначени за възпроизвеждане на най-ниските звукови честоти се наричат sub-woofer. Заради специфични особености те са оформени в отделен обем (кутия, сандък).  Така за основните озвучителни тела (неправилно наричани тонколони) се освобождава обем и могат да се направят по-малки. Та те обикновено са 2 - 3 лентови - отделни говорители за съответния честотен диапазон. Нискочестотния му се казва woofer, високочестотния tweeter, има и средночестотни (mid-range) в трилентовите системи.

А тонколона е система от няколко еднакви говорителя, обикновено широколентови. Типично се ползват за озвучаване на открити пространства като площади и стадиони.

Като допълнение към неправилния термин БУФЕР прибавям и БАСКАСА и ТУБА - пояснявам, че касата е за БИРА, а тубата за НАФТА...А филтрите въобще не представляват жични намотки, при интерес се запознайте с елементите на ФИЛТЪР ЗА ОЗВУЧИТЕЛНО ТЯЛО от първи, втори и трети ред!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, CaptainJord написа:

кое е по-добре да взема

Всички, в надпреварата да покажат колко разбират, забравиха да кажат на момчето какво да вземе. Аз бих му препоръчал един ресивер 5х100вт , две предни тонколони поне по 50вт, две задни по 20-30вт, един централен говорител 30вт и един sub-woofer( густо майна, а?) 100вт. Това е минимума апаратура за едно добро домашно озвучаване. Ресиверите имат много възможности за настройка, долби процесори, оптичен вход за звук от телевизор и пр. Една скъпичка камара от неща, но много си струва. Подобни се намират и като готова комбинация, въпрос на избор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, B3M2W0 написа:

Аз бих му препоръчал

Зависи за какво ще се ползва озвучаването - за слушане на музика(схема 2.0/2.1), за гледане на кино/озвучаване на игри (4.0/7.1)
Така, че не е ясно какво точно ще му трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, за всеки бюджет има решения. Пък били те и компромисни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.olx.bg/ad/tonkolona-akai-ID7e3Kf.html#10b40c673b

Бях си харесал тази тонколона, но собственика ми каза, че няма да ми върши работа тъй като нямам усилвател и няма как да я свържа. Има вариант, ако си взема тонколона, която е активна, за да мога да увеличавам и намалявам от самата нея звука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, DarkEdge написа:

Абе, за всеки бюджет има решения. Пък били те и компромисни.

Някои ще ти кажат, че докато не стъпиш на пет цифри цена, правиш компромис.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом дават по $4-5К за един кондензатор(справка ebay)....

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахде стига с глупостите! Момчето едва ли ще даде и 100 лв за всичко, след като дава линк към ОТ за 30лв. Между другото обертата е доста добра, ма не са комплект.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

Хахде стига с глупостите! Момчето едва ли ще даде и 100 лв за всичко, след като дава линк към ОТ за 30лв. Между другото обертата е доста добра, ма не са комплект.

Да, за съжаление нямам възможност за повече от 30-50 лв. Знам, че е добра оферта, но нямам усилвател той човека дето я продаваше ми каза.. И за това си търся някоя активна тонколона на която има копчета за усилване и т.н. Спрях се на тази https://www.olx.bg/ad/moschna-aktivna-tonkolona-s-radio-blutut-flashka-karta-ID7g94w.html как е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За 30-50 лв всичко е несериозно. При положение че куриерите прибират 10. Откъде си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/3/2018 в 0:47, velislavvasilev написа:

От незнам колко десетки години насам, говорители има 3 в 1. Викат им трилентови - имат вграден един върху друг друг и басов, и среден и говорител за ниски честоти. Представляват една голяма мембрана (за баса), върху нея една по-малка (за средните) и върху средните една още по-малка (за ниските).

По-голяма простотия и така обширно написана няма в целия форум! Тове е за най-големите бисери.

Липсват елементарни познания в областта но иначе се обяснява нашироко.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Младеж, не си хвърляй парите за китайска пластмаса. Тези 3000W как да станат в този обем и за се захранват от акумулатор 3,6Ah? В училище на елементарна физика не ви ли учат? Закон за запазване не енергията? Реално тази пръдня е 3W.

Ето това: https://bazar.bg/обява-18841654/мощна-активна-тонколона-с-радио-безжичен-микрофон-usb-sd-card-акумулаторна-батерия

Вижда се че няма нито марка, нито модел за да прочете човек повече.

Спирам да обяснявам, останах с грешното впечатление че желаеш да научиш нещо . .  . Дано да е от полза на някой друг . .  .

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Филипов написа:

Младеж, не си хвърляй парите за китайска пластмаса. Тези 3000W как да станат в този обем и за се захранват от акумулатор 3,6Ah? В училище на елементарна физика не ви ли учат? Закон за запазване не енергията? Реално тази пръдня е 3W.

Ето това: https://bazar.bg/обява-18841654/мощна-активна-тонколона-с-радио-безжичен-микрофон-usb-sd-card-акумулаторна-батерия

Вижда се че няма нито марка, нито модел за да прочете човек повече.

Спирам да обяснявам, останах с грешното впечатление че желаеш да научиш нещо . .  . Дано да е от полза на някой друг . .  .

Напротив, разбрах доста неща. Онзи човек горе ми обясни кратко, точно и ясно.

"Разликата между буфер(woofer) и суббуфер(subwoofer) най-общо е:
1. Буферът възпроизвежда честоти от 20 до 2000Hz
2. Субуферът възпроизвежда честоти от 20 до 200Hz
Обикновено буферите са по-малки от субуферирите
Субуферът може  да е пасивен или активен - в зависимост от това дали няма или има краен усилвател в корпуса на озвучителното тяло"

Казах, че нямам възможност да дам за тонколона над 50 лв .. за това търся някоя добра като моята първата дето ти показах, но ми трябва усилвател ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не си разбрал. Буфер е нещо друго. Нагоре има обяснения и линкове. Като не ти е ясно питай чичо ти гошо (google).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.