Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Пиша тук по следната причина. Разполагам със следната конфигурация, на която и предстои update :
- CPU - Intel Celeron g1820 ( obviously първото нещо, което трябва да бъде сменено :D )

- GPU - Gigabyte GTX 750 (Не, не Ti :D

- RAM - 1x4 GB ADATA DDR lll 1600

- Hard - Toshiba DT01ACA050

- Motherboard - Asus H81M-K (1150 socket :( )

Та въпроса ми реално е следният.. понеже socket-а на дъното е 1150, най-високият support-ван gen. е 4-ти.  (мисля), как би влязъл един i5 4460, заедно с още една плочка RAM, същата като тази и ще се нуждае ли евентуално този 4460 от допълнително охлаждане или ново захранване. Реално бюджета ми за upgrade е 400 (може леко да надхвърли 400 естествено) и цели главно смяна на CPU-то и до достигане на 8 GB RAM. Правете каквито и да било предложения за RAM + CPU до 400+- лева, бих ги разгледал. Благодаря предварително :)

edit. Забравих да спомена, захранването е 350W на Fortron.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.asus.com/Motherboards/H81MK/HelpDesk_CPU/

Търсиш си процесор по списъка - I5/I7 или еквивалентни Xeon. Най-добре втора употреба, че то и за нови няма да ти стигнат парите. Ако си с боксовото охлаждане би трябвало да нямаш проблеми, случайно ако са много високи температурите след смяна на процесора и нанасяне на нова термопаста съответно (80+ градуса), тогава може да мислиш за смяна на охлаждането. Принципно и видеокартата ти е за смяна, но зависи пак какво правиш на компютъра, ако играеш какви игри и на каква резолюция. RAM памет може да сложиш и 8 GB допълнително, колкото повече, толкова по-добре. Даже ако намериш евтин процесор може и да останат пари и за SSD. Какво ти е захранването? И какъв е този линк към лаптоп, който си сложил на диска?

Гледам даже тук има един 4570 за 170 лв., което в сравнение с другите цени по 200 лв. е добре, че има и охладител:

https://www.olx.bg/ad/cpu-i5-4570-2x8ddr3-1866-videokarti-gtx750-i-gtx1050ti-CID632-ID7vf4O.html#804e04b1ff

Задължително се поръчва/купува с тест пред куриера - имаш 15-20 минути да сложиш процесора и да го тестваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добрия процесор който можеш да сложиш е Core i7-4790K.

Но нека се спрем и на някои  други подходящи: Core i7-4790, Core i7-4770, Core i5-4690, Core i5-4670, Core i5-4590, Core i5-4570 тук най-важното е кой от тях ще намериш наличен и на добра цена, ясно е че няма да се закупува нов.

Хубаво е да вземеш едно добро охлаждане, а не да го мъчиш с бокса от Celeron g1820.

За памет прецени дали 8GB ще ти стигнат за тази система докато я имаш, ако ще са ти малко вземаш един модул от още 8GB за да ти станат общо 12GB. Паметта също може да се търси втора ръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво мислиш да ползваш машината след ъпгрейда ? На каква цена е този i5 4460 ? Мисля, че Haswell не е със високо енергопотребление, но дъното е със две фази за процесора, та не знам до колко ще е добра идея да слагаш i7 или 4C/8Т Xeon, но именно затова питам какво ще правиш. Не си написал какво е захранването ти, та няма как да получиш отговор за него. На това дъно може да сложиш всичко от 4430 до 4690K, но не те съветвам да даваш повече от 150 лева за заключен i5, очевидно по-скъпите отключени модели със суфикс ''К'' са излишни за това дъно.

Процесор I5 - 150-170 лева

Един 4GB модул - 30-40 лева

Ново 240GB SSD - 140 лева

Ако ти трябва Hyperthreading и не искаш да чупиш банката може да търсиш Xeon 1231V3, въряха по 500-520 лева нови през 2014г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евентуално след upgrade-а, ще играя LoL, CS:GO, FIFA (Главно се надявам тя да върви) и NBA (последните 2 разбира се най-новите е).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Inno написа:

Ново 240GB SSD - 140 лева 

А може да се мине и с това ADATA Ultimate SSD SU650 120GB -  Цена: 56.52 лв. с ДДС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

RAM-та главно ми трябва, защото ATM chrome + игра не се получава, а процесора просто е много по-калпав от видеото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, nRat3d написа:

Евентуално след upgrade-а, ще играя LoL, CS:GO, FIFA (Главно се надявам тя да върви) и NBA (последните 2 разбира се най-новите е).

В такъв случай по-добре i5, 4гб рам = 180-210 лева. Останалите за видео карта. Какво ти е захранването ?

Ако те дразни бокса винаги може да намалиш напрежението на процесора. За жалост Haswell-ите не са запоени, а вече са на почти 5 години (първите модели), та вероятността да попаднеш на процесор чиято ''пастата за зъби'' под капачката е на камък е висока.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Inno написа:

В такъв случай по-добре i5, 4гб рам = 180-210 лева. Останалите за видео карта. Какво ти е захранването ?

Edit-нах поста. Fortron 350W, иначе с тази конфигурация съм играл GTA5 с прилични кадри, за това си мислех, че с 4460 + 4 RAM отгоре и това GPU мога да играя FIFA 18 например (и 19 eventually). ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не намерих I5 4-серия под цената, която съм дал по-нагоре, но може и да излезе нещо от друго място. За I7/Xeon ще даде поне 100 лв. отгоре. Видеокарта е добре да сложи GTX 1050 (TI), но ще се вдигне много бюджета - ако случайно намери читава и с гаранция ползвана до към 250 лева и му останат толкова, да я вземе, иначе отива на GT 1030, която пак ще му върши работа за посочените игри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, nRat3d написа:

Edit-нах поста. Fortron 350W, иначе с тази конфигурация съм играл GTA5 с прилични кадри, за това си мислех, че с 4460 + 4 RAM отгоре и това GPU мога да играя FIFA 18 например (и 19 eventually). ?!

Какъв 350W Фортрон, предполагам това ? Това е нормално, все пак GTA V е игра от миналото конзолно поколение а GTX 750 не е чак толкова слаба. Монитора ти предполагам е 1920х1080 ? Със Fifa 18 не би трябвало да имаш проблеми със производителността, по-скоро може да не ти стигнат 2гб видеопамет, затова внимавай със MSAA. Същото би трябвало да важи и за NBA 2K игрите. Въпросните игри по-добре ги играй на конзола, ако разполагаш със такава, на PC популацията ще е значително по-зле, особено при NBA 2K.

преди 38 минути, Raze написа:

Аз не намерих I5 4-серия под цената, която съм дал по-нагоре, но може и да излезе нещо от друго място. За I7/Xeon ще даде поне 100 лв. отгоре. Видеокарта е добре да сложи GTX 1050 (TI), но ще се вдигне много бюджета - ако случайно намери читава и с гаранция ползвана до към 250 лева и му останат толкова, да я вземе, иначе отива на GT 1030, която пак ще му върши работа за посочените игри.

Ако търсиш в OLX - нищо изненадващо. Може би хората са проспали последната година/година и два месеца или си мислят че могат да продадат i5 Haswell за 200+ лева, защото цените на DDR4 са спекулативни.Нова видео карта със този бюджет няма как да се впише, 1030 е по-слаба/наравно със неговата, въобще инвестицията в такава карта за игри са пари на вятъра. Удачен вариант е 1050Ti втора ръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти къде предлагаш да търси? Дай оферти с по-добри цени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Raze написа:

А ти къде предлагаш да търси? Дай оферти с по-добри цени.

Никъде не предлагам да търси. Просто за мен психологическата граница за заключен 4-5 годишен i5 Haswell процесор със вкаменена термо паста под капачката е 150 лева. За 190-200 лева на AM4 сокета AMD имат 2200G (4 ядра/4 нишки), чието вградено видео не отстъпва на GTX 750, поне във ситуациите, в който не е осакатено от пропусквателната способност на DDR4. Явно ситуацията щеше да е по-различна ако DDR4 беше на нормални цени, поне извън OLX.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто нов 4460 + същата плочка рам (общо 8) и GTX750 дали ще има проблеми каквито и да било с FIFA и 2K, това е което се питам. Не играя каквито и да било игри от сорта на ARK, Witcher, Far Cry или разни други по-тежки игри (дори не знам дали изброените игри са чак толкова тежки.. :D )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първо време пробвай само с допълнителна памет +4 или +8 ГБ. Като имаш в предвид, че само ОС ти заема 1-2 ГБ без допълнителни приложения, а игрите си искат поне 3-4 и нагоре свободни, също така си и в едно канален режим, което допълнително забавя системата. Ако видиш, че това не ти е достатъчно, мисли и за смяна на процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, nRat3d написа:

Чисто нов 4460 + същата плочка рам (общо 8) и GTX750 дали ще има проблеми каквито и да било с FIFA и 2K, това е което се питам. Не играя каквито и да било игри от сорта на ARK, Witcher, Far Cry или разни други по-тежки игри (дори не знам дали изброените игри са чак толкова тежки.. :D )

350-370 лева за чисто нов i5 4460 са буквално пари на вятъра. По-добре процесора от обявата, която показа Raze, турбо чесотите му са 200mhz по-високи от на 4460, по-''стар'' е, но по-късните модели са просто рефреши/ребранд. Айде, може да вземеш този модул, защото е на прилична цена, дано да се разбере със твоята. Друга алтернатива. За толкова пари към днешна дата може да намериш доста по-добри процесори - R5 1600, 1600X, 2600, i5 8400. По-добре инвестирай във SSD. Не съм играл игрите, но изглежда GTX 750 на 1920х1080 ще види доста повече зор със NBA 2K18 при високи настройки, отколкото със FIFA 18, което мисля е съвсем разбираемо.

Мисля си че и Fifa 18 и NBA 2K18 би трябвало да вървят достатъчно гладко на Haswell i3, та ако намериш процесор до 100 лева може би ще си заслужава да спестиш 70 лева, който да вложиш във видео карта или друг компонент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То ако ще е така, направо вземай Ryzen 4 ядрен с ново дъно и 8 GB DDR4 ЧИСТО НОВИ:

http://nikem-bg.net/cart/60815p2r57959p1r60510p1rf.html

излизат малко под 500 лв., вместо да купуваш скъпи-нови-стари части.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-4460-vs-AMD-Ryzen-3-2200G/2310vsm441832

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Raze написа:

То ако ще е така, направо вземай Ryzen 4 ядрен с ново дъно и 8 GB DDR4 ЧИСТО НОВИ:

http://nikem-bg.net/cart/60815p2r57959p1r60510p1rf.html

излизат малко под 500 лв., вместо да купуваш скъпи-нови-стари части.

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-4460-vs-AMD-Ryzen-3-2200G/2310vsm441832

Подобен ход не го разбирам. Ако покупката на нов i5 4460 е лоша идея то не виждам със какво това е по-различно.  Нито R3 2200G е по-бърз от i5 4570 (не че ще се усети със GTX750), нито Vega 8 (вграденото видео във 2200G) е по-бързо от GTX 750, а във ситуациите в който е нужна пропусквателна, производителността се срива драстично, при Fifa 18 и NBA 2K може и да мине номера. Накрая плаща 270-280 лева повече, а не получава повече производителност, по-скоро обратното или в най-добрия случай е на същото място.

И пак си държиш на манипулативните сравнения на userbenchmark...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Аз пък съм на мнение, че нова платформа с i3-ка и DDR4 памет ще е по-добре от стар процесор, стара памет и като цяло всичко без бъдеще.

ASROCK H310M-HDV LGA1151 
J&A 8GB DDR4 2400MHz JA8G24N 
Intel Core i3-8100 3.6GHz 6MB LGA1151 box 

Обща стойност - 468.39 лв. с ДДС

То и тая платформа няма голямо бъдеще, ама поне е нещо актуално :) Продаваш твоя процесор, памет и дъно за 100 лева и стъпваш на 400 :) 

Редактирано от kyoshinn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще има по-нова система, която ще може да се ъпгрейдне в бъдеще ако реши. R3 2200G как реши, че не е по-добър от I5 4570? И това го казвам в случай, че реши да вземе чисто нов I5 4 серия, по-добре да си вземе всички части чисто нови и да продаде за стотина лева каквото му остане. Иначе за около 200-250 лева памет и процесор ако вземе употребявани е най-евтиния вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, kyoshinn написа:

Аз пък съм на мнение, че нова платформа с i3-ка и DDR4 памет ще е по-добре от стар процесор, стара памет и като цяло всичко без бъдеще.

Хайде сега обясни на автора на темата, а и на останалите участници следните неща:

- с какво предложената от теб i3-ка превъзхожда i5 4-то поколение(4590, 4690 etc.)?

- колко точно по-бърза е DDR4 2400(в случая дори с неназовани тайминги) от DDR3 1600?

- защо предлагаш скапано дъно за над 150 лева? Автора и сега притежава такова, но го е взел на половин цена.

преди 42 минути, kyoshinn написа:

То и тая платформа няма голямо бъдеще, ама поне е нещо актуално :)

Ясно. Важното в случая е да сме актуални.

Edit: изчаках да видя дали ще се сетиш, че дъното освен скапано е и несъвместимо. Явно Джони на нищо не те е научил. Както и предполагах.;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aз пък много се радвам на такива теми. Човека си е купил преди време конфигурацията на принципа "после слагаш само една i7-a и си актуален". Сега идва и пита и веднага му се препоръчва нова платформа. Колко народ си накупи заключени i3/5/Pentium пред скапаните Булдозери само заради това ,че някой ден ще ъпгрейдне. И като дойде този ден, явно и неговата платформа е била умряла...Браво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Tommygun написа:

Aз пък много се радвам на такива теми. Човека си е купил преди време конфигурацията на принципа "после слагаш само една i7-a и си актуален". Сега идва и пита и веднага му се препоръчва нова платформа. Колко народ си накупи заключени i3/5/Pentium пред скапаните Булдозери само заради това ,че някой ден ще ъпгрейдне. И като дойде този ден, явно и неговата платформа е била умряла...Браво!

А е...аз съм сигурен, че бай Кольо ползва 4790К клокнат на 5GHz на дъно за 50 bucks и кутия за 30 bucks и си свирка.:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива ъпгрейди се правят до 2-3 години, не 5 години, след като е излязъл процесора и вече като никъде не се продават нови за този сокет (с някои изключения, които както виждаш не са изгодни). Тогава има смисъл или да си купиш нещо "на далавера" втора упореба, или вече нови компоненти, които както виждаш, са по-евтини и по-добри от старите (това в случай че вземе актуален I7 8 серия). И както виждаш, препоръчал съм му части втора употреба, дори съм му намерил процесор на добра цена, но той държи да е нов, затова му показвам варианта за малко повече пари да смени всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, XECUTIONER написа:

Edit: изчаках да видя дали ще се сетиш, че дъното освен скапано е и несъвместимо. Явно Джони на нищо не те е научил. Както и предполагах.;)

Тук си прав, напълно изключих за глупостите на интел с платформите. След малко ще редактирам поста.

Иначе за опита ти да се заядеш - няма да стане :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване