Премини към съдържанието
rado84

Неравни нива на звука - частичен фикс, който открих

Препоръчан отговор

Пускам темата в случай, че някой се е натъквал на проблемите със звука при филми, които срещнах аз, така че не е нужно да отговаряте. За мен този фикс работи прекрасно през повечето време (само за AAC не върши работа) и само мога да се надявам, че и за някой друг ще работи.
Фиксът оправя проблема само частично, но достатъчно, за да бъде гледането на филми поносимо и да не се налага да се правите на DJ с volume control-а през 2 минути.

Сигурно сте попадали на филм, където колкото по-тихо говорят героите, толкова по-тих става звукът, а като почнат да се стрелят и да се взривяват, нивото на звука става по-силно от камбанарията на Ал. Невски. Това може да бъде доста дразнещо, да не споменавам и стряскащо, особено в тишината на нощта. И най-после му намерих цаката - поне за SMPlayer и VLC. Специално за VLC 3.x.x нямам идея дали ще свърши работа, защото тази версия така и не успях да я инсталирам. Работи и в ПулсАудио режим, но като цяло звучи по-добре при АЛСА.
За SMPlayer v18.x и нагоре: отваряте прозореца с опциите, отивате на таб "звук" и слагате човки на "активирай тонкоректора" (на български така са го превели, а става въпрос за еквалайзера) и на "глобален тонкоректор". След това, по време на филм (трябва да върви някакъв филм в плеъра; в противен случай иконката за еквалайзера е недостъпна) в лентата с менютата цъкате на "Звук" и избирате иконката с еквалайзера. От падащото меню с предварителни настройки избирате "Парти"/"Купон" (преводът зависи от версията на SMPlayer) и после натискате на бутона "задай по подразбиране". Така следващия път като си пуснете филм, избраните настройки ще важат и за него.

smp1.png

За VLC трябва да включите същата предварителна настройка, която се намира в "инструменти" --> "ефекти и филтри". Обаче за този плеър нямам идея как да направите тази настройка по подразбиране за всички филми.

vlc.png

П.С. Знам, че това е бъг и преди време се опитах да го репортна заедно с още един бъг във форума на SMPlayer. Любезно ми казаха да го духам. И то за бъг, който съществува още от SMPlayer v3 насам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да си тестваш звука с подобни клипчета.Задължително на хубави слушалки.Ако поддържат 5.1 или 7.1 sound е по-реалистично и забавно.

Дай  някой  филм   с некачествен обем на звук за проба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.08.2018 г. в 22:40, rado84 написа:

Сигурно сте попадали на филм, където колкото по-тихо говорят героите, толкова по-тих става звукът, а като почнат да се стрелят и да се взривяват, нивото на звука става по-силно от камбанарията на Ал. Невски.

Няма ли настройката за Volume Normalization да свърши работа? Аз само така гледам, лошото че ако пусна музика,трябва да я деактивирам.

На SMPlayer Audio > Filters > Volume normalization.

Иначе идеята допълнително да ги поотрежеш от еквалайзера, никак не е лоша. Също и нещо за декомпресия може да се приложи /да отменя ефектите създадени от софтуерна компресия при записа/.

преди 12 часа, nick_dimitrov написа:

Дай  някой  филм   с некачествен обем на звук за проба.

Повечето нови, български филми са ужасно изпортени в това отношение. Но то както видим някоя глупост от САЩ, обезателно трябва да я повторим, та чак да се насе... :D

на 11.08.2018 г. в 22:40, rado84 написа:

П.С. Знам, че това е бъг и преди време се опитах да го репортна заедно с още един бъг във форума на SMPlayer. Любезно ми казаха да го духам. И то за бъг, който съществува още от SMPlayer v3 насам...

SMPlayer е само обвивката /тенекето/, трябва да убедиш mplayer/mpv проектите. Макар че не виждам де е логиката те да са виновни за модата по звуковите ефекти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, nick_dimitrov написа:

Дай  някой  филм с некачествен обем на звук за проба.

"Pitch Black" (2000) - първият филм за Ридик.
Resident.Evil.Retribution.2012.1080p.BluRay.x264.YIFY.mp4
и който искаш от тези - всичките са с кофти нива на звука:
underworld.png

В Уиндоус са добре, обаче в Линукс са си евали майката и само горепосоченият начин оправя положението. При "Pitch Black" & "Resident Evil" го оправя донякъде, но достатъчно, за да е поносимо. При "Underworld" докарва звука като в Уиндоус.

@Melmak ®, нормализацията е включена, но тя спомага само за това като почнат екшън сцените, да ти се пръснат тъпанчетата.
Между другото, в български филми го няма този проблем. Примерно в "Под прикритие" звукът е с нормални нива, независимо дали говорят или се стрелят.

И тоя Advanced Audio Codec не знам кой кретен го измисли, но вече видя ли филм с него, директно го подминавам, защото това нито може да се усили, нито да се регулира по какъвто и да е начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rado84 написа:

В Уиндоус са добре, обаче в Линукс са си евали майката и само горепосоченият начин оправя положението.

При мен не забелязвам разлика.

но тя спомага само за това като почнат екшън сцените, да ти се пръснат тъпанчетата.

При мен е тъкмо обратното - без нормализацията трябва много да усиля звука, за да се разбира какво се говори. Обаче, май е редно да уточня, слушам обикновено стерео на среден клас уредба от ~ 2000-та година.

И тоя Advanced Audio Codec не знам кой кретен го измисли, но вече видя ли филм с него, директно го подминавам, защото това нито може да се усили, нито да се регулира по какъвто и да е начин.

Проблемите ти отново ме учудват. Но има и нещо друго - принципно съм леко придирчив в какъв формат гледам. Общо взето отбягвам неща различни от  1080p/720p, MP4. Защото крият идиотски изненади - или качеството не става, или файла е прекалено раздут, или говорим за извънземни стандарти.

Примерно в "Под прикритие" звукът е с нормални нива, независимо дали говорят или се стрелят.

Възможно, не мога да потвърдя. Мога да кажа, че американските екшъни по-ясно ги чувам какво говорят. А все пак нито го говоря, нито разбирам английския толкова добре.

Между другото, VLC има по-големи възможности да изправя идиотски проблеми със звука, защото позволява по-тежка обработка и има странни филтри, които вършат работа в по-редки ситуации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

VLC не може да запомня прогреса на филмите, когато ги спра. УЖ има някакъв плъгин, но работи понякога, докато СМПлеър ги помни винаги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, rado84 написа:

VLC не може да запомня прогреса на филмите, когато ги спра. УЖ има някакъв плъгин, но работи понякога, докато СМПлеър ги помни винаги.

Да и при мен е долу-горе същото. Не че някога съм се опитвал да го накарам да ми ги помни.

VLC отдавна ми е вторият избор. Но много важният втори.  Има филми, които mplayer не ми ги пуска като хората, а с VLC работят. Например, превъртането при някои формати на mplayer не работи и ме дразни много. Също така VLC работи на Mac-овете без разлика, докато SMPlayer не е портнат.

Нещата, които малко ме дразнят във VLC-то са леко дървения интерфейс и че сякаш се държи една идея по-бъгаво в някои функционалности. Та затова ми е втори. Иначе отличен проект с интересни и нестандартни възможности.

Хубавото, че VLC / mplayer са много различни проекти и ако нещо не работи с единия, другия почти винаги е ОК. Не е като да ползват един кодек/фреймуърк и да имат абсолютно идентични бъгове. Което понякога се случва в една друга ОС. :D

преди 4 часа, rado84 написа:

Виж дали нямаш проблем с каналите на аудиото. Тоест Linux-a да е настроен да подава повече канали, отколкото ползваш. Или обратното, неправилно да обединяваш много канали към стерео /за което виж в плейъра/. По принцип AAC е отдавна познат кодек и работи добре. Даже и в Linux. Ползва се при DVD-тата и нагоре, при комерсиалните носители.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе в дясно се появява надпис "continue".От там се контролира прогреса.

Гледах с vlc този "Pitch Black",но няма забележки.Вярно,че за да подчертаят драматизма в определени моменти прилагат едни такива "издухващи звуци",но това е нормално.
Пробвай все пак едно неутрално мнение,vlc portable - правиш го изпълним и изчакваш да зареди филма. Линк

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Melmak ® написа:

Или обратното, неправилно да обединяваш много канали към стерео

Това го правя, но нямам друг избор: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=47&t=275162&p=1508893&hilit=ALSA#p1508893

Зарежете тази тема, аз си намерих фикс и идеята на темата беше да споделя решение, ако някой друг се натъкне на такъв проблем. Утре сутринта се качвам на влака за морето и ще мога да отговарям чак след 2 седмици. Или пък по-рано, ако хвана читав спот с мобилен нет там.

преди 29 минути, nick_dimitrov написа:

Горе в дясно се появява надпис "continue".От там се контролира прогреса.

Това е за 3.0. В 2.1.х от репото няма такъв надпис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.