Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Планирам да си продам стария си процесор Intel Core I7 4790 и дънна платка ASRock Fatal1ty H97 Killer с 8GB RAM, тъй като започна много да се бави след последните мачове от Интел. Та да ви попитам, заслужава ли си да взема Ryzen 5 2600x и дънна платка ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4 и охлаждане Corsair MasterLiquid 120?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се мине и доста по-тънко с компоненти осигуряващи сходна производителност. За да се разбере дали има смисъл този или друг набор от процесор, дънна платка и охлаждане, трябва да споделите какво наистина целите. Упражнения по екстремен овърклок или?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Може да се мине и доста по-тънко с компоненти осигуряващи сходна производителност. За да се разбере дали има смисъл този или друг набор от процесор, дънна платка и охлаждане, трябва да споделите какво наистина целите. Упражнения по екстремен овърклок или?

Аз търся процесор за гейминг и за бързо обработване на видеа. Също така се стремя да го олвърклоквам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А оперативна памет? Понеже нищо не сте написал по въпроса...Ще считам, че сте забравил, че без значение коя съвременна платформа изберете, дали АМД или Интел, ще трябва да закупите и ДДР4 памет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, sliderum написа:

А оперативна памет? Понеже нищо не сте написал по въпроса...Ще считам, че сте забравил, че без значение коя съвременна платформа изберете, дали АМД или Интел, ще трябва да закупите и ДДР4 памет.

Да аз имам 16GB DDR4 RAM от една година си я пазя, защото беше на промоция.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Коко Стефанов написа:

Да аз имам 16GB DDR4 RAM от една година си я пазя, защото беше на промоция.

Остава само бюджет да споменете, за да се види дали няма по-добри варианти, които могат да се вместят в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, sliderum написа:

Остава само бюджет да споменете, за да се види дали няма по-добри варианти, които могат да се вместят в него.

Някъде около 700-800 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какво точно ти е бавен процесорът? Говорим за 4-ядрен Haswell с 8 треда и висока честота - макар и на няколко години, пак не отстъпва много на 6-ядрен Ryzen, дори за някои цели може да мерят сили. Тези 700-800лв. след продажба на наличните части ли са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За умерен оверкрок и фабричният в комплекта Wraith SPIRE  ще се справи. 

преди 1 минута, PANOV написа:

Говорим за 4-ядрен Haswell с 8 треда и висока честота - макар и на няколко години, пак не отстъпва много на 6-ядрен Ryzen

-25-30% производителност от насложените не знам си колко си вече пачове и микрокодове заради уязвимостите, кавито не спират да се откриват на интелските процесори и разликата става съществена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ASUS PRIME X370-PRO е по-добро дъно за овърклок

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, sliderum написа:

За умерен оверкрок и фабричният в комплекта Wraith SPIRE  ще се справи. 

-25-30% производителност от насложените не знам си колко си вече пачове и микрокодове заради уязвимостите, кавито не спират да се откриват на интелските процесори и разликата става съществена

30% ли са при Haswell след последния пач? 

Просто не виждам Ryzen 5 като голям ъпдейт, там е работата, по-скоро бих препоръчал Ryzen 7 1800X с MSI B450 Tomahawk и висок клас въздушен охладител. Тъкмо около 800лв са.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До като не отговориш на въпроса на Панов не си заслужава!

преди 17 минути, PANOV написа:

За какво точно ти е бавен процесорът? Говорим за 4-ядрен Haswell с 8 треда и висока честота - макар и на няколко години, пак не отстъпва много на 6-ядрен Ryzen, дори за някои цели може да мерят сили.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината, че кадрите в секунда при някои игри ще са по-ниски. Но за обработка на видео определено ще има подобрение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, PANOV написа:

30% ли са при Haswell след последния пач?

Де да знам дали точно за хасвел са точно 30% може би ти имаш точна информация по въпроса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нe, затова питам, не съм чел подробноости, щото Haswell имах последно Xeon на рендър машината, но го разкарах миналата година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Коко Стефанов написа:

ъй като започна много да се бави след последните мачове от Интел.

преди 2 минути, PANOV написа:

Нe, затова питам, не съм чел подробноости, щото Haswell имах последно Xeon на рендър машината, но го разкарах миналата година.

За да го усеща така колегата, значи разликата е съществена. Разбира се, винаги е възможно да има и други причини. Да е инсталирал нещо което мизерства в системата, примерно да има две активни антивирусни, или да се е заразил с нещо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

За да го усеща така колегата, значи разликата е съществена. Разбира се, винаги е възможно да има и други причини. Да е инсталирал нещо което мизерства в системата, примерно да има две активни антивирусни, или да се е заразил с нещо. 

След последните пачове на Интел бързината на компютъра спадна доста. Преди пачовете рендървах видеа от 15 минути с Camtasia за 14 минути или по-малко, а след пачовете за някъде около час час и половина. Компютъра ми не е заразен със сигурност, защото има антивирусна програма ESET. Но обаче преди 3 месеца си заразих компютъра, но след това го преинсталирах 2 пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, че имаш антивирусна, не е гаранция, че компютъра не е заразен или че работи нормално. Чак такъв спад на производителността заради пачове не е възможен. Направи чиста инсталация и тествай наново. Виж кое и колко ти товари процесора по време на рендирането, възможно е да си се заразил с някой "копач". Само с процесор ли рендираш, видеото не участва ли? Имай в предвид, че някои подобни "копачи" се включват след 5-10 минути неактивна система, така че ще е добре да следиш с някой софтуер, който ти води история на ползването на процесора - аз примерно ползвам мониторинга на "process hacker".

И малко офтопик: аз затова не слагам никакви пачове и не обновявам BIOS, въпреки че има обновявания. Спрял съм и meltdown защитата на windows, понеже забелязах забавяне при windows explorer, когато сменям папките - около секунда. Някъде има ли официални тестове на 3-4 серия процесори преди и след пачове, да се види разликата в производителността - има ли и каква е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Raze написа:

Това, че имаш антивирусна, не е гаранция, че компютъра не е заразен или че работи нормално. Чак такъв спад на производителността заради пачове не е възможен. Направи чиста инсталация и тествай наново. Виж кое и колко ти товари процесора по време на рендирането, възможно е да си се заразил с някой "копач". Само с процесор ли рендираш, видеото не участва ли? Имай в предвид, че някои подобни "копачи" се включват след 5-10 минути неактивна система, така че ще е добре да следиш с някой софтуер, който ти води история на ползването на процесора - аз примерно ползвам мониторинга на "process hacker".

И малко офтопик: аз затова не слагам никакви пачове и не обновявам BIOS, въпреки че има обновявания. Спрял съм и meltdown защитата на windows, понеже забелязах забавяне при windows explorer, когато сменям папките - около секунда. Някъде има ли официални тестове на 3-4 серия процесори преди и след пачове, да се види разликата в производителността - има ли и каква е?

Наскоро си преинсталирах Windows-a. Но искам да те попитам как мога да проверя дали има копач. Също така докато рендървам клип  Camtasia ползва около 90-93%.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обърни се към антивирусния раздел във форума, те ще ти съдействат да си сканираш системата и да видиш дали има вируси. Между другото можеш да си сравниш производителността на процесора примерно чрез Cinebench R15 и да видиш дали има промяна спрямо други тестове на същия процесор като твоя. При рендиране освен рендиращия софтуер други процеси има ли, които да заемат голям % от процесора? Това може да видиш и с windows task manager.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, Коко Стефанов написа:

Наскоро си преинсталирах Windows-a. Но искам да те попитам как мога да проверя дали има копач. Също така докато рендървам клип  Camtasia ползва около 90-93%.

Като гледам препоръчителните(Recommended) изисквания на последната версия на Camtasia(2018) за 4+.ядрен процесор от 6-то поколение на Интел или по-нов и горе-долу същото за АМД процесор, или 16ГБ+ оперативна памет...Като едното нищо може да се окаже че просто компа толкова си може...Разбира се, по-старите от последната версия имат малко по-ниски препоръчителни изисквания към хардуера, ама знам ли с коя версия сте.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коко Стефанов ,за каква операционна система говорим.

Не е ли възможно да даунгрейднеш-Биоза, да махнеш пачовете си и обратно на стар фърмуер , който помниш че е вървял с описаната от теб производителсност .Както и да си сложиш стара ОС като WIN7-64 и пак  да тестваш преди да продаваш за да смениш с едно според мен ....нищо. Що касае Микрокод- Ъпдейти на CPU  това съветвам всички хора.Не пипайте и не Ъпгрейдвайте оригиналният микрокод в процесорите си.Есет не е никакъв еталон за това ,че не си компрометиран и нямаш накачени Adware-spyware и някакви Rootkits-боклуци, които ти изяждат всичко.И не забравяй ,че Само Спектър експлоитите са 8 вида.Мелдаун поне  2 разновидности. Има още други афектиращи криптографските ключове те са в четири разновидности и отделно съвсем други  проблеми таргетиращи чипсетити и тн. Ако ще пачваш всяка глупост ,която ти подаря Микромеките и Интел-Терористите то няма да ти остане съвсем никаква производителност.Та само Спектра v. 4 яде чисти 40% от системните ресурси.Ей така и Тредрипър да си сложиш до година две те ще му видят сметката пачвайки го.  :-)  Свали това и го стартитрай с административна привилегия и провери ред по ред какво се стартира кога и колко харчи всяко едно от тях.Може да си включил много services изключи ненужните ... https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, sliderum написа:

Като гледам препоръчителните(Recommended) изисквания на последната версия на Camtasia(2018) за 4+.ядрен процесор от 6-то поколение на Интел или по-нов и горе-долу същото за АМД процесор, или 16ГБ+ оперативна памет...Като едното нищо може да се окаже че просто компа толкова си може...Разбира се, по-старите от последната версия имат малко по-ниски препоръчителни изисквания към хардуера, ама знам ли с коя версия сте.

Аз ползвам една и съща версия на Camtasia от година и не съм имал бавене, след пачовете на Интел стана много по-бавна. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Коко Стефанов написа:

Аз ползвам една и съща версия на Camtasia от година и не съм имал бавене, след пачовете на Интел стана много по-бавна. 

Значи е време да се отървеш от Интела и това е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коко, намери първо същината на проблема, забавяне от 15 минути на час и нещо звучи абсурдно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.