Премини към съдържанието
kickaha

Проблем с възпроизвеждане на 4K x265 HEVC филми

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам нужда от компетентен съвет и помощ.

Преди време, след като прочетах теми в различни форуми за минималните изисквания за възпроизвеждане на 4k x265 HEVC филми, сглобих следната конфигурация:

AMD Ryzen 3 2200G + AMD Radeon Vega 8 Graphics / 8GB DDR4 RAM
(Хард дискове – от стария компютър 1 SATA3 и 2 SATA2)

Филмите се гледат през MPC-HC64, който си върви с K-Lite кодеците като плейърът е конфигуриран да декодира видеото с madVR, както съветват на страницата на кодек пака.
На единични 4K филми досега не е имало проблеми, но когато пуснах 4K епизодите от документалната поредица Planet Earth 2, се появи проблем. Епизодите вървяха един след друг и в края на третия епизод видеото блокира, замързна, а аудиото си продължи (при следващите проби разбрах, че ако оставя плейъра така, епизода си завършва и при зареждане на следващия епизод видеото тръгва нормално). Епизодите са с продължителност около 50 минути, кодирани HEVC, а големината на файловете е 14-15GB. Пуснах втори път поредицата и следих натоварването в системата през таск мениджъра. Видях, че натоварването на процесора е слабо, за сметка на това вградената видеокарта се натоварва почти изцяло - 95-96%, отделената за него памет се използва напълно и тъй като недостига, системата заделя допълнително от системната памет, но дори и така, заетата RAM е приблизително половината.  Ето скрийншотове – първият и вторият – когато видеото върви нормално, а третият и четвъртия – секунди след като блокира. Последният скрийншот е статистика от рендирането, но със съжаление 10-ина секунди след замръзването на картината.

скрийншот_01     скрийншот_02     скрийншот_03      скрийншот_04

Моля, ако някой има обяснение и препоръка, да ми каже какво да направя, за да реша този проблем!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с друг плеър, пробвай с други настройки на този и виж дали има разлика.

Винаги на едно и също място ли се чупи картината? Какви са температурите ти по време на възпроизвеждането? Каква е оперативната ти памет и дъното? Нещо клоквано ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверете дали сте пуснали хардуерното ускорение на видеокартата (gpu hardware acceleration).

При PotPlayer , то се активира (бързо активиране) като натиснете бутона (долy в прозореца, до времетраенето на филма - H/W)

Иначе има и пълни настройки за активиране в настройките на плеъра. Пример

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се дължи и на препълване на  буфера, чийто обем по подразбиране да не стига за последователно възпроизвеждане на поредица, както го е описал колегата. .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първоначално и аз помислих, че проблемът вероятно е в конкретния файл, но когато пуснах следващия епизод, отново в края на три поредно възпроизвеждани епизода се повреди картината. След това пусках от различни места на различните епизоди и след около час "разходки" напосоки отново видеото заби.
Най-леко работи с MPC-HC64. Когато пробвам със стандартните настройки за декодиране на този плейър, възпроизвеждането върви с накъсвания. С други плейъри, при стандартни настройки - Pot, KM - също с накъсвания.
В опцията за хардуерно ускорение в MPC-HC64 съм избрал DXVA2 Native.
Дъно - ASRock A320M-HDV
RAM - Kingston 2x4GB 2666MHz DDR4
Няма нищо клоквано.
sliderum ако проблемът е, както казваш,  в препълване на буфера, какво следва, какво препоръчваш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Премахни пакета с кодеци и инсталирай на чисто MPC-HC. Честно казано не знам защо ти е хрумнало да слагаш пакет?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, kickaha написа:

Първоначално и аз помислих, че проблемът вероятно е в конкретния файл, но когато пуснах следващия епизод, отново в края на три поредно възпроизвеждани епизода се повреди картината. След това пусках от различни места на различните епизоди и след около час "разходки" напосоки отново видеото заби.
Най-леко работи с MPC-HC64. Когато пробвам със стандартните настройки за декодиране на този плейър, възпроизвеждането върви с накъсвания. С други плейъри, при стандартни настройки - Pot, KM - също с накъсвания.
В опцията за хардуерно ускорение в MPC-HC64 съм избрал DXVA2 Native.
Дъно - ASRock A320M-HDV
RAM - Kingston 2x4GB 2666MHz DDR4
Няма нищо клоквано.
sliderum ако проблемът е, както казваш,  в препълване на буфера, какво следва, какво препоръчваш?

Не съм ползвал MPC от 7-8 години и просто се описах да мисля логично. Макар и да не изглежда същото...Лисичката(файърфокс) има установен буфер(строго определен обем дисково пространство, за бисквитки и данни от страници, можеше преди време  обема на буфера, да се промени ръчно от потребителя, но все пак той си остава статичен, колкото му сложиш толкова е максимума, сега не намирам в новите версии на лисицата, къде са забутали опцията за промяна, но поне може, както и преди, ръчно да изтриваш запаметените данни) когато обемът върви на запълване, се почват едно бавене сечене и се стига до замръзване понякога, изчезване на графиката на вече отворени страници) Явно софтуерът при твърде малко оставащо свободно пространство в буфера, се стреми да ограничи всякаква нова дейност, за да не се запълни докрай целият обем, който е предварително определен. Та така, оттам ми дойде идеята и потърсих в нета. Оказа се, че MPC-HC64 също има буфер...Ако е предварително определен обем и поради някаква причина остава инфо от вече проиграно видео, някакви временни файлове ли, друго ли и се претрупа буфера...Може и да греша все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Dan7es
      Добър ден/вечер.
      Искам да попитам за мнение понеже не съм запознат с камерите за видео.
      Ако може да ми предложите камера за видео(главно) 4к или която снима добре бюджета който мога да отделя е 2000лв.(нямам предпочитания за марка)
      Мога да взема и нещо втора ръка не е проблем.
      Лек ден/вечер.
    • от Деньо Денев
      Здравейте! На скоро си купих ТВ ето този модел  https://www.emag.bg/televizor-led-smart-samsung-55-138-cm-55mu6102-4k-ultra-hd-ue55mu6102kxxh/pd/DP3V67BBM/  55MU6102 на самсунг и всичко си е ок, но има само един проблем, който не мога да оправя и то е не може да разпознае български когато говоря на микрофона на  дистанционното. Какво трябва да променя и направя, благодаря!
    • от Kiryakov Daniel
      Здравейте, колеги

Искам да закупя телевизор до 900 лв. който да е 4K и задължително да има HDR. Колкото по-малък, толкова е по-добре, защото се гледа на около метър разстояние. 
      Имам си основен телевизор SONY 49 X80C.
      Телевизора който искам да закупя ще се ползва само за PlayStation 4 PRO и гледане на филми в Netflix. Спрял съм се на два модела и те са:

https://zora.bg/product/43pus626212-1
      https://zora.bg/product/ue40mu6102-1

Кой от двата модела има по-добра картина и по-добър HDR? Външният вид не ме интересува толкова както и стойката, в случаят на Philips ми харесва повече.

Благодаря предварително за отговорите!
    • от ico313
      Здравейте,
      Имам Lenovo ideapad y700 17isk и си купих монитор LG 4K 27UD58 monitor ( http://www.lg.com/pa_en/monitors/lg-27UD58 ).
      Свързал съм монитора към лаптопа използвайки кабел HDMI 2.0(Който кабет поддържа 4к на 60hz) и би трябвало да имам резолюция 3840х2160 на 60Hz.
      Но резолюцията 3840х2160 е на макс 30Hz.
      Можете ли да ми помогнете, какво трябва да направя, за да изкарам 3840х2160 на 60 Hz.
      Благодаря Ви.
      Поздрави,
      Христо
    • от ekl
      И аз се наредих сред баламите - взех си 4К телевизор (добре, че евтин) и сега няма голяма полза от това, че е 4К, но отгоре на всичко не-HD каналите излизат доста размазано/неясно. Сигурен съм, че такива оплаквания сте срещали и преди, както прочетох в коментари от други теми. Но не разбрах - има ли решение? Примерно някакъв декодер или друг модул, който да мога да закача между коаксиалния тв кабел и самия телевизор и да преобразува сигнала до нещо по-добро. Това не мога да го обсъдя с доставчика ми на телевизия, защото никой не знае кой е - хазяинът ми не знае, само знае, че е предплатена телевизия по кабел за някакъв брой месеци напред.
      Като настройки в телевизора съм избрал DVB-C (cable) и доколкото чета то няма какво друго да е правилното. Моделът на телевизорчето е евтиният промоционален:
      PHILIPS 43PUT4900 Ultra HD LED
      http://www.philips.bg/c-p/43PUT4900_12/4900-series-4k-uhd-slim-led-tv-with-pixel-plus-ultra-hd
      Допълнителен въпрос: вярно ли е, че за кабелните ТВ в България (повечето канали на които не са HD) най-ясна картина на не-HD каналите се вади с HD Ready дисплей, вместо с Full HD или Ultra HD? Ако е така, защо изобщо се продават такива HD телевизори, освен като монитори на PC?
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.