Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, не знам въпроса ми дали е задаван, ако е, моля да ме извините. Закупих нов лаптоп, който не вървеше с ОС и искам да попитам според вас кое ще е по-добре да му сложа. Не съм голям фен на 10-ката (на компютъра все още си ползвам 7), но съм чел из сайтове, че го били изкарвали по-оптимизиран и по-бърз. Знам, че уиндоус 8 също не е добра опция, но нямам друг избор, понеже се пробвах да инсталирам 7-ца, но се оказа, че не можело. Отново се извинявам, ако въпроса ми е задаван. Благодаря предварително! 

Ето характеристики: 

CPU - i7-7700HQ

RAM - 8 GB

HDD - 1TB

Lenovo Legion Y520-15IKBN

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш чудесен хардуер, слагай спокойно 10 Pro, Enterprise.

Избягвай Home изданието има бъгове.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-лесно е да влезеш в сайта с поддръжка на производителя и да видиш какви драйвери предлага:

https://pcsupport.lenovo.com/bg/en/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y520-15ikbn/downloads

Поддържаната ОС е windows 10. Може и да работят и с windows 8/8.1, но няма гаранция че ще стане и че всичко ще работи както трябва. Инсталирай си windows 10 x64.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, благодаря ви. Сега я пускам да се инсталира. И благодаря за сайта с драйвърите, не съм се сетил да цъкна там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скъп геймъски лаптоп с възможно най-бавния диск 5400 оборота и 8 мб кеш дето е*** после пейзажа.

Слагай му едно SSD на М.2 слота и тогава инсталирай на него windows-а. И най-смотаното SSD ще е в пъти по-бързо от диска дето са го сложили

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, nvidiati написа:

понеже се пробвах да инсталирам 7-ца, но се оказа, че не можело.

Не можело защото ти не си успял или някой ти е казал, че не става?

99% съм сигурен, че Windows 7 може да бъде инсталиран на лаптопа, по-важното е дали ще се намерят драйвери за всяко устройство. Следващата спънка може да е изискванията на софтуера и игрите които ще искаш да слагаш. Подобно е и с 8.1. За това първо подготви хардуера както ти казаха по-горе, харесай стабилна версия на ОС-а, аз бих разкачил механичния диск и бих сложил ОС-а само на SSD-то. След добавянето, разделянето/форматирането на механичния диск си правиш един имидж на системния/системните дялове от SSD > HDD, сядаш, четеш и конфигурираш ОС-а, ако нещо се обърка, връщаш имидж. Когато нагласиш системата окончателно можеш да си направиш отделен имидж.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

аз бих разкачил механичния диск и бих сложил ОС-а само на SSD-то. 

Аз пък не бих отварял и бърникал из чисто нов, гаранционен лаптоп. Особено след като разкачането на HDD-то е абсолютно ненужно.

По темата - препоръчвам Windows 10 LTSB. В момента съм с него на домашното PC, върви прекрасно.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не можело защото ти не си успял или някой ти е казал, че не става?

99% съм сигурен, че Windows 7 може да бъде инсталиран на лаптопа, по-важното е дали ще се намерят драйвери за всяко устройство. Следващата спънка може да е изискванията на софтуера и игрите които ще искаш да слагаш. Подобно е и с 8.1. За това първо подготви хардуера както ти казаха по-горе, харесай стабилна версия на ОС-а, аз бих разкачил механичния диск и бих сложил ОС-а само на SSD-то. След добавянето, разделянето/форматирането на механичния диск си правиш един имидж на системния/системните дялове от SSD > HDD, сядаш, четеш и конфигурираш ОС-а, ако нещо се обърка, връщаш имидж. Когато нагласиш системата окончателно можеш да си направиш отделен имидж. 

И защо трябва да го мъчи със система, която не се поддържа официално от производителя? Освен това, ако лаптопа се ползва за игри, много от новите игри изобщо няма да може да ги подкара с windows 7.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Raze написа:

И защо трябва да го мъчи със система, която не се поддържа официално от производителя? Освен това, ако лаптопа се ползва за игри, много от новите игри изобщо няма да може да ги подкара с windows 7.

А аз какво казах?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С две ръце, ти казвам слагай Windows 8.1 преди няколко дена сложих 10-ката нещо не ми харесва лентата главно и темата май това е ... иначе за драйвери направо от Device Managera, можеш да си ги ъпдейтваш което ти олеснява доста.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каква тема, каква лента? За драйвери през device manager може да го направиш на всяка версия на windows, друг е въпроса дали ще ти ги намери и ако ги намери дали ще са правилните. Визуално почти няма разлика, зависи кое как си настроиш, освен че на windows 8 липсва стандартното "start menu" и трябва да си слагаш допълнителен софтуер, за да го имаш.

http://www.itpro.co.uk/operating-systems/25123/windows-10-vs-windows-81-which-is-best-for-you-1

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще направя едно такова сравнение:
Windows Vista е ранният вариант на Windows 7
Windows 8/8.1 е ранният вариант на Windows 10.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Windows 8/8.1 е ранният вариант на Windows 10.

То по тази логика всеки педходен уиндоус е ранен вариант на следващ и може да се каже,че уин 95 е много,много ранен вариант на уин10.И по тази логика уин 10 трябва да е събрал най-доброто(плюс новите неща),да е най-стабилен(благодарение на опита) и да е най-оптимизиран и гъвкав за потребителите и хардуера!Пък то.............интересува се повече от данните на потребителите и техните дийствия,а за стаболност да не говорим!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На този лаптоп да му се сложи нещо друго освен Windows 10 Pro 1809 e все едно да се  купи последен модел на Mercedes S класа и да му се сложат стари гуми от моргата за по 5 лева бройката.

https://pcsupport.lenovo.com/bg/en/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y520-15ikbn?linkTrack=Homepage:Body_Search Products&searchType=3&keyWordSearch=Legion Y520-15IKBN Laptop (Lenovo)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, rado7318@abv.bg написа:

На този лаптоп да му се сложи нещо друго освен Windows 10 Pro 1809 e все едно да се  купи последен модел на Mercedes S класа и да му се сложат стари гуми от моргата за по 5 лева бройката.

Бега бе!!Нито лаптопа е последен модел,нито Windows 10 Pro е най-доброто като софтуер!Windows 10 Pro е толкова далеч от реалните нужди на обикновения потребител и е толкова не оптимизиран и недодялан,та затова го налагат насила(като единствена опция за нов хардуер)и безплатно!

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

не знам кое е най-доброто
не бих се наел да твърдя, каквото и да е
за мен "джам 10" си е една платформа, на която да качвам мои нещица
и през годините останах с впечатлението, че всяка кръпка се пробва на Home версията
с получените резултати от телеметрията, оправят бъгове и го пращат на потребители с Pro версия
и така продължава, докато се получи нещо свястно и го пратят на LTSB(C) версиите
за сега съм доволен, не се оплаквам от LTSC...ъ-ъ-ъ...тъй де, за сега

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Слави Маринов написа:

То по тази логика всеки педходен уиндоус е ранен вариант на следващ и може да се каже,че уин 95 е много,много ранен вариант на уин10.И по тази логика уин 10 трябва да е събрал най-доброто(плюс новите неща),да е най-стабилен(благодарение на опита) и да е най-оптимизиран и гъвкав за потребителите и хардуера!Пък то.............интересува се повече от данните на потребителите и техните дийствия,а за стаболност да не говорим!

Извинявай, ама таяв логика не е логика!
Погледни си номерирането на версиите. Новите издания на Windows вече не са 6.X....а са 10.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, DarkEdge написа:

Извинявай, ама таяв логика не е логика!
Погледни си номерирането на версиите. Новите издания на Windows вече не са 6.X....а са 10

Не разбрах какво искаш  да кажеш.Какво като са 10........ новите издания?То цифрите не са показател за качество и стабилност.:)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, мненията ти бият в различни посоки.
Ще те попитам - на 10 колко често си виждал сини екрани в сравнение с XP,7?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, DarkEdge написа:

Ще те попитам - на 10 колко често си виждал сини екрани в сравнение с XP,7?

Аз лично не помня да съм се сблъсквал със сини екрани в 7цата и XP.В 10ката май е било само 1 път,но я ползвам рядко по принцип и аз не съм имал особени проблеми с нея,даже почти никакви.Но все пак чета инфо и отзиви и виждам,че издънките са доста.........На мен не ми допада концепцията и предназначението й, отделно поддръжката е зле, и са иззети някой права на потребителите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ползва който каквато си иска ОС, спорът коя е по-добра версия е безсмислен.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, ined написа:

Скъп геймъски лаптоп с възможно най-бавния диск 5400 оборота и 8 мб кеш дето е*** после пейзажа.

Слагай му едно SSD на М.2 слота и тогава инсталирай на него windows-а. И най-смотаното SSD ще е в пъти по-бързо от диска дето са го сложили

Да, да, така е. Вече усещам забавянията в хард диска и разбира се по-нататък, че в момента нямам възможност, ще му сложа едно SSD, че така не се трае. :D

преди 7 часа, Колев60 написа:

Аз ползвам LTSB и съм доволен, на единият ползвам 8,1 и също съм доволен. Но най съм доволен от Win 7.Син екран не съм имал никога до сега с никоя операционна система.

И аз съм на същото мнение за 7-цата. Никога не ме е спъвала и тя ми беше първото предпочитание за тая машинка, но както казаха по-горе да слагам система, която не се поддържа от производителя, не си струва.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вчера за пореден път се разочаровах от 10-ката. Викам да пробвам новия 1809 и за пореден път се убеждавам, че тази ОС все още не е завършена. Между другото M$ казват минимална резолюция 800х600, но при тази резолюция дори не можеш да си конфигурираш машината получават се недостъпни бутони което за мен си е огромно недоглеждане (ако бе външна програма - добре, но самата ОС). Имаме Settings и Control Panel - капка по капка местят опциите от едното в другото. Навъдиха един куп версии (не съм ги пробвал всичките), но щом в Pro има XBOX и той не може да се махне ... за какво ми е там? Като толкова искат защо не пуснат Windows 10 Gamers, нищо не им пречи, още един ред в инсталацията и едно лого. Със всяка версия стават определено по-тежки. Инсталирам ги на една и съща виртуална среда с едни и същи параметри и има видима разлика, говоря за голи системи и без мрежа.

Не харесвам тази ОС, не я ползвам и всичкото това са мой наблюдения!

За сините екрани, няма система която да не можа да бъде доведена до това състояние - на 98 можеш дори сам да си го викнеш синия екран, а после да излезеш от него и да продължиш работа.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, plamen_petrov_80 написа:

Вчера за пореден път се разочаровах от 10-ката.

Пробвай 18252/18262 или LTSB/LTSC

И защо се мъчиш на виртуална машина, като все същия обем ще ти заеме на диска(е, почти) и не си насипеш на друг дял на диска/друг диск. Съвсем по друг начин си се държи.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Между другото M$ казват минимална резолюция 800х600, но при тази резолюция дори не можеш да си конфигурираш машината получават се недостъпни бутони което за мен си е огромно недоглеждане (ако бе външна програма - добре, но самата ОС).

Пробва ли да промениш "scaling"-а?

121511d1487355567-change-dpi-scaling-lev

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.