Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Може ли някой да ми помогне с задачата.

условието на задачата е а=h=4cm,

търси се какъв е размерът на цилиндъра ако обемът е максимален.

51710756_236472797290648_1384237267664502784_n.thumb.jpg.9c6992e616d3a42abad5abdd07d3e6a5.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е това a и h. Никъде не са обозначени на чертежа

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за какъв размер на цилиндър става на въпрос? Търси се неговата височина, лице или....? Най-добре е да се напише условието на цялата задача, защото не е само това. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам е като тази задача:

https://www.math10.com/forumbg/viewtopic.php?t=2267

Може да погледнеш и това:

https://www.calculat.org/bg/обем-повърхнина/цилиндър.html

Като не се решават домашни и не се внимава в часовете/лекциите така става - питаш по форумите, но няма гаранция, че някой ще се хване да ти решава домашното и то безплатно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Емил Костов написа:

А за какъв размер на цилиндър става на въпрос? Търси се неговата височина, лице или....? Най-добре е да се напише условието на цялата задача, защото не е само това. 

това е като условие което ми дадоха а=h=4cm  и да се намери какви са размерите на цилиндъра ако обема е максимален. сигурно предвид размери се има обемът на цилиндъра

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Aydjan Ashkanov написа:

това е като условие което ми дадоха а=h=4cm  и да се намери какви са размерите на цилиндъра ако обема е максимален.

Обемът на кое - На пирамидата или на цилиндъра? Въобще не се знае колко е ъгъла на ромба, който е основа на пирамидата и какво значи максимален обем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Емил Костов написа:

Обемът на кое - На пирамидата или на цилиндъра? Въобще не се знае колко е ъгъла на ромба, който е основа на пирамидата и какво значи максимален обем?

и на мен задачата не ми е ясна. не разбрах условието

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Който е решавал такива задачи ще знае, който се е скатавал ще се чуди. Дал съм връзка. Едно време сигурно съм решавал подобни задачи, но от много години не съм се занимавал с такива неща и съм ги забравил тотално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

Който е решавал такива задачи ще знае, който се е скатавал ще се чуди. Дал съм връзка. Едно време сигурно съм решавал подобни задачи, но от много години не съм се занимавал с такива неща и съм ги забравил тотално.

Ти хубаво си дал връзка, но условието е непълно. Аз съм решавал такива задачи и такава ми е и първата специалност. Затова искам от постващия да напише или да намери цялото условие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основата ABCD на четириъгълна пирамида е квадрат със страна а. В пирамидата е вписан прав кръгов цилиндър (долната основа на цилиндъра лежи в основата на пирамидата, а горната му основа се допира до всяка една от околните стени на пирамидата) . 
a=h=4cm.
Да се намери обемът на цилиндъра, на който лицето на околната повърхнина е максимално.

задачата е нещо подобно на това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам от рисунката по-горе имаме вписана окръжност в равностранен триъгълник. То радиуса e 2по лицето на тръгълника разделено на периметъра на триъгълника. Страната на триъгълника се намира по  a^2 + h^2 = страната на триъгълника. 

Обемът на цилиндъра е 2 пи по радиуса на квадрат +2 пи по радиуса по височината. Височината е диагонала на квадрата или 4 см.

Ако бъркам,не знам. Забравил сьм, отдавна не съм решавал такива задачи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Aydjan Ashkanov написа:

Основата ABCD на четириъгълна пирамида е квадрат със страна а. В пирамидата е вписан прав кръгов цилиндър (долната основа на цилиндъра лежи в основата на пирамидата, а горната му основа се допира до всяка една от околните стени на пирамидата) . 
a=h=4cm.
Да се намери обемът на цилиндъра, на който лицето на околната повърхнина е максимално.

задачата е нещо подобно на това.

Ако това е условието на задачата, то чертежа, който си дал в първия си пост не е верен! По условие цилиндърът е разположен вертикално в пирамидата (обърни внимание на термините Долна Основа, която на всичкото отгоре лежи върху основата на пирамидата и Горна Основа), а ти си ни нарисувал легнал цилиндър, чиято образувателна лежи на основата на пирамидата. Въобще, пълен бардак...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без матиматика само с логика .:hush:

Цилиндърът лежи на основата на пирамидата. Той може да има две гранични стойности: 1. Когато диаметърът./радиусът/ е 0 ,то цилиндърът  е височината h. 2.Когато h e 0/нула/ цилиндърът ще е вписаната в основата окръжност. Според мен максималната стойност на цилиндърът е, когато висичината ми е половината /h./ Трябва да намерим  диаметърът на  вписаната окръжност в квадрата /основата/ на пирамида с височина  1/2 h.  Мисля че такава трябва да е схемата на решението. Остава да се използват подходящите теореми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оптимална околна повърхнина на цилиндъра се получава когато обиолката на основата е равна на височината. Ако диаметърът е Д, то височината трябва да е Д*пи. Ако се направи разрез на пирамидата преминаващ през апотемите на 2 противоположни страни ще се види, че Д/4=(4-пи*Д)/4. Оттам Д=4/(пи+1). Останалото са технически сметки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване