Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

peppone1

Съгласуващ трансформатор за автомобилните тонколони

Препоръчан отговор

Гост

преди 1 час, B3M2W0 написа:

Няма ли някой модератор, който да се смили над нас

той требе дъй с ник "отмъщението на модератора"
няма милост за нас простосмъртните

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B3M2W0 написа:

Няма ли някой модератор, който да се смили над нас и да премести цялата тази дивотия я в "Празни приказки..." (не казвам и забава, защото във всичко това има само трагичност) или някъде другаде, дето да не руши реномето на форума като на източник на знания и умения?

Не си ти капацитетът който ще каже кое правда и кое лъжа. Всички видяхме твойте комбинирани кондензатори, превръщащи се в бобини. Не се опитвай да си натрапваш мнението насила без никави аргументи. Тук не си генерала в казармата, а един обикновен потребител като всички други. Като искаш да бъдеш източник на знания и умения, публикувайки ги, никой не те спира, вместо да ревеш, гледайки как друг се опитва да прави нещо, докато си чоплиш ноктите. И когато ме цитириш, показвай целият ми пост, а ние да сглобяваш думите ми с твойте илюзии. Вместо да мрънкаш виж какви прекрасни реклами има на бански костюми и докато четеш темата, можеш да направиш подарък за жена ти. Има и много други неща на промоции, като индукционни котлони, от които аз съм много доволен и неведнъж съм правил покупки дори и от препоръчваните продукти в чуждите теми, за които не съм предполагал че има такива неща от които имам нужда.

Аз реклама на моите джаджи тук не искам да си правя, ако споделям нещо то ще е безплатно, така както и аз съм получавал.Но все пак съм благодарен че отделихте твърде много време за темата ми. Очевидно авто озвучаването представлява интерес за много собстственици на автомобили, въпреки че аз нямам. Това е единствената универсална област в аудио техниката (като помещение, захранване и високоговорители), за разлика от домашното озвучение и затова темата бе конкретно за автомобилното озвучаване, като един еталон по който да се правят сравнения и измервания, приложими по-нататък и в домашна обстановка и обратно.

.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, peppone1 написа:

Всички видяхме твойте комбинирани кондензатори, превръщащи се в бобини.

нищо не си разбрал от неговия пост, което говори лошо за теб господин, "отмъщение на модераторите"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, дръндю написа:

нищо не си разбрал от неговия пост, което говори лошо за теб господин, "отмъщение на модераторите"

Аз не ща да тълкувам постовете на някой. Това е недопустимо в науката, затова има формули, закони и т.н. Той може да се мисли за модератор ама не е, па много кандидати станахте. Ако има нещо против темата, нека я докладва, но не и публично да ме клевети, аз с това си изкарвам хляба и някой си избягал от казармата да ми каже че работата ми 5 пари не струва. Аз не съм се мешил в масонските му теми и казармени шеги, както той прави тук.

И за да не стават недоразумения, поствам спецификациите на авто ресийвъра Pioneer SPH-10BT:  Виждаме че при мостовите ресийвъри е позволен 2 ома товар само на един канал. Друга грешка е че че при мостово свързване токът от евентуално късо съединение на изхода е по-опасен от обикновените ресийвъри, това не е съвсем така, тъй като при мостовото, транзисторите се явяват свързани последователно, а от там и загубите на мощност се удвояват. Освен това трансформаторът значително намалява токът на късо съединение на изхода му, например от повреден високоговорител, понеже загубите от разсейване са най-големи в този режим и той никога не може да се превърне в нулево активно съпротивление. Затова е добре жицата в първичната намотка да не е много дебела и да има малко съпротивление, пресметнато така че да не се отрази при нормална работа, но да успее да угаси евентуалният голям ток от късо на изхода. И още много предимства като защитен елемент има.

9580825J.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

айде стига глупости ве
при коефицент на трансформация 2
ако във вторичната си сложил 4 ома, то тва е еквивалент на 2 ома в първичната и практически нищо не правиш за да намалиш товара (тока)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах преводното отношение на трансформатора не трябва да е 2 пъти (нека модераторите да изтрият първата схема), защото той ще превърне товара в 1 ом, което е опасно за ресийвъра. Затова коригирах трансформатора, като преводното отношение го намалих на 1,5. В идеалният случай входното съпротивление излиза 1,8 ома, но предвид загубите, то ще е 2 ома, а може и повече. Ако при свързването на трансформатора и субуфера, светлините на дисплея започнат да отслабват в такт с музиката, то трябва да се прегледа най-напред инсталацията и след това се свържат два високоговорителя паралелно за да се установи къде е причината. Всъщност този тест трябва да се направи най-напред, за да сме сигурни че захранването е добро и че няма претоварване на изхода, вследствие на неправилно изчислен трансформатор. И най-важното- никога да не усилваме звука почти до край, често високоговорителите прегряват въпреки че надвишават мощността.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оправи си терминологията. Reciever означава приемник. Ако няма крайно стъпало се казва и тунер, ако има може и тунер-усилвател, Reciever обикновено се употребява неправилно вместо многоканален усилвател. Точно както буфер вместо subwoofer.

Работата на свръхнискоомен товар води до големи топлинни загуби и прегряване. Не вибдам и логока в "препоръката да не се усилва докрай. За сведение - максималната топлинна загуба  (греене) на крайно стъпало спри синусоидален сигнал колкото и да ти е странно не е при максимална мощност, а при 0,637 от нея. Но тези неща не ги знаеш, защото се учат във ВУЗ,, а не в ПУЦ.  Смята се несложно с интеграл.

И не отговори на въпроса защо изгаря транзисторно стъпало в режим на късо. И какво се явява тъпото ти трансформаторче при ниски честоти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навсякъде се каза ресийвър, дори и в спецификациите го пише и аз говоря именно за такъв звукоизточник, а не за външен усилвател с незнайни характеристики. 2 ома не е никак свръх нискоомен товар, а съвсем номинален и ако не си видял субуферен говорител 2 ома има ги много, както и двунамоткови, но никак не са евтини. Иначе нищо тъпо няма в трансформаторчето, при мен свири много добре и именно за най-ниските честоти, където товара става най-голям съм увеличил размера на магнитопровода и навивките. Както казах при мостови усилватели , размера  на сърцевината трябва да се увеличи поне на EI 66 и с дебелина на набора над 20-25мм., но навивките не трябва да се увеличават. Тъй като басовите тонове са най-малката част и с най-кратка продължителност в прослушваната музикална програма, то реално опасните за усилвателя тонове са средночестотните, като говора, цигулки, тромпети и др. инструменти, които честоти пък са добре дошли за малкия размер на трансформатора. И както казах това не значи че трябва да слушаме записи на бучащи мотори, преминаващи автомобили, камиони, то такава музика е доста неприятна и опасна не само за усилвателя.

Индуктивността на празен ход на трансформатора трябва да е такава, че първичната намотка свързана последователно на високоговорителя, като дросел, от него да се чуват само най-ниските тонове доста заглушени, а средните и високите напълно да остсъстват. Така той отговаря на индуктивност 1,6mH за вторичната намотка 32 навивки, а индуктивността на първичната, която е с 64 навивки и навита на дъното на макарата е 5,6mH. В този случай трансформатора е понижаващ, като съм го свързал наобратно, т.е. като първична използвам вторичната му намотка, а първичната за вторична. Въпреки че така той има по-лошо КПД за първичната, от практически съображения е по-добре при навиването на намотките, като по-тънката жица по-плътно приляга в дъното на макарата и ъгъла на пречупване е по-малък, отколкото ако се навие първо дебелата намотка. За да намаля загубите от разсейване съм ги навил с по-тънка жица, така че да не става намотката много дебела и да остане около 80% свободно място в макарата. Това намаля и максималната мощност на трансформатора, но не това се търси тук.

А за токът на късо той е тотално опасен и няма защо да се коментира, просто вземайте предпазните мерки и това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, peppone1 написа:

Навсякъде се каза ресийвър

тъй, ама с радио
а ако нема радио?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, peppone1 написа:

Модерните мостови ресийвъри поддържат 2 ома товар само за субуфер

Имаш ли идея какво е lc filter? Модерните както им казваш усилватели могат да работят с 2,4,6,8 ома тонколони всичко зависи от това по каква схема са реализирани, а ти като "майстор" можеш да си модефицираш изхода колкото искаш, можеш да си играеш с модулацията и настройваш както ти е кеф на ушите. Защо са нужни трансформатори и глупости ей тва не ми е ясно?! 

преди 6 часа, peppone1 написа:

При скъпите ресийвъри не се допуска свързване на 2 ома високоговорители на всички канали, тъй като сумарната мощност ще стане много голяма и ресийвъръът ще прегрее. 

Ако е предвиден по захранване за товар от 6-8 ома не може да включиш 2 ома колони, а и няма смисъл в това, ако говорим теоритично е възможно свързването на 2 ома колони при условие, че се намали напрежението на захранването. 

Има ли според теб някой нормален който да включи говорител 2 ома на скъпия си ресивър и защо му е да го прави ? 

преди 49 минути, peppone1 написа:

2 ома не е никак свръх нискоомен товар, а съвсем номинален и ако не си видял субуферен говорител 2 ома има ги много, както и двунамоткови, но никак не са евтини. 

Точно свръх нискоомен товар е, по- напред в темата писах вече че при такъв товар при удър на ниските честоти на изхода на усилвателя ще имаш пикове почти късо. 

Дай да ги видим тези много скъпи 2 ома субуфери 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти нещо не си в час. Какво значи пикове почти на късо? В ел. техниката няма термини като "почти". 6 ома автомобилни високоговорители? Виждал съм и такива във фабричното оборудване, но те се избират с по-висок импеданс за да се намали силата им, но това е друга тема. На автомобилен ресийвър нищо не можеш да модулираш и усилваш, повече от 44W на канал не може да изкараш, освен ако не направиш високоговорителя 1 ом и си изгориш ресийвъра. А 44W е предостатъчна мощност за един субуфер.

А ето ги и тези субуфери на Pioneer: Виждаме че намотката на този високоговорител е  4 -слойна, което увеличава нейната индуктивност, спестявайки нуждата от филтър. Бобината е по-издължена, като трептилката и мембраната са захванати на различна височина - трептилката в долната част, малко над магнита, а мембраната най-отгоре. Така мембраната и трептилката  центрират бобинатата буквално като лагери на ротор,  премахвайки и най-малкия луфт настрани. Така при голяма амплитуда на мембраната няма шанс бобината да се наклони и да се удари в сърцевината на магнита и да се повреди.

Единствените недостатъци на 2 омовите говорители е че не можеш да ги свържеш към външен инверторен усилвател, нуждаят се от по-дебел кабел и най-вероятно имат по-лоша характеристика от 4-омовите.

ts-z10ls2.jpg?itok=vW59wUs8

Size 25 cm
Max Power 1300 Watt
Continuous power output 400 W
Frequency response 20 Hz - 3.8 kHz
Sensitivity 74 dB
Impedance 2 Ω
Mounting Depth 81 mm
Cut-out Hole 231 mm
Woofer material Aramid Fiber interlaced IMPP™ cone
Voice Coil type Long voice coil. Copper round wire 4-layers
Voice Coil bobbin type Aluminium
Magnets Ferrite
Weight 1,92 kg
High Resolution Audio  
Open & SmoothTM  
25cm / 10"  
Recom. Enclosure [l] 17
PERI Pioneer European Reference Installer Pioneer has a team of expert professionals across Europe who have the knowledge, experience and passion to be able to sell and install the Pioneer’s Z and D series.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Ти нещо не си в час. Какво значи пикове почти на късо? В ел. техниката няма термини като "почти"

Дали съм в час или междучасие не е важно! 

Има има и още как, с 2 ома говорител при пълна мощност на усилвателя при нискочестотни пикове, като колкото по - ниско слизат, толкова са по - големи имаш почти късо на изхода на усилвателя защото импеданса може да стигне до 0.5 ома. 

Това за модулацията не го разбра, няма значение . 

Този и други такива говорители имат няколко извода от бобината за да се включат два усивателни канала към него, няма нищо общо с филтри и глупости. 

Ето ти една схема на съвременен усилвател, каквито вече се срещат често в авто НЧУ. Когато променяш lc filter-а променяш импеданса на изхода, може да го направиш да свири на 4,6,8 ома, разбира се е нужна схема. С това искам да ти кажа за пореден път, че което правиш с тези трансформатори няма никакъв смисъл. 

IMG_20190531_230739.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже не знаете и дрънкате за токове на късо - да ви го обясня. Гори заради обратна връзка. Или заради липсата. При късо на изхода  изчезва и сигнакът за обратна връзка,  И тогава усилването примерно вместо 20 става (десетки)хиляди - колкото е без обратна връзка. Операционен усилвател има стотици хиляди че и милион. Та точно това води до максимум на изхода и претоварване. Ако транзисторен усилвател има поне половин ом на изхода за да остане сигнал за обратна връзка - няма да изгори.

Та по тази причина ламповите не горят при късо - имат много малък коефициент на усилване и работят почти без обратна връзка.

Тези LC филтри на схемата в предния пост са за клас D.

А че няма никакъв смисъл от трансформаторчета на изхода е повече от ясно. Знам за 2 случая, когато трябват. При озвучаване на далечни места за намаляване на загубите като площади и радиоточки. И в лентов високочестотен говорител за съгласуване на импеданса - лентата е практическо късо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Филипов написа:

Тези LC филтри на схемата в предния пост са за клас D.

За class d са, но може да я приложи схемата вместо да слага трансформатори на изхода, най - малкото няма да има загубите в честотната лента каквито са с трансформатора. За мен най - просто е  като говорим за цитираната ИС от peppone за 4 ома ОТ захранване 12V, за 8 ома ОТ 18V и като толкова му е мерак да слуша 2 ома говорител я пуска на 9V, няма трансформатори на изхода няма глупости. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

а тъй, бъбрете си за широчинно импулсни модулатори в усилвателите клас D и вкарайте Peppone1 в беля
смилете съ над гения ве, един си имаме за плоската земя, ся един си имаме в технораздела
голяма редкост са, ценни кът злато
пазете ги, те са нашата гордост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, peppone1 написа:

избягал от казармата

Даже и за това си в грешка-бил съм срочно служащ и като всички съм си изкарал военната служба, какви казарми бълнуваш? Преди да изгори психиатрията в Пловдив ти се беше пооправил, сега нещо пак си я закъсал? Да не си я запалил ти, та да ви пуснат и да можеш да пишеш в "Калдата"? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Peppone питаше за модулацията при class d НЧУ, схемата на lc filter е стандартна, по - горе има такава, но и из нета можеш да си намериш също, ето и как се случват нещата за 4,6,8 ома

IMG_20190601_173258.png

IMG_20190601_173327.png

IMG_20190601_173346.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо си се заблудил. Тези филтри за които говориш угасят вредните пикове от правоъгълните импулси и нямат  нищо общо със съгласуването наимпеданса. Просто при различен импеданс на високоговорителя, както и при всеки един филтър, включително и тези в тонколоните се избира филтър с различна стойност на елементите за да може този филтър да работи. Нещо което може и алтернативно да се конфигурира, за което писах в предишната тема.

Но трябва едно малко уточнение да направя:

Тъй като импеданса на трансформатора е най-малък за ниските честоти, то размерът на сърцевината трябва да се увеличи поне на EI54 за мощност 8-10W и навивките в първичната трябва да са поне 30 и на вторичната 45. Намотките трябва да са плътно и стегнато навити и не трябва последният слой на намотките да остане недокрай навит. При повишаващ трансформатор, какъвто е случая е добре първо да навием вторичната намотка и после върху нея навием първичната. Причината е от чисто практически съображения, тъй като по-тънката жица по-плътно приляга в дъното на макарата, докато по-дебелата жица по-трудно се пречупва по ръбовете и намотката се издува. Не се допуска и намотките да са разделени на две отделни макари или на една макара с преграда, тъй като разсейването при този тип бобини е много голямо и загубите стават огромни и на практика този трансформатор няма да работи.

Не бива да се подвеждаме по големите размери на изходните трансформатори в ламповите усилватели, понеже те работят в друг режим, угасяйки постоянната съставяща в първичната намотка при еднотактовите усилватели, като над 50% от мощността се губи в топлина. При двутактовите усилватели в "пуш-пул" режим на трансформатора КПД е по-високо и размерът на трансформатора е по-малък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...