Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

peppone1

Съгласуващ трансформатор за автомобилните тонколони

Препоръчан отговор

Пепо, сам си противоречиш във всеки твой пост, вечно си се заблудил и постоянно преправяш този твой научен труд, последно какво печелим от тези трансформатори освен преноса на сигнал на голямо разстояние, по-високо качество на звука, по-голяма мощност?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, bulljo написа:

вечно си се заблудил и постоянно преправяш този твой научен труд

недей да завиждаш
великите умове са допускали грешки във великите си идеи
титан на научната мисъл

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:)  Не му завиждам, има понякога проблясъци при него, и си викам ще стане от него човек и в следващия момент със страшна сила опровергава тези ми мисли.

С неговите трудове спокойно може да се направи нов раздел в електротехниката и в частност аудиото Пепонотехника, ще бъде най обширния труд на тема аудио, електроника, акустика, цифровизация и прочие учени думи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.05.2019 г. в 13:51, peppone1 написа:

поради високата  честота, тяхната ефективност надвишава няколко пъти тази на обикновените мрежови

Ако става дума за звукови честоти, какво ще кажеш за долната граница от 20-25хц- и тя ли е висока честота? Имаш ли представа какъв огромен топуз трябва да сложиш на всеки канал , за да не отреже тези 25хц? Хората , дето наистина разбират от автоусилватели, отдавна са го решили-правят захранване с инвертор, който повишава захранващото напрежение от 12в на колкото е нужно , за да се избегне необходимостта от много ниски импеданси. Вземи което щеш модерно радио за кола и кажи-как се постига 50 вата на канал с 12 (2х6) волта и говорители 4 ома? Защото теоретически, при 12 волта и 4 ома имаме 6х6/4= 18 вата максимум в идеалния случай. 

Това писане май е губене на време, ама като ги чета тези неща, дето ги пишеш,...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина си си загубил времето, а и моето в празни приказки за теоритични постановки и то грешни. То мързеливия човек винаги ще си загуби времето в плюскане и чалга, вместо да беше счупил някой стар непотребен адаптор за 5лв. и да си поиграеш малко, но всеки каквото може. Българите сме си Ганьовци по душа и все чакаме наготово. Сякаш старите лампови и транзисторни усилватели с изходен трансформатор никога не са вадили басов звук. Топузът който сложих на единият канал беше с размери 41 x 33 мм. и тегло не повече от 200гр. Нито знаеш какво е ефективна стойност на тока, а почваш сметки да правиш. нито очевидно знаеш в кои честоти се появяват загубите, а си се загрижил за най-ниските. Ти поне ме клеветиш с формули, макар и грешни, за разлика от други които си измукват някаква тяхна физика изпод ноктите.

Мощност в аудиотехниката не се изчислява по твойта формула и изходното напрежение е наполовина на захранващото само при старите еднополярни усилватели и само те са пригодени за товар 2 ома. Усилвателите с трансформатор ползваха главно усилвателното действие на трансформатора, а транзисторите бяха просто ключови, с много слабо усилване. По-правилно е даже да се нарекат инверторни усилватели, аналогично на UPS. Модерните и скъпи ресийвъри са с мостов усилвател и при тях мощността е 2 пъти по-голяма, но за стандартен импеданс 4 ома. Те могат да издържат и на 2 ома, но не е желателно да се товари толкова, затова не препоръчвам трансформатора да се поставя на скъпи авто ресийвъри. Мощността при 2 ома товар какъвто ще го направи трансформатора е: Uзахр.x Uзахр./8RL=12.12/16=9W, но по нашата българска формула, производителят мери мощността по друга еталонна честота 1KHzи там тя излиза 22W. Та след като не знаеш какво е ефективна стойност на напрежението, трябва да знаеш че на изхода никога не може да излезе променливо напрежение равно на захранващото, дори и при идеални условия. При идеални условия за звукова честота 50Hz, то ще бъде 12/1,41=8,5V.  Ето защо най-високата мощност на един ресийвър не може да бъде повече от 22W. Имаш и още една наречена от мен работна стойност, която е за продължителността на работа на трансформатора при ниска честота, но и това си пропуснал. Ето защо трансформатора не е нужно да бъде топуз. Никога не трябва да взимаш еталонна ниска честота при проектиране на аудиотрансформатор, неговата честота трябва да бъде от порядъка на 1000-5000Hz, грубо казано.

Айде стига теории вече, всеки тук спори чел-недочел, пробвал недоизпробвал, смятал пък сгрешил и накрая не може, ами няма да може и аз си мислех че не става, но хората го направили много преди мен и заради и моя мързел накрая ми дойде готов трансформатор, пред прага на вратата. Ако имахте наистина полезни препоръки, можех поне заради вас да се потрудя.

преди 2 часа, bulljo написа:

:)  Не му завиждам, има понякога проблясъци при него, и си викам ще стане от него човек и в следващия момент със страшна сила опровергава тези ми мисли.

С неговите трудове спокойно може да се направи нов раздел в електротехниката и в частност аудиото Пепонотехника, ще бъде най обширния труд на тема аудио, електроника, акустика, цифровизация и прочие учени думи.

Ти защо си мислиш че след като аз единствен пиша за тези неща, другите техници не ги знаят и не пробват подобни неща у дома? А сега все повече се убеждавам че наистина има причина за да не ги споделят, особено във форум. Останалите колеги тук злобеят за това че не са били те. Пребройте им темите на тези професори, преди да започнете с почитта към невидимите им трудове. Или пък идете в Ютуб да гледате всякакви тарикати произвеждащи перипетуум мобилета, тях никой не ги закача, правят ви на маймуни, а вие преди това гледате някоя кратка реклама преди да тръгне филмчето и решавате после да си закупите котлон. Форумите не са по-различни, екипът му ще ни гони и обижда, но кой тогава ще им гледа натрапчивите реклами всеки уикенд, детоти закриват цялата тема? Ами забавлявайте си, то затова всеки се допуска в този форум или раздел без да мине един най-елементарен тест. Макар че аз нищо не печеля от моите материали, сигурен съм че има някой друг тарикат-рекламодател който ви лапа паричките докато вие се забавлявате в празни приказки. Но това е цената която трябва да платим все пак, никой няма да ти даде ей така територия на добра воля, просто да ти гледа маймунджулъците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B3M2W0 написа:

Това писане май е губене на време, ама като ги чета тези неща, дето ги пишеш,...

Трябва обаче да му се признае на Пепо, упоритостта, с която настоява за правотата си! Няма лошо обаче, и ние някога сме минали по неговия път и то при много по-бедна материална база. Пепо ще се научи защото има голямо желание, и това е похвално. Жалко е за останалите млади ентусиасти, дето ползват на готово схемотехниката, повтаряйки я едно към едно, без да влагат творчество и да правят промени, за да изстискват максумума от това, което са решили да направят. Теоретичните познания приложени на практика са най-добрият вариант за постигане на успех в замисъла. За това Пепо дерзай, защото в спора се ражда истината!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, peppone1 написа:

моето в празни приказки

Твойто не е електротехника, а патология...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, peppone1 написа:

Останалите колеги тук злобеят

вярно е
всички злобеят и ти завиждат за знанията, за туй търсят всякакви начини да те засегнат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пепо подхода ти е грешен, вместо да започнеш дискусия в която чрез въпрос или пример в хода на препирнята да научим нещо включително и ти, ти публикуваш поредната тема пълна с противоречия но с чувство на превъзходство и когато почнат да ти показват грешките ти се фръцкаш и почваш да говориш за завист и прочие. 

Не е срамно да не знаеш, срамно е когато твърдиш че знаеш повече от хора, които не само са го учили но и практикували с години и вместо да си вземеш поука продължаваш в същия стил в следващата си тема откривайки топлата вода или търсейки под вола теле. Не знам какво очакваш "медал", признание, признавам упорит си но за сега само подигравки жънеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, bulljo написа:

Пепо подхода ти е грешен, вместо да започнеш дискусия в която чрез въпрос или пример в хода на препирнята да научим нещо включително и ти, ти публикуваш поредната тема пълна с противоречия но с чувство на превъзходство и когато почнат да ти показват грешките ти се фръцкаш и почваш да говориш за завист и прочие. 

Това няма да стане докато не започне да уважава хората в дискусията, без да квалифицира кой какъв е, кой колко разбира и какво разбира. Истината е че има някаква основа, разбира някой неща, но същевременно не иска да чете, защото писалите книгите са под неговите знания, в същото време иска да блесне със свое изобретение и влиза в омагьосан кръг. 

преди 2 часа, peppone1 написа:

Ти защо си мислиш че след като аз единствен пиша за тези неща, другите техници не ги знаят и не пробват подобни неща у дома? 

Защото няма смисъл в това което пишеш, аз, сигурен съм още много от форума можем да съчиняваме по една, две, защо не и три теми на ден в този стил, но няма смисъл. Модифицирането на схеми е лесно, трудно е да изчислиш какво ще получиш като краен резултат. Като пример за модификации мога да дам различните версии на Quad, на нашите Студио ако щеш също. Ти към този момент работиш на око и ухо, няма как това да е сериозно, разбери. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Твойто не е електротехника, а патология...

А пък твойто са казармени вицове.

преди 2 часа, дръндю написа:

вярно е
всички злобеят и ти завиждат за знанията, за туй търсят всякакви начини да те засегнат

Завиждат щот са схванати и не могат да врътнат 26 врътки от някой скъсан шнур.

преди 1 час, bulljo написа:

Не е срамно да не знаеш, срамно е когато твърдиш че знаеш повече от хора, които не само са го учили но и практикували с години и вместо да си вземеш поука продължаваш в същия стил в следващата си тема откривайки топлата вода или търсейки под вола теле. Не знам какво очакваш "медал", признание, признавам упорит си но за сега само подигравки жънеш.

В просташка дискусия не ща да участвам. Дори когато ме клеветят, но с обяснение и с формули, както виждаш съвсем подробно отговорих на провокацията. Нека просто генералите си гледат армията, техниците си гледат тяхната работа, щото става грозно когато българина иска да седне на всеки стол. Аз в казармата не съм козирувал, та най-малко тук ще викам "Ура". Не мога да се срамувам от грешките си, нека администратора удължи повече времето за редакция и ще ги поправя. Кои са тия хора учили и практикували с години, аз в този форум никакъв практически опит не съм видял някой да е споделил?

преди 1 час, AAUUXX написа:

Това няма да стане докато не започне да уважава хората в дискусията, без да квалифицира кой какъв е, кой колко разбира и какво разбира. Истината е че има някаква основа, разбира някой неща, но същевременно не иска да чете, защото писалите книгите са под неговите знания, в същото време иска да блесне със свое изобретение и влиза в омагьосан кръг. 

Защото няма смисъл в това което пишеш, аз, сигурен съм още много от форума можем да съчиняваме по една, две, защо не и три теми на ден в този стил, но няма смисъл. Модифицирането на схеми е лесно, трудно е да изчислиш какво ще получиш като краен резултат. Като пример за модификации мога да дам различните версии на Quad, на нашите Студио ако щеш също. Ти към този момент работиш на око и ухо, няма как това да е сериозно, разбери. 

А тия хора мен уважават ли ме,та аз да ги уважавам? Затова че ми бяха заключени всички теми, осъдени като фалшификат и конспирация от един анонимен съдия, който най-вероятно никой не го е виждал, никъде не е показал какво знае и си мисли че някой го е избрал за Гуру. Да, ама модератор и пастир-съдник-тиранин са различни неща. Нали се сещаш че ми е под достойнството с такъв човек изобщо да говоря. Фактът че си мълчи и чака колегите му да го оправдават, говори че е крив. А екипът вместо да изтрие грубите му думи, почна да го оправдава и мен да поучава аз как трябва да се държа с него. Ами никак не искам да се държа с този човек, нито съм го цитирал, нито съм се допитвал до него за нещо, той сам се натрапи в темата ми и за капак точно в празника на буквите.еди това беше на Великден, аз не ща на най-светлите празници да гледам стадо от подивяли, ръмжащи зверове.

За мързеливият човек нищо няма смисъл. За мен има доста смисъл в това една 8 омова тонколона вместо да стои и да събира прах да си я слушам на автомобилния ресийвър. И нестандартни високоговорители, които вече никъде не се намират, да не хвърлям старият си ресийвър и да слушам неговото си качество, както съм свикнал, а не качеството на външен усилвател, от незнайна марка и мотаещи се каблеяци в краката ми.Ако примерите ми нямаха практическо приложение, тогава защо ще ги пиша, ако с нищо не подбуждат интерес, а и вие защо ги четете? Идете и лекувайте болните, от вкъщи от диванчето. Аз се опитах да успокоя претесненото момче, после ми казахте да не се бъркам там дето не разбирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, peppone1 написа:

А тия хора мен уважават ли ме,та аз да ги уважавам? Затова че ми бяха заключени всички теми, осъдени като фалшификат и конспирация от един анонимен съдия, който най-вероятно никой не го е виждал, никъде не е показал какво знае и си мисли че някой го е избрал за Гуру. Да, ама модератор и пастир-съдник-тиранин са различни неща. Нали се сещаш че ми е под достойнството с такъв човек изобщо да говоря. 

Общуването във форума е както на вън, ако си в кафе и случайно на маса с непознати и започнеш да нападаш по начина който правиш тук с нагласата да им докажеш, че твоето кафе е по- качествено от тяхнто биха ли реагирали по по- различен начин от този тук? Модератора не е пастир, защото мисля че във форума не сме овце, макар да има тук там по някоя заблудена такава. Модератора върши точно това за което е модератор, а именно да съблюдава темите дали отговарят на истината, или иначе казано ти би ли поел отговорност ако някой ей така решил зареди спорта да си направи от стерео усилвателя 4 канала по начина който беше описал в една друга тема и си изгори усилвателя, би ли поел отговорност ако някой отново за спорта реши да прави тези акробатики с трансформатори на изхода на усилвателя си и го изгори, не нали, ето за това са модераторите, да не допускат това да се случи и никой няма нищо против теб, а към това което пишеш. 

преди 42 минути, peppone1 написа:

За мързеливият човек нищо няма смисъл. За мен има доста смисъл в това една 8 омова тонколона вместо да стои и да събира прах да си я слушам на автомобилния ресийвър

Не е до мързел, а както казах няма смисъл да се прави, защото освен че не се постига нищо по- добро по отношение на качество и сила на звука се товари излишно НЧУ. Ако бяхме някъде из 70- те години да, тогава щяхме да си разменяме схеми и да мислим всевъзможни глупости за да послушаме радио свободна европа, но в 2019г е смешно и ненужно да правиш подобни глупости. Авторесивърите и високоговоритрлите са на съвсем достъпна цена, като има за всеки джоб ценови клас. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, AAUUXX написа:

Общуването във форума е както на вън, ако си в кафе и случайно на маса с непознати и започнеш да нападаш по начина който правиш тук с нагласата да им докажеш, че твоето кафе е по- качествено от тяхнто биха ли реагирали по по- различен начин от този тук? Модератора не е пастир, защото мисля че във форума не сме овце, макар да има тук там по някоя заблудена такава. Модератора върши точно това за което е модератор, а именно да съблюдава темите дали отговарят на истината, или иначе казано ти би ли поел отговорност ако някой ей така решил зареди спорта да си направи от стерео усилвателя 4 канала по начина който беше описал в една друга тема и си изгори усилвателя, би ли поел отговорност ако някой отново за спорта реши да прави тези акробатики с трансформатори на изхода на усилвателя си и го изгори, не нали, ето за това са модераторите, да не допускат това да се случи и никой няма нищо против теб, а към това което пишеш. 

Не е до мързел, а както казах няма смисъл да се прави, защото освен че не се постига нищо по- добро по отношение на качество и сила на звука се товари излишно НЧУ. Ако бяхме някъде из 70- те години да, тогава щяхме да си разменяме схеми и да мислим всевъзможни глупости за да послушаме радио свободна европа, но в 2019г е смешно и ненужно да правиш подобни глупости. Авторесивърите и високоговоритрлите са на съвсем достъпна цена, като има за всеки джоб ценови клас. 

Там е разликата, че тези хора първи седнаха на масата ми, изпиха ми кафето, изядоха супата ми и после казаха че е боклук. Аз не мога да нося отговорност ако някой невежеж обърка изчисленията или пробва трансформатора преди да е наредил всички ламели, това важи и за всеки един съвет който вие давате на начинаещите, как сами да си поправят усилвателите и затова аз там не пиша. Моите теми ако обърнеш внимание ще видиш че всички схеми са съставени изцяло от пасивни части, без никакво външно захранване, което е максимално безопасно. Пповечето ми схеми представляват дори вид защита като разделянето 2-каналния усилвател с извеждане изход за слушалки. И не случайно я пуснах защото 95% процента от начинаещите си нямат на представа на какво е мостов усилвател и колко опасен може да бъде той, ако връзваш тонколони и слушалки както по същия начин както на старите аудио системи. И съм сигурен сигурен че някъде има много младежи които без да подозират са си прегряли тонколоните въпреки че те още могат да работят, но намотката им вътре в повечето случаи е овъглена и е въпрос на време да се разпадне. Трансформатора и разделянето на каналите са един вид защита.

Това си е твой избор ти какви тонколони ще си купиш и дали да хвърляш старите. Но аз примерно пък предпочитам да си ползвам старият авто ресийвър с компакт диск, каъвто вече днес не се намира и да си го слушам с тонколоните, които са 6 ома, останали от някоя аудио ситема, в караваната си, вместо да купувам нови боклуци, а другите да ми стоят като паметници. Ако моите схеми нямаха практическо приложение какъв е смисъла изобщо за спорта да се правят, просто за безсмислен експеримент?

И едно уточнение, което не стана ясно: Аудио трансформаторът има най-голяма мощност за най-ниските честоти, ето защо те ще се възпроизвеждат най-добре. както ще видите честотната лента на фабричните аудио трансформатори е 30Hz-35KHz, когато се направи като трябва и цената му е съвсем прилична.

Current Rating - 1674301-40.jpg
External Depth 23mm
External Length / Height 22.5mm
External Width 27.5mm
Frequency Max 35kHz
Frequency Min 30Hz
Primary Impedance 150ohm
Secondary Impedance 600ohm
Transformer Mounting Through Hole
Transformer Type Audio
SVHC No SVHC (12-Jan-2017)  
TRANSFORMER, AUDIO, 1+1 2+2  
Turns Ratio 1+1:2+2  
Product Range -

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попитах за автомобилно или домашно озвучаване става въпрос - няма отговор. Като го пише в заглавието предполагам че е за автомобил. Озучаването е основно по 2 начина - на 12V (около 14 при работещ двигател и заряд) и с допълнителен импулсен преобразовател.

Стандартното озвучаване предвидено от производителите на автомобилите, което да не пречи на шофирането е до 4 X 5 W и съответстващи на тях 10 - 13 - 15 см широколентови говорители, понякога и с допълнителни "пищялки".

Напоследък хлапетиите искат кратуните им да стават на тупАн и монтират по-мощни неща. Производителите произвеждат мостови решения с до 20 - 50W на канал. При ограничените стандартни размери 1 или 2 DIN се слагат дори и допълнителни вентилатори, които шумят. Но няма начин - к.п.д. е ясен и топлината трябва да се разсейва. Има и специализирани мощни усилватели със стотици ватове и импулно захранване.

Почналият темата да направи елементарна справка с Datasheet и да види колко са допустимите напрежения, токове и минимален товар. Примерно да погледне как се прави с TDA1562. Това, че е видял някаква пищялка за кратковременен режим и ограничена честотна лента 0,5 - 2KHz  и недефинирани изкривявания  не му дава право да прави генерални заключения че е открил топлата вода и че той е най-умния. Все би трябвало някой друг професионален производител да се сети преди него. Ня искам да коментирам техническите детайли - както казах елементарна справка с Т.О.Е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почналия темата е проверил документацията на всеки един транформатор преди да го закупи. На моите предусилвателни мини трансформаторчета, производителят им бе дал много тясна честотна лента- 300-800Hz. Рискувайки да закупя един голям боклук, аз установих че трансформаторчето възпроизвежда целият честотен звуков спектър, но с лек подем в честотите написани в документацията. Така че нека не бъркаме честотната лента на една електропреносна машина с акустичните недостатъци на един високоговорител. Разликата е от Земята до Луната, така че такива генерални заключения не бива да се правят. Никой производител не би произвел трансформатор и го сложил в радиоприемникът си ако той реже и изкривява честотната лента. Най-малкото е пълна глупост да влагаш скъп и дефицитен материал за да направиш един боклук. А това че дългите и и средни вълни на радиоприемника звучат ужасно, означава ли че и усилвателят му трябва да ги направи още по-ужасни? Това може да го направи само Ганьовеца. Това са предразсъдъци на младото поколение заслепено с бурно навлизащите нови технологии да смятат че преди 30-40г. по Земята са ходели неандерталци. То пък сега една модерна и качествена музика има, направо да ти настръхне косата.

Не аз не съм открил трансформатора и в предната несправедливо заключена моя тема, с помощта на друг потребител, който знае чужди езици, той ви показа готови такива модули, ама като видяхте цената, желанието ви за иновации моментално се изпари. Чужденците и особено китайците не ядат ряпа, но май българите ядем шума. Добре е преди елементарната физика да се направи справка и с елементарната практика, защото всеки може да си тълкува законите както му е угодно, не правейки разлика какво е токоизточник и усилвател. И според елементарната физика щом една малка машина работи с малки мощности, логично е да може да се направи и по-голяма и мощна машина. Това и малко дете ще го прозре.

Темата е за автомобилно озвучаване, тъй като теста бе проведен на автомобилен усилвател, а трансформаторчето беше от сирена за линейка. Разбира се той може да се приложи и към всеки един усилвател, но там трябват и други изчисления за трансформатора, други мощности и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тестът както в началото казах беше с усилвател TDA1552Q-която е мостов усилвател. В случая аз я бях претоварил, тъй като тя не допуска товар 2 ома и започна доста да загрява, разбира се тя си загряваше и без трансформатора, но важното е че трансформаторът успя да съгласува импеданса и звукът да се усили над два пъти, поне на слух. Сравявайки усилването на звука от входният предусилвателен трансформатор с преводно отношение 1:2, то и на изходния е същото, т.е няма загуба на мощност, освен незначителна. На празен ход трансформатора също консумира не малка мощност, образно е ттаскава че при максимално увеличаване силата на звука, без свързан високоговорител, трансформатора да започне леко да свири при не много притегнати ламели и поставен върху картонена кутия. За да се намалят вибрациите му и токът на празен ход до минимум, той трябва да се изчисли доста прецизно и с колкото се може повече навивки за постигане на оптимален резултат за конкретният импеданс на високоговорителя, в случая 4 ома. Разбира се той може да стане и за 8 ома високоговорител, но ще консумира излишна мощност на празен ход. Такова "пеене" на трансформаторите се чуваше и от старите лампови телевизори. За да се намалят загубите в някои трансформатори се прави процеп в сърцевината и задължително ламелите да са по-тънки.

Ако използваме трансформатор от захранващ адаптор, то вторичната му намотка трябва да е за мрежово напрежение 3V, като на мястото на първичната му навием намотка с двойно по-малко навивки от вторичната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, peppone1 написа:

Почналия темата е проверил документацията на всеки един транформатор преди да го закупи. На моите предусилвателни мини трансформаторчета, производителят им бе дал много тясна честотна лента- 300-800Hz. Рискувайки да закупя един голям боклук, аз установих че трансформаторчето възпроизвежда целият честотен звуков спектър, но с лек подем в честотите написани в документацията. 

Нали тези трансформатори ги салгаш на изхода как станаха предусилвател?! 

По кой точно метод определи, че покриват "целия честотен диапазон", нещо АЧХ или? 

преди 2 часа, peppone1 написа:

Сравявайки усилването на звука от входният предусилвателен трансформатор с преводно отношение 1:2, то и на изходния е същото, т.е няма загуба на мощност, освен незначителна. 

Ти на входа и на изхода ли слагаш трансформатор :lol6:

Аудиото не ти е сила, само се излагаш като пишеш такава тема, пиши за неща които разбираш наистина, вярвам има такива. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 24.05.2019 г. в 12:51, peppone1 написа:

Здравейте, често фабричните авто говорители са с по-нисък, нестандартен импеданс 2 ома, 3,2 ома и т.н., а намирането на нови високоговорители със същият импеданс е трудно и при подмяната на фабричният със стандартен 4 ома високоговорител, мощността пада до 4 пъти. Това налага и свързването на допълнителен инверторен усилвател, което излишно оскъпява системата и заемат твърде много място в малкият автомобил. Обикновено за постигане на по-голяма звукова мощност се свързват два високоговорителя паралелно, на които трябва да им се търси и допълнително място, което също не е целесъобразно.

Махаш старите авто говорители с нестандартните 2 ома с някакви други тонколони, примерно 8 ома, защото според ТЕБ това е стандарта. Но за направиш това, туриш между ресийвъра и тонколоните, някаква бобина с 26 врътки и друга бобина с 56 врътки, защото мощността е паднала 8 пъти, заради 8 ома. И като ги туриш тия бобини между стандартните 8 ома тонколони или там вискоговорители, ще скочи напрежението 8 пъти и така ще се нормализира или стандартилизира напрежението и ще се чува 8 пъти по-силно, правилно ли съм разбрал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, acnekt написа:

Махаш старите авто говорители с нестандартните 2 ома с някакви други тонколони, примерно 8 ома, защото според ТЕБ това е стандарта. Но за направиш това, туриш между ресийвъра и тонколоните, някаква бобина с 26 врътки и друга бобина с 56 врътки, защото мощността е паднала 8 пъти, заради 8 ома. И като ги туриш тия бобини между стандартните 8 ома тонколони или там вискоговорители, ще скочи напрежението 8 пъти и така ще се нормализира или стандартилизира напрежението и ще се чува 8 пъти по-силно, правилно ли съм разбрал?

Горе- долу си схванал идеята :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, AAUUXX написа:

Горе- долу си схванал идеята :D

Защо ще вържа бобини и то за тонколони, няма логика?

Доколкото знам бобината работи само с пулсов ток,  ако пусна през трансформатора прав ток то нищо няма да стане. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, acnekt написа:

Доколкото знам бобината работи само с пулсов ток,  ако пусна през трансформатора прав ток то нищо няма да стане. Просто една дълга жица.

На изхода и входа на НЧУ е променливо напрежение, не право! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз автоговорител на 2 ома стандартен не съм виждал никъде. Може би само специфични басови с 2 шпули по 4 ома в паралел. Жална му майка на усилвателя ако не са сфазирани. И другото - стандартен говорител с импеданс 4 ома при измерване с омметър дава около 3,2. Някой май се заблуждава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

На изхода и входа на НЧУ е променливо напрежение, не право! 

Да, добре, но той НЕ иска НЧУ. Защото БИЛО скъпо, иска да върже някакви бобини и някакъв ресийвър, нямам идея какво е това, за някакви тонколони. Бобини, тонколони 8 ома или там 4 ома и някакъв ресийвър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, acnekt написа:

Да, добре, но той НЕ иска НЧУ. Защото БИЛО скъпо, иска да върже някакви бобини и някакъв ресийвър, нямам идея какво е това, за някакви тонколони. Бобини, тонколони 8 ома или там 4 ома и някакъв ресийвър.

Ресивъра е НЧУ, не си внимавал в темата. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, AAUUXX написа:

Ресивъра е НЧУ, не си внимавал в темата. 

Щом НЧУ е друга дума за ресийвър. Значи излиза, той иска да тури трансформатор между НЧУ и новите стандартни тонколони 4 ома?

Акумулатор с напрежение 12 волта , което казваш трябва да не прав ток, защото заради НЧУ, бобина и тонколоните? Обърквация, яка.😀

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...