Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

A.com

Прехвърляне или преинсталиране на Windows

Препоръчан отговор

Здравейте!

Докато чакам новия компютър се чудя какво да правя с операционната система. Вариантите са два

- да инсталирам на чисто

- да направя трансфер на ОС-а

Имам легален Уиндоус 8.1.

Ако избера инсталация ще се наложи, след инсталацията, първо да изтегля всички необходими ъпдейти, да настроя самия Уиндоус да работи така както аз искам, след това да инсталирам всичкия ми нужен софтуер. По мои сметки ще отнеме няколко дни.

Ако избера да направя трансфер - не знам какво точно ме очаква и колко време ще отнеме. Няма да премествам ОС-а от един твърд диск на друг. Ще се използва твърдия диск, на който и в момента е инсталирана ОС-а. Четох днес за sysprep, AOMEI и всякакви други техники, но така и не разбрах дали може просто да преместя твърдия диск, да включа компютъра, да инсталирам драйверите и да си имам напълно работеща операционна система, такава, каквато е и в момента.

Въпросите ми, към знаещите и патилите с подобни гимнастики са следните:

1. кое от двете е за предпочитане според вас и защо - инсталация на чисто или трансфер?

2. Ако някой е правил трансфер на ОС може ли да ми каже дали Уиндоус, след трансфер, работи по-зле от инсталиран на чисто Уиндоус(след инсталиране на същите програми)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Според мен е за предпочитане преинсталиране на чисто. При трансфер обикновено има разлика в хардуера и възникват софтуерни несъвместимости. Натрупаният боклук от съществуващата инсталация си остава и дори се умножава. На чисто се инсталират последните, актуални версии на софтуера.

2. Активацията на Windows излита при смяна на хардуера. Няма гаранция, че може да бъде оправена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай направо да заредиш windows, без да правиш гимнастики. Ако тръгне, разкарай старите драйвери и инсталирай новите. Лиценза след това може и да не е валиден, според зависи какъв е.

Местил съм диск от лаптоп на десктоп и обратно и всичко си работеше нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, A.com написа:

Здравейте!

Докато чакам новия компютър се чудя какво да правя с операционната система. Вариантите са два

- да инсталирам на чисто

- да направя трансфер на ОС-а

Имам легален Уиндоус 8.1.

Ако избера инсталация ще се наложи, след инсталацията, първо да изтегля всички необходими ъпдейти, да настроя самия Уиндоус да работи така както аз искам, след това да инсталирам всичкия ми нужен софтуер. По мои сметки ще отнеме няколко дни.

Ако избера да направя трансфер - не знам какво точно ме очаква и колко време ще отнеме. Няма да премествам ОС-а от един твърд диск на друг. Ще се използва твърдия диск, на който и в момента е инсталирана ОС-а. Четох днес за sysprep, AOMEI и всякакви други техники, но така и не разбрах дали може просто да преместя твърдия диск, да включа компютъра, да инсталирам драйверите и да си имам напълно работеща операционна система, такава, каквато е и в момента.

Въпросите ми, към знаещите и патилите с подобни гимнастики са следните:

1. кое от двете е за предпочитане според вас и защо - инсталация на чисто или трансфер?

2. Ако някой е правил трансфер на ОС може ли да ми каже дали Уиндоус, след трансфер, работи по-зле от инсталиран на чисто Уиндоус(след инсталиране на същите програми)?

Здравей!

"Докато чакам новия компютър се чудя какво да правя с операционната система"

Аз бих направил това - Инсталация на чисто. От мен успех, каквото и да предприемеш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря.

Гледах видеа как се трият драйвери преди трансфера, как се ползва sysprep и т.н. ама нещо... глождят ме едни съмнения, затова и попитах дали някой е правил тези упражнения и какво, в крайна сметка, е установил. Обаче, една инсталация на ново ще ми спъне работата за няколко дни.

@Raze, ще се мести от АМ3+ на АМ4. Я запали, я не. :)

Относно лиценза - имам напълно валиден и легален лиценз, купуван от Microsoft.  Днес попаднах на това: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows8_1-windows_install/how-to-transfer-windows-81-pro-retail-to-another/1cb13b4d-48c2-4cbc-920f-dd5ea7e0dafb

Дано се размина със звънене на поддръжката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не запали или има проблеми, винаги можеш да започнеш чиста инсталация, това е най-малкия проблем. Ако не пали, пробваш и под safe mode, след това търсиш грешки евентуално в event viewer, а драйверите можеш да ги махнеш през add/remove програми, ако имат инсталатори и след това през device manager, като му дадеш да ти показва скритите устройства. За прехвърляне на лиценза може да се наложи да се обадиш и до microsoft да ти го прехвърлят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих процедирал така:

- image на сега работещата система

- проба директно така на новата система и ако тръгне - план А - разчистване и инсталиране на каквото трябва, ако не тръгне - план Б търсене на проблема и т.н.

А докато чакам новата система бих разгледал дали тя има всички необходими драйвери за W 8.1 както и какви са проблемите с комбинирането на новия хардуер с нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Ако не запали или има проблеми, винаги можеш да започнеш чиста инсталация, това е най-малкия проблем. Ако не пали, пробваш и под safe mode, след това търсиш грешки евентуално в event viewer, а драйверите можеш да ги махнеш през add/remove програми, ако имат инсталатори и след това през device manager, като му дадеш да ти показва скритите устройства. За прехвърляне на лиценза може да се наложи да се обадиш и до microsoft да ти го прехвърлят.

Големият проблем е да не изгубя прекалено много време. Преди години имах свободно време и с дни съм си правил разни тестове с компютъра, ама днес не е така. :)

преди 51 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз бих процедирал така:

- image на сега работещата система

- проба директно така на новата система и ако тръгне - план А - разчистване и инсталиране на каквото трябва, ако не тръгне - план Б търсене на проблема и т.н.

А докато чакам новата система бих разгледал дали тя има всички необходими драйвери за W 8.1 както и какви са проблемите с комбинирането на новия хардуер с нея.

До колкото видях има драйвери за 7 и 10. Ама може и да съм недовидял. Малко ми е странно да прескачат 8.1.

Някъде имам и лиценз са Уин10 Ентерпрайз. Дано не се наложи да го търся къде е и да го използвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Времето зависи най-вече от скоростта на диска. Ако е механичен, може да отнеме и повече от час, горе-долу колкото нова инсталация, понеже windows ще си инициализира и инсталира устройствата отново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

Времето зависи най-вече от скоростта на диска. Ако е механичен, може да отнеме и повече от час, горе-долу колкото нова инсталация, понеже windows ще си инициализира и инсталира устройствата отново.

До колкото виждам тия гадове от MSI не предлагат драйвери за Уин8. Или 7 или 10. Вариант е да пробвам драйверите за уин7  и да видя дали ще работят при Уин8.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно ще тръгнат. За windows 10 сигурно драйверите са доста по-малко. Принципно ти трябва да инсталираш само тези драйвери, които windows не си е намерил автоматично, след това евентуално може да провериш дали някои не са по-нови и дали ще работят нормално, евентуално и от тези за windows 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Raze написа:

Най-вероятно ще тръгнат. За windows 10 сигурно драйверите са доста по-малко. Принципно ти трябва да инсталираш само тези драйвери, които windows не си е намерил автоматично, след това евентуално може да провериш дали някои не са по-нови и дали ще работят нормално, евентуално и от тези за windows 10.

Това го пише за Win7

Цитат

- Support Bristol Ridge CPU、Summit Ridge CPU、Pinnacle Ridge CPU.
- Include AMD SMBus Driver、AMD Graphics Driver、AMD USB Controller Driver(only WIN7).
- Microsoft Win7 Hotfix installation is required for AMD Chipset Driver to be installed successfully.

AMD Chipset Driver
Version
17.40.2815.1010
Release Date
2018-07-06
File Size
757.35 MB

Моя процесор го няма в списъка, а и драйверите са от средата на 2018 година. Ей, как на сила ни карат да слагаме тази 10-тка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами пробваш и каквото такова. Но ще трябва и време за тази цел, не очаквай да стане всичко от раз или бързо. Все пак си говорим за windows 8, който е по-близо до windows 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Логично е чистата инсталация да ти е последен вариант, въпреки че е по-правилното действие. Монтирай си направо диска и пробвай. Най-лошия вариант е, да ти избие син екран заради драйвери, което не е нерешим проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://shparg.narod.ru/index/0-23

За четене. На руски език е. Ако имаш имидж на акронис ще е доста лесно , може да си направиш и сега но според мене най - добре да направиш чиста инсталация.

Редактирано от nikssi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи първо ще опитам да подкарам сегашната ОС.

@nikssi, ще прочета какво пише, руският не е проблем. Имам няколко имиджа, но използвам AOMEI Backup Standard.

Това е интересно:

Цитат

Acronis Universal Restore позволяет восстановить из образа системный том на любой компьютер вне зависимости от конфигурации аппаратного обеспечения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И да правиш имидж, той ще е със същите драйвери и с нищо не променя ситуацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Joss Bomon написа:

Това ми е ясно, ама явно тоя Акронис прави нещо, което ликвидира този проблем. Същото мернах и зa AOMEI, но сега не мога да намеря страницата в нета. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, A.com написа:

Значи първо ще опитам да подкарам сегашната ОС.

@nikssi, ще прочета какво пише, руският не е проблем. Имам няколко имиджа, но използвам AOMEI Backup Standard.

Предполагам няма да има проблем освен ,че машината ще ти реве за липсващи драйвери. Аз скоро на един комп му заредих имидж правен с Norton Ghost и освен с драйверите нямах други проблеми. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имиджа ти помага при смяна на диска или ако се налага преоразмеряване на настоящия, а ти няма да правиш нито едното. Не ти прави Windows-а универсален точно заради инсталираните драйвери. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Joss Bomon написа:

За драйверите ясно  но останалото ще е там. Програми настройки ... активацията обаче не се запазва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, nikssi написа:

За драйверите ясно  но останалото ще е там. Програми настройки ...

Това му обяснявам, но той се заблуждава, че с направата на имидж Windows става универсален за всякакви платформи.

Дали ще прави имидж или ще си монтира направо диска е едно и също.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имиджа, след като запазва драйверите, защо въобще да го правя? Аз ще използвам същия твърд диск, на който в момента е инсталиран Уин8. Ще се сменят дъното и процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Joss Bomon написа:

Имиджа ти помага при смяна на диска или ако се налага преоразмеряване на настоящия, а ти няма да правиш нито едното. Не ти прави Windows-а универсален точно заради инсталираните драйвери. 

Това не е към мене нали? Защото с Norton Ghost се връщаше имидж правен на съвсем друга машина. И както писах горе имах проблеми най вече с драйверите. Та ползвах стрелец да оправям лайната...

Затова чиста работа - чиста инсталация!

току-що, A.com написа:

Имиджа, след като запазва драйверите, защо въобще да го правя? Аз ще използвам същия твърд диск, на който в момента е инсталиран Уин8. Ще се сменят дъното и процесора.

Не се вкарвай във филми. Не,че не може но може яко да се филмираш .... от друга страна пък как ще се научиш?

Опитай варианти но накрая ти препоръчвам да си направиш чиста инсталация. 

Успех! И да пишеш ей...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така се получава, когато се публикува нов пост без да се четат излезлите други през времето на писане. Ха сега се върнете и четете.

преди 2 минути, nikssi написа:

Затова чиста работа - чиста инсталация!

Никой не оспорва това, но автора не иска да губи време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...