Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Ползвам Windows 7, но искам да мина на Windows 10.За тази цел ми се иска да увелича капацитета на "С".В момента е 147 GB (видно от скрийншота който съм приложил.)

Въпрос 1 - колко е оптималния размер на устройство "С", когато на него се помещава Windows 10?

Въпрос 2 - С коя програма може да стане увеличаването на капацитета на "С" най-безболезнено?

Благодаря на отзовалите се!

Screenshot_1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мястото ти е достатъчно,няма смисъл да го пипаш.Програми много има,например AOMEI

П.П.Като гледам,ти вече си имаш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Няма такъв размер, имаш минимални изисквания, слагаш запас и после зависи от всичкия софтуер който мислиш да инсталираш в системния дял.

2. Няма такава програма, ако имаш важни файлове по другите дялове винаги може да загубиш всичко.

Сигурен ли си, че искаш да минеш на W10?

Ако да > най-безболезненото и увеличаващо C: е закупуването на съответното SSD за новата OS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Windows 10 без SSD ще има да спрягаш глагола чакам по всички времена и падежи. Или слагаш и SSD за операционната система, а данните да си останат на харда или си караш със 7-цата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това лаптоп ли е?

Точен модел?

S.M.A.R.T. на диска ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да - лаптоп е.Модела е Lenovo Z 510 Ideapad - след 3 месеца ще стане на 6 години машината.

Оставайки с Windows 7 на който скоро му спира поддръжката?Не знам дали идеята е добра?

Ined, и на мен ми предложиха да си закупя SSD, но не ми се вкарват пари в машина на 6 години.Следващата която ще взема задължително ще бъде с такъв диск.Знам че мога да го преместя, но честно казано - не си падам по експериментите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към системата съм закачил външен монитор и я ползвам за работа.Програмите които искам да вървят на нея са:

-Няколко CAD програми (предимно Autocad)

-Mайкрософт пакета

-Няколко изчислителни програми, които са от ранга на Аutocad

Oбщо взето е това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да попитам - от какви съображения активният дял е 1GB?
За Win 10 чист (само ОС) и 20GB стигат. НО! за останалия софтуер вече е друга тема.
И да - както по-горе е споменато - за Win 10 е най-рационално да се мине на ssd!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Оставайки с Windows 7 на който скоро му спира поддръжката?Не знам дали идеята е добра?

Дори и да я спрат поддръжката януари 2020 ще минат година или две докато почнат да спират поддръжката на 7-цата в новите браузери - те са много по-важни от това дали ще излизат ъпдейти за 7-цата или не. А и не е много сигурно това спиране. Оказва се че много от машините за гласуване в САЩ работят с 7-ца така че докато не минат изборите (ноември 2020) от Майкрософт щът не щат ще трябва да пускат ъпдейти щото ако на изборите ги хакнат машините ще им излязат през носа като глоби.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DarkEdge, не съм сигурен че разбирам правилно въпроса ти: "Да попитам - от какви съображения активният дял е 1GB?" Това е разделение, което съм го направил при закупуването на машината и си стои така.Между другото четох тема в която обясняваше на някаква жена как да си разцепи хард диска и оттам видях тази програма, която мисля си и препоръчал.Скрийншота е от нея, както си видял.Ако ми кажеш кое не ти се вижда редно - ще го оправя.

Ined, при това положение, след като вече от няколко места ми препоръчват SSD за да върви гладко W10 ще обмисля варианта да си сложа чиста инсталиция на Windows 7.В момента тази машина покрива напълно изискванията ми - нямам забележки.След 1-2 години ще мина на вариант нова с W10 или друго...

Благодаря Ви за отговорите!Насоките които ми давате вкарват малко яснота в картинката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цените на ssd вече са такива, че си е наказание да се ползва ОС от hdd.
По принцип активният дял за Windows 7 e 100МБ, a твоят е 1000MB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става въпрос за свободните 972,3 MB? Това ли е? Да ги прехвърля към някой дял?

Screenshot_1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Ако изобщо можеш да ми обясниш идеята и начина на разделяне на този диск ...

Не ти се струва логично ли?Ами идеята ми е че така разделен диска ми е много удобен.Всеки си има стил на работа - просто моя е такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато ти се наложи да спасяваш информация от logical ще разбереш. А на теб всичко важно ти е там.

За размера изобщо няма нужда да коментирам 147,3. Както и два близки по размер дялове много лесно става грешка когато не си под Win среда.

Виждал съм го подобно на много места, не мога да се съглася че това разделяне прави удобно ползването на системата.

Приеми го както желаеш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко написано го приемам като съвет и го обмислям 😀.Благодаря за насоките.Съхранявам информацията на външен HDD.Разделянето е такова като съотношение, защото не е мислено много, много когато е направено.Но както виждаш не мога да стигна до пълните капацитети на дяловете, като се има предвид че вътре има и много ненужни файлове, които чакат да бъдат ревизирани и изтрити :)

Ако мислиш че друго разделение би било по-логично ще се радвам да го споделиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

OS - 100 или 200GB, като 1024*(100 или 200, може да се мине и с 50,40, 30 ...  ама наистина трябва да си наясно какво точно искаш от системата)+4= полученото се вписва за размер на дяла.

*- взема се в предвид размера на оперативната памет > за ползване на hibernate и swap

Един общ дял за всичко друго, като всичко е primary.

Свободно място винаги е полезно да има. излишни файлове също често се намират, но по-добре да имаш нещо от колкото да го нямаш :)

Моя съвет е не бързай за никъде, когато намериш някой свободен лев вложи го в 480-500-512 или повече хубаво SSD и върху него сложи нова OS - 7, 8.1, 10 - (може да пробваш първо и ако не ти хареса да я махнеш и сложиш тази която ти допада). Въпросното SSD няма да направи компютъра ти по-бърз, но ще зарежда приложенията по-бързо и ще живне така да се каже, без проблеми можеш да изкараш още дълго време с него ако всичко му работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.Сигурно съм много консервативен и предпочитам да си купя нова машина пред това да надграждам старата.Ако трябва да съм честен пред себе си - благодарен съм за това което съм получил от машината до сега за тези 6 години експлоатация.Оттук насетне всичко е бонус.Ще помисля и над този вариант да взема SSD и да му кача W10 за да го видя как се държи.Надявам се поддръжката на W7 да не спре рязко.

За град София в кои сервизи мога да отида и да им оставя лаптопа и да ми сложат SSD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност никъде не си казал в това Z510 какво има:
1. Процесор - модел
2. Памет - размер/чесстота

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Може спокойно да надградиш до
Core I7- 4700MQ - ~$100
Core I7- 4702MQ - ~$50
2x8GB DDR3L 1600 - ~2x$25

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_z410z510z510touch_hmm.pdf
Плюс прилично ssd и можеш спокойнно да откараш още 4-5 години

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, DarkEdge написа:

Може спокойно да надградиш до
Core I7- 4700MQ - ~$100
Core I7- 4702MQ - ~$50
2x8GB DDR3L 1600 - ~2x$25

Значи ако му сложа Core I7- 4700MQ и RAM 16GB, както си цитирал + SSD което вече уточнихме в предните постове, че е необходимо условие за гладка работа на W10 - всичко това става с бюджет 200-250$.

Тогава не е ли по-добре направо нова машина с гаранция.Не че ъпгрейда е лошо нещо, но все ми се струва че всичко това е без гаранция и останалите части е напълно възможно да сдадат багажа.

Благодаря за труда който си правите да ми отговаряте.Малко се разводни темата, но аз за себе си получавам доста неща над които да си мисля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

на тази система не и трябва

За CAD софтуер е валиден принципът на Мечо Пух - колкото повече, толкова повече RAM.

А за производителността на CPU:
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-4700MQ-vs-Intel-Core-i5-4200M

За $200+цената на ssd - цената на старите модули ще получи съвсем прилична машина за cad.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...