Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. С лаптоп HP COMPAQ CQ58  съм, на който имах инсталиран уиндоус 7. До колкото разбрах обаче, поддръжката му се прекратява и сега се чудя коя от по-новите версии да избера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, geizer написа:

Здравейте. С лаптоп HP COMPAQ CQ58  съм, на който имах инсталиран уиндоус 7. До колкото разбрах обаче, поддръжката му се прекратява и сега се чудя коя от по-новите версии да избера.

Дай точен модел на лаптопа, след CQ58, трябва да има още символи/букви

И също спецификациите му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, geizer написа:

...и сега се чудя коя от по-новите версии да избера.

Качвай най-новата - Windows 10 Pro (1909).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Продължавай да си със  7-ца, поне докато работи Compaq-а.  Няма никакъв смисъл да я сменяш близките  година или две, освен ако не сменяш и лаптопа с нов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, vpvelev написа:

Качвай най-новата - Windows 10 Pro (1909).

Чак пък веднага да инсталира.

Ако машината е със 4GB RАМ, без SSD, и бавно CPU?, без подръжка за 10-ка, кво правим?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, oic написа:

Ако машината е със 4GB RАМ, без SSD, и бавно CPU?, без подръжка за 10-ка, кво правим?

Как кво правим? Като всеки прилежен уин потребител, отива и си купува по-мощен  компютър. То, ако е с тези спецификации, и да се поддържа в Уин 10, доста ще се изплези. Кое по-напред? Телеметрия ли да праща, да хоства ъпдейти ли, да има 30ГБ свободни и отгоре за "ъпдетите"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, oic написа:

преди 1 час, geizer написа:

С лаптоп HP COMPAQ CQ58  съм, на който имах инсталиран уиндоус 7. До колкото разбрах обаче, поддръжката му се прекратява

Значи Windows го оставят без подръжка откъм всякакви техни ОС.

geizer, преминавай на Linux!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно няма да има драйвери за джам 10, ще му бутнат некви generic версии. Не виждам файда на стара машина нова версия да се слага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, oic написа:

Дай точен модел на лаптопа, след CQ58, трябва да има още символи/букви

И също спецификациите му.

Точният модел е CQ58-305EW.  За спецификациите хич не съм в час, но мисля че е точно с 4 RAM. Не ми се дават пари за по-мощен, тъй като го ползвам най-вече за ровене из интернет и  гледане на  филми.  Четох че уж по-новите версии са по защитени откъм вируси и хакер атаки, а на мен ми е супер удобно да си плащам и сметките през интернет..., а от друга страна ми е някак притеснено в това отношение...

Гледам че тук ги има спецификациите на модела - https://support.hp.com/hk-en/document/c03647687

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, geizer написа:

Точният модел е CQ58-305EW.  За спецификациите хич не съм в час, но мисля че е точно с 4 RAM. Не ми се дават пари за по-мощен, тъй като го ползвам най-вече за ровене из интернет и  гледане на  филми.  Четох че уж по-новите версии са по защитени откъм вируси и хакер атаки, а на мен ми е супер удобно да си плащам и сметките през интернет..., а от друга страна ми е някак притеснено в това отношение...

Инсталирай Speccy (free), и дай снимка да видим каква е машината.

Ако е като тази машина, забрави за Windows 10.

Според сайта на HP, най-добрата ОС (поддържаща от драйверите на HP) е Windows 8.1 (x64):

HP CQ58-305EW

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай някой по-лек Линукс - например Девуан . Много се съмнявам че на тази стара машина ще може да се подкара уиндоус 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За линукса да си призная имам леки предразсъдъци. Бях се пробвала да се спогодя преди години с един Убунто,  ама нещо не ни се получи. Даже не помня и точната причина вече.  Май просто не можах да му свикна тогава. 

Май ще изпляскам една 8мица, пък дано да не цикли много със нея.  Честно казано хич не ми се и занимава даже, ама отдавна реве за преинсталиране, та затова...🙄

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май новите уиндоуси не работят без UEFI ,поправете ме ако греша( нямам опит с Уиндоус), а лаптопа е доста стар. Убунтуту вече  догонва уиндоус по проблеми, Пробвай например MX Linux супер елементарен е за инсталиране и е лек. Въпрос на четене и свикване е - никой не се е родил научен и с Уиндоус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ...Alex&Vanko... написа:

Баш тази шарена неудобна грозотия ли му препоръчваш. По-добре да си седи на седмицата, или някакъв Линукс,който не ползва Гном за десктоп по подразбиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ...Alex&Vanko... написа:

Това е доразвита седмица.

С отвратителен интерфейс. Само Гном3 е по-зле. Изобщо се чудя тия уиндоуси само шарении и глупости добавят. А не могат да си оправят дупките и уязвимостите седящи с години .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, geizer написа:

За линукса да си призная имам леки предразсъдъци. Бях се пробвала да се спогодя преди години с един Убунто,  ама нещо не ни се получи. Даже не помня и точната причина вече.  Май просто не можах да му свикна тогава. 

Ubuntu не е най-подходящият вариант да се сблъскаш с Linux. Опитай Linux Mint, за предпочитане 18.3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И точно тези шарении товарят ужасно компа.  А на практика не са необходими. Аз ако можеше и ХР даже щях да му кача, ама къде ще му търся  пък програми. И тях взеха да ги правят за по-новите ОС и циклят на старите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво товари компа ми е от 2010г.? 7 или 8.1 се тая.

На мен ми изглежда дори по-стара машината. А работеща техника колкото и да е стара не трябва да се изхвърля. Може да и се даде нов живо с някоя лека дистрибуция.  Уиндоус не е ок за нищо под 4 рам, а даже и тези гледа да изяде. Все пак да даде с какъв процесор и колко рам е машината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ...Alex&Vanko... написа:

Какво товари компа ми е от 2010г.? 7 или 8.1 се тая.

Ванко, прав си и само допълвам, че дори е по-лека от седмицата, а освен това, може да си ползва старите драйвъри
Нeудобния метро стил го премахва с :

https://www.google.bg/search?source=hp&ei=0BjtXerSFqHJmwWonJm4Ag&q=classic+shell&oq=klasik+shel&gs_l=psy-ab.1.1.0i13j0i22i10i30j0i22i30j0i22i10i30j0i22i30j0i22i10i30l5.4249.20399..23128...4.0..0.165.1854.8j10......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0j0i10j0i10i30j0i131i10i42j0i10i42.nyoUk3otmO8

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Питай ни защо инсталираме уиндоус. Не знам.Само сърфираме и чатиме.

Ами защото още от малки ни зомбират компютър=Уиндоус. Всяка една дистрибуция ще свърши работа за тези нужди. Това че Линукс е различен от Уиндоус не го прави по-труден. Дори майка ми на 60 години се научи да ползва и командния ред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ТерминалТора написа:

На мен ми изглежда дори по-стара машината. А работеща техника колкото и да е стара не трябва да се изхвърля. Може да и се даде нов живо с някоя лека дистрибуция.  Уиндоус не е ок за нищо под 4 рам, а даже и тези гледа да изяде. Все пак да даде с какъв процесор и колко рам е машината.

Малко по-назад в темата съм постнала снимка със спецификациите.  Явно си го пропуснала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, дръндю написа:

Ванко, прав си и само допълвам, че дори е по-лека от седмицата, а освен това, може да си ползва старите драйвъри
Нeудобния метро стил го премахва с :

https://www.google.bg/search?source=hp&ei=0BjtXerSFqHJmwWonJm4Ag&q=classic+shell&oq=klasik+shel&gs_l=psy-ab.1.1.0i13j0i22i10i30j0i22i30j0i22i10i30j0i22i30j0i22i10i30l5.4249.20399..23128...4.0..0.165.1854.8j10......0....1..gws-wiz.....0..0i131j0j0i10j0i10i30j0i131i10i42j0i10i42.nyoUk3otmO8

Ей затова страшно ме дразни Уиндоус и Епъл. Не ти дават да избереш даже външния вид на ОС-а а трябва да бухаш допълнителни съмнителни приложения,които мажат по ОС-а.

Ако поискам мога да си кача метро интерфейс на Линукса,обаче не виждам смисъл, тъй като не става за нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, geizer написа:

Малко по-назад в темата съм постнала снимка със спецификациите.  Явно си го пропуснала.

Да погледнах сега. За уиндоус ми се вижда малко рамта и дисковото пространство с техните огромни ъпдейтища. А и рано или късно и на 8 и 8.1 ще резнат подръжката. Ти си решаваш все пак,латопът си е твой. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...