Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 1 минута, geizer написа:

Това с командния ред леко ме отчая 🤣

Повечето съвременни дистрибуции, даже няма ти се налага да го ползваш. Просто през него нещата стават по-бързо. Дори и Уиндоус има команден ред, за изненада на масовия уиндоус потребител. 

преди 3 минути, ...Alex&Vanko... написа:

Тя дойде на батко си да прави забележки.:D

Откъде знаеш че си ми батко ?  Занимавам се със системна администрация така че, можем да поспорим кой е баткото тука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За ъпдейтите и на мен ми мина през ума че скоро ще последва и 8цата. 

Алекс това за спецификациите не беше за тебе и не е забележка. Съжалявам ако е прозвучало така

преди 2 минути, ТерминалТора написа:

Повечето съвременни дистрибуции, даже няма ти се налага да го ползваш. Просто през него нещата стават по-бързо. Дори и Уиндоус има команден ред, за изненада на масовия уиндоус потребител.

Оооо, аз знам че го има.   Ама хич не го ползвам.  Че току виж съм направила някоя бела 🤣🤣

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ТерминалТора написа:

Дори и Уиндоус има команден ред, за изненада на масовия уиндоус потребител. 

Преди появата на графичния интерфейс, за първи път масово въведен от Юникс, всичкото операционна система беше само на текстов интерфейс. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ТерминалТора написа:

Дори и Уиндоус има команден ред, за изненада на масовия уиндоус потребител. 

с тази разлика, че командния ред в джама  е предимно за сервизно обслужване и не е насочен към масовия потребител
а в линукса, въпреки че има изключения, има едно...судо апт гет инстал на баба му фърчилото

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи от дистрото. С командния ред в Юникс можеш да направиш чудеса. Дайте обаче  да не разводняваме темата с офтопици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви че сте толкова отзивчиви и ми помагате да реша как да постъпя...

Мисля че ще инсталирам Линукс на един друг лаптоп и 8ца на този и ще решавам коя ОС  ще ми допадне повече.

Гледам че лаптопа има възможност да се надгради до 8 РАМ.  Мислите ли че има смисъл да го правя ?

Аааа, и коя версия на Линукс да избера за да не ми се налага да използвам пустия команден ред. 😀😀😀

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

MX Linux например или Девуан . И двете имат графичен инсталатор. Втората е малко по-бърза. Минта и Убунтуто доста ги поразвалиха според мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ТерминалТора написа:

MX Linux например или Девуан . И двете имат графичен инсталатор. Втората е малко по-бърза. Минта и Убунтуто доста ги поразвалиха според мен.

Мента и Убунту са братчеди. Какво са им развалили, че ми стана интересно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря😀😀.  Сега ако ми подскажете и коя 8/8,1 от арената да избера ще сте направо върхът 🥳

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, geizer написа:

Мисля че ще инсталирам Линукс на един друг лаптоп и 8ца на този и ще решавам коя ОС  ще ми допадне повече.

Гледам че лаптопа има възможност да се надгради до 8 РАМ.  Мислите ли че има смисъл да го правя ?

Аааа, и коя версия на Линукс да избера за да не ми се налага да използвам пустия команден ред. 😀😀😀

преди 1 минута, ...Alex&Vanko... написа:

Не е ли Дебиан терминаторке.

Не 2 отделни дистрибуции са. Системата за инициализация системд беше причината, да форкнат дебиан ,Името идва от VUA- veteran unix admins. Успех с Линукса - има цял раздел за Линукс - има много хора, които да питаш и са достатъчно отзивчиви. Иначе Уин 8 няма старт меню и почти никой не го ползва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, geizer написа:

😀😀😀

Ако смяташ да използваш лаптопа в близките (1 или 2 години) и ти се дават средства може. Вариант е и да вземеш още 4GB RAM втора ръка DDR3L (във спецификациите и в Speccy със същите х-ки, тайминги, честота и т.н.).

Няма да е повече от 20-на лв. Стига да може да си я инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, geizer написа:

Добро решение. 

Но първо инсталирай Уиндоуз. Питай тук относно това, или във форума на Линукса, който избереш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ТерминалТора написа:

Иначе Уин 8 няма старт меню и почти никой не го ползва.

невярно твърдение ако става въпрос за 8.1

преди 6 минути, geizer написа:

Благодаря😀😀.  Сега ако ми подскажете и коя 8/8,1 от арената да избера ще сте направо върхът 🥳

от арена, маймунда и зелка, се взима само активация
ето ти един сайт с ъпдейтнати версии
https://igetintopc.com/operating-systems/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря.  Принципно трябва да имам оригинален диск с 8ца / на Гръцки/  и продуктов ключ , но дори да предположим че ще успея да го намеря къде съм го забутала, дали ключът ще пасне на бг версия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, дръндю написа:

с тази разлика, че командния ред в джама  е предимно за сервизно обслужване и не е насочен към масовия потребител
а в линукса, въпреки че има изключения, има едно...судо апт гет инстал на баба му фърчилото

Мъчат се, ама не успяват. От всяко дърво свирка не става. Мъчат се с PowerShell, Windows Terminal Console, ама не става. Сетиха се каква колосална грешка е само кликането. Та, ни командният ред в джама, нито графичният е на ниво годно за нормална употреба. Ама понеже Уин потребителите не са виждали или не искат да видят друго, излиза голям шаш и паника да боравиш със собствения си комп в CLI. Ест, всеки що-годе с опит в линукс дава примери с команди, а не 20 снимки къде да цъкнеш. На Windows потребител как ще му обясниш какво да прави, ако иска да си види всички работещи процеси на машина? Или колко и каква РАМ има? Или как да види колко му е пълен и какво има на храд диска? Всичките тези неща се обясняват с много писане и/или снимки за GUI (важи и за линукс дистротата) и елементарно - с 1 команда. Пък такива ракетни науки като скриптове, леле-мако... Например един Уин потребител иска да си сложи негово съдържание в host файла, ама той не е 127.0.0.1, 5 хил. реда е, трябва да се преправя. Какво правим? Почва се човъркане за конвертори из нета, не дай си Боже да искаш да имаш файла ъпдейтнат от Гитхъб (ежедневно)... Ръчката е яка. Пък на линукс един скрипт и готово. При това има хиляди, не е нужно да си някъв баш гуру и е адски елементарно сам да си го преправиш/сглобиш по според нуждите ти. И линукс, и Уиндоус имат що-годе развити графични интерфейси, ама само UNIX базираните имат мощен CLI. Като не знаеш как да го ползваш, не го ползваш с всичките лишения. Като знаеш, вършиш си работа по-лесно.

Дръндю, я кажи сега това как ти се види? Нормално ли е според теб? Нали уж командите са сложни? Това по-лесно ли е, по-бързо ли е?

gizer, според зависи от гледната точка (огромен недостатък или огромен плюс), операционна система Линукс няма. Линукс е само ядрото. От едно дистро до друго понякога има по-големи разлики отколкото от едно дистро до Уиндоус. Та, според мен, най-добре - изпробвай. Сред кандидатите са:

1. Linux Mint

2. MX Linux

3. Manjaro

4. Endless OS

5. Elementary OS

6. Fedora KDE

7. OpenSuSe

Като, с поне 2 графични среди на дистро. Например аз си избирам дистро по графичната среда, а не то какво е. Едно време имаше добро OpenSuSe с KDE, после го позанемариха откъм теми и т.н. - минах Linux Mint KDE. Сега се спрях на Manaro KDE, защото е най-добре изпипаното дистро с KDE. Пък ако държиш да си на дебиан базирано дистро, нищо не пречи да пробвяш. Но обезателно изпробвай поне тези 7 дистрота, с по 2-3 графики - около 20-тина Всяко дистро си е специфично, някой неща дразнят, други са полезни. Също, ако търсиш по-добър перформърс за сметка на визуални ефекти.. Линукс дистротата са океан, всяка си е различна по свое му, има недостатъци, преимущества. Въпросът е ти дали знаеш какво да търсиш. Уиндоус 8/8.1 и на мен ми е в топ 20 на предпочитани ОС, в които изобщо пък не влизат Ubuntu, Deepin (нищо, че съм линукс потребител). Също, може и е желателно да имаш две ОС Win/Linux distro.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, geizer написа:

Благодаря.  Принципно трябва да имам оригинален диск с 8ца / на Гръцки/  и продуктов ключ , но дори да предположим че ще успея да го намеря къде съм го забутала, дали ключът ще пасне на бг версия?

Инсталираи и активираи на Гръцки и после си смени  на БГ. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, geizer написа:

Може и така да стане. Ако изобщо успея да го намеря.  

потърси с помощта на братчеда Гуглю, какво е това КМС 38 и как аджеба се работи с туй чудо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, дръндю написа:

потърси с помощта на братчеда Гуглю, какво е това КМС 38 и как аджеба се работи с туй чудо

Непременно.  Че за мен наистина е някакво чудо това, хаха

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DebianBuster написа:

Не го слушай! Рискуваш да си лепнеш нещо на ОС.

Дръндю, ко е тва, бре?

напиши го на латиница ве
аз тук го пиша на кирилица за да не злепоставям форума и сайта като цяло

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Измежду обявите за работа които ми сервира чичко Гу, сякаш ми стана ясно за какво иде реч. 🤩

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, дръндю написа:

напиши го на латиница ве
аз тук го пиша на кирилица за да не злепоставям форума и сайта като цяло

Ми, като гледам... Да си качиш КаЕмЕс е като да се вмъгнеш гол-голеничък в тъмна стая, вътре 200 мацки всичките с венерически, и да се надяваш да останеш здрав след оргията. Има някакъв шанс.. Дано да имаш силна вяра и дано това да помага..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DebianBuster написа:

Ми, като гледам... Да си качиш КаЕмЕс е като да се вмъгнеш гол-голеничък в тъмна стая, вътре 200 мацки всичките с венерически, и да се надяваш да останеш здрав след оргията. Има някакъв шанс..

стига да прояви желание, мога да му дам линк на л.с
тук не е позволено

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се тревожете толкова. Все ще се намери някой ключ ако се наложи. Пък ако толкова видя зор, пак ще пиша...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...