Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, нов съм тук и искам първо да се извиня за глупавото ми питане предварително. Имам едно малко лаптопче ASUS eee PC X101 ch, параметрите са му слаби. Знам че рамта е 1 гб и е вградена повече не може да се сложи. Като го взехме беше с лицензиран уиндоус 7 стартер но незнайно защо го преинсталираха с ХР за да работи по бързо и до тук с бързината му. Сега е с уиндоус 7 32-битов но пак си върви тегаво и мисловно. Бихте ли ми дали съвет какъв да се сложи така че да работи по леко и по добре? Използва се за интернет, поща, фейсбук и страници в нета. Преди като беше с ХР като заспи и няма събуждане, забиваше, камера не тръгваше. Външна рам предлага ли се към USB? Не разбирам и моля за съвет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не може да се направи с този лаптоп. Отива в коша.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, avent написа:

Здравейте, нов съм тук и искам първо да се извиня за глупавото ми питане предварително. Имам едно малко лаптопче ASUS eee PC X101 ch, параметрите са му слаби. Знам че рамта е 1 гб и е вградена повече не може да се сложи. Като го взехме беше с лицензиран уиндоус 7 стартер но незнайно защо го преинсталираха с ХР за да работи по бързо и до тук с бързината му. Сега е с уиндоус 7 32-битов но пак си върви тегаво и мисловно. Бихте ли ми дали съвет какъв да се сложи така че да работи по леко и по добре? Използва се за интернет, поща, фейсбук и страници в нета. Преди като беше с ХР като заспи и няма събуждане, забиваше, камера не тръгваше. Външна рам предлага ли се към USB? Не разбирам и моля за съвет

Много сложна задача, когато говорим за ползване на ресурси от публичното пространство ! Според мен единствено решение е вероятно някоя линукс дистрибуция , като пример може да пробвайте някое от дистрата на Puppy .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Нищо не може да се направи с този лаптоп. Отива в коша.

Чак пък абсолютно нищо …
Нищо, базирано на Уиндоус е по-коректно.
Имам едно малко лаптопче ASUS eee PC X101 ch, параметрите са му слаби.

Точно по тази причина минах на Линукс.
Първо Кубунто, но беше тежък. В момента съм с Лубунто.
Има и други леки дистрибуции.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И на друга ОС пак ще е същото. Рамта е недостатъчна. Тук не говорим дали ще подкараш ОС, а дали ще можеш да използваш компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Емил Костов написа:

И на друга ОС пак ще е същото. Рамта е недостатъчна. Тук не говорим дали ще подкараш ОС, а дали ще можеш да използваш компютъра.

Дебиан с LXQT заема около 350-400MB като зареди . Един таб на браузър вдига и той някъде толкова . С внимателно ползване може да се ползва компютъра и с 1ГБ РАМ .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Дебиан с LXQT заема около 350-400MB като зареди . Един таб на браузър вдига и той някъде толкова . С внимателно ползване може да се ползва компютъра и с 1ГБ РАМ .

400 мегабайта за ОС и като пуснеш един браузър с още 500 и всичко приключва. Да не говорим, че процесор и хард диск са тотално бавни. Не ми се спори, постващият сам да си тества и да си играе, щом иска да тества колко е мазохист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В краен случай - ще си сложи FreeDOS

Минимална RAM памет: 0.000512 GB

Препоръчителен процесор: Intel 8088 +

Минимални системни изисквания: 640Kb,

Основа на ядрото: FreeDOS Kernel (DOS-C)

Каква работа ще му върши … е друг въпрос!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той лaйнyкса има нужда от поне 4-ядрен процесор с честота минимум 3 гхц, за да изгледаш едно HD клипче като хората, на това лаптопче дори да му сложиш 8 гб рам, процесора е прекалено слаб за лaйнyкс и нема да става за нищо освен за писане на команди в конзолата. Слагаш поне 4 гб рам, слагаш уиндоус 7 и си готов.

Ся, ако наистина не може да се сложи повече от 1 гб....нема шанс да го ползваш, минало му е времето отдавна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Той лaйнyкса има нужда от поне 4-ядрен процесор с честота минимум 3 гхц, за да изгледаш едно HD клипче като хората, на това лаптопче дори да му сложиш 8 гб рам, процесора е прекалено слаб за лaйнyкс и нема да става за нищо освен за писане на команди в конзолата. Слагаш поне 4 гб рам, слагаш уиндоус 7 и си готов.
Ся, ако наистина не може да се сложи повече от 1 гб....нема шанс да го ползваш, минало му е времето отдавна.
Хайде - още един „специалист”!!!
Ела, да видиш - как работи с процесор Pentium T4400 (1M Cache, 2.20 GHz, 800 MHz FSB Socket P) и 3 GB RAM. И то - 64-bit.
Колкото до клиповете - защо да се напрягам на монитора, макар да е 17”??? Гледам си ги на телевизора - 60” 4К.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, avent написа:

Използва се за интернет, поща, фейсбук и страници в нета.

преди 6 часа, avent написа:

ASUS eee PC X101 ch

преди 4 минути, jhoro написа:

Хайде - още един „специалист”!!!
Ела, да видиш - как работи с процесор Pentium T4400 (1M Cache, 2.20 GHz, 800 MHz FSB Socket P) и 3 GB RAM. И то - 64-bit.
Колкото до клиповете - защо да се напрягам на монитора, макар да е 17”??? Гледам си ги на телевизора - 60” 4К.

Двата лаптопа нямат нищо общо. Т4400 е много по-бърз процесор, а имаш и 3 пъти повече памет.

Интернет и в частност фейсбук си иска вече доста ресурси. Поща - без да е казано каква и как - може да се ползва все още, най-малкото през майл клиент.

За съжаление 1GB памет не е много, а няма как да се увеличи и системата работи със Swap файла - от тук ако механичния диск се смени със SSD ще има положителен ефект.

- по-бърз Swap файл

- по-бързо четене и писане на файлове от диска

- по-устойчив на сътресения

- по-безшумен

- по-дълго време на батерия

Дали обаче забързването ще е достатъчно, няма как да се каже.

Трябва да се знае дали OS-а трябва да е Windоws базирана или може и друга и да се пробва и оптимизира за да се изстиска всичко от хардуера. Трябва и някой да знае как да го направи.

Цените на SSD дисковете в момента не са най-благоприятните.

Кога и къде най-често се ползва лаптопа и в близост има ли друга компютърна система?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, jhoro написа:

В краен случай - ще си сложи FreeDOS

Минимална RAM памет: 0.000512 GB

Препоръчителен процесор: Intel 8088 +

Минимални системни изисквания: 640Kb,

Основа на ядрото: FreeDOS Kernel (DOS-C)

Каква работа ще му върши … е друг въпрос!

.......Използва се за интернет, поща, фейсбук и страници в нета......... Затова няма как да го използва вече с тези си параметри.  Преди е работило добре, защото windsows xp заема около 380 рам и браузърите не бяха така лакоми. Те взмеаха около 350-400 и оставаше около 150 рам свободна, с която системата да оперира. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето WXP заема около 100MB RAM.

Браузъра взема различно според отворената страница в него, притурките и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оригинално си беше с УИНДОУС 7 СТАРТЕР, така е купуван.  Ако се сложи пак стартер /версия/ по ли ще е лека от колкото като не е стартер а обикновенния 7 улимитид 32битов? Не съм на ти с тези технологии и питам, ако има грешки моля не ми се смейте.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, avent написа:

Оригинално си беше с УИНДОУС 7 СТАРТЕР, така е купуван.  Ако се сложи пак стартер /версия/ по ли ще е лека от колкото като не е стартер а обикновенния 7 улимитид 32битов? Не съм на ти с тези технологии и питам, ако има грешки моля не ми се смейте.

Преди можеше и да работи. Сега браузърите и програмите си искат своето. Това нещо отива на боклука. Вариант, който може да тестваш е да инсталираш отново Windows XP и портативна версия на някой от браузърите, но какво ще се зарежда на тях е божа работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между Win7 Starter и Win7 Pro - винаги бих избрал второто, Ultimate е над Pro и вие реално надали ползвате всичките екстри. Има шанс самия Ultimate да взема малко повече от паметта, но мен нещо друго ме притеснява повече - знам точно къде и защо го слагат този Ultimate и точно там надали някой се занимава да го оптимизира (няма да се учудя ако просто го наливат от готов имидж правен за съвсем друга машина).

Има едни много орязани W7, но няма как да кажа дали на вас ще ви вършат работа и дали ще има положителен ефект.

Всъщност аз си пиша, питам си, но ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук май си играете на ;развален телефон”?

Двата лаптопа нямат нищо общо. Т4400 е много по-бърз процесор, а имаш и 3 пъти повече памет.

Не съм казал, че двете машини са равностойни - сравнявах параметрите на моята, с твоите изисквания:
Той лaйнyкса има нужда от поне 4-ядрен процесор с честота минимум 3 гхц, за да изгледаш едно HD клипче като хората, на това лаптопче дори да му сложиш 8 гб рам, процесора е прекалено слаб за лaйнyкс и нема да става за нищо освен за писане на команди в конзолата.

quote post="4518236" timestamp="1585324293" name="Hot Bastard" userid="403912"] .Слагаш поне 4 гб рам, слагаш уиндоус 7 и си готов.

Слагал, ама … системата теябва да може да ги поддържа!
Трябва да се знае дали OS-а трябва да е Windоws базирана или може и друга и да се пробва и оптимизира за да се изстиска всичко от хардуера.

Защо гледате само (или приоритетно) Уиндоус варианта?

Разберете - въпросите са три!
1. Дали системата изобщо може да работи?
2. Дали може да работи под някакъв Уиндоус - ако ще, 3'11.
3. Как ще работи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Господа, няма смисъл да спорите. Никой от вас няма да използва такава машина за каквото и да било. Но пък що да не се напираш още 10 страници с мнения. Постващият като иска да пробва, но просто да си търси друга машина. А това може да си го остави като сувенир.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подобна машина (Atom N455-1,66 with HT, 2GB RAM, HDD-160GB) се ползва всекидневно с WXP +FireFox+ESET+Office2003+AutoCAD 2006, има и W7 и по-нови версии на програмите, но не е включван отдавна - системата рядко се рестартира, обикновено е hibernate.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

Подобна машина (Atom N455-1,66 with HT, 2GB RAM, HDD-160GB) се ползва всекидневно с WXP +FireFox+ESET+Office2003+AutoCAD 2006, има и W7 и по-нови версии на програмите, но не е включван отдавна - системата рядко се рестартира, обикновено е hibernate.

AUTOCAD - Хайде стига глупости.  Ето изискванията за аутокад. За съжаление старите версии не работят. Мозилата даже и портативна не може да отваря доста нови приложения. Време е просто всеки да признае, че старата техника е умряла и не може да се използва.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
AUTOCAD - Хайде стига глупости. 

Да, ама 2006!

Като знам навремето, на каква „щайга” го бях инсталирал …

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
току-що, jhoro написа:

Да, ама 2006!
Като знам навремето, някаква „щайга” го бях инсталирал …

Да, но навремето. Говорим за момента и сега. Преди съм работил на 286-ца и с Windows 3.11, а когато излезе Pentium на 100 струваше 2500 долара!

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Емил Костов написа:

Време е просто всеки да признае, че старата техника е умряла и не може да се използва

Хайде стига с тези глупости с подходящт ссд и малко рам и ще живне .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, adersa написа:

Хайде сега да прочетеш малко по-горе и да видиш, че на тази машина РАМ повече не може да и се поставя. Така е направена хардуерно. За SSD даже няма и да коментирам, щото ще се чуди какво е това животно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, adersa написа:

Ти като стоиш, понякога измисляш такива щуротии, че хората могат да се напикаят от смях.

преди 19 минути, Емил Костов написа:

Хайде сега да прочетеш малко по-горе и да видиш, че на тази машина РАМ повече не може да и се поставя. Така е направена хардуерно. За SSD даже няма и да коментирам, щото ще се чуди какво е това животно.

SSD - то на "това животно" не е стандартно 2,5 инчово,а е 1,8 инча. Някой да е виждал в България да се продават поне до сега?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...