Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. Искам скоро да си взема изцяло нова гейм конфигурация.Бюджет 900 евро,Може 40 евро от горе, ако си заслужава.Но ще е хубаво и , ако хартисват кинти .Ще се ползва за гейм основно ,  за сърфиране и вграждане на субтитри в блу рей филми.Предпочитам да е с Интел и Нвидия.Искам постоянни 60 кадъра не на Ultra , но поне на High настройки на всички сегашни заглавия и тия, които излязат в поне следващите пет години.Идеята ми е процесор 9400f и 1660 6gb. Даже съм си намерил една готова конфигурация.https://store.hp.com/NetherlandsStore/Merch/Product.aspx?id=8AU48EA&opt=ABH&sel=DTP. Готиното е, че има wi-fi и Bluetooth.Единствено ме притеснява, че няма да има възможност за ъпргейт на друго охлаждане в тази малка кутия и незнам, как ще се справи стоковия.Особенно при по процесорните игри.Имам лош опит с 2500к на сток честота със сток охлаждане.И трябваше спешна интервенция с Cooler Master и нещата заспаха.Както и татктовата честота от 2,9ghz. Гледах в Ютуб почти е на нивото на Ryzen 5 3600, който е на 3,6ghz. Има и вариянт тази конфигурация да си я поръчам да се сглоби в магазин,  но с по-добро охлаждане на процесора или във вариянт с 9600kf, ако 9400f е слаб за мойте.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

I5-10400около 350 лв. + някво дъно с B460 чипсет за около 150 лв. 

Интел смениха сокета ако не си наясно а и новия е 6/12 колкото и R5 3600 но с по-добра еднонишкова производителност.

Вярно че е заключен но дори с клок АМД-то едва ли ще е по-добър в игрите за да си струва за хора който не искат да пипат а само да ползват.

п.с. Само че са още съвсем пресни и разнообразието е минимално за това ще трябва да изчакаш.

https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i5-10400F-6x-2-9GHz-So-1200-Tray_1362360.html
https://www.mindfactory.de/product_info.php/ASRock-B460-PHANTOM-GAMING-4-Intel-So-1200-retail_1362125.html

Edit; Това всъщност е от по-скъпите дъна с 460 чипсет. Това са вариантите на Асрок; https://www.asrock.com/mb/compare.asp?Models=B460 Steel Legend,B460 Phantom Gaming 4,B460 Pro4

Имат микро варианти с няколко десетки лева по-ниска цена а най-евтиното и калпаво е - https://www.asrock.com/mb/Intel/B460M-HDV/index.asp 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нямат го в магазините , където мога да я поръчам да я зглобят. А и е със същата основна тактова честота, само че е с 12 нишки.В каква полза ще ми бъдат те в игрите?Има вариянт със 9500f ,9600к и 9600kf .Другото е само Ryzen.

MSI B365M MORTAR MEEST GEKOZEN NIEUW+ € 10.00

MSI Z390-A PRO MEEST GEKOZEN+ € 32.50

MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON COMPUTER-BESTEL TIP+ € 125.00

ASUS MOEDERBORDENASUS Prime B365M-A NIEUW

ASUS ROG STRIX B360-F GAMING+ € 72.50

ASUS PRIME Z390-A OVERCLOCKEN+ € 117.50

ASUS ROG STRIX Z390-F GAMING+ € 155.00

ASUS ROG MAXIMUS XI HERO WI-FI EXTREME OVERCLOCKING+ € 295.00

GIGABYTE MOEDERBORDENGigabyte B365M AORUS ELITE NIEUW+ € 17.50

Gigabyte Z390 AORUS PRO WI-FI

• MSI H310M PRO-VDH PLUS

• Asus TUF B360M-Plus Gaming
    [+ €45,00] 
  • Asus ROG Strix B360-G Gaming
    [+ €60,00] 
  • Asus PRIME Z390-P
    [+ €80,00] 
  • Asus ROG Maximus XI Hero (Wi-Fi)
    [+ €305,00] 

Това е възможния избор за дъно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Казах че трябва да изчакаш малко. Ти ми кажи каква ти е файдата да купуваш за същите пари по-слаб процесор на умрял сокет?

Аз поне не виждам причина да се купува залежала стока освен ако не направят някакво сериозно намаление. Магазини има колкото ти душа иска не е само един.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За тези пари може да си сглобиш къде, къде по-добра конфигурация, дори в България, където цените са по-високи. Има ли причина да предпочиташ Intel пред AMD освен симпатии към марката, защото в момента AMD процесорите са много по-добър избор като цена, производителност и лесен upgrade?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, tepmu написа:

защото в момента AMD процесорите са много по-добър избор като цена, производителност

Би ли ми дал конкретен пример , що се отнася за гейминг защото аз лично не мога да се сетя .  Процесор 6/6 като i5-9400F  се представя абсолютно наравно /да не кажа с минимално предимство в някои интел оптимизирани заглавия/ спрямо r5 3600X .   Сравни сега цените на двата процесора и ми кажи кое е по-евтиното? Дори да добавиш Z370/Z390 дъно на интела за  да се възползва от по-бърза памет , пак като цени ще са на кантар.  z390-udi5 9400F =  ~550лв. , докато r5 3600X + b450-tomahawk-max = ~640лв.   Дори да замениш при АМД процесора с чистия 3600 и да му сложиш някое по-евтино B450 дъно , пак няма да е по-евтиния вариант, а за гейминг конкретния 9400F си има малко предимство спрямо r5 3600 .  Тези допълните 6 логически ядра в игрите ще ти помогнат точно никъде. Да не говорим , че въпросния интел е по-хладен от 3600  и 3600Х .  При райзена лично за мен бокса няма да ти свърши работа освен , ако не те притесняват температури  от порядъка на 70-80гр. по време на гейминг.  Като добавиш и там едни 50лв за кулер и спокойно разликата в парите , които ще спестиш с интела можеш да ги пренасочиш  за по-скъпа карта , с която ефекта ще е още по-голям.   

Ако продължаваме на тема гейминг мога да дам примери и какво е положението при по-високия клас процесори, но този етап излизаме от бюджета и ще се въздържа. 

едит: Относно новото поколение интел процесори , в доста от ревютата забелязвам доволна разлика от 4-5% , /че и повече/ , при използване на Z470 дъно и памет на 3000+мхц , спрямо b460 + памет на 2666Мхц. За съжаление към момента цените на Z470 са доста високи и специално автора няма смисъл да инвестира в такава дънна платка с оглед бюджета.  Ако държи да е процесор от ново поколение , вероятно 10400F + H410 ще е оптимален вариант от към цена/перформънс.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

При по-висок клас разликата е по-голяма. Това означава ли , че не трябва да ъпгрейдва видеото никога  ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Вижте , то и процесора по моята логика ще дойде един момент , в който ще е за смяна. Идеята на моя пост е  , че няма нужда да се разубеждава даден потребител , че не щеш ли АМД е единствената алтернатива в момента. Далеч не е така. Особено когато говорим за гейминг. След излизането на новите райзен 4000 вероятно нещата може и да се променят, но към момента положението е такова. След като иска човека интел конфигурация , нека да му се даде адекватно предложение за бюджета му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@pepy86 Принципно съм съгласен с теб, но не зависи ли какви игри ще се играят? Гледам по разни ревюта R5 3600 в игри като Assassin Creed: Odyssey, BFV, Tomb Raider, The Division 2  и тн., има по едно 10 FPS отгоре ? Пък може и да стриймва 😀 .... Не си спомням какво стана дъната b450, дали ще поддържат R4000, ако е така и това е някакво предимство за AMD базирана платформа...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

... какво адекватно има да се предлага 9400ф? на стария сокет без хт, като вече новите игри пълнят по 12 треда без проблем на 1440п - ac odyssey карта и процесор на 100% и това е само 1 пример.... единственото горе-долу смислено е 10400 с б460 дъно а там заради разпределението на врм фазите едва ли ще ги сертифицират за ген4 ... в същото време б550 ще има такива възможности и по 2 м.2 слота.... не че не си прав за някои неща ама всеки път супер фенски се изказваш за няква нищожна разлика между 3600 и 9400 или дори 10400 , а втория на мулти тред си пада здравата... не случайно на гн ревюто беше кръстено не купувайте тоя процесор ... и те така нагли цени за претоплена манджа със скъпи дъна и лош мулти тред... ако не са геймърите на 1080п 240хц или със 2080ти тия процесори с какво да си оправдаят идиотските цени не знам

преди 5 минути, pepy86 написа:

Вижте , то и процесора по моята логика ще дойде един момент , в който ще е за смяна. Идеята на моя пост е  , че няма нужда да се разубеждава даден потребител , че не щеш ли АМД е единствената алтернатива в момента. Далеч не е така. Особено когато говорим за гейминг. След излизането на новите райзен 4000 вероятно нещата може и да се променят, но към момента положението е такова. След като иска човека интел конфигурация , нека да му се даде адекватно предложение за бюджета му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето ти Assassin's Creed Odyssey

насравнение с висок клас GPU 1080Ti:

r5 3600X + PBO

i5 9400F

FHD:

r5 3600X + PBO

i5 9400F

Къде са тези 10% ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нали това беше вашия пример за процесорно зависима игра . Къде са ви вашите 10% ? Чакам пример да ми дадеш. Дори и тук няма разлика с 3600Х , който е със 100лв по скъп.

Тук как се справя райзена ?

Far cry New dawn:

i5 9400F

r5 3600X + PBO

или пак ще се оправдаваме със стария и оптимизиран за интел engine?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

...кой говори за разлика от 10% втф? точно там е работата че за среден клас карта разлика на повечето места няма и това накланя везните към амд заради мулти треда и дънните платки б450, б550 ей ти клок ей ти ген4 ... като щеш и 12-16 ядрен отгоре.. или плащаш 350 лева за спънат 10400 със спънато дъно, че 10600к струва ... колко? ... само 600 лева с дъно за 400 и охлаждане за 150

да 80% от игрите са оптимизирани за интел това е причината години да са 14нм и пак да са конкурентни и ring-bus връзката... фар край особено виден пример и ти го бях казал и предния път...

... бъди фен, но не бъди заслепен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще добавя още няколко резултата:

Metro Exodus:

2K:

r5 3600X + PBO

i5 9400F

FHD:

r5 3600X + PBO

i5 9400F

World of tanks:

FHD:

r5 3600X + PBO + клокната карта

i5 9400F + сток карта

имам и други резултати , но за съжаление на конфигурацията ми с райзена съм запазил само тестове с клокната на макс карта и няма да е коректно сравнението.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

you missing the point... направи си в главата едно сравнение 10400 + б460 срещу 3600 + б450-b550 с показатели : 1) цена процесор 2) цена дъно 3) ген4, функции дъно, съвместимост дъно с по-висок клас процесори 4) клок процесор 5) клок памет 6) сингъл тред 7) мулти тред 8 ) игри ... и си признай в колко под точки интел има предимство и оправдава ли се то от другите недостатъци

... а за предимствата в игрите да го кажа така да ме разбереш: чакам някой да седне на две пц-та с 2060с с процесор 10400 и 3600 и без софтуер за мерене на кадри и без да знае къде кой процесор е и да ми каже разликата... интел има 10600к и 10700к в момента и това е за хора със съвсем друг бюджет от 900 евро

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, arestant написа:

...кой говори за разлика от 10% втф? точно там е работата че за среден клас карта разлика на повечето места няма и това накланя везните към амд заради мулти треда и дънните платки б450, б550 ей ти клок ей ти ген4 ... като щеш и 12-16 ядрен отгоре.. или плащаш 350 лева за спънат 10400 със спънато дъно, че 10600к струва ... колко? ... само 600 лева с дъно за 400 и охлаждане за 150

да 80% от игрите са оптимизирани за интел това е причината години да са 14нм и пак да са конкурентни и ring-bus връзката... фар край особено виден пример и ти го бях казал и предния път...

... бъди фен, но не бъди заслепен

Разлика има и то е в парите. По-горе прочети какво съм писал.  Стига с този мултитред , който не спирате да повтаряте като развалена радиоточка .  В коя игра ти дава предимство?  За каква фенщина и заслепяване  ми говорите като съм имал  и двата процесора и виждам с очите си  техните възможности. Да, с по-малката карта разлика няма да има. Но ще даде 100лв отгоре да вземе райзен конфигурация /като не броя покупката на кулер/. За какво , като може да ги инвестира в картата тези пари ? Защо всеки гледа от неговата позиция. Говорите постоянно  за бъдещ ъпрейд , а колко хора сменят всяка година процесори ? Нормалния потребител кара с едно cpu 3-4 години, някои и повече . Защо да не замени след този период 9400F с един 8700К/9700К/9900К на дъно на като Z390 UD ? Тия процесори след 2-3 години ще са по 200-300лв мах - секънд хенд . С какво е ограничен , не разбирам ?! Моля ви , свалете червените очила и да гледаме по реалистично.   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да , аз пък съм на АМД  и за да не си троша клавиатурата ви споделям резултатите , които съм постигнал с двата процесора. 

Ще се радвам да направим едно проучване тук във форума , колко потребители сменят всяка година процесорите си. Ще е интересен резултата.  Хубав ден.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не робувам на марки, бих си взел и AMD , но да имам сравнително по-голяма производителност в игрите за същите пари.Или същата производителност за сравнително по-малко пари.А има ли значителна разлика между 1660 и 1660 super? Един потребител в съседна тема каза, че тия карти , които не са Super има ли проблеми с паметта.А разликата в цената е само 17евро .Табса чудех да ли не е по-добре да заложнна super.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблем с паметите имаше с определени партиди само в самото начало. Отдавна са изтеглени от производителите. За такава разлика в парите , 1660Super е по добрия вариант .  Ако ти стигне бюджета , в същата тази тема коментирахме и други варианти, само че на АМД. Разгледай и тях.

1660 vs 1660Super

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За бюджета от АМД виждам само 3600 или 3600Х , другото е слаба ракия. Нахвърлих по една примерна конфигурация от Интел и АМД.

AMD 

.кутия- Sharkon VG5-W

.дъно-  Asus prime b450-A

.процесор-  Ryzen 5 3600 (+40 евро за 3600Х)

.охлаждане за процесора- Cooler Master Hyper h412r

.памет 16gb Corsair 2400mhz.  (+45 евро за 3000mhz.)

.  1TB HDD

.  видеокарта - Nvidia 1660 super

. Dvd записвачка

. захранване Corsair cv 450

————————————————————————

цена: 872 евро

INTEL

.  кутия -  Sharkon VG5- W

.  дъно - Asus prime b365-A

.  процесор - Intel core i5 9400F (+ 50 евро  за 9600K)

.  охлажда за процесора - Cooler Master h412r

.  памет - Corsair 2666mhz.  (+ 45 евро за 3000mhz.)

.   видеокарта - Nvidia 1660gb super

.   Dvd записвачка

.   1TB HDD

.   захранване - Corsair cv 450

————————————————————————

цена:  894 евро

Това е положението в Холандия, в България може по различен начин да изглеждат нещата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване