Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

здравейте,

не съм много сигурен как точно трябва да формулирам темата, но ще опитам.

повечето от новите лаптопи, които се продават, имат инсталиран windows 10. обадих се в магазин от верига и попитах една служителка дали ако махнат windows 10 от определен лаптоп и ми го дадат с ms-dos, например,  няма да ми намалят цената със 150 - 200 лв. служителката ми каза, че нямало да го направят защото получавали лаптопите така - с инсталиран windows 10 и въобще им било забранено да ги пипат. 

въпросът ми е дали на такъв лаптоп с windows 10 ще мога да инсталирам някаква друга ос, например linux-distro? мисля си, че не би трябвало да има проблем, обаче често се случва да си мисля едно, а то да излиза съвсем друго.

какъв е вашият опит?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 59
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Сигурно ще можеш, но това ми напомня вица, дето питали радио Ереван дали от Швейцария може да стане социалистическа държава и то отговорило-може, ама язък за държавата.

Лаптопите без OS свършиха ли?

Можеш ли да го покажеш някъде това, написано черно на бяло? В някой закон, в правилник за работата на някой сервиз, в условията, написани на гаранционната карта от производителя/вносителя? Някакс

преди 38 минути, kolon написа:

дали на такъв лаптоп с windows 10 ще мога да инсталирам някаква друга ос, например linux-distro

Сигурно ще можеш, но това ми напомня вица, дето питали радио Ереван дали от Швейцария може да стане социалистическа държава и то отговорило-може, ама язък за държавата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

през 2015-та успях да инсталирам linux на един новозакупен лаптоп, но сега сме вече 2020-та и си мисля, че щом последните модели лаптопи почват да ги правят без вградена ethernet-lan-card, а практиката, да се произвеждат smartphones с несменяема батерия и когато тя умре да трябва направо да се купува нов телефон, е поне на 10 години, колко му е да започнат да правят и лаптопи с несменяема ос!? затова питам, не за друго. просто да съм малко в час.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да ти намалят 150-200 лв защото този Windows (някакъв вид ОЕМ се водеше)  важи само за този лаптоп и струва между 32-50 лв 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега малко по-сериозно. Трябва да разгледаш внимателно въпросния лаптоп как е устроен-харддиск или ССД, що за памет и биос има, от това ще зависи дали Уиндоус-а може да се деинсталира и на негово място да се сложи друго. Най-добре е да напишеш точната марка и модел, може пък и ние да поразгледаме. По принцип, нещо, което е инсталирано в него, сигурно може да се деинсталира.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Лаптопите без OS свършиха ли?

не са, обаче не всички има техническите параметри, които търся, а и някои марки съм ги отписал отдавна. asus и lenovo лаптоп няма да си купя!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

И кой е този нечуван лаптоп с тези така желани технически параметри?

не бе, не са нечувани техническите параметри. в сайта/сайтовете, в които търся лаптоп, задавам марка на търсения лаптоп и определени технически параметри. излизат 20-на резултата обаче всички са с вече инсталиран windows 10. зачудих се дали ако си купя, някой от тях и се опитам да сменя windows-а с linux няма да направи проблем. през 2015-та стана, ама вече минаха 5 години, нещата в тая област се променят с месеци. може някой да се е сблъсквал с подобен проблем, та затова попитах. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че можеш да изтриеш Windows 10, и да сложиш Linux на негово място. Все още не се правят лаптопи с несменяем Windows 10. Или поне аз не съм чул.

Въпросът е, че в цената на лаптопа е включен и лицензът за ОС. Която, ако няма да я ползваш, няма смисъл да я плащаш. Намери си модел със същите параметри, но без ОС, или с безплатна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А сещаш ли се за гаранцията, която ще ти дадат от фирмата, от която го купуваш? 

Всяка една чужда намеса извън сервиза оторизиран за това, ти отпада гаранцията, че дори даже си се опитал да го преинсталираш.Хората са ти написали. Има маса лаптопи с параметри и по добри от тези, "които изискваш" за да купуваш с инсталирана операционна система. Провери как стоят нещата при закупен лаптоп и смяна на операционната му система от теб или който и да било., без сервизите, които са оторизирани за това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен с това!

Работиш на лаптопа си, хващаш вирус и ти криптира целия диск (Петра ли беше) и какво се очаква да направиш ти за да си запазиш гаранцията или тя вече е загубена?

А какво става котато си закупил лаптоп с W7, 8 или 8.1 и официално имаш право да подмениш OS сам?

Или когато купуваш лаптопа с Vista, но ти дават диск с WXP който също имаш право да ползваш легално, но трябва да си го сложиш сам?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, plamen_petrov_80 написа:

Не съм съгласен с това!

Работиш на лаптопа си, хващаш вирус и ти криптира целия диск (Петра ли беше) и какво се очаква да направиш ти за да си запазиш гаранцията или тя вече е загубена?

Правиш ресет, а не преинсталираш ОС, след ресет няма опасност от проблем с гаранцията при нужда. 

преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

А какво става котато си закупил лаптоп с W7, 8 или 8.1 и официално имаш право да подмениш OS сам?

Или когато купуваш лаптопа с Vista, но ти дават диск с WXP който също имаш право да ползваш легално, но трябва да си го сложиш сам?

В темата се пише за съвременна ОС, не за 7,8.1,Виста и XP с които компютри не се продават отдавна нови. Знам за този период в който даваха диск с XP при закупен лаптоп с Виста ОС, това се отнасяше за бизнес машини и беше начин да се продават компютрите които бяха с по скромен хардуер за Виста ОС. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Колев60 написа:

Всяка една чужда намеса извън сервиза оторизиран за това, ти отпада гаранцията, че дори даже си се опитал да го преинсталираш.

Можеш ли да го покажеш някъде това, написано черно на бяло? В някой закон, в правилник за работата на някой сервиз, в условията, написани на гаранционната карта от производителя/вносителя?

Някакси не мога да си представя, че ще ми гръмне дънната платка или харддискът (например), лаптопът ще е в гаранция, и ще ми откажат ремонт, само защото не съм запазил операционната система, с която съм го купил. Не съм и чувал за такъв случай, а имам богат опит в разправиите със сервизи и рекламации.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, RudeBoy написа:

Можеш ли да го покажеш някъде това, написано черно на бяло? 

Правилника е въртешносервизен. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, FusE написа:

по скромен хардуер

Хардуера си беше напълно адекватен.

Какво ако утре MS пуснат нов Windows и разрешат да го ползваш ако имаш легално закупен лаптоп с W10 - какво като си го сложиш сам става не гаранционен лаптопа ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Хардуера си беше напълно адекватен.

Какво ако утре MS пуснат нов Windows и разрешат да го ползваш ако имаш легално закупен лаптоп с W10 - какво като си го сложиш сам става не гаранционен лаптопа ли?

Не мога да влизам в спор касаещ предполагаеми ситуации, но ако се прави надграждане на легалната OEM OS не преинсталация не би следвал проблем от това мисля. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, FusE написа:

Не мога да влизам в спор касаещ предполагаеми ситуации, но ако се прави надграждане на легалната OEM OS не преинсталация не би следвал проблем от това мисля. 

И защо да цапам и маша отгоре като мога да си я сложа на чисто и къде е разликата за гаранцията от гледна точка на нова инсталация или надграждане?

Да не говорим, че аз ако искам този лаптоп ще го ползвам с boot usb, ще го стопя от работа пък на диска му ще си е оригиналната OS и къде е разликата за Вас?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, plamen_petrov_80 написа:

И защо да цапам и маша отгоре като мога да си я сложа на чисто и къде е разликата за гаранцията от гледна точка на нова инсталация или надграждане?

Да не говорим, че аз ако искам този лаптоп ще го ползвам с boot usb, ще го стопя от работа пък на диска му ще си е оригиналната OS и къде е разликата за Вас?

Много често се явяваш като дървен философ. Ако аз ти приемам гаранционния лаптоп, ще те тупна с него в главата, за да спреш да бръщолевиш! Навред, по всеки сервиз е вътрешна практика това. Можеш да се оплачеш на Михаля, ама няма кой да се занимава с теб, щом си го пипал! Ако ти умееш да си поддържаш и ремонтираш лаптопа, то 98% от хората, не умеят. Абсолютни лаици сте в този форум. Само се биете по гърдите, че всичко ви е ясно!

И никой не те е питал точно ти с какво си съгласен. Оня ден ме пита дали да ми ползваш мнението в "червено" Старай се да ми  подминаваш постовете.

В предният си пост съм написал ето това, за да Ви е мирна главата,ама няма кой да го чете:

"Провери как стоят нещата при закупен лаптоп и смяна на операционната му система от теб или който и да било., без сервизите, които са оторизирани за това."

•  
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво правиш с лаптоп закупен с FreeDOS?

Може би си го ползваш така?

И къде е разликата между модела с OS и този без OS като се чупи хардуера. А като си купиш компоненти и си ги сглобиш сам защо изобщо ти дават гаранция тогава?

Има си комисия за защита на потребителя!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Какво правиш с лаптоп закупен с FreeDOS?

Може би си го ползваш така?

И къде е разликата между модела с OS и този без OS като се чупи хардуера. А като си купиш компоненти и си ги сглобиш сам защо изобщо ти дават гаранция тогава?

Има си комисия за защита на потребителя!

Абе ПЪПЕШ!

Отново ще ти копирам част от поста ми като първи, та белким го прочетеш. Ако си до мен, такъв бой ще ти хвърля, че да стигнеш до комисията на потребителя.

"Провери как стоят нещата при закупен лаптоп и смяна на операционната му система от теб или който и да било., без сервизите, които са оторизирани за това."

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@kolon Няма такъв лаптоп на пазара дето е с неотстраним Windows 10. На всички може да се изтрие диска или ссд-то и да се инсталира друга ОС. И освен това впредвид народопсихологията на крайния потребител в България (да не плаща за нещо което не ползва) много от лаптопите са с инсталиран Линукс който също може да се изтрие ако клиента не го иска.  Търговеца няма как да ти върне пари затова, че няма да ползваш windows-a - щото няма как да го продаде на друг клиент, пък ти ако щеш го ползвай или не го ползвай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.06.2020 г. в 12:47, kolon написа:

здравейте,

не съм много сигурен как точно трябва да формулирам темата, но ще опитам.

повечето от новите лаптопи, които се продават, имат инсталиран windows 10. обадих се в магазин от верига и попитах една служителка дали ако махнат windows 10 от определен лаптоп и ми го дадат с ms-dos, например,  няма да ми намалят цената със 150 - 200 лв. служителката ми каза, че нямало да го направят защото получавали лаптопите така - с инсталиран windows 10 и въобще им било забранено да ги пипат. 

въпросът ми е дали на такъв лаптоп с windows 10 ще мога да инсталирам някаква друга ос, например linux-distro? мисля си, че не би трябвало да има проблем, обаче често се случва да си мисля едно, а то да излиза съвсем друго.

какъв е вашият опит?

Просто го купи и му сложи Linux Mint

Редактирано от Linux Mint (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Linux Mint написа:

Сигурни ли сте, че сте инсталирали последните ъпдейти на Windows 10?

Трябва да е сигурен - след като още не е купил лаптопа ... :D 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Марио Проданов
      Здравейте, колеги!
      На скоро родителите ми дадоха техен стар лаптоп Asus F5 закупен през 2009 година и използван до 2014г. 
      Първоначално лаптопа стартира и ми показа още от началото само черен екран. Оставих го 5мин. да вдигне температура и сам потръгна и стартира. Направих профилактика(почистване и добавяне на нова термопаста на CPU и GPU.) Почистване на плочките на  RAM паметта с Brake Cleaner, както и слотовете.  След това го преинсталирах на Windows 7 64bit и всичко си беше наред. 
      Въпреки всичко това още от самото начало лаптопа не записваше датата и часа - нито в BIOS, нито и в ОС. Знаех от къде е проблема - плоската батерия.
      Разглобих лаптопа на цяло - бавно и много внимателно. Смених старата плоска батерия с нова и върнах всичко обратно, както трябва(всички кабели свързани и няма нищо скъсано и счупено, защото не разглобявам за първи път лаптоп или декстоп машина. )
      Както споменах върнах всичко на мястото и не иска да стартира. Като го стартирам - черен екран и не показва нищо повече. 
      Всичко прегледах - RAM, HDD и т.н. Всичко работи, но продължава да дава черен екран.
      Направи ми впечатление, че чипсета на дъното на лаптопа прегрява. 
      Попитах едно момче, което също като мен се занимава с компютри от доста години. Погледнах ме го и ми спомена, че чипсета е изгорял, но аз не съм много съгласен с него. 
      Това е общо взето всичко. 
      Дайте съвет и си изкажете мнението по темата.
      Съжалявам, ако съм забравил нещо да добавя.
      Благодаря за вниманието! 🙂
    • от dakata00ss
      Здравейте! От няколко месеца лаптопът ми замръзва по време на каквато и да е работа, по време на игри се забелязва значителен(с над 50%) fsp drop. Също така има и друг проблем - когато вкарам захранващия кабел в лаптопа(батерията може да или да не е в него), който е вече свързан към тока, лаптопът се включва и изключва сам без да съм натиснал копчето и чак на 3я път се включи нормално. Ползвам две операционни системи - windows и ubuntu. Преди съм нямал такъв проблем, носих го на сервиз и ми казаха, че си прави проверки някакви. Дори и да е вярно мисля, че не е това проблема. Занимавам се с компютри, но нямам особен опит(повече софтуерно, отколкото хардуерно). Четох какво ли не, правих какво ли не и нищо. Ще дам и следния пример - когато стролвам някъде много бързо, лаптопа замръзне за 2-3 секунди и отиде да там, където съм скролнал. Лаптопът е на 2-3 години и е ASUS ROG GL552VX-DM447D. Ако може да ми дадете някакви насоки, какъв е проблема, може ли да се разреши и т.н.? Благозаря предварително!
    • от kolon
      здравейте,
      наскоро се позагледах в ревюта на нови лаптопи и на доста от тях сякаш не можах да видя ethernet lan-socket. не ми се иска да вярвам, че от един момент нататък ще започнат да произвеждат всички лаптопи без възможност за кабелен интернет, защото направо ще е нещо безподобно и чудовищно и все ми се иска нещо да съм недоразбрал и/или недовидял.
    • от meccho
      Здравейте, първо искам да се извиня, ако темата ми не е в най-подходящият раздел.
      Проблемът ми е следният:
      Искам да пусна музика от телефона и тя да се слуша през лаптопа. Знам, че това може да случи чрез bluetooth. Телефонът ми е samsung galaxy a30s, а лаптопът е с windows 10.  Когато инсталираха windows-а той дойде с вграден bluetooth. Т.е. не е с допълнителен адаптер. Проблемът е че, когато се опитам да свържа двете устройства излиза проблем. Сдвояват се, но като пробвам да свържа телефона с лаптота, излиза "неуспешно свързване". И има единствено функцията "използвайте за повиквания". Драйверите са ми инсталирани, няма нови актуализации, но не става. Пробвах да свържа телефона с windows 7 и нямаше проблем, сдвоиха се. После свързването беше успешно и ставаше да се пусне музика и да се слуша на лаптопа. Но с моя, който е с windows 10 нещо не се получава. Пробвах съвети от интернет, да изключа bluetooth, да го рестартирам, но това не оправи проблема. Искам да кажа, че може да се праща от лаптопа на телефона, както и от телефона на лаптопа през bluetooth без проблем файлове.
      Затова искам да попитам, дали нещо има, което може да се пробва? Дали не трябва да се свали някакъв плъгин, понеже не излиза въобще функцията "аудио" , докато, когато пробвах на онзи с windows 7, излезе?
      И втори въпрос, има ли друг метод, с който може да се стриймва музика от телефона на компютъра освен чрез bluetooth. Чрез USB или WI-FI, понеже в интернет не открих информация?
      П.П. Благодаря предварително!
    • от Goran Mitevski
      Здравейте,
      Не успях да намеря отговор на проблема ми, затова пиша нова тема.
      От 2-3 седмици имаме проблем с wifi-то вкъщи, но само на лап-топите, изчезва сигнала за 3-4 секунди мн често и след това се появява.
      Понеже работиме от вкъщи в момента и много често ползваме лап-топите и е адски дразнещо и тъпо.
      Интернета ни е към Vivacom, идваха 2 пъти сменяха рутера, няколко пъти сменяха настройките, името на рутера, паролата, какво ли не, но проблема все си го има.
      Утре идват да сложат трет рутер, по различен от предните да видиме дали ще се оправи проблема.
      Лап-топите (2 бр.) са с Windows 10.
      Преди бяхме на A1 и не сме забелязали такъв проблем.
      Ако сте имали подобен проблем, моля да споделите как да го реша.
      Благодаря предварително!
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване