Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! :)
Преди месец си купих нов лаптоп- Lenovo legion y540 (от laptop.bg)с характеристики:
- Процесор - Intel Core i7-9750HF (2.6/4.5 GHz, 12M) 6 ядрен

-Видео карта - NVIDIA GTX 1660 Ti 6GB GDDR6

-РАМ - 16 GB на 2600MHz 

-SSD диск 

- дисплей с честота 144 hz на опресняване.

Лаптопът го ползвам за всичко (Работа/Игри-от време навреме).

Инсталирах COD:cod advanced warfare(понеже ми хареса) с характеристики:

Call of Duty: Advanced Warfare Recommended Requirements
CPU: Intel Core i5-2500K @ 3.30GHz
RAM: 8 GB
OS: Windows 7 64-Bit / Windows 8 64-Bit / Windows 8.1 64-Bit
VIDEO CARD: NVIDIA GeForce GTX 760 (4 GB)

Въпросът ми е защо  лаптопът вдига толкова високи температури, при положение че аз покривам изискванията и съм много над тях.

имам и този софтуер lenovo vantage , чрез който пускам вентилаторите на макс, когато играя. 

Някакъв проблем ли има? , (прилагам и снимки) 

Untitled2.bmp Untitled.bmp

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопът вдига високи температури, защото го товариш. Явно играта е тежка, независимо от изискванията за нея, които си чел някъде.

И другата причина е, че по принцип лаптопите имат по-лошо охлаждане, в сравнение с настолните компютри. Заради малкия обем, в който са затворени частите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

става ли да им го върна и да заменят термопастата с някоя хубава?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, BORECA- написа:

става ли да им го върна и да заменят термопастата с някоя хубава?

Питаш нас? Тях пита ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е положението, свиквай. Ако искаш ниски температури - слагаш течен метал, но може да ти отпадне гаранцията. Ако не - ползваш го, докато изтече гаранцията и след това пробваш с хубава термопаста или слагаш течен метал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@BORECA- Сине бащин, лаптопите не са замислени за играене на игри. Преди всичко са преносими машини за удобство. Вече, че имаш някакъв процесор и някаква видео карта, които МОГАТ да играят игри, е отделна тема. Не ти ли прави впечатление, че системните изисквания на игрите споменават "НАСТОЛНИ" части, а не "МОБИЛНИ"? Охлаждането на настолния компютър и на лаптопа са коренно различни. При лаптопите винаги ще има греене и дори понижаване на производителността, за да се избегне прегряване - охлаждането си има капацитет. Независимо колко струва лаптопчето ти и колко си мислиш, че покриваш някакви изисквания, ти натоварваш графичен и централен процесор с изчисления и обработване на графика. Съответно, това изисква ток. С тока идват топлинните загуби, които ти усещаш по клавиатурата или някъде по корпуса и се чудиш защо такъв мОщЕн лаптоп държи високи температури. Напълно нормално е.

Взел си лаптоп, за да играеш игри - чудно, играй си ги. Просто след време тия цикли на загряване и охлаждане ще си кажат думата - я процесор, я видео карта, я корпусът се пукне някъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами гледай си ги видеата. Тук сме от гората хванати, лаптоп не сме виждали/поддържали. ;) Смея да твърдя, че сме и малко мръднали - лаптоп да загрява... що за глупост...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, hudyr написа:

Ами гледай си ги видеата. Тук сме от гората хванати, лаптоп не сме виждали/поддържали. ;) Смея да твърдя, че сме и малко мръднали - лаптоп да загрява... що за глупост...

хидра, мидра, видра- напълно безмислен коментар. Къде видя, че лаптопа е само за игри 24/7?. Писах тук понеже, някой може да е имал подобен проблем и да сподели какво е направил. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 29.06.2020 г. в 8:05, BORECA- написа:

Къде видя, че лаптопа е само за игри 24/7?

Половин час CoD Advanced Warfare(понеже нея даваш за пример като "лека" за твоя лаптоп) е достатъчен, за да загрееш лаптопа. Нещо, което няколко човека ти обясняват, но ти си знаеш твоята.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо веднага трябва да се напада човека, че е решил да пусне игра от 2014г. на геймърски лаптоп от 2019г.? Имам същия лаптоп, но с i5-9300hf. Като цяло тази серия (y540) имат доста прилично охлаждане. Играл съм по-тежки игри без проблеми (NFS Heat, Forza Horizon 4). В момента, в който почне да зарежда играта, вентилаторите се включват и почват да шумят като излитащ самолет. Шумят много, но охлаждат. Ако твоите не се чуват така, възможно е да има проблем с тях. Ако вентилаторите работят, причината може да е, че изкарваш много висок FPS на високи графики, което съответно води до отделяне на повече топлина, особено в комбинация с по-мощния i7. Nvidia картите на лаптопите имат един режим Whisper Mode. Автоматично намаля графиката и лимитира FPS-а до оптимално ниво, при което лаптопът да не загрява толкова много с цел да не шумят вентилаторите. Видях, че е 144hz, но това е по-скоро за леки esports игри (CS GO и други). По-тежките игри те съветвам да ги лимитваш на 60. Другото ми предположение е, че играта, която пробваш просто е зле оптимизирана. Пробвай с други игри да видиш как е. Последното, което можеш да направиш, е да undervolt-неш или underclock-неш процесора и видео картата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Atheros Благодаря за отговора, приятел :)) Радвам се, че ме разбра .(Относно нападките в БГ-форумите е така :)) всеки се прави на интересен.. аз питам едно те друго казват) Да шумят си и охлаждат, от страни влиза студен въздух а отзад излиза, мисля че това е правилното(четох в един форум , че някъв има същият лаптоп, само че от четрите му страни излиза горещ въздух-така беше написал ) , даже от софтуеара на Lenovo vantage  пускам на  Performance (за по-добро охлаждане). Игри от време на време (час-два и то не всеки ден). Иначе инсталирах още 2-3 игри да видя какво е, как се държи , всички настройки на ULTRA и стига до 95-97 градуса, FPS-то е около 200 на някой  други 160 и т.н. Сега чета  за undervolt на процесора с Throttlestop - програмата г/д разбрах я ама малко ме е шубе.. хаха ..да пробвам.  А ти как си с температурите понеже имаш 4-ядрен процесор.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдолу вкарва въздух, от двете страни и отзад изкарва. На ultra с толкова висок FPS съвсем нормално да вдига такива температури. Пробвай да го ограничиш на 60 (например с Rivatuner), евентуално и някоя настройка да смъкнеш и градусите ще паднат и няма да имаш нужда от ThrottleStop. Иначе аз не съм гледал моите температури, от скоро го имам, но не съм забелязвал да тротълва или да пари. Трябва да ги погледна, но аз играя на 60fps всичко освен cs go, просто защото шумът ми идва в повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, BORECA- написа:

Относно нападките в БГ-форумите е така :) всеки се прави на интересен... Аз питам едно те друго казват...

Руски форум. Задаваш въпрос, после ти отговарят.
Израелски форум. Задаваш въпрос, после на теб ти задават въпрос.
Български форум. Задаваш въпрос, после дълго ти разказват колко си тъп.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Atheros на Witcher 3 - смъкнах на High настройки и FPS на 60, и температурите около 80 градуса бяха. А относно подложките за лаптопи заслужават ли си,  понеже в нета има видеа как ги представят, но без тестове, без нищо друго, четат некви характеристики и това е. 

@JKirilov много правилно хаха :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@BORECA- 80 градуса за лаптоп при натоварване е нормална температура. Колкото за подложките - и аз съм чел доста за тях и мненията са много противоречиви. Според мен при нашия лаптоп може и да има полза, защото той вкарва въздух отдолу. Но доста хора ги ползват на лаптопи без отвори отдолу и така охлаждат само пластмасата. В момента се чудим как да охладим Dell E6540 на един приятел, там подложка няма да помогне особено. Намерихме едни вакуумни охладители, има хубави отзиви за тях, но в България не ги намираме в наличност никъде.

https://www.amazon.com/LC05-Cooling-Auto-Temp-Detection-Compatible/dp/B00XKU47Y2
https://www.amazon.com/Yuesong-Laptop-Cooler-Cooling-Vacuum/product-reviews/B01DLJXEQI

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чудя ви се на логиката. Буквално в цялата тема се обяснява, че е напълно нормално лаптоп Х(99% независимо от марка/модел) да е горещ при играене на игри. Къде някой "напада" автора, че играел игри на лаптопа? Мързи ме да цитирам всички изречение по изречение(понеже на някои хора, явно, им трябва пълен разбор), но в цялата тема няма нито една нападка. Единствено аз си казвам мнението една идея по-директно и накрая написах "Напълно нормално е.". Но по-важното е да натъртим колко скъп е лаптопът и колко му е добро охлаждането, вместо да приемем елементарния факт, че лаптопите ЗАГРЯВАТ(не ПРЕГРЯВАТ, а ЗАГРЯВАТ) заради самото си естество - тънка, преносима машина с тънко и шумно охлаждане.

Пак ще кажа: Взел си лаптоп, за да играеш игри - чудно, играй си ги. Просто след време тия цикли на загряване и охлаждане ще си кажат думата - я процесор, я видео карта, я корпусът се пукне някъде.

Според зависи как си поддържаш лаптопа, резултатът може да е всякакъв.

преди 1 час, Atheros написа:

Намерихме едни вакуумни охладители, има хубави отзиви за тях, но в България не ги намираме в наличност никъде.

Това са едни безсмислени духалки. Обяснявам: когато между вентилатора на лаптопа и радиатора има един плътен килим прах, някакво малко "вакуумче" няма да даде никаква разлика. Трябва ти доста повече налягане, за да засмучеш килима през радиатора и да го прочистиш, а тогава перката на лаптопа сама по себе си ще е предостатъчна - изчистил си охлаждането... в известна степен.

За подложките съвсем правилно си си направил извода - няма ли отвори отдолу за всмукване на въздух, охлаждаш само пластмасата. Да, това може да е 1-2 градуса по-ниска температура, но е абсолютно излишно - отлагане на неотложното разглобяване, чистене, смяна на паста/лепенки.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, hudyr написа:

Това са едни безсмислени духалки. Обяснявам: когато между вентилатора на лаптопа и радиатора има един плътен килим прах, някакво малко "вакуумче" няма да даде никаква разлика. Трябва ти доста повече налягане, за да засмучеш килима през радиатора и да го прочистиш, а тогава перката на лаптопа сама по себе си ще е предостатъчна - изчистил си охлаждането... в известна степен.

За подложките съвсем правилно си си направил извода - няма ли отвори отдолу за всмукване на въздух, охлаждаш само пластмасата. Да, това може да е 1-2 градуса по-ниска температура, но е абсолютно излишно - отлагане на неотложното разглобяване, чистене, смяна на паста/лепенки.

Относно това с духалките - става дума за лаптоп без килимче прах, изчистен и със сменена термопаста. Конкретно този модел dell е известен с неадекватното си охлаждане - има само едно вентилаторче с един отвор вляво, който трябва да охлади i7-4800MQ на 3.7Ghz. Резултатът е, че от най-малкото натоварване вдига градусите и тротълва. Решението - underclock на 2.3Ghz. Идеята е тази духалка да свали някой друг градус и да се ползва на по-висока честота.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване