Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Възможно ли е компютър да се ползва, докато копае?

Препоръчан отговор

Възможно ли е компютър с няколко видеокарти да се конфигурира така, че да работи с една от видеокартите, а с останалите да копае?

И ако видеокарта от типа 1660 например, с 6 гигабайта памет се настрои да работи в щадящ режим - приблизително какви пари на денонощие може да изкопае?

Какви процесорни ресурси иска копаенето, какво количество памет, и ако се сложи да речем 4-ядрен процесор на 3,6 гигахерца - ще останат ли достатъчно ресурси за игри, докато копае?

Зная, че подобна тема няма начин да не прозвучи много еретично, но си задавам въпроса дали може с един компютър да се комбинира едновременно копаене и игри. Игрите, които играя, са Майнкрафт, Уорфреймс, някоя стратегия понякога.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никой не може да ти отговори на този въпрос. Това може да се установи само опитно.

Мога само да ти кажа, че отдавна не е рентабилно да се копаят биткоини с видокарта. Някой по-запознат би могъл да сподели кои криптовалути е изгодно да се копаят в момента.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ще задам един допълнителен въпрос.

Трябва ли непременно всичките видеокарти да са еднакви?

На сегашния си компютър мога да сложа две видеокарти, и в къщи имам две видеокарти. По-слабата предполагам че би поела натоварването на игрите, процесора е с 8 ядра и памет има предодстатъчно, така че едва ли липсата на ресурс от към процесор и памет би ми било проблем. Другата е Asus DUAL OC 1060 6 GB.

Склонен съм да си направя експеримента, ако системата би могла да работи с две различни карти. Едната да копае а другата да се ползва за други неща.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Видеокартите добре, а процесора? Той е само един колкото и ядра да има копането си е тежка работа.
Пък и докато изкопаеш един биткойн ще си платил толкова ток че ще си похарчил много повече от стойността му, да не говорим че стойността на един биткой е толкова несигурна величина че няма как никога да знаеш с какво реално разполагаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То тия крипто валути са ташак работа. Като теглиш чертата, колко ток си похарчил, включвайки и климатиците, които трябва да охлаждат системата и колко валута ще изкараш си е минавка. Едно време, когато се появиха тези работи, някои хора спечелиха яко кинти, ама сега всеки копае, клона става по-тежък и съответно копаеш много по-малко от тогава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Без умствен капацитет написа:

човека може да краде ток

Е, в такъв случай комшията ще го пречука много преди да е изкопал и един биткойн.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо му смятате тока, като компютъра си е включен по подразбиране за да работи с него целодневно? :eek:

Някой смятал ли е каква може да е печалбата при копаенето в момента? Без да взимаме предвид разход за ток и похабяване на видео карта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едно е компютъра да е включен на standby, друго е да извършва тежка работа и компонентите да са постоянно натоварени - разхода на ток е в пъти по-голям. Иначе би трябвало да е възможно да се "копае" и играе едновременно - при копаенето се задава кои компоненти да се ползват - видеокарти, ядра на процесор, с останалите се играе.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 часа, Без умствен капацитет написа:

човека може да краде ток

Без да искам да те обиждам, но явно имаш недостиг в знанията относно електромерите, които се ползват сега.

Дори и по времето на механичните електромери не съм си правил труда да крада ток. Тогава нормалната ми сметка за тох беше 12-15 лева на месец. При смяната на механичните електромери с цифрови сметката ми скочи на 18-20, а на моменти и 25-28 при едно и също ползване на електроуредите в къщи.

Можеше да се краде ток, без да докосваш електромера, само при механичните електромери. Без легендата за магнита и прочие фантастики. При цифровите просто го забравете.

А най-забавното от историята с краденето на ток по времето, когато електромерите все още бяха механични знаете ли какво беше? Че тези студенти във ВУЗ-овете, аз съм учил ВМЕИ София, които едва изкретваха електротехниката, ако си дадяха сметка, че същата тази наука може да им помогне не просто да крадат ток, а даже да накарат електромера да се върти наобратно - тогава биха станали отличници без усилия.

Предпочитах усилията, които бих вложил в система за крадене на ток, да ги вложа в заработка. Възвръщаемостта беше в пъти по-голяма, от колкото бяха и най-големите ми сметки за ток по времето, когато това можеше да се направи.

преди 13 часа, Бонбон с катран! написа:

Защо му смятате тока, като компютъра си е включен по подразбиране за да работи с него целодневно? 

Точно това ми е мисълта. Така и така компа си работи по 12-14 часа на денонощие. Защо да не пусна едната видеокарта да поработи да видим какъв ще бъде ефектът. Преди 3 години един колега от тогавашната ми работа твърдеше, че компютъра му, само с видеокартата си, му изработвал всичките сметки за ток през времето, когато той не играе на него.

Той казваше, че виси на компютъра поне по 6 часа всяка вечер, и двойно през уикендите.

При мен разликата ще бъде само натоварването на втората видеокарта, плюс разликата в енергията, която ще глътнат отделените за копаене ядра, разделено на коефициента на ефективност на захранването.

преди 5 часа, Raze написа:

Иначе би трябвало да е възможно да се "копае" и играе едновременно - при копаенето се задава кои компоненти да се ползват - видеокарти, ядра на процесор, с останалите се играе.

Точно това искам да науча как мога да направя. Ще се пробвам да видя за 3-4 месеца с колко нагоре ще ми скочат сметките за ток, и какъв ще бъде икономическият ефект. Имам предвид да копае само по времето, когато го ползвам. Ако нещо ще работи денонощно - ще си правя отделна копачка.

Другото, което съм си мислил е че топрината, която отделя копачка с няколко видеокарти е като една печка. Разположена в апартамент, такава машина би направила ненужно ползването на отопление през зимата. Или поне много би намалила потребяемата енергия, ако отоплението е с термоконтрол.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да! Може!!!

Възможно е да си сложиш и трета видео карта и въобще да не усетиш, че машината се товари. 

Всичко се свежда да изнамериш съответния софтуер. 

Успех!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, iИ.дИоNд.Ni написа:

Възможно е да си сложиш и трета видео карта и въобще да не усетиш, че машината се товари. 

И как точно ще се сложи трета видеокарта на машината от подписа ми?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Shreek написа:

И как точно ще се сложи трета видеокарта на машината от подписа ми?

След като не може вътре, значи от вън ... 

Реално ти препоръчвам да вземеш някоя евтина машина и тя да копа, що пък трябва да е свързана с машината от подписа ти, а?! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, iИ.дИоNд.Ni написа:

Реално ти препоръчвам да вземеш някоя евтина машина и тя да копа, що пък трябва да е свързана с машината от подписа ти, а?!

За да мога да си съставя мнение рентабилно ли е копаенето.

И ако реша, че е рентабилно - ще си направя копачка. Тъкмо през зимата няма да отоплявам едната стая.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Shreek написа:

За да мога да си съставя мнение рентабилно ли е копаенето.

Да! Рентабилно е. Някои хора ползват 386-ци (вече извън употреба) за тази цел. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Shreek защо не опиташ с Bittorrent токени да качваш торенти? Там също плащат като събереш точки. Тук виждам на борсата калкулатор колко струват. За 4 качени програми аз спечелих за три дни 400 токена. Все още не осъзнавам как работи портфейла на системата. Нашите както винаги ще са най-последни и може би нищо няма да научим от технологията. Просто са останали само зулуси в България. ;)  Начело с мен... :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...
на 8.07.2020 г. в 16:21, Бонбон с катран! написа:

@Shreek защо не опиташ с Bittorrent токени да качваш торенти? Там също плащат като събереш точки. Тук виждам на борсата калкулатор колко струват. За 4 качени програми аз спечелих за три дни 400 токена. Все още не осъзнавам как работи портфейла на системата. Нашите както винаги ще са най-последни и може би нищо няма да научим от технологията. Просто са останали само зулуси в България. ;)  Начело с мен... :D

Как става тая работа с токените? Тези 400 токена - това някакви пари ли са?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 8.07.2020 г. в 15:21, Бонбон с катран! написа:

защо не опиташ с Bittorrent токени да качваш торенти?

Защото торентите тук, където се намирам в момента, са незаконни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Торентите няма как да са незаконни. По-скоро незаконно е тегленето на лицензирани филми, музика и софтуер. P2P трансфера не е незаконен. Пробвал ли си с магнитни линкове?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тогава не би трябвало да те хванат, че сваляш, освен ако не качваш. Намали ъплоада на минималното, което може и като свалиш някой торент го спирай да не се сийдва.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди короната от тук не се виждаше замунда, и беше повече от добре блокирана. Никакви проксита не ме оправяха. Отблокираха тия неща заради короната според мен, но когато нещата свършат очаквам пак да ги блокират.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Може да се комбинира разбира се, но производителността ще е смешна. Копането вече не е оферта, разходите за ток едвам се покриват, тъй че няма особен смисъл да се занимаваш. (освен, ако нямаш някаква фитка за евтин/ безплатен ток)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, insec написа:

Копането вече не е оферта, разходите за ток едвам се покриват, тъй че няма особен смисъл да се занимаваш. (освен, ако нямаш някаква фитка за евтин/ безплатен ток)

Новината мина по всички телевизии... :) 

Между другото, зимата е студено и трябват печки. Толкова електроенергия би трябвало да се трансформира в топлина и уют! ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

A, за топлината - топло е. Една машина в апартаментска стая и не ти трябва никаква печка. Но без далаверка в тока, копането не си струва, ако ще и целия апартамент да топли.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване