Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 7 и Windows 10 инсталиране на различни дялове

Препоръчан отговор

Здравейте! 

Искам да инсталирам Уиндоус 10 на отделно ssd, като си запазя и опцията през БИОС-а да суитчвам към стария Уиндоус 7.

Въпросът ми е дали ще има конфликт между двете операциони системи? Трябва ли да извадя диска със старата инсталация докато правя новата?

Благодаря предварително!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да уточня - искаш да ползваш 2 ОС от 2 диска?
И искаш да се превключват дисковете от BIOS?
Или от 2 дяла на 1 диск?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Руди Петров написа:

Трябва ли да извадя диска със старата инсталация докато правя новата?

преди 6 минути, DarkEdge написа:

Да уточня - искаш да ползваш 2 ОС от 2 диска?

преполагам, че става въпрос за два диска

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като инсталираш новата ОС, изключи кабелите на диска. Няма да има проблеми като ги сменяш през boot меню-то или в BIOS.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Raze написа:

Като инсталираш новата ОС, изключи кабелите на диска. Няма да има проблеми като ги сменяш през boot меню-то или в BIOS.

Благодаря, а дали ще има конфликт между версиите на Уиндоуса, тъй като 7-цата е  инсталирана под БИОС, а 10-ката е нагласена да е УЕФИ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами пробвай. Ако има проблем и не стартира, сменяш настрйоката в BIOS, преди да заредиш дадената ОС. Принципно UEFI ОС стартира и като е изключена тази опция, тествал съм го.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Поредното ми питане е свързано с БИОС драйвера - хардуеъра ми е стар, 2013 година, драйвера за БИОС на 7-цата е от 2014, а за 10-ката ми предлага друга версия от 2015. Ще има ли конфликт между двата драйвера, когато и двата диска са включени?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Руди Петров написа:

Поредното ми питане е свързано с БИОС драйвера - хардуеъра ми е стар, 2013 година, драйвера за БИОС на 7-цата е от 2014, а за 10-ката ми предлага друга версия от 2015. Ще има ли конфликт между двата драйвера, когато и двата диска са включени?

Дай точна информация за дънната си платка и с коя версия на биоса си сега.

Погледни дали някоя от версиите на биос не е със статус beta.

Bios - не е драйвър!

За да нямаш проблеми, защо не инсталираш W10 за "биос"?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид БИОС драйвера за дъната платка - Asus H87 M Pro. В момента съм с Version 2101 - 2014/08/29. За  десятката ми дава да изтегля 2102.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Руди Петров написа:

БИОС драйвер

Няма такова нещо! Има драйвер за определени компоненти. Ако ползваш инсталация от друга дънна платка/различен хардуер, може да се наложи да направиш нова инсталация на ОС, особено ако се отнася за windows 7.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Руди Петров написа:

БИОС драйвера

Казали са ти

преди 7 минути, plamen_petrov_80 написа:

Bios - не е драйвър!

Всъщност НЯМА драйвър за BIOS, а има имидж(имейдж) файл, от който се инсталира (флашва) BIOS

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Руди Петров написа:

Благодаря, а дали ще има конфликт между версиите на Уиндоуса, тъй като 7-цата е  инсталирана под БИОС, а 10-ката е нагласена да е УЕФИ?

Едната "инсталирана под БИОС", другата "нагласена да е УЕФИ"... И двете ОС могат да бъдат инсталирани под еднаква настройка. Ако са две работещи ОС на различни дискове, преинсталирай едната/която ти е по-лесно/ с настройката в биос за другата ОС. Друг вариант е следния:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И с прилагане на някой от diskpart uefi скриптовете на strelec в WinNTSetup. Без да се стартира предварително инсталатора на Win 7 за да създаде дяловата структура за uefi.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

Имам свален инсталатор на уиндоус 7 , как да интегрирам драйвери за USB, от къде да ги намеря (дъното е ASRok H110 DVS). Изчетох всичко за това, но нещо не ми върши работа. Или много сложно и на английски видео, или програмата за интегриране не работи. Ще се мъча да инсталирам на ХДД , на същия компютър има ССД с уиндоус 10 про.( Уефи) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принципно в сайта на производителя има инструмент, на който указваш инсталационното iso и файловете, които искаш да интегрираш, но това не винаги сработва. Понякога се налага да добавиш файловете ръчно в процеса на инсталация, като за тази цел ти трябват ps/2 мишка/клавиатура.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има и още един инструмент  Windows_7_Image_Updater който е доста голям по обем, но то е защото в него има включени огромен набор от драйвери за интегриране.

Цитат

What does this tool do?

• Integrates updates till 2020
  • Integrates necessary drivers for modern PCs/laptops (USB3.0/3.1,NVMe,wi-fi, LAN and so on)
  • Integrates installer from Windows 10 (better support for NVMe drives)
  • Integrates post-setup script which installs NET Framework 4.8, VC Redistributables and WuaCpuFix

Important notes:

• This tool won't work with custom images containing both x86 and x64 versions!
  • Make sure that you have more than 20 GiB of free space!
  • Whole updating process may take even few hours on machine with only 8 GiB of ram!
  • Yes .7z archive is huge because there are two windows 10 installers included (x86 and x64) and bunch of drivers!
  • CSM must be enabled in BIOS!
Spoiler

List of drivers in package:

Alcor Micro Smart Card Reader
Alcor Micro USB Card Reader
Alpine Ridge USB
AMD MISC
Aquantia LAN
Asmedia USB
Atheros Bluetooth
Atheros Wireless
Broadcom LAN
Broadcom Wireless
Etron Technology USB
Fresco Logic USB
Genesys Card Reader
Intel AHCI
Intel Bluetooth
Intel Camera
Intel Chipset
Intel DPTF
Intel IO
Intel LAN
Intel MEI
Intel NVMe
Intel USB
Intel Wireless
Micron NVMe
NVidia MISC
OCZ Toshiba NVMe
Plextor NVMe
Realtek Audio
Realtek Bluetooth
Realtek Camera
Realtek Card Reader
Realtek LAN
Realtek Wireless
Renesas Electronics USB
Rivet Networks LAN
Samsung NVMe
Tehuti Networks LAN
Texas Instruments USB
VIA USB

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, NEVADA написа:

как да интегрирам драйвери за USB, от къде да ги намеря

(дъното е ASRok H110 DVS)

При положение, че знаеш точния модел на дъното, защо се чудиш къде да търсиш драйвъри?

Изчетох всичко за това, но нещо не ми върши работа. Или много сложно и на английски видео, или програмата за интегриране не работи.

[url=https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/add-and-remove-drivers-to-an-offline-windows-image]DISM /add-driver[/url]

Общо взето, начинанието ти е малко играчка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Raze написа:

Понякога се налага да добавиш файловете ръчно в процеса на инсталация, като за тази цел ти трябват ps/2 мишка/клавиатура.

Да щеш малко по-подробно-как да го направя. И всички говорят за USB 3, а моите мишка и клавиатура са в 2, то ще работи ли? Компютъра има само една букса ps/2 , кое по-напред да включа там?

преди 1 час, Joss Bomon написа:

Това го разгледах, но мисля, че няма да мога да го възпроизведа, пък и не става дума за лаптоп-все пак има разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Което и да включиш в ps/2 буксата, трябва да можеш да се оправиш. Tab, alt-tab, control-tab и с други клавишни комбинации навигираш между прозорци и менюта. Съответно ти трябва такава мишка/клавиатура или преходник. Но по-добре преди това пробвай някой от другите опции, които са ти дали. С инструмента от сайта на производителя интегрира ли драйверите в инсталатора?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Raze написа:

С инструмента от сайта на производителя интегрира ли драйверите в инсталатора?

Утре ще опитам-като казваш производителя, имаш пред вид на дъното? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

https://www.asrock.com/mb/Intel/H110M-DVS R3.0/index.bg.asp#Download

Имаш Windows 7 USB Patcher версия:2.0.21. Изтегли го и следвай инструкциите, като го стартираш. В гугъл и ютуб със сигурност има и допълнителна информация как се работи с него, само трябва да си потърсиш. Ако не можеш да се справиш и с това - има сервизи, където срещу съответното заплащане ще ти инсталират каквото искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване