Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Прехвърляне на данни от стар компютър

Препоръчан отговор

Здравейте!
Имам следния проблем: искам да си прехвърля текстови файлове от първия ми компютър, който е с хоризонтална кутия, с флопи. Навремето бях си сложила тези файлчета на дискета и помолих да ми ги пратят по Скайп, но така и не ми помогнаха. 

Въпросът ми е мога ли чрез външен диск да свърша тази работа? Преди съм виждала един специален кабел, който е със зъбчат накрайник, който се включва директно в твърдия диск на компютъра при отворена кутия и се мушва в лаптоп чрез USB. Нямам време да търся и купувам такъв, но разполагам с външен хард диск. Дали неговото USB ще пасне на старата кутия?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Станислава Желева написа:

Здравейте!
Имам следния проблем: искам да си прехвърля текстови файлове от първия ми компютър, който е с хоризонтална кутия, с флопи. Навремето бях си сложила тези файлчета на дискета и помолих да ми ги пратят по Скайп, но така и не ми помогнаха. 

Въпросът ми е мога ли чрез външен диск да свърша тази работа? Преди съм виждала един специален кабел, който е със зъбчат накрайник, който се включва директно в твърдия диск на компютъра при отворена кутия и се мушва в лаптоп чрез USB. Нямам време да търся и купувам такъв, но разполагам с външен хард диск. Дали неговото USB ще пасне на старата кутия?

Вадиш хард диска от стария компютът, закачваш го към друга машина и си прехвърляш нужните данни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Вадиш хард диска от стария компютът, закачваш го към друга машина и си прехвърляш нужните данни.

С какво да го закача? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Станислава Желева написа:

С какво да го закача? 

Зависи какъв е хард дискът.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някакви марки/модели на компонентите или поне снимки на диска и конекторите? Този компютър има ли USB?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Емил Костов написа:

Ами, не зная. Искам по възможно най-лесния начин да стане. 

преди 2 минути, Raze написа:

Някакви марки/модели на компонентите или поне снимки на диска и конекторите? Този компютър има ли USB?

На харда не зная. HP е старият комп. ОС беше `94 или `96. За толкова старо нещо говорим. Това се опитвам да си спомня- мисля, че има USB, щом съм включвала външна мишка. Въпросът е дали номерът ще пасне с това на новия външен хард.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Станислава Желева написа:

Ами, не зная. Искам по възможно най-лесния начин да стане. 

HP е старият комп. ОС беше `94 или `96. За толкова старо нещо говорим. Това се опитвам да си спомня- мисля, че има USB, щом съм включвала външна мишка. Въпросът е дали номерът ще пасне с това на новия външен хард.

Ако не знаете тези неща извикайте човек, който има умения и знания да ви прехвъли нужната информация

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Станислава Желева написа:

Всъщност, мисля си, не би ли могло да стане и с флаш памет?

Може ако старата машина работи и разпознае флашката.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Може ако старата машина работи и разпознае флашката.

Имам спомен, че са ми инсталирали програмки през флаш, така че трябва да стане. Пък и външната мишка е през същото USB. Просто ще трябва да се сглоби компът, защото е разкачен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

Тогава - човек с опит! Град?

Не мисля, че е толкова сложно, просто трябва човек да се сети за пресечната точка между старата и новата технология. Затова и питам- за идеи. Мисля, че с флаш ще стане най-лесно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че е толкова сложно, просто трябва човек да се сети за пресечната точка между старата и новата технология. Затова и питам- за идеи. Мисля, че с флаш ще стане най-лесно.

Ако машината е заглобена и не знаете какво и къде се свързва просто си извикайте човек. Няма нова и стара технология.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Емил Костов написа:

Ако машината е заглобена и не знаете какво и къде се свързва просто си извикайте човек. Няма нова и стара технология.

Не е сглобена- в смисъл, че мониторът и кутията са отделно. Просто трябва да ги свържа. Мисълта ми беше да не се блъскам с това, защото тежат, ако няма да стане по начините, по които предполагам, че би могло. Затова търся съвет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Станислава Желева написа:

Не е сглобена- в смисъл, че мониторът и кутията са отделно. Просто трябва да ги свържа. Мисълта ми беше да не се блъскам с това, защото тежат, ако няма да стане по начините, по които предполагам, че би могло. Затова търся съвет.

Няма никаква разлика. Всичко се свързва стандартно както преди , така и сега.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Няма никаква разлика. Всичко се свързва стандартно както преди , така и сега.

Да, зная. Аз съм си го вързвала сама преди. Номерът е да проработят идеите с флашката или външния хард, за да не е било напразно усилието.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, зная. Аз съм си го вързвала сама преди. Номерът е да проработят идеите с флашката или външния хард, за да не е било напразно усилието.

Ако не проработят по-горе съм написал какво трябва да се направи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, Емил Костов написа:

Най-вероятно е PATA!

Има начин, ама ... не е за всеки!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Станислава Желева написа:

преди 18 минути, jhoro написа:

Най-вероятно е PATA!

@Станислава Желева, с такъв кабел ли е  вързан дискът?
what-is-an-ide-cable.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Само за текстови файлове ли става дума?

Ако да то посресдством флашка нмай лесно ще стане, иначе сега новите компютри са с други дата кабели, трябва да се търси преходник... ...абе дълга и широка.
Има вариант да свържете двата компютъра в домашната мрежа и да си прехвърлите информацията, да малко е бавно но е ефикасно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Станислава Желева написа:

На харда не зная. HP е старият комп. ОС беше `94 или `96.

Цъ, такива до колкото знам не съществуват. Може да е win95, win98 пример .... може да пробвате да запишете файловете на CDs !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как да ти се даде съвет, като не даваш информация? Не знам тук да има някой гадател. Дай снимки, както ти казах, като не знаеш параметри. Ако не можеш - носиш всичко в сервиз, там като видят хардуера ще ти кажат какво и как може да се направи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Как да ти се даде съвет, като не даваш информация? Не знам тук да има някой гадател. Дай снимки, както ти казах, като не знаеш параметри. Ако не можеш - носиш всичко в сервиз, там като видят хардуера ще ти кажат какво и как може да се направи.

Съвети … много могат да се дадат, но кой ще работи?
Най-малкото трябваше да се каже - компютъра работи ли (цял ли е) или е в „насипно” състояние? Ако харддисковете са В работеща машина - вариантите са едни, ако са само дискове - вариантите са други.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами,  нямам информация, защото компът е от сто години и вече почти не помня. Не е в насипно състояние. Това го уточних. Монитор и кутия са. Обаче се оказа, че са по-стари, отколкото предполагах. Няма такова USB, в което да се мушне флашка. Навярно погрешно си спомням, че са ми инсталирали разни програмки през флаш. През дискета е било. Изходите са с букси. Даже стара мишка нямам евентуално да го сглобя и поне да видя файловете, да снимам екрана поне с текстовете, които ми трябват. Имах някъде преходник с такава букса и навярно бих могла да вържа новата мишка в старата кутия, но трябва да търся. 
Остава вариантът с разглобяването на кутията, което не е лесно, защото щифтовете, чрез които се отваря са повредени. Имам спомен, че при последното отваряне го правиха с отвертка. Ако държа на текстовете, ще ми се наложи да нося цялата кутия, а не само дискът, както се надявах в резервния вариант. 
Ако намеря преходник, поне ще го сглобя и ще си преснимам от екрана въпросните текстове.

Благодаря на всички! Извинявам се за безпокойството!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване