Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Връщане на уред и решение на съд

Препоръчан отговор

Здравейте,

Става дума за Велмакс (Welmax).

Ситуацията е следната:

И ние миналият април се набутахме да купим тази

безумно скъпа прахосмукачка.

Заведох рекламация и изпратих само тялото

на прахосмукачката, а няколко дена по-късно си

написах е-майл с отказ от покупката и натоварих

остатъка от прахосмукачката и завивките (подарък) и

им ги изпратих.

Те отказаха да си ги получат и пратката се върна при мен.

Заведох си дело и го спечелих.

В решението пише:

осъжда Велмакс да ми заплатят 3300лв за прахосмукачка и четка тупалка +

800лв съдебни разноски + лихва. Подлежи на обжалване в 2-седмичен срок

Онези не обжалват, даже звънят на адвоката ми "дай банкова сметка на клиента

да платим парите и да не минаваме през изпълнителни дела".

И си платиха всичко.

Та, въпроса е:

Длъжен ли съм да им върна прахосмукачката?

Съда не е постановил такова нещо.

Ако съда е пропуснал този момент, то те можеха

да обжалват решението и на следваща инстация

да претендират за този пропуск...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А в иска какво пише?
Ако по някакъв начин си заявил пред съда че връщаш уреда значи трябва да го върнеш.

Ъъъ 3 бона за прахосмук? :doh:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Bubbles написа:

Ъъъ 3 бона за прахосмук? :doh:

Хехе, това явно е бюджетния модел! Гледам има и за 4500 лв. ! 😜

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Длъжен ли съм да им върна прахосмукачката?

Зависи от гледната точка. Щом в релението не пише нищо, и щом те не са си я поискали … значи не!
От друга стана - нали са ви възстановили парите? На Вас - за какво Ви е?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 18.09.2020 г. в 13:29, jhoro написа:

Зависи от гледната точка. Щом в релението не пише нищо, и щом те не са си я поискали … значи не!

Не зависи от гледната точка.Задължен е да я върне, а в решението, че не пише нищо изрично далеч, ама далеч не означава че не е задължен.

Полученото без правно основание подлежи на връщане.

Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На тея мошенници нищо не им връщай, веднъж вече си си направил труда да им я пратиш и не са я взели.

Ако толкова си я искат те да ти пратят куриер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не зависи от гледната точка.Задължен е да я върне, а в решението, че не пише нищо изрично далеч, ама далеч не означава че не е задължен.
Полученото без правно основание подлежи на връщане.
Чл. 55. Който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

„Длъжен” (принципно) и „върнсто” (физически) са много различни неща!
Ти … ЧЕТЕШ ЛИ???
… написах е-майл с отказ от покупката и натоварих остатъка от прахосмукачката и завивките (подарък) и им ги изпратих. Те отказаха да си ги получат и пратката се върна при мен ...

Или мислиш, че тези „разходки” на пратки са безплатни?
Ако продавача си иска „нещото” - изпраща една кола и си го прибира. Ако бе - значи не му трябва.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, jhoro написа:

Длъжен” (принципно) и „върнсто” (физически) са много различни неща!
Ти … ЧЕТЕШ ЛИ???

Чета, чета.Физически, химически е без значение.Юридически имат сделка(договор) който се е опитал да развали, но са му отказали разваляне на сделката и едва след като е сезиран съда и вече съдът с решението си разваля сделката, съответно отпада основанието за получаване и двете страни са задължени да върнат полученото на отпаднало правно основание.

преди 4 часа, jhoro написа:

Ако продавача си иска „нещото” - изпраща една кола и си го прибира. Ако бе - значи не му трябва.

А може да изчаква процесуален срок, след което да се позове на  неизпълнение на съдебното решение и с друг иск да иска всички суми включая и лихви, и  съдебните разходи по първото дело.

Нима мислиш, че някой търговец се отказва от уред за 3+бона.

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

… и вече съдът с решението си разваля сделката …

Тоест - след разваляне на сделката, нещата трябва да се върнат „в изходно положение”!
Въпросът е - за чия сметка ще са транспортните разходи? При положение, че търговеца е виновната страна.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 21.09.2020 г. в 18:06, jhoro написа:

Тоест - след разваляне на сделката, нещата трябва да се върнат „в изходно положение”!

По принцип не се търси изходното положение, а да не стигне до неоснователно обогатяване на страна.

Принципно, би трябвало, транспортните разходите по рекламации в населеното място да са за сметка на търговеца, а ако потребителя е от друго населено място, то разходите са за негова сметка.Все пак сделката е сключена в конкретен обект. Но понеже не съм юрист не съм 100 % сигурен.

За вина в граждански спор(дело) не може да се говори.Такава има само в административното и наказателно производства/

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Здравейте, същата банда Велмакс лукс са успяли да измамят баща ми на 27.11.2020 на презентация, със уред за 1600 лв, не са минали 14 дни от покупката и искаме да върнем продукта. Попълнихме стандартен отказ за прекратяване на договора от сайта на КЗП, но не знаем къде да го изпратим. Моля за помощ, какво ще ме посъветвате, колегата _hackera_ виждам че си е патил от  Велмакс, много ви моля кажете как да действам че времето лети. Благодаря на отзовалите се.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, същата банда Велмакс лукс са успяли да измамят баща ми на 27.11.2020 на презентация, със уред за 1600 лв, не са минали 14 дни от покупката и искаме да върнем продукта. Попълнихме стандартен отказ за прекратяване на договора от сайта на КЗП, но не знаем къде да го изпратим. Моля за помощ, какво ще ме посъветвате, колегата _hackera_ виждам че си е патил от  Велмакс, много ви моля кажете как да действам че времето лети. Благодаря на отзовалите се.

Споко - минали са само 5 (пет) дни.
Този отказ го изпращате по имейл или с препоръчано писмо, с обратна разписка, на Велмакс, с явно копие до КЗП.
Важното е, да може да се докаже датата на изпращане и получаване от другата страна.
На техния сайт - https://welmax.bg - има посочен мейл-адрес [email protected] Дали се наблюдава - само те си знаят.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, ivoitt написа:

Здравейте, същата банда Велмакс лукс са успяли да измамят баща ми на 27.11.2020 на презентация, със уред за 1600 лв, не са минали 14 дни от покупката и искаме да върнем продукта.

А уредът по интернет ли е поръчан, или продажбата е договорена лично с представител на фирмата, след презентацията? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, RudeBoy написа:

А уредът по интернет ли е поръчан, или продажбата е договорена лично с представител на фирмата, след презентацията? 

Лично е закупен след презентацията, води се договор за покупко продажба извън търговски обект.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, jhoro написа:

Споко - минали са само 5 (пет) дни.
Този отказ го изпращате по имейл или с препоръчано писмо, с обратна разписка, на Велмакс, с явно копие до КЗП.
Важното е, да може да се докаже датата на изпращане и получаване от другата страна.
На техния сайт - https://welmax.bg - има посочен мейл-адрес [email protected] Дали се наблюдава - само те си знаят.

Благодаря колега, изпратих им email със отказа + копие на договора + копие на касов бон + документ от банката iban за да има къде да върнат сумата (дай Боже) + разпечатка от комуникацията ни по email, и също така им го пратих на хартиен носител всичко това със обратна разписка и входиране на документа от тяхна страна. Те се обадиха че са получили документите по email, нищо не казаха кога да върнем продукта, и общо взето това. Чудя се да търся ли помощ от адвокат или да изчакам да видя как ще се развият нещата ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега.

За нищо!
Чудя се да търся ли помощ от адвокат или да изчакам да видя как ще се развият нещата ...

За сега - няма нужда от други действия! Вие сте направили ход - топката … „е в тяхното поле”!
Всичко е документирано и доказуемо. Нека върнат жеста и … ще се мисли.
Пп. В шаха - правиш само един ход. Два - един след друг - не са позволени. И не са нужни.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2.12.2020 г. в 18:20, jhoro написа:

За нищо!

За сега - няма нужда от други действия! Вие сте направили ход - топката … „е в тяхното поле”!
Всичко е документирано и доказуемо. Нека върнат жеста и … ще се мисли.
Пп. В шаха - правиш само един ход. Два - един след друг - не са позволени. И не са нужни.

Здравейте отново,

Получих обратната разписка, че са получили документите /отказа/ без забележки, и по закон трябва да върна продукта в рамките на 14 дни от получаването на отказа. Въпросът ми е има ли начин да докажа писмено нотариално /чрез снимки или видео/, че уредът е непокътнат, не е разопакован, не е включван в мрежата, не липсват части от комплекта, не е нарушена опаковката? Защото те само това чакат, всячески ще гледат да ми върнат продукта, могат да измислят 100 причини за да ми го върнат отново. Озадачих се като видях че уредът няма сериен номер на лепенката отдолу, как може уред за 1600лв да няма сериен номер....

Благодаря

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, благодаря на всички отзовали се, след многократни разговори със Велмакс успяхме да си възстановим сумата, не сме търсили адвокати/юристи, просто си спазихме срока за връщане. Благодаря и на колегата jhoro за помоща, бъдете здрави и весели празници!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване