Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Стържене на "нещо" около процесора?

Препоръчан отговор

Здравейте, наскоро си закупих лаптоп, но съвсем случайно подучух постоянно странно стържене точно в средата на машината. Лаптопът е Acer E5-575G-77CA.

Самият звук е все едно се стърже игла върху метал (или по-точно смущение на звук) и се проявява по-силно, когато се прави нещо на лаптопа - писане, местене на мишката, отваряне на папка/браузър. През останалото време го има пак, но значително по-слаб. Сякаш се получава някакво смущение, но не си го обяснявам като такова, понеже идва когато се натовари процесора над някакъв минимален %. В игри, когато вентилаторът се включи, сякаш изчезва или е дотолкова тих, че не се чува.

На следващата снимка, която намерих в интернет, съм обозначил долу-горе откъде чувам звука:

Screenshot_1.png.7bd722e6694641b669b151f0ae2b5b34.png

Изключвам възможността да е от дискът, тъй като е SSD, а звукът идва на доста по-различно място.

Докато търсех решение видях, че няколко човека са имали такъв проблем с компютър и са го оправили, след като са сменили разклонителя, но пък в моя случай това не даде резултат, понеже звукът бе отново налице, когато е на батерия, както и в друг разклонител.

Свикнал съм да записвам програма, следяща температурите, където видях и първото отклонение. Когато е в покой е с нормални градуси там, а отворя ли само браузър, то процентите се покачват с 20-25, след което в следващата секунда падат обратно. Реално температурата на лаптопа не се е покачила и си е все така хладен. Пробвах и с още няколко такива програми, но под същата ОС и си направих заключение, че може би и някой датчик не замерва както трябва. 🙄

Иначе бенчмарковете си минават, игри без проблем вървят и не ми е вадил досега някакви артефакти по екрана, но ме притеснява този проблем и си мисля, че все ще настъпи моментът, в който може да започне да вади, ако въобще не изгасне ей така.

Ако съм изпуснал нещо важно да спомена, ще гледам бързо да реагирам. Благодаря ви предварително за отделеното време!

ПС: Сега му пуснах Stress CPU през CPU-Z и веднага щом кликнах да стартира тестът, то звукът изчезна, дори при местене на мишката или при обичайни дейности, които го засилват. От тук съдя, че почва да "стърже" когато не е натоварен толкова и е едва ли не в idle режим.

ПС-2: Сложих го за тест на Balanced в Power Options и звукът е значително по-слаб, но все още го има. На Power Saver изчезва почти напълно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Машината чиста ли е? Няма следи от прах и мръсотия предполагам? Друг вариант, за който се сещам е проблем с говорителите на лаптопа, просто някой да е повреден. А може да има и хардуерен проблем, но това са само предположения.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм отварял, понеже и по-трудно става. Иначе предполагам е чиста, не изглежда като да има стабилно прахоляк. Говорителите - не се чува от там това. Те са в края до рамката. Тия Power Options-и ги набивах през Powershell-a и се чудя нещо да не би от там да е дошло, та сега ще пробвам как е под Win 8.1. Съмнявам се да е някъде там проблемът, но да съм пробвал.

Иначе странното е, че този шум го има да кажем до 30-35% натовареност на процесора. Нагоре изчезва. Пък в Power Saver режим почти не се чува и при под 30%.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, XYconstant написа:

Не съм отварял, понеже и по-трудно става. Иначе предполагам е чиста, не изглежда като да има стабилно прахоляк. Говорителите - не се чува от там това. Те са в края до рамката. Тия Power Options-и ги набивах през Powershell-a и се чудя нещо да не би от там да е дошло, та сега ще пробвам как е под Win 8.1. Съмнявам се да е някъде там проблемът, но да съм пробвал.

Иначе странното е, че този шум го има да кажем до 30-35% натовареност на процесора. Нагоре изчезва. Пък в Power Saver режим почти не се чува и при под 30%.

Като се натовари машината нормално да не го чуваш, защото явно се заличава от другите шумове. Ресетни настройките за power safe и виж дали пак го чуваш. Стърженето не идва от мястото, което си обозначил, освен ако няма хардуерн проблем с елементи по дъното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, просто си изчезва на момента звукът. Още преди да се е натоварила и да е почнал вентилаторът.

Не знам, но си мисля за хардуерен проблем. При изключено положение се чува малко по-леко пищене, което не мисля, че е нормално. Изключен е от захранването, само батерията си е там, понеже не се маха.

Даже като го включвам почти всеки път и батерията е с 5% надолу и се дозарежда, а уж през това време е бил изключен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, JKirilov написа:

Използвай, че е в гаранция и посети сервиза!

Аз лични предполагам вентилатор.

Може и да не е в гяранция? Не пише, че е купен нов. Може да е купен от сайт за обяви от частно лице и без гаранция.

И аз предполагам вентилатор, но при всички положения трябва да се отвори и поправи (ако е възможно).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гаранция - Франция, където се вика..

Иначе вентилатор - няма никаква логика, според мен, понеже звукът се засилва при местене на мишката, копиране на файлове в друга папка и тн. неща, които няма как да имат връзка с вентилатора, особено, ако не го карат да прави допълнителни обороти и да изкарва топлия въздух, което не виждам как би се случило при местене на курсора.

Утре мисля да намина до сервиз, който не съм сигурен, че ще може да ми помогне, понеже се занимават повече с настолни, ама все пак да си пробвам шанса.

Не знам дали горе някой обърна внимание, че го едитнах впоследствие, но когато изключа лаптопа, остава значително по-тих (и малко по-различен) звук от същото място. Т.е. все едно още продължава нещо да работи. И не знам дали е резултат от това, но батерията всяка сутрин, след като го включа, е с 4-5% надолу и сигурно отива да покрие нуждите на "работещото нещо" от което се чува този по-тихия и различен звук. 🙄

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, XYconstant написа:

Гаранция - Франция, където се вика..

Иначе вентилатор - няма никаква логика, според мен, понеже звукът се засилва при местене на мишката, копиране на файлове в друга папка и тн. неща, които няма как да имат връзка с вентилатора, особено, ако не го карат да прави допълнителни обороти и да изкарва топлия въздух, което не виждам как би се случило при местене на курсора.

Ресетни си настройките, които си правил за power safe. Затова ти откава вентилаторът при действие на системата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конкретно за Power Safe не съм правил настройки, а през power shell добавих другите опции, че не ми ги изкарваше по подразбиране от уиндоуса. Ресетнах всичките и няма разлика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, XYconstant написа:

няма никаква логика

Има и е проста - звъкът се появява при някакви средни обороти, т.е. при средно натоварване.

Дали е вентилаторът - при настолен комп е работа за 20 секунди, тук не знам. Просто се спира вентилатора с пръст (примерно) за 1-2 секунди.

преди 7 минути, XYconstant написа:

че го едитнах впоследствие

Това не знам какво е, но това

преди 8 минути, XYconstant написа:

когато изключа лаптопа, остава значително по-тих (и малко по-различен) звук от същото място. Т.е. все едно още продължава нещо да работи.

е защото не го изключваш правилно. Макар, че на батерия вероятно е нормално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Буутнах в safe mode и е същата история. Иначе елиминираме и power options-ите, понеже като буутна през флашка в менюто за форматиране пак ми прави тия шашмалогии.
[mention=405306]JKirilov[/mention], би ли казал как да го изключа. Изключвам го както обикновено. Сега ще пробвам с "shutdown /s /f /t 0" в конзолата, ако имаш това предвид. ПС: Същата работа.

Иначе натоварването е константно. Примерно при 10% натоварване в рамките на 1 сек. няма звук и на стотната, в която изместя мишката пропищява. Пък и вентилаторът изобщо е далеч от мястото, където се чуват тия звуци.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От телефона го слушам това и ми се чува различно, но е сходен начинът по който градира шумът, а и начинът, по който се образува - само от движение. Реално тук е открито и при мен, ако беше, то можеше и така да звучи.

А какъв е проблемът във видеото, в някоя намотка ли (и само на видеокартата ли има такава) и поправимо ли е това?

ПС: Доколкото прочетох е на видеокартата това нещо, а тя се намира малко по-встрани при мен, отделно че звукът идва според натоварването на процесора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Току-що изключих мишката (Logitech G500) и включих друга и моментално шумът леко затихна. Отново се чува, но не чак толкова силно, което все още ме притеснява. Продължава да си жули, но мишката не го проворика да го прави при всяко движение. Иначе при прехвърляне на файлове и тн. пак обикновеното.

Без мишка отново има шум, като се мърда с пад-а.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой coil wine е това най-вероятно. Може да провериш настройките на звуците и да изключиш line in или нещо такова, ако имаш активирано. Пробвай при намален/усилен звук от колонките дали има разлика. Температурата на процесора е нормално да се качва рязко в ядрото при товар и при премахване на товара да спада. Това не е печка с реотани, постепенно да се променят температурите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Четох това по-рано и останах с впечатлението, че ако искаш да го фикснеш, трябва да се разделиш с една торба пари. Ако не ти пречи - дръж го така. Но каква е гаранцията, че ще няма да дефектира впоследствие нещо, идея си нямам..

Тук обсъждат coil whin-a и май е типично за този процесор: https://amp.reddit.com/r/Dell/comments/6rc75a/dell_xps_13_i7_7500u_does_it_still_have_coil_whine/

Дават като решение ъпдейтване на биос-а. Утре ще го пробвам, ако не съм с най-новия.

Намерих и точния звук (при мен не се чува тупкане, както тук):

587710c24781c3453862a9fac927449c.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като слушам звуците на други клипове в нета, направо си мисля, че при мен в момента е нищо. Доста цвърчене, щом успяват да го звукозапишат.

"Coil whine is really nothing to be concerned about. It can be annoying, of course, but it isn't like a rattling engine or a squeaking wheel—the noise is a byproduct of your PC and graphics card's normal operation. Your system isn't losing any performance or longevity because of coil whine."

Това звучи успокояващо, но колко може да му се има вяра?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mного точно е написано. Изразът означава виене/пищене от намотки или бобини някакви. Какво можеш да направиш - нищо. Е, може да опиташ с хапчета, но аз съм против! Свикваш и си тренираш нервите, че нямаш представа какво те очаква с първото отроче - Coil whine в 2 посред нощ! ;)

Ако беше дънна платка на настолен комп - слага се работеща на масата и след откриване на елемента евентуално някакво гумено лепило (примерно). С лаптоп шансовете за отстраняване са почти нулеви.

Ако обаче звукът е от вентилатора...

Сещам се - има ли CD плейър?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен не ми е до звука толкова, то почти не се чува и само на моменти градира до чуваемо от 50 см. в тиха стая, но ако знам, че няма как да се увеличи като проблем, бих карал така.

Иначе някой има ли идея за звука (наподобява кучегон, но се чува при допир на ухото пак на същото място), докато е изключен лаптопът?

ПС: Не е от CD-то, тествах и това вече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквото и да е, ти няма да го оправиш. Посети сервиза. Предполагам че е от някоя от двете бобини под червеното заградено. Като се бодне осцилоскопа за пулсации на кондензаторите ще стане ясно.

С изчакване техниката не се самопоправя, а може да стане по-зле. За начало провери с друго захранване. Докато е студен (напълно изключен) пак ли е същото?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги е същото, когато е слабо натоварен. Ако е натоварен - няма шум, дори и да е "топъл на макс".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване