Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нов проект за дистрибуция адаптирана за българските потребители!

Препоръчан отговор

Предстои ми в една фирма с около 20 компютъра да започна да им мигрирам поне част от работните места от Уиндоус към Линукс. Всичките няма начин да се мигрират, защото се ползват и програми и хардуер, за които няма Уиндоус алтернативи. Тъй като познавам навиците на потребителите, по ред причини съм се спрял на Deepin, който се развива много бързо е върху основата на Дебиан, но с техни хранилища, както навремето и Убунту проходи. Дори вече има и Убунту с Deeprin Desktop, което се води Убунту ДДЕ Ремикс и набира добра скорост. В момента срещам няколко не големи проблеми, които се надявам да ми помогнете да разреша и да я кача после някъде за ползване и от други, а при интерес да се направи и сайт на проекта.

В момента експериментирам и с версия 15.11, която е базирана на Дебиан Стреч и с версия 20, която е базирана на новия Дебиан 20. За сега ще се ползва само 15.11, защото новия ДМ, който е във версия 20 е доста суров и му липсват функционалности, а Стреч-а има още две години, докато му изтече поддръжката. 

Първия проблем е, че индикатора за клавиатурната подредба се *бава нещо :( ! Рових из нета и дават съвет да се инсталира dconf-editor и да се направи тази настройка http://prntscr.com/v0glja . При мен сработи на стойност 500. Този проблем не го е имало във версия 15.08 и се е появил след ъпдейта до версия 15.11 . Къде да я заложа на системно ниво тази настройка без да се инсталира dconf-editor. Сега след деинсталирането му с премахване на всички конфиг файлове с комада --purge и като поставя в папката /etc/skel/.dconfig/име-на-потребител , проблема се решава при създаване на нов потребител, но ми се иска да е заложено на системно ниво без да се инсталира dconf-editor !

Втория ми проблем, който е по-голям е свързан с кирилицата :( . Когато създам нов текстови файл, като преди това е активна българската подредба и го отворя и напиша нещо на кирилица, след запазването му и повторното му отваряне, написаното е на йероглифи. Ако преди създаването на файла е с US подредба и след отварянето на файла превключа на български, написаното на български след запазването му се чете безпроблемно. На кирилица си е. Същия този проблем го няма, ако е инсталиран руски езиков пакет и системата е на руски. Руснаците имат доста добро комюнити за Deepin и явно доста се ползва там и поради тази причина е и изчистен проблема. Пак някаква настройка на системно ниво е, което не е свързано с десктоп менажера си мисля аз. По-късно ще проверя дали и в Ubuntu DDE ги има същите тези проблеми. Аз в момента експериментирам с чистия Deepin, който Дебиан и не ми се занимава с Убунту. Убунту ми беше любимата дистрибуция и две години го ползвах на личния си компютър и лаптоп, но поради това, че започнах да ползвам и аз повече уиндоуски неща, за които няма алтернатива в Линукс се върнах отново на Уиндоус и от повече от 5 години Линукс десктопите не съм си играл и доста неща съм позабравил. 

Надявам се на помощ от вас :) ! Тествам на виртуалка всичко.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Deepin е няква странна смесица между KDE и XFCE(може би) ама по-добре не се занимавай с него щом няма bg locale. https://www.shellhacks.com/linux-define-locale-language-settings/ 

https://www.ubuntupit.com/best-debian-based-linux-distributions/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, bvbfan написа:

Deepin е няква странна смесица между KDE и XFCE(може би) ама по-добре не се занимавай с него щом няма bg locale. https://www.shellhacks.com/linux-define-locale-language-settings/ 

Благодаря, ще го разгледам и експериментирам по-късно, че сега имам работа.

Иначе, китайците можеш да си сигурен, че не си хвърлят труда на вятъра и, ако правят нещо различно си има основателна причина за това :) !

Отделят се в собствени хранилища от Дебиан поради същата причина, поради която и Убунту се отделиха и тя е свързана с философията на Дебиан софтуера да е само под ГПЛ без собственически софтуер. Има и политически момент свързан с националната им независимост, но основното е първото. От друга страна не се правят на специалисти по всичко и работят буквално по философията на GPL бизнес модела и то доста бързо. 

Не съм специалист, но до колкото знам, Гном3 е само един шел, върху който всеки може да гради каквато си иска графична среда, което го намирам за много умно! Да имаш една универсална основа, върху която да градиш каквото си пожелаеш. Същото направих и Минт. Върху основата на гном шела изградиха своята канела, като една по една сменят и основните апликации. Ето примерно замениха наутилус с техния немо. Диипин правят същото! Върху шела на Гном градят собствена графична среда, но базирана на QT, а не на GTK. В новия 20 са подменили всички програми обвързани с Гном. Форкнали са различни евинс за пдф файловете, също и други програми. До колкото разбирам, целта им е да остане единствено шела на Гном без връзки с обвързаните с него апликации. Поради тази причина е все още смесица от КДЕ и Гном. И всичко го правят много красиво и най-близо до логиката на работа с Уиндоус, като и съвместимост с него правят. Това е и главната причина да се спра на тази дистрибуция. От друга страна, ако има зор си работи перфектно и с хранилищата на Дебиан. 

Линукс е универсална система и решение, но не всички имат универсални потребности. Моята цел е единствено бизнес потребителите и максимална съвместимост с Уиндоус. Хората работещи на компютрите изобщо не ги интересува какво работи под разните прозорци, защото тяхната работа е съвсем друга и никой бизнес потребител няма да тръгне да вкарва Линукс, ако трябва да инвестира и в обучение на работници. Много по-евтино ще му дойде да си купи легален Уиндоус.

Търсещите минимален разход на хардуерни ресурси, защото нямат 100 лева да си купят втора употреба марков компютър с 4 ядра и 4ГБ рам не са в таргет групата ми на евентуални потребители. Красивите неща  и функционалности си искат жИлязо :) !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bvbfan написа:

Аз започнах превода и в началото преведох повечето елементи. Но, после започна да се развива много активно и не успявах да се справя. Който иска, може да помага от тук.

https://www.transifex.com/linuxdeepin/dashboard/all_projects/bg/

Това е независим Qt5 базиран десктоп. Няма връзка и дори прилика с KDE и Xfce.

Ако е локализацията на системата, а не на десктопа се съмнявам да може да ми се опре на Debian базирана дистрибуция.

По спомен, инсталираш locales и изпълняваш sudo dpkg-reconfigure locales.

П.П.: Налегна ме носталгия от времената, когато инсталирах дистрибуции без българска локализация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, cybercop написа:

Не е само Qt5 и GTK, а дали прилича на KDE не е важно, използва Kf5 (т.е. framework-а на KDE) и window manager-а е KWin.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, както полицайчето каза, развива се много бързо, а новия 20 е страхотен, но до вчера(до преди месец-два) беше в бета версия и от скоро е пуснат официално, но е прекалено суров още. Сигурен съм, че до края на годината или поне до средата на следващата ще е изчистен тотално. В момента му липсва настройка на календара да започва седмицата от понеделник, а не от неделя, а също така и на файл менажера отваряне като администратор. Не се инсталира и Уебмин, без който съм с вързани ръце. Докато не се намеря начин/инструкция за инсталирането на Уебмин не смятам да се занимавам с него, а такава със сигурност скоро ще излезе от някой.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, backinblack написа:

В момента му липсва настройка на календара да започва седмицата от понеделник, а не от неделя

Това е лесно. В някой конфиг файл ще трябва да се намери настройката.

Лошото е че китайците не се славят като най-добри програмисти. Поне засега.

Освен това KDE-Plasma и от там Deepin се развива последните години много бурно и все има нещо да не работи или да не е изпипaно докрай. Същото се отнася донякъде и за Gnome 3.

И като се има в предвид че ще се ползва във фирма тоя линукс, тогава да не стане така че да кажат "махни го, за нищо не става, те затова другаде използват уиндоус".

Затова щом е за фирма избери стабилна графична среда и дистрибуция. Нещо като openSUSE leap + Xfce.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, vpvelev написа:

Това е лесно. В някой конфиг файл ще трябва да се намери настройката.

Лошото е че китайците не се славят като най-добри програмисти. Поне засега.

Освен това KDE-Plasma и от там Deepin се развива последните години много бурно и все има нещо да не работи или да не е изпипaно докрай. Същото се отнася донякъде и за Gnome 3.

И като се има в предвид че ще се ползва във фирма тоя линукс, тогава да не стане така че да кажат "махни го, за нищо не става, те затова другаде използват уиндоус".

Затова щом е за фирма избери стабилна графична среда и дистрибуция.

Точно това е и големия проблем на Уиндоус 10 :( ! Поради пълна промяна на маркетинга им, че вече ОС ще е услуга се въвеждат прекалено много нови работи, които нямат време да тестват и само като ги чета във форума как реват от калпави ъпдейти и то на лицензни системи и от МС съветват да се деинсталирал този или онзи ъпдейт, изобщо не мога да си го представя и Уиндоус 10 във фирма в близките две години! Включваш сутринта компютъра и вместо да започнеш да си вършиш работата, той половин час ъпдейти инсталира, а от форума научавам, че някои ъпдейти директно рестартират системата по време на работа, без да те питат искаш ли или не искаш! Във въпросната фирма се ползва само Уиндоус 7 и докато аз се занимавам с компютрите им, Уиндоус 10 няма да влезе! Вече няколко компютъра са с не лицензиран Уиндоус 7, поради невъзможност да се купи лиценз за 7. Има и още неща, поради които Уиндоус 10 няма да влезе за работа. Това е и главната причина да мисля за Линукс варианти. В този случай, усилията им са насочени към новата 20-та версия и за вече остарялата едва ли ще вкарат и една нова функционалност, а до следващите две години със сигурност ще е изчистена напълно, както е сега 15-та. При Убунту положението не е по-розово. Винаги като излезе нов LTS и първите няколко месеца ъпдейти почти всеки ден, а нови ядра всяка седмица и рестарт искат :( . Новия ми VPS е на Дебиан 10 сървър и поради тази причина избягах от Убунту.

преди 2 часа, cybercop написа:

Аз започнах превода и в началото преведох повечето елементи. Но, после започна да се развива много активно и не успявах да се справя. Който иска, може да помага от тук.

Ако е локализацията на системата, а не на десктопа се съмнявам да може да ми се опре на Debian базирана дистрибуция.

П.П.: Налегна ме носталгия от времената, когато инсталирах дистрибуции без българска локализация.

Копче, изпълних командата sudo dpkg-reconfigure locales и му активирах и руския стандарт ru_RU.KOI8-R , който четох, че по комунистическо време и у нас бил наложен като стандарт в зората на компютрите и за сега няма проблем. Бяха активни само en utf-8 и bg utf-8 преди това. Ще видим дали в последствие докато тествам ще излезе проблем, но нещо ме гризе, че не трябва да е така и някъде другаде също трябва да се пипне.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, vpvelev написа:

Освен това KDE-Plasma и от там Deepin се развива последните години много бурно и все има нещо да не работи или да не е изпипaно докрай.

KDE винаги много "човърка" по настройки, основно да се угоди на някой, а реално тестването е малко. Просто си ползваш LTS изданията - те са по 1.5г. без промени, само бъг фиксове. За мен Кубунту 20.04 LTS е перфектен избор идва с Plasma 5.18 LTS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, backinblack написа:

Копче, изпълних командата sudo dpkg-reconfigure locales и му активирах и руския стандарт ru_RU.KOI8-R , който четох, че по комунистическо време и у нас бил наложен като стандарт в зората на компютрите и за сега няма проблем. Бяха активни само en utf-8 и bg utf-8 преди това. Ще видим дали в последствие докато тествам ще излезе проблем, но нещо ме гризе, че не трябва да е така и някъде другаде също трябва да се пипне.

За Ubuntu  базираните дистрибуции е добре да се инсталира language-pack-bg и language-pack-gnome-bg. За Debian, трябва само да се локализира системата и локализациите съм към приложенията. Но, ако си почистил неизползваните локализации, преди да смениш системната локализация, няма да имаш българска локализация на приложението, докато не се обнови или преинсталира.

П.П.: След промяна на системната локализация, трябва да се хвърли едно око и на мениджъра на вход. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мамка му :( ! Този проблем го бях забравил http://prntscr.com/v0pwr0 ! Като копирам текстови файл от флашка, а най-вероятно и от мрежата в домашната папка ми е идва с права 0777 и на всеки файл по отделно трябва да му се премахва чек-а дали да се стартира като програма. Когато сам си ги създава са с права 0644 ! Няма начин и други да не са търсили решение на този проблем, ама пусто му, като съм зле с англичанския, ще ми е малко трудно да го намеря решението :( .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, backinblack написа:

Мамка му :( ! Този проблем го бях забравил http://prntscr.com/v0pwr0 ! Като копирам текстови файл от флашка, а най-вероятно и от мрежата в домашната папка ми е идва с права 0777 и на всеки файл по отделно трябва да му се премахва чек-а дали да се стартира като програма. Когато сам си ги създава са с права 0644 ! Няма начин и други да не са търсили решение на този проблем, ама пусто му, като съм зле с англичанския, ще ми е малко трудно да го намеря решението :( .

Това питане не се ли настройва в файлменъжера? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, vpvelev написа:

Това питане не се ли настройва в файлменъжера? 

Най-логичното е от там да е, ама в юзВерските настройки няма такава :( ! Ако има изобщо, остава да е в някой конфиг файл на dde-file-manager . Между другото, когато се създава нов юзер също няма избор какви права да му се дадат и за това е нужно и уебмин-а да е под ръка, че там се вижда доста работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

За Ubuntu  базираните дистрибуции е добре да се инсталира language-pack-bg и language-pack-gnome-bg. За Debian, трябва само да се локализира системата и локализациите съм към приложенията. Но, ако си почистил неизползваните локализации, преди да смениш системната локализация, няма да имаш българска локализация на приложението, докато не се обнови или преинсталира.

П.П.: След промяна на системната локализация, трябва да се хвърли едно око и на мениджъра на вход. 

Лангуич селектора си е инсталиран по подразбиране и той вече си издърпва нужния езиков пакет и езиковите пакети за програмите, но тук използват техен си deepin-lang-selector , който не знам защо не се инсталира по подразбиране. От друга страна си спомням от времето, когато ползвах Убунту 12.04, а започнах с току излязлото 9.10, че имаше проблем с българската локализация или с кирилицата ли беше, вече не си спомням, ако инсталацията не ми е протекла на български. Сега направих инсталацията на системата на български. 

преди 4 часа, cybercop написа:

Копче, това с sudo dpkg-reconfigure locales не помага :( ! Инсталирах лангуич пака на ФФ и започна да си прави същите магарии :( ! Не знам дали има връзка между двете, ама.... започнаха магариите :( ! В същото време, като обърна на руски, тези тесктови файлове  на йероглифи, след превключването на руски се четат нормално на кирилица. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, backinblack написа:

Няма начин и други да не са търсили решение на този проблем, ама пусто му, като съм зле с англичанския, ще ми е малко трудно да го намеря решението .

Кажи на шефа ти да ти направи услуга и те уволни.
Аз ти предсказвам, че нищо свестно няма да направиш.
Няма да са доволни хората които ще трябва да се мъчат с твоите егзотики.
Ти разсъждаваш само от гледна точка на твоята некадърност и гледаш да ги избудалкаш всичките там ония 20 човека да ти хотят по твоя акъл. Ама така яко ще се оплескаш, че сам ще побегнеш да се махаш оттам.
Ти питал ли си потребителите те какво искат да ползват от пингвинския свят , а ?
Не си ги питал нали.
А те биха ползвали в домашни условия само нещо многооооо разпространено и познато, като да речем xubuntu ( ако ти им го нагласиш да изглежда като уиндоус).
Кой ще има мотивация да ти учи някакви си пингвински щуротии за работата само във фирмата ?
Мотивацията им може да дойде само ако са убедени, че биха могли да го ползват и вкъщи и в други фирми. Което означава нещо от фамилия Убунтутковска.
Всичко друго на обикновени потребители ползвали само уиндоус до сега, въобще не си и помисляй да им налагаш силово, щото ще те ритне много яко манивелата.
Най-големият ти проблем е човешкият фактор, като почнат да правят съботаж и да реват всички в хор, че всеки ден нещо не работи - виновен ще си само ти.

За твое успокоение, проектът стотинка се провали, аз им го каза предварително че няма да го бъде. Много познавам да знаеш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Белгиеца, не ми влизай с бутоните, щото едни чикиджии от ФБ групата на Линукс за българи не можах да ги убедя, че не съм аз този, който се крие зад твоя профил, докато не ги блокирах! 

Инак по темата, аз не съм работника на никого, че да ме уволнява от където и да било! Не се притеснявам и от конкуренцията на другите, които биха желали да ми вземат клиента. Ако нямаш какво да кажеш конструктивно по темата ми, вземи се разкарай за да не те разкарам аз принудително с блокиране!

Не съм и работодател! Работя сам! Уан Мен Шоу съм :) !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Белгиеца написа:

За твое успокоение, проектът стотинка се провали, аз им го каза предварително че няма да го бъде. Много познавам да знаеш.

Сега ми се изясни всичко 🤣

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, backinblack написа:

, вземи се разкарай за да не те разкарам аз принудително с блокиране!

Разкарване от тема не е възможно, иначе няма да има желаещи да пишат.
Във Фейсбука не знам как се разкарвате, там никога не съм писал.

Значи ти се опитваш да направиш зависими от теб едни не разбиращи от компютри, като им пробуташ нещо което само ти можеш да го управляваш после.
Зарибяване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нещо, което според теб само аз го разбирам си е докуменитрано и си е напълно свободен софтуер! Ами както обичате да казвате Линукс потребителите, ами четете и се ограмотявайте! И за Линукс и за Уиндоус ползвам само най-познатия на всички софтуер, а не някакви си неща, дето малко хора ги ползват и разбират.

...... Всички викате, че трябвало да се чете, ама другите да четат :D !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Два дни се боря с тази кирилица и, тъй като разцъквам и с Ubuntu DDE се оказа, че навсякъде вътре по пакетите е заданено за чарсет microsoft-cp1251 ! Тъй като в русата локализация е зададено KOI-R, а в /etc/locale.alias е зададено да се асоциира  с ru_RU.KOI8-R , пробвах какви ли не варианти да заложа там "bulgarian  bg_BG.KOI8-R", "bulgarian    bg_BG.microsoft-cp1251", "bulgarian    bg_BG.CP1251" и не се получава :( ! Като обърна локализацията на руски, написания преди това текст, който на български е йероглифи, на руски се чете съвсем нормално.

Не се отказвам Deepin, но ще бъде май Ubuntu DDE !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване