Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на ЛАН кабел и свързване на ПЦ

Препоръчан отговор

Правя ремонт и искам да прекарам кабелите зад перваза,понеже след това няма да мога да ги подменям искам да попитам няколко  неща.

Какъв кабел да купя?Гледам ,че има много видове,ftp,utp, cat5, cat6 и още бог знае какви.

другото питане е какъв е най-интелигентния начин да свържа компютрите?Те ще са един десктоп и един лаптоп,искам и двата да са на кабел.Как е най -добре да ги свържа?Дали с един кабел и някакъв "разклонител"/сплитер или да си вървят два отделни кабела ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 55
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

С този суич можеш да захраниш четири розетки в четири различни стаи. Той е гигабитов и ако положиш и кабели САТ6/А, следващите две три петилетки ще си ок.

Бря! Искам и аз да пълзя  с тази скорост.

РУТЕЕЕЕР! Грешка поради остатъците в кръвта от снощи.... Да, за седем помещения с повече от седем линии няма как да не мине без хубав /вече и/ СУИЧ. И не виждам защо е проблема в цената на х

Публикувани изображения

Два отделни кабела е най-добре:

- при проблем с единия кабел ти остава още един цял.

- при проблеми и с двата кабела от 16 жички все 4 ще работят.

Много занижиха качеството на някой кабели - затова аз бих искал да видя как е направен кабела вътре преди да го купя. Другото е колко място и какви сгъвки имаш да правиш по трасето. FTP ще е по-добре екраниран и по здрав (по принцип), а UTP ще ти е по-мек и лесен за маневриране. Cat5e би трябвало да ти е достатъчна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип UTP е стандартния кабел за изграждане на мрежи, вече зависи на какво ще попаднеш като качество но по-добре е да не е CCA(Copper cladd aluminium) понеже има вероятност от загуба на пакети особено при повече натоварване на мрежата.

Разклонител няма как да ти свърши работа, просто защото ако използваш разклонител от този тип(виж снимката) при вклчването на второ устройство интернет връзката просто ще спре(Изпитано). Затова тези неща се правят със суич.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Разклонител" може да ползва от двете страни и ще има две независими устройства работещи на 100Mbit. Но при проблем с една жичка в кабела и ще трябва да слага swich и отново да бъде лимитиран на 100Mbit. За идеята - после не искам да къртя е по-добре да вгради повече кабел сега и да го тестра след това! Хубаво е да има и точен и асен план за бъдещето (поне от към мрежа).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aми то това е плана, две машини на бюрото и един андроид тв ,но при него предполгам няма неясноти,просто прекарвам избраният кабел? Иначе цялата картинка е кабела от доставчика в рутер ,а всични кабели за устройствата от рутера тръгват .А относно маневрите, имам място, защото первазите са големи и с голям канал,така ,че ако не е много скъп ftp ще взема от него щом е по сигурен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

"Разклонител" може да ползва от двете страни и ще има две независими устройства работещи на 100Mbit. Но при проблем с една жичка в кабела и ще трябва да слага swich и отново да бъде лимитиран на 100Mbit. За идеята - после не искам да къртя е по-добре да вгради повече кабел сега и да го тестра след това! Хубаво е да има и точен и асен план за бъдещето (поне от към мрежа).

Оп аз горе забравих да сложа снимката хаха.
Всъщност преди време ми попадна едно такова нещо в ръцете и за теста опитах да вържа интерент през него на лаптопа и компютъра едновременно - Резултата беше жълти триъгълници на двете места. Освен нещо да трябва да се настройва софтуерно?

spacer.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С едно такова или с две такива джаджи пробва? С една няма да стане никога, а с две зависи как са свързани вътре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

С едно такова или с две такива джаджи пробва? С една няма да стане никога, а с две зависи как са свързани вътре.

С едно. С две как по-точно че нещо не мога да си го представя? В смисъл кабела на доставчика е източника на сигнала и той е един, после какво следва?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, gibson58 написа:

Иначе цялата картинка е кабела от доставчика в рутер ,а всични кабели за устройствата от рутера тръгват .

Това е малко наопаки-кабелът от доставчика трябва да влиза в един суич, а от неговите 4 изхода да закачиш рутера , тв и компютрите. И UTP ти е предостатъчно. Виж при мен-аз имам даже два суича един след друг-в едната стая са ТВ (IPTV) и рутер с ключ в захранването-ползва се при нужда, от там в другата стая нов суич за двата компютъра. Това е на снимката.

121.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че е наобратно проблем ли е, защото много се оплакват от тези суичове и мислех да ги избегна? Каква би била разликата в моя и твоя вариант?Този кабел ок ли е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Bubbles написа:

С едно. С две как по-точно че нещо не мога да си го представя? В смисъл кабела на доставчика е източника на сигнала и той е един, после какво следва?

Не знам как изобщо си го представящ да стане с кабела на доставчика ти ... то ако ставаше така swich нямаше да съществува ами с тези джаджи от по 50 ст. и така целия свят ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

Не знам как изобщо си го представящ да стане с кабела на доставчика ти ... то ако ставаше така swich нямаше да съществува ами с тези джаджи от по 50 ст. и така целия свят ...

Ами аз затова оше в първия си пост в темата казах суич, ама ти викаш разклонител, та ми стана интересно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Bubbles написа:

Ами аз затова оше в първия си пост в темата казах суич, ама ти викаш разклонител, та ми стана интересно.

Правиш разлика от посрещане на кабел от доставчик и вътрешна частна мрежа.

Той няма да носи входящия кабел директно в стаята за две устройства, нали?

И като казах две устройства ...

преди 42 минути, gibson58 написа:

две машини на бюрото и един андроид тв

Аз защо ги виждам като 3?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, gibson58 написа:

защото много се оплакват от тези суичове

Това не е вярно-суича е много по-прост по устройство и съответно по-надежден, при включване заработва след 1 сек, а рутерът му трябва сума време да се конфигурира. Не ти трябват такива кабели-тежък тип, с облицовки и още повече , с ширмовки. Едно просто УТП е евтино и напълно достатъчно. За да ти кажем как да направиш свързването, трябва да знаем какво е разположението на отделните уреди. 

Суича дава и това предимство, че с един кабел ще захраниш няколко уреда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо никой не предложи CAT6 кабел. Или дори CAT6A? Така и така ще прави ремонт сега... Разликата с CAT5/5A в цените им не е чак драстична.
А след година-две ако реши да сменя оборудване и да иска да уплътнява гигабитови скорости?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, gibson58 написа:

Правя ремонт и искам да прекарам кабелите зад перваза,понеже след това няма да мога да ги подменям ...

От моя гледна точка най-добре е да има по един LAN кабел до всяка стая из жилището ти.
Особено ако не искаш после да къртиш или дупчиш стени. Ако имаш после повече от един уред, еми слагаш във всяка стая по един суйч.
При мен от модема с вграден рутер тръгва един кабел влизащ в една дупка в пода до стената, минава през гаража отдолу и излиза от пода през друга дупка пак до стена и там захранва един суйч. Към който има компютър, ИП телефон и от който тръгва кабел влизащ във стената и стигащ чак на втория етаж в стаята на синчето. Така виждам отдолу, дали си е легнал или още рови из интернет след 22 часа. Като спра суйча и той бързо си ляга. Ха ха ха ... тарикатлък, родителски контрол. А към суйча долу свързвам понякога и едно друго рутерче което праща Wi-Fi за таБлета например или за лаптопчето ако трявба, за да не пускам Wi-Fi към рутера на доставчика, понеже пък той почва да разпръсква безплатен сигнал за всеки който има абонамент към него да го лови с негов акаунт.
Към рутера на доставчика има свързан директно друг компютър и друг ИП телефон.
А на лаптопчето му се случва вечер да бачка в спалнята по Wi-Fi щото ме мързи да пусна един кабел до там, то си има дупка още от преди служеше да PSTN телефонен кабел.
Абе слагай яко кабели, няма да съжаляваш после че ги имаш, пък нуждите растат и все недостига това онова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите, ама никой не каза каква е разликата при "стандартния " вариант  на свързване и при моя "наопаки " вариант от рутера?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От рутъра към всяка стая по един CAT6/6A кабел 
Само да попитам феновете на CAT5/5E - какво да прави авторът след 5 години, когато 10Gbps стане стандарт, както сега е 1Gbps...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, gibson58 написа:

Благодаря на всички за съветите, ама никой не каза каква е разликата при "стандартния " вариант  на свързване и при моя "наопаки " вариант от рутера?

Кое е наопаки при теб? Последно колко крайни устройства ще имаш и в колко различни стаи ще бъдат те? Какво правим с другите стаи? Колко порта общо има твоя рутер и ще се използва ли последно swich и къде точно?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами нали колегата каза ,че ако кабела на доставчика отива в рутера а оттам тръгват 3 кабела за 3 устройства било наопаки,праавело се първо суич и от него кум всички 3 устройства + рутера.

Всички устройсва ще са в една стая ,а в други 2 стаи ще има по едно тв с андроид,но при тях и на безжичен е ок.

Рутреа е tp-link tl-wr740n с 4 порта, а суич не съм сигурен дали ми трябва (това също разчитам тук да разбера).Предполагам колкото по малко устройства по линията (суичове и т.н.) ще има по малко проблеми.Затова питам каква ще е разликата по двата начина на свързване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно как доставчика ти ще ти даде да имаш колкото си пожелаеш изходящи/външни IP адреси ...

Добре е да се запознаеш как точно предоставя твоя доставчик интернета ти и ако евентуално тези TV Box получават нещо друго от чист интернет. Също така, точно за поточно видео не бих заложил на безразборно нахвърляни TV Box в алартамент + умопомрачителния "Рутреа е tp-link tl-wr740n". Ако тези устройства имат опция за мрежа - теглиш кабел до тях и теглиш още един кабел - да има/ или за друго устройство в бъдеще - знае си се какво ще решите после.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко не ми стана ясно първото изречение за ИП тата.Защо са ми колкото си искам ИПта? Нали рутера си раздава ип та? ИЛи това се отнася ако имам суич преди рутера? Обяснете ми как трябва да се направи цялата мрежа с или без суич и в каква апоследователност се поставя всичко,за да амога да си изясня картината и да преценя какво ми трябва.Ясно е ,че имам едно ИП от доставчика,но не знам за къде ми трябват други ИП-та?

Дали е удачно така:

Кабела на доставчика в суич> един кабел за рутер> 3 кабела за устройствата в едната стая.

И пак от суича един или 2 кабела за тв-тата по стаите.

Така ок ли е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш единствено интернет услуга имаш едно IP. IP то се вкарва в рутера и след него можеш да си сложиш колкото устройства искаш. Ако обаче първо сложиш swich и от него свържеш всяко крайно устройство, то всяко едно такова трябва да има IP което няма как да идва от твоя рутер.

Казвам IP за да ти е по-лесно, защото ти може да получаваш динамично IP, да имаш статично такова или рутера ти да се свързва по някакъв протокол с достачика ти със съответните му параметри, включително user and pass, но това вече зависи от доставчика ти.

Също така ако имаш услуга интернет + някаква телевизия може да се наложи да имаш swich преди твоя рутер и от него да влиза в TV Box и в рътера ти, а от рутера ти към твойте други крайни устройства.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Kalin Karaboychev промени заглавието на Избор на ЛАН кабел и свързване на ПЦ

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване