Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Мисля да си взема М2 SSD. Дъното е Asrock Z97 Extreme4 и при поставянето SSD-то ще се падне точно под видеокартата (между видеокартата и дъното). Малко ме притеснява, че реално няма да се побере физически едно SSD на тази позиция, а вече ще съм похарчил парите. Ще се радвам, ако споделите някакви интересни мисли по въпроса!

Поздрави!

ПС: Прилагам една не много ясна снимка, но горе-долу се разбира как са позиционирани нещата (сравнявайки с изображение на дъното)

ssd.jpg

asrock.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва да се събере. Реално видеокартата не ляга плътно на дъното. А защо си я монтирал на втория слот, а не на най-горния?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, Raze написа:

Трябва да се събере. Реално видеокартата не ляга плътно на дъното. А защо си я монтирал на втория слот, а не на най-горния?

Не си спомням добре каво съм мислил преди 6 години. Май я сложих на долният слот, защото не знаех дали ще се побере под афтърмаркет охладителя който все още не бях избрал и купил, та си оставих повече място за потенциалния охладител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ако случайно не се събере, местиш я нагоре и готово.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако SSD-то е с радиатор, може наистина да не пасне (а не е добра идея да сваляш радиатора, ако има такъв); ако е без радиатор, почти 100% пасва без проблеми, тъй като не би трябвало да се подава дори над височината на PCIe слота.

Ако се наложи да разместваш, виж в книжката на дъното кой слот работи като PCIe x16, но дори да падне до x8, най-вероятно няма да усетиш разлика (при мен с GTX 1080 разликата между x8 и x16 беше някъде 2-3%).

Още един вариант ти е PCIe -> M.2 карта, но в общия случай това е само ако и SSD-то е на PCIe протокол (не SATA).

P.S. Сега се сещам, че Z97 така или иначе беше с общо 16 PCIe линии, така че май във всички случаи при повече от едно устройство няма да имаш x16 за видеокартата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, killchain написа:

Ако SSD-то е с радиатор, може наистина да не пасне (а не е добра идея да сваляш радиатора, ако има такъв); ако е без радиатор, почти 100% пасва без проблеми, тъй като не би трябвало да се подава дори над височината на PCIe слота.

Ако се наложи да разместваш, виж в книжката на дъното кой слот работи като PCIe x16, но дори да падне до x8, най-вероятно няма да усетиш разлика (при мен с GTX 1080 разликата между x8 и x16 беше някъде 2-3%).

Още един вариант ти е PCIe -> M.2 карта, но в общия случай това е само ако и SSD-то е на PCIe протокол (не SATA).

P.S. Сега се сещам, че Z97 така или иначе беше с общо 16 PCIe линии, така че май във всички случаи при повече от едно устройство няма да имаш x16 за видеокартата.

Това пише в наръчника - 3 x PCI Express 3.0 x16 Slots (PCIE2/PCIE5/PCIE6: single at x16 (PCIE2); dual at x8 (PCIE2) / x8 (PCIE5); triple at x8 (PCIE2) / x4 (PCIE5) / x4 (PCIE6)

В момента картата съм я сложил на PCIE5. Вижда се че М2 слота е точно отдолу.

https://download.asrock.com/Manual/Z97 Extreme4.pdf  - страница 13 на pdf-a

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо изключи РС и вземи прахосмукачка, мека четка и микрофибърна кърпа! Иначе скоро ще търсиш нов комп и там тези въпроси ще са решени...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич няма разлика между SSD SАТА3 и M2 като скорости. Не се бъркай с NVM2 стандарта, който използва PCI-E шината и има скорост на четене около 3500 МБ/с. Бучкай си едно обикновено SSD в SАТА3 конектора и си свиркай.

https://www.velocitymicro.com/blog/nvme-vs-m-2-vs-sata-whats-the-difference/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ivaylo71 написа:

Пич няма разлика между SSD SАТА3 и M2 като скорости. Не се бъркай с NVM2 стандарта, който използва PCI-E шината и има скорост на четене около 3500 МБ/с. Бучкай си едно обикновено SSD в SАТА3 конектора и си свиркай.

https://www.velocitymicro.com/blog/nvme-vs-m-2-vs-sata-whats-the-difference/

Вече имам едно на САТА 3, ама е малко и нито ми се занимава да го продавам, нито има къде да го ползвам другаде.

Пише в manul-a - 1 x M.2_SSD (NGFF) Socket 3, supports M.2 SATA3 6.0 Gb/s module and M.2 PCI Express module up to Gen2 x2 (10 Gb/s).

T.e. Сокета трябва да поддържа  Gen2 x2 (10 Gb/s), което си е по-бързо от САТА SSD

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Игнатов тия скорсоти на NVME няма да ги усетиш, но цената както на NVME така и на m2 SSD са чувствително по-високи от тези на SATA SSD. Инвестицията е леко безмисленна според мен, да не говорим, че въпросните m2 слотове обикновенно са на най-топлото място под и над видеокартата и под процесора.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Янко Влахов написа:

@Игнатов тия скорсоти на NVME няма да ги усетиш, но цената както на NVME така и на m2 SSD са чувствително по-високи от тези на SATA SSD. Инвестицията е леко безмисленна според мен, да не говорим, че въпросните m2 слотове обикновенно са на най-топлото място под и над видеокартата и под процесора.  

С нещата които правя със сигурност няма да усетя разликите в скоростите. Иначе моята не е топла - 1050Ti, I74790k стандартна честота два изкарващи вентилатора и един вкарващ и кутия с добър поток. Даже с тоя прах вътре, където не съм отварял да чистя от година не минават 45-50 градуса температурите при максимално натоварване. 

Реално се замислих за M.2 слота да ползвам защото разликите в цените за 500гб са в рамките на 20-30лв спрямо сатата, а ще мога да си запазя и настоящето ссд без да купувам нови кабеляци. 

Накрая просто ще си харесам един диск какъв да е и така.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване