Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

RQ: Програма за изключване на харддиск

Виж решението Разрешен от цър-вул,

Препоръчан отговор

Здравейте, реших на настолния си компютър да закача като трети диск една 80GB антика от старият ми комп. Работи без проблем. Има ли обаче програма с която да включвам и изключвам само него, тъй като е много шумен, а го ползвам само за склад и следователно ми трябва само за един-два пъти в месеца. Отваряне на кутията и изключване ръчно единственият вариянт ли е?

ПП: С Windows 10 Pro съм

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурно има някакви програми, но реално Windows също дава контрол над това.

Трябва да отвориш "Device Manager" което става с клавишна комбинация "WIndows + R" и след това изписване на "devmgmt.msc"

Има го и в старт менюто при административните инструменти - от там може да се извади пряк път за по-лесно.

Когато хард диска не се използва, просто от този мениджър се дава "Disable device" и той ще се изключи.

Хард диска е в група "Disk Drives"

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не си вземеш една докинг станция с USB 3 и да го караш като външен? Друг вариант е нещо в настройките на Power схемите (но те като цяло са глобални за всички дискове). Евентуално ако диска позволява настройки на акустиката (да стане по-бавен, за сметка на шума).

Виж и тази тема:

https://superuser.com/questions/510756/how-do-i-manually-shut-down-an-hard-drive-without-plugging-it-out

преди 6 минути, Потребител666 написа:

Сигурно има някакви програми, но реално Windows също дава контрол над това.

Трябва да отвориш "Device Manager" което става с клавишна комбинация "WIndows + R" и след това изписване на "devmgmt.msc"

Има го и в старт менюто при административните инструменти - от там може да се извади пряк път за по-лесно.

Когато хард диска не се използва, просто от този мениджър се дава "Disable device" и той ще се изключи.

Хард диска е в група "Disk Drives"

Не. няма да изключи.

Цитат

no it stays(  hot or on) as long as the power is hooked to it

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_xp-performance/disabling-a-hard-drive-in-device-manager-makes-it/cbc07198-0b61-4cd3-878b-454c8e19b00c

Цитат

HDD can't never be turned off. The motor is constantly spinning.

https://linustechtips.com/topic/841086-disabling-hard-drive-in-windows-10/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако говорим за хардуерно решение, аз една такава кутия бих взел :

Кутия 3.5" (8.89 cm) за 3.5" (8.89 cm) Orico Storageinch, USB3.0, UASP, черна

Хем за този хард диск ще стане, хем утре ако се наложи някой друг 3.5" да свързваш - имаш лесно решение, вместо да се отваря кутията.

Обаче е за SATA хард дискове с USB 3.0. Този "античния" ако е PATA, друго устройство ще трябва:

Kонвертор Nelbo USB 2.0 IDE / SATA HDD, + адаптер

Примерно .. Имам едно такова в къщи - върши работа за някакви извличания на данни в краен случай.
За бекъп един път в месеца ако е примерно - също трябва да свърши работа.

Сега видях че има и кутии за IDE хард дискове :

Кутия за хард диск Zik IDE USB 2.0, 3.5'', Сива

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, цър-вул написа:

За приспиване/събуждане на диск:
https://www.meinfach.net/revosleep/

Да, споменали са я в линка на superuser. Лично не съм я тествал. Иначе с CrytalDiskInfo може да се чопли по акустиката на дисковете, които го позволяват разбира се:

AamApm.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, B-boy/StyLe/ написа:

да се чопли по акустиката на дисковете

Ако дискът поддържа ААМ. А по-старите дискове обикновено не я поддържат тази функционалност.
Но не пречи да се пробва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, цър-вул написа:

За приспиване/събуждане на диск:
https://www.meinfach.net/revosleep/

Тенкю пийпъл, точно такова нещо ми трябваше.

Благодря на всички, че отделихте време да се занимавате с моите глупости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още едно предложение от мен - smartmontools:

След инсталация в папка по подразбиране C:\Program Files\smartmontools\bin\ ще има smartctl.exe. От команден ред в тази папка изпълняваш следното:

smartctl --scan

... което ще изброи всички закачени дискове с име, размер, дялове и т.н. След като идентифицираш кой диск ти трябва, запомняш идентификатора му, който е от типа "/dev/sdX", където X е буква - a, b, c и т.н.

С този идентификатор правиш текстов файл със следното съдържание:

"C:\Program Files\smartmontools\bin\smartctl.exe" /dev/sdc -s standby,now

... като съответно "/dev/sdc" е сменено с идентификатора за въпросния диск. Запомняш файла с разширение .bat и си ти. По желание може да дублираш реда и само да смениш ID-то, ако искаш да приспиш още дискове - ще се учудиш колко тих може да стане един компютър, ако спреш всички дискове.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.11.2020 г. в 12:46, B-boy/StyLe/ написа:

Друг вариант е нещо в настройките на Power схемите (но те като цяло са глобални за всички дискове).

Power Options - Change plan settings - Change advanced power options. Пъврята опция е Hard disk - Turn off hard disk after - Setting (Minutes):

Бях го настроил на 10 минути и след време започна да ми прави впечатление, че когато се опитам да отворя диск, който рядко ползвам, отнема повече време от обикновено. Предполагам, че тази настройка изключва всички дискове и при опит за достъп до някой от тях се губи време в развъртане на плочите(местенето на главата едва ли отнема секунди). Обаче, както си споменал, това е глобална настройка за всички дискове.

Благодарности и от мен за цър-вул и killchain за предложените решения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То като цяло все се спори дали е добре да заспиват дисковете или не, но май повечето мнения клонят, че за диска е "по-здравословно" ако върти постоянно или ако не се използва да дълъг период да се спира системата (може и със sleep/hibernate). За кратки интервали освен, че ще влоши производителността им (докато пак наберат оборотите, но може и да влоши и здравето им). А при модерните дискове мисля, че имат заложено в firmware-a ако диска е в idle за повече време сам да си сваля оборотите за да не шуми и да загрява излишно. Лично съм хващал това поне при Toshiba X300.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да му се регулира времето на изключване при бездействие от конзола
(по подразбиране е 20 минути. Не се препоръчва да се сваля времето под тази стойност. Намаляването му може да доведе до повече проблеми до пълното му развъртане)
- на батерия:
-  -в минути

powercfg -change -disk-timeout-dc <минути>

или
-  - в секунди

powercfg /SETDCVALUEINDEX SCHEME_CURRENT 0012ee47-9041-4b5d-9b77-535fba8b1442 6738e2c4-e8a5-4a42-b16a-e040e769756e <секунди>

или
от мрежата:
-  -в минути

powercfg -change -disk-timeout-ac <минути>

или
-  - в секунди

powercfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT 0012ee47-9041-4b5d-9b77-535fba8b1442 6738e2c4-e8a5-4a42-b16a-e040e769756e <секунди>

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване