Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Молба за съвет как да не дразним програмиста (или какво трябва да знае графичният дизайнер)

Препоръчан отговор

Привет на всички!
Наскоро записах курс по графичен дизайн и съм очарована. Рисувам си, плячкосвам си картинки, изобщо- голяма забава. И изведнъж- студен душ за моето вдъхновение.

По време на учебния процес споменаха, че е добре графичният дизайнер да има представа от HTML, CSS, PHP и т.н. Дотук-добре, обаче никъде не успях да открия курс, който да дава базова представа за всички тези неща накуп. А да ги изучавам едно по едно не върви, нито ми е страст това, нито мисля, че го мога.
Бихте ли били така добри да ме упътите дали съществува възможност частично да ги изуча тези неща, само в частта как да не карам програмиста да ме псува първо наум, после и гласно? Някакво ръководство за идиоти има ли някъде, че да се подготвя? Или пък някаква съкратена версия за неспециалисти? Или пък да ми дадете съвет на какво да наблегна и какво да пропусна при обучението?
Благодаря предварително на всички отзовали се!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, LilithIS написа:

А да ги изучавам едно по едно не върви, нито ми е страст това, нито мисля, че го мога.

Смяташ, че поотделно не можеш и затова мислиш, че наведнъж ще ти се получи?

HTML и CSS ще ги стоплиш за ден, ако си имаш някаква представа. Видео уроци и сайтове - бол. PHP си е вече програмен език и ще са ти нужни месеци.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, LilithIS написа:

как да не карам програмиста да ме псува първо наум, после и гласно?

Ми врътни му един бърз стрийптиз и му замай главътъ и го омагьосай...:hush:

Но внимавай да не се увлече много и да не обърка някакакви там стрингове, кодове, масиви че тогава вече става дебела работата и става страшно...:no-no:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, grizly написа:

Ми врътни му един бърз стрийптиз и му замай главътъ ...

Никакъв шанс!
Програмистите са известни с добрия си вкус, високия си интелект и завишените си критерии за подбор, дори и да говорим само за стрийптиз. Нямам шанс, уви, да се класирам дори и за стриптизьорка при програмист...
Но това е отлична идея и ще я взема на въоръжение. Само не знам как ще си водя записки... 😃😃😃 
Става ли някоя друга да танцува, а аз да го " питам, разпитвам..." ? И като го разпитвам какво точно да го питам, че да не стане издънка?

преди 8 часа, Myanmar написа:

Смяташ, че поотделно не можеш и затова мислиш, че наведнъж ще ти се получи?

Точно това е проблемът- не смятам, че ще ги схвана. Чудех се дали има някакво ръководство, което да обяснява нещата простичко, за да се запозная с основните понятия. Нещо , което да прилича на "кратък речник на финансовоте термини" например, който дава основна идея на  клиентите какво се случва и какво как да искат от банките, дори и без да са учили "Банки и банково дело" или " Финанси" , но в друга сфера.
Благодаря, все пак. Явно ще трябва да седна и да ги науча.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, LilithIS написа:

Привет на всички!
Наскоро записах курс по графичен дизайн и съм очарована. Рисувам си, плячкосвам си картинки, изобщо- голяма забава. И изведнъж- студен душ за моето вдъхновение.

По време на учебния процес споменаха, че е добре графичният дизайнер да има представа от HTML, CSS, PHP и т.н. Дотук-добре, обаче никъде не успях да открия курс, който да дава базова представа за всички тези неща накуп. А да ги изучавам едно по едно не върви, нито ми е страст това, нито мисля, че го мога.
Бихте ли били така добри да ме упътите дали съществува възможност частично да ги изуча тези неща, само в частта как да не карам програмиста да ме псува първо наум, после и гласно? Някакво ръководство за идиоти има ли някъде, че да се подготвя? Или пък някаква съкратена версия за неспециалисти? Или пък да ми дадете съвет на какво да наблегна и какво да пропусна при обучението?
Благодаря предварително на всички отзовали се!

Зависи с какво ще се занимаваш. Не е нужно да се запознаваш с всичко. Ако ще обработваш снимки, картинки или ще рисуваш трябва да се запознаеш с Фотошоп, адобе илюстратор или някоя друга програма и да се научиш да работиш с една от тях. Ако ще се занимаваш с WEB  дизайн (Front End) там също има няколко начина (HTML5,CSS3,Bootstrap,Jquerry или по лесният вариант Wordpress+ Elementor ). Ако пък ще бъде WEB програмиране (Back End) вече се насочваш към даден език като JAVA, JavaScript, PHP C#.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Емил Костов написа:

"Зависи с какво ще се занимаваш..."

За сега най ми допада графичният дизайн, т.е. Photoshop и Illustrator. Проблемът е, че в нивото, което искам да усвоя, има и UX & Web Design, следователно ще ми трябват и посочените от Вас допълнителни знания, поне на някакво базово равнище. 
В състояние съм да сготвя "Патица по пекински" по оригинална рецепта, обаче хич ме няма в програмирането. И като всеки мързелив човек търся варианти, че да ми се размине, но май няма как- ще трябва да се учи.
Благодаря за информацията- идея си нямах какво ще ми помогне най-много. Даже намерих курс, който обещава, че след като го завърша ще съм в състояние да направя следното: "Build Responsive Website Using HTML5, CSS3, JS And Bootstrap". Как ще се получи не ми е много ясно, но така или иначе трябва поне да опитам.

П.С. С# ми допада най- много от изброените, но логическото ми мислене е в състояние да докара до сълзи всеки програмист. Ако напиша нещо ще е с верен резултат, но нестандартно формулирано, и ме посъветваха да не се занимавам, защото кодът ми ще бъде нечетим от професионалистите. Можете ли да си представите? 😆 Има хора, които е по-добре да не се занимават с тия неща, за съжаление аз съм един от тях...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, LilithIS написа:

За сега най ми допада графичният дизайн, т.е. Photoshop и Illustrator. Проблемът е, че в нивото, което искам да усвоя, има и UX & Web Design, следователно ще ми трябват и посочените от Вас допълнителни знания, поне на някакво базово равнище. 
В състояние съм да сготвя "Патица по пекински" по оригинална рецепта, обаче хич ме няма в програмирането. И като всеки мързелив човек търся варианти, че да ми се размине, но май няма как- ще трябва да се учи.
Благодаря за информацията- идея си нямах какво ще ми помогне най-много. Даже намерих курс, който обещава, че след като го завърша ще съм в състояние да направя следното: "Build Responsive Website Using HTML5, CSS3, JS And Bootstrap". Как ще се получи не ми е много ясно, но така или иначе трябва поне да опитам.

П.С. С# ми допада най- много от изброените, но логическото ми мислене е в състояние да докара до сълзи всеки програмист. Ако напиша нещо ще е с верен резултат, но нестандартно формулирано, и ме посъветваха да не се занимавам, защото кодът ми ще бъде нечетим от професионалистите. Можете ли да си представите? 😆 Има хора, които е по-добре да не се занимават с тия неща, за съжаление аз съм един от тях...

Най-лесният вариант да направиш един сайт в момента е, чрез платформата Wordpress + Elementor( това е един от плъгините) page builder. Там нещата стават мегаелементарно. Не е нужно да имаш дори умения по HTML,CSS и прочие. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Емил Костов написа:

Най-лесният вариант да направиш един сайт в момента е, чрез платформата Wordpress + Elementor( това е един от плъгините) page builder. Там нещата стават мегаелементарно. Не е нужно да имаш дори умения по HTML,CSS и прочие. 

Да, но това няма да ме научи как да комуникирам с програмиста, нито ще ми помогне да разбера по-добре какво иска от мен, когато ми каже " промени еди-какво-си еди-къде-си". Освен това аз не искам да правя сайтове, искам да ги... "гримирам" и "разкрасявам".
За да илюстрирам своята мисъл ще дам следния пример:
Ако общувам с печатница ще им дам цветовете в CMYK, ако рисувам за сайт ще го правя в GRB, на програмиста ще дам цветовете с тяхния HEX код. 
Идеята е , че със всеки специалист трябва да се говори на неговия език, за да върви по-гладко работата за всички.
Обаче ако и да мога да  разбера какво иска от мен печатницата, то в никакъв случай не съм сигурна дали ще разбера програмиста, ако ми поиска да оправя нещо някъде. Точно за това търся съвет как да разбера какво ми казват специалистите от този тип и как да общувам с тях, без обаче да ми се налага на мен самата да ставам такъв. Аз просто искам да си драскам с цветни моливи, не да пиша код. 😄

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, LilithIS написа:

Да, но това няма да ме научи как да комуникирам с програмиста, нито ще ми помогне да разбера по-добре какво иска от мен, когато ми каже " промени еди-какво-си еди-къде-си". Освен това аз не искам да правя сайтове, искам да ги... "гримирам" и "разкрасявам".
За да илюстрирам своята мисъл ще дам следния пример:
Ако общувам с печатница ще им дам цветовете в CMYK, ако рисувам за сайт ще го правя в GRB, на програмиста ще дам цветовете с тяхния HEX код. 
Идеята е , че със всеки специалист трябва да се говори на неговия език, за да върви по-гладко работата за всички.
Обаче ако и да мога да  разбера какво иска от мен печатницата, то в никакъв случай не съм сигурна дали ще разбера програмиста, ако ми поиска да оправя нещо някъде. Точно за това търся съвет как да разбера какво ми казват специалистите от този тип и как да общувам с тях, без обаче да ми се налага на мен самата да ставам такъв. Аз просто искам да си драскам с цветни моливи, не да пиша код. 😄

Ами в Elementor Page Builder си има опцията да въвеждаш цветовете точно както ти искаш. Програмистът не знам какво ще иска от теб. Ти ще се занимаваш с рисуване. Дори да направиш един темплейт чрез фотошоп или адобе или там каквото ползваш не е нужно да използва HTML и CSS за да го превърна в страница. Elementor може същото без да знаеш грам код. Но както казах зависи какво точно ще правиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, LilithIS написа:

Никакъв шанс!
Програмистите са известни с добрия си вкус, високия си интелект

spacer.png

По темата ше повторя колегите, но няма как да научиш всичко това наведнъж.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Емил Костов написа:

Дори да направиш един темплейт чрез фотошоп или адобе или там каквото ползваш не е нужно да използва HTML и CSS за да го превърна в страница. 

Ама може ли така само така, т.е. аз само визията да давам, а друг да върши работата? Това е чудесно! Значи изобщо няма да се мъча.
Не знам защо останах с впечатлението, че трябва да разбирам от тези неща, за да мога качествено да си върша работата и да не преча на другите да вършат тяхната.
Много благодаря! Спестихте ми 4,5 часа лекции на преподавател, чийто основен език не е английски. Направо не знам как да Ви се отблагодаря! Направихте ми първия коледен подарък за тази година!

преди 45 минути, Bubbles написа:

spacer.png

По темата ше повторя колегите, но няма как да научиш всичко това наведнъж.

Сега разбрахте ли защо казвам, че от мен няма да излезе никакъв програмист? 😄😄😄
В мен няма никаква логика...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, LilithIS написа:

Ама може ли така само така, т.е. аз само визията да давам, а друг да върши работата? Това е чудесно! Значи изобщо няма да се мъча.
Не знам защо останах с впечатлението, че трябва да разбирам от тези неща, за да мога качествено да си върша работата и да не преча на другите да вършат тяхната.
Много благодаря! Спестихте ми 4,5 часа лекции на преподавател, чийто основен език не е английски. Направо не знам как да Ви се отблагодаря! Направихте ми първия коледен подарък за тази година!

Сега разбрахте ли защо казвам, че от мен няма да излезе никакъв програмист? 😄😄😄
В мен няма никаква логика...

Ти правиш темплейта. Казваш кодовете на цветовете. От там нататък този, които се занимава с WEB Design започва да прави превъща темплейта в интернет страница. Процесът се казва "psd to html,css slicing", Разбира се ако ще правиш темплейт за сайт. Твоята задача е да наравиш рисунка или елемент за книга, плакат, билборд, учебник и т.н, а вече друг се грижи за останалото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Емил Костов написа:

Ти правиш темплейта. Казваш кодовете на цветовете. От там нататък този, които се занимава с WEB Design започва да прави превъща темплейта в интернет страница. Процесът се казва "psd to html,css slicing", Разбира се ако ще правиш темплейт за сайт. Твоята задача е да наравиш рисунка или елемент за книга, плакат, билборд, учебник и т.н, а вече друг се грижи за останалото.

Вашето обяснение, понятно и за неспециалист, не просто затвърди дълбокото ми уважение към висококвалифицираните кадри с Вашата професия и персонално към Вас, а направо го бетонира!
Благодаря, спестихте ми един куп време и усилия! Сега с чиста съвест ще се посветя само на моето хоби.

Весели празници от мен и отново благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, LilithIS написа:

Вашето обяснение, понятно и за неспециалист, не просто затвърди дълбокото ми уважение към висококвалифицираните кадри с Вашата професия и персонално към Вас, а направо го бетонира!
Благодаря, спестихте ми един куп време и усилия! Сега с чиста съвест ще се посветя само на моето хоби.

Весели празници от мен и отново благодаря!

Не е задължително да робуваш на моето мнение. Направи си среща с други хора, които се занимават с подобен род дейност и сам ( сама) ще придобиеш представа или ще извадиш важните изводи. Аз примерно се занимавам и интересувам от WEB Design. Не е нужно да навлизам в подробности и тънкости в обработването на една картина или правенето на темплейт. Даже си има и вече готови създадени от такива хора като теб и аз само ги използвам. 

Имам позната, която е вече 15 години в Англия. Работи като FreeLancer. Прави ( рисува) картинки или прави темплейти за книги, учебници, комикси и прочие. Единственото, което знае е доста добре фотошоп и ипозлва PAD за рисуване свързан с един Макбук. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре е, не е задължително. Понеже нещата, които рисуваш, може да изпилят страшно много нечии нерви, докато се превърнат в темплейт.

П.С: PHP - НЕ! JavaScript, евентуално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно грубо описание на разликата между графичния и уеб дизайна:
https://netit.bg/2020/05/29/разликата-между-графичен-и-уеб-дизайн/
Обобщено:

Цитат

И двете професии използват различни умения, като графичният дизайн се съсредоточава повече върху художествените умения, а уеб дизайнът поставя акцент, върху програмирането и познанията в мрежата, въпреки че в двете области има доста припокриване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.12.2020 г. в 13:38, pix3l написа:

Добре е, не е задължително. Понеже нещата, които рисуваш, може да изпилят страшно много нечии нерви, докато се превърнат в темплейт.

П.С: PHP - НЕ! JavaScript, евентуално.

Точно момента със скапването на нечий ден искам да избегна. 
Относно препоръката- благодаря за съвета. Обаче (засега) аз разлика не правя, а описанията на двата езика ми звучат абстрактно. Мога ли да Ви помоля да ми разясните защо трябва да предпочета Java Script пред  PHP?

P.S.  Преподавателят ни обърна внимание на  https://www.framer.com/ . Mислех да го разуча и него, за да мога да визуализирам кое как ще изглежда, преди да тормозя някой. Как мислите, дали ще е от полза в моята ситуация?

на 12.12.2020 г. в 13:43, цър-вул написа:

Едно грубо описание на разликата между графичния и уеб дизайна:
https://netit.bg/2020/05/29/разликата-между-графичен-и-уеб-дизайн/
Обобщено:

Неизчерпателно, но (почти) точно.
Звучи малко като "И блондинките, и брюнетките са жени. Брюнетките са характерни за Средиземноморието, блондинките- за скандинавските страни. Макар и различни като цветотип брюнетките и блондинките са жени, с всички характерни особености на пола..."
Практически вярно, но ако не си виждал жена в живота си звучи малко ... да кажем теоритично. 😄

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драмата е голяма и изкуствено си я създаваш.

Работата на дизайнерът е да създаде концепцията за графичното оформление. Програмистът трябва да превърне концепцията в реален продукт.

Програмиране на дизайнерите не им трябва. Трябва им само да са на ясно със съвременните дизайнерски/модни тенденции та да могат да създават актуални неща. В някой случай, с цел икономия се случва на дизайнерът да му се наложи да си имплементира сам творението (икономията е майка на мизерията). В този случай би се наложило да се поназнайва някакъв език за програмиране- НО, това обикновено не е истински език а някакъв expression language използван във фрймуоркът които се ползва за конкретния проект.  По-често обаче се случва обратното - на програмистът му се налага сам да си направи (и разбира се, да имплементира) дизайнът.

Като цяло, програмист рядко се среща в web средите. Повечето пернишки хлебари са копърки които инсталират готови системи с безплатни (или по-рядко, с платени) CMS и съответно програмирането го свеждат до инсталиране на плъгини/теми. Тук вече трябва да се внимава с чувствата на тези нежни души, щото ако поискаш нещо което не се поддържа от текущата тема нещата загрубяват (разбира се, че царя е гол).

С други думи, ако ти се отдава графичния дизайн трябва единствено да следиш модата и да не ти пука дали на някой ще му е трудно да имплементира нещо в последствие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, mr mcwolf написа:

Драмата е голяма и изкуствено си я създаваш.

Ааа, съвсем не. Аз съм мързелива по природа и не обичам даже драми да си създавам. 
Както споделих в началото- препоръчаха да се понаучи нещо извън дизайна, за да може нещата в работата да вървят по мед и масло за всички. 
Благодаря Ви за изразеното мнение, то отново затвърждава тезата да не се превръщам в пенкелер, а да се концентрирам само в една насока. Това и ще направя. Който е учил за програмист- да се оправя. Аз ще гледам тъпо, но ще се усмихвам чаровно когато е нужно, с надеждата експертът да се откаже да ми обяснява и да измисли как да свърши работата сам!😄

P.S. "Повечето пернишки хлебари са копърки..."
Но това не е ли подвеждане? Голямо мазало може да стане в един момент, ако се предложи сглобка, а не цялостен, писан за и съобразен с нуждите на клиента, продукт. Сурогатите не са ли неприемливи за високите стандарти на професията? Изненадана съм, че някой си го позволява, и то- в България. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, LilithIS написа:

Относно препоръката- благодаря за съвета. Обаче (засега) аз разлика не правя, а описанията на двата езика ми звучат абстрактно. Мога ли да Ви помоля да ми разясните защо трябва да предпочета Java Script пред  PHP?

Не е препоръка, просто го вметнах, понеже си го споменала.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване