Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте , искам да попитам какво точно показват тези показатели за хард диска на програмата HDD SENTINEL  ? 

Без име5.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казват, че хард дискът си заминава и ако имаш ценна информация да си я прехвърлиш на друго място. Ей тоя сър Петров по-бърз от светкавица! Винаги ме изпреварва.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вместо S.M.A.R.T-a да беше показал първия таб Overview там по-разбрано си пише защо са му дали 12% Health

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на тая програма сентинел показва от миналата година февруари че му остават 57 дни дни живот на диска а той работи нон стоп от февруари до сега трябваше отдавна да е изгаснал а в момемента му дава 37 дни оставащ живот нещо не я разбирам каква е логиката 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Логиката е, че на база данните и темповете прави математическо изчисление колко живот му остава на диска ти. Подобни неща правят застрахователните компании преди да сключиш застраховка - познай, не винаги техните прогнози са верни.

Обърни данните в нормални стойности - аз ползвам Crystal DiskInfo в DEC[10] - направи си снимка днес на данните и после сверявай как се движат нещата.

Всичко важно на този диск е добре да си го спасил вече, OS на този диск не е препоръчително да ползваш също.

"а той работи нон стоп от февруари до сега" - системата не е гасена близо година? А диска за какво точно се ползва?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, ined написа:

Вместо S.M.A.R.T-a да беше показал първия таб Overview там по-разбрано си пише защо са му дали 12% Health

Няма смисъл, защото на първата страница данните пак се взимат от SMART статуса. То се вижда къде е проблема. Има много пренасочени сектори най-вероятно в следствие на лоши такива.

преди 1 час, loranst looa написа:

на тая програма сентинел показва от миналата година февруари че му остават 57 дни дни живот на диска а той работи нон стоп от февруари до сега трябваше отдавна да е изгаснал а в момемента му дава 37 дни оставащ живот нещо не я разбирам каква е логиката 

Дните на живот не ги гледай. Те доста рядко се оказват точни, но СМАРТ статуса, откъдето взима другите показатели не можеш ги излъга лесно. А те са в критично състояние. Тук няма значение дали ще използваш точно HDSentinel или друга програма, която може да чете СМАРТ статуса. резултата ще е един и същ, защото идват от диска показателите, а не от програмата. Демек диска си заминава и е за спешна подмяна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло HD Sentinel също си има тестове, които смятам за по-надеждни. Но версията ти е стара. Обнови до 5.61 или 5.61.16 (последната бета). След това дали засечените показатели отново ще са такива. То се вижда, че и на графиката има много Raw Read Error Rate.

Направи си бекъп на данните и след това:

Отвори Disk менюто в HDSentinel и първо направи Short Self-Test и Extended Self-Test.

След това отвори Surface Test => Read Test, която ще даде по-пълна картина на състоянието. Ако си направил бекъп можеш да опиташ и с опциите Read + Write + read (refresh data area) или направо Disk Repair. Тези два теста също не водят до загуба на данни в повечето случаи (и не правят формат като другите два теста в програмата). Избягвай тези на които пише DESTRUCTIVE като цяло.

Разбира се има и други инструменти - вградения в Windows с командата:

CHKDSK C: /X /F /B

Щом диска е Seagate най-добре дори тествай с техния инструмент - SeaTools:

https://www.seagate.com/support/downloads/seatools/seatools-win-master/

Макар че под Windows само ще може да провери диска. За поправка ще трябва да създадеш зареждащия им инструмент.

Victoria също е доста добра програмка, но трябва да се внимава с нея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Добре а този WD лаптопски диск става ли за бекъп на данни просто да имам копирани файлове на него без да го ползвам ? 

Без име+655252.png

Без име9656.png

Без име985212.png

Без име985633.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново карате на стара версия на HDSentinel. А вече има 5.70. Не видях да сте изпълнили и препоръките ми от предишния коментар. Съдейки по здравето и на двата диска....първия (ако наистина е на 12%) е за кофата, а втория (на 50%) бих ползвал само за ВРЕМЕННИ файлове (TEMP) и за нищо важно. Имате нужда от един нов диск (например 2TB), който да замени и двата проблематични диска едновременно и на който да можете да копирате данните от дават диска и да имате остатъчен резерв за нови данни. Огледайте се за някоя промоция и си направете един подарък при изгодно за вас време (но аз бих побързал, ако данните ви са ценни).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, loranst looa написа:

Добре а този WD лаптопски диск става ли за бекъп на данни просто да имам копирани файлове на него без да го ползвам ? 

За да се ползва за това което сте написали трябва все пак да се направят някой неща:

- диска да се освободи от информация - всичко ценно да се премести!

- карта на проблемните сектори

- запис на текущото състояние

- Low level format

- сверяване на състоянието с предходното - запазило се е, влошило се е  - съответно може да се повтори Low level format

- отново карта на проблемните сектори (ако има промяна от предходното

- разделяне на дялове така, че дяла за употреба да е далече от проблемните сектори, може да се наложи да е - дял, не форматирано място, дял ... и така до края на диска.

Всичко записано там се води като Backup от типа - по-добре да го имам там от колкото да го нямам никъде другаде. Не пречи двата диска паралелно да пазят една и съща информация - шанса да спрат да работят едновременно е точно колкото два нови диска - вчера работеше ...

Ако ще ги изхвърляш - пиши едно ЛС преди това.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става. На другия му направете бекъп и след това му пуснете един тест с HD Sentinel => Disk => Surface Test => Reinitialize Disk Surface (ще унищожи всички данни на диска и затова преди теста направете БЕКЪП) и след това си го ползвайте за временни файлове само докато съвсем не се прецака.

Иначе най-добре ако можете да си купите едно малко SSD около 120GB би било най-добре ЗА СИСТЕМЕН, а този WD за Storage, а прецакания за временни файлове и после го дайте някъде за рециклиране.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Става. На другия му направете бекъп и след това му пуснете един тест с HD Sentinel => Disk => Surface Test => Reinitialize Disk Surface (ще унищожи всички данни на диска и затова преди теста направете БЕКЪП) и след това си го ползвайте за временни файлове само докато съвсем не се прецака.

Иначе най-добре ако можете да си купите едно малко SSD около 120GB би било най-добре ЗА СИСТЕМЕН, а този WD за Storage, а прецакания за временни файлове и после го дайте някъде за рециклиране.

Не ми излиза обаче в My Computer аз през юсб кутийка го включвам от юсб кутийка излиза ми са в диспечер на задачите  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, loranst looa написа:

Не ми излиза обаче в My Computer аз през юсб кутийка го включвам от юсб кутийка излиза ми са в диспечер на задачите  

Зададена ли е буква на диска? Май не като гледам снимките от HDSentinel.

https://www.windowscentral.com/how-assign-permanent-drive-letter-windows-10

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Зададена ли е буква на диска? Май не като гледам снимките от HDSentinel.

https://www.windowscentral.com/how-assign-permanent-drive-letter-windows-10

дай за 7 ца 64 бита описание 10 ката не я долюбвам 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, loranst looa написа:

дай за 7 ца 64 бита описание 10 ката не я долюбвам

Е то е същото.... Десен бутон на My Computer => Manage => Disk Management => посочваш дяла без буква => Change Drive Letter and Paths и т.н. както е по статията отгоре. Важи за всички версии на Windows.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване