Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте. 
От известно време имам проблем с брум. Постоянен и се влияе от усилване и намаляне. 
Системата е  грамофон, грамофонен предусилвател  и активни колони.  Първоначално мислех , че е от  грамофона, тъй като е стар. Занесох го на ремонт , но уви при техника  брум не се чува. , Занесох и предусилвателя и колоните и дори съответния разклонител , но  проблем не  се констатира . Когато си прибрах нещата вкъщи , брум отново има и то непоносим.
Същите колони съм тествал с ЦД плейър и проблем няма. 
Проверих контактите дали са заземени  , но и това не е . Изключвах климатици, бойлери и какви ли не други уреди но няма ефект.
Този проблем ме терзае от доста време, ще бъда благодарен на някакви предположения и идеи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 59
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Направи си добри кабели за техниката. Има да се продават по магазините и с по голямо сечение. Задължително е да има "ширмовка(метална, бяла отплетка над приводниците), за да си сигурен, че всичко е мн

Не сте описал едно от най важните неща във този случай - Кабелите - между грамофона и предусилвателя, между предусилвателя и активните боксове. Как тези кабели са включени? В какви куплунзи, заменяни

Някои грамофони и външни RIAA коректори имат заземителни винтчета до изводите за кабелите между тях. Означени са са със знака за заземление. Нещо подобно на това: В инструкциите на такива г

Публикувани изображения

Замери си напрежението в контакта, дали е в нормата. При по-ниски стойности е възможна причина.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разполагам с измервателен уред, но  да кажем , че ще се сдобия с такъв. Ако действително е такъв проблема, какво е решението ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, Funkaround написа:

Здравейте. 
От известно време имам проблем с брум. Постоянен и се влияе от усилване и намаляне. 
Системата е  грамофон, грамофонен предусилвател  и активни колони.  Първоначално мислех , че е от  грамофона, тъй като е стар. Занесох го на ремонт , но уви при техника  брум не се чува. , Занесох и предусилвателя и колоните и дори съответния разклонител , но  проблем не  се констатира . Когато си прибрах нещата вкъщи , брум отново има и то непоносим.
Същите колони съм тествал с ЦД плейър и проблем няма. 
Проверих контактите дали са заземени  , но и това не е . Изключвах климатици, бойлери и какви ли не други уреди но няма ефект.
Този проблем ме терзае от доста време, ще бъда благодарен на някакви предположения и идеи.

Не сте описал едно от най важните неща във този случай - Кабелите - между грамофона и предусилвателя, между предусилвателя и активните боксове. Как тези кабели са включени? В какви куплунзи, заменяни ли са с нови и всичко останало, свързано с тях, защото пишете, че при техника всичко работи нормално - но явно с негови кабели м/у отделните устройства

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Funkaround написа:

Здравейте. 
Системата е  грамофон, грамофонен предусилвател  и активни колони.  

Както каза по-горе бат Стефан кабелите са много важен елемент особено при слушане на грамофон. 

За да установиш от къде ти е проблема трябва да направиш поредица от опити.

Първо изключваш входящите кабели от грамофона към предусилвателя и при захранен предусилвател свързан с колоните слушаш за брум. После изключваш от захранването предусилвателя и слушаш за брум. След това при изключен от захранването грамофон, но с включени кабили към предусилвателя, който е захранен и включен към колоните пак слушаш. После слушаш при предната постановка със спусната върху винила доза/грамофона изключет от контакта/. И накрая с вклячен в контакта грамофон. Може и други опити да се направят в зависимост от това дали ти е с ремък или директдрайв грамофона.

Пробвай и кажи какво се случва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена на питащият по темата -  Нека захрани всички устройства от обикновен контакт(не ШОКО) като направи две проби с обръщане на захранващият щепсел. Предполага се че предусилвателят е RIAA коректор за динамична доза, който е твърде чувствителен  (2-5 миливолта), което предразполага за появяване на този "брум". Това се наблюдава при всички изправни кабели между отделните устройства.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някои грамофони и външни RIAA коректори имат заземителни винтчета до изводите за кабелите между тях. Означени са са със знака за заземление. Нещо подобно на това:

spacer.png

В инструкциите на такива грамофони и RIAA коректори пише двете винтчета да се свържат с проводник /жица/, само ако има брум. Ако имаш такива винтчета, пробвай да ги свържеш с някаква жичка. Обаче внимавай! Трябва грамофонът, РИААта и активните колони да са свързани към един и същ контакт на ел. инсталацията у вас. Т.е. към един разклонител.

Второ - опитай да обърнеш щепсела на грамофона, или на РИАА коректора, или на колоните на 180 градуса и така го мушни в разклонителя.  Т.е. да размениш фаза и нула към проводника, който захранва някое от трите устройства.

Понякога помага.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите.
При техника използвахме  моите кабели и всичко беше ок. Тоест те отпадат като проблемно звено.
Обръщането на щепсела  не променя нищо.
Всичко е включено в един разклонител.
Не съм пробвал още контакт не ШОКО.
Тези заземителни болтчета  не са налични на този предусилвател. 
Пропуснах да спомена какви проби съм правил:

При изключен от мрежата грамофон , но свързан с предусилватела - брум има. При включен грамофон се усилва. Това ме накара да си мисля , че проблема е в предусилвателя, но от друга страна , като разкача кабелите на грамофона от него - брумът моментално изчезва. При изключен предусилвател - брум няма .
Грамофона е директ драйв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо не съм запознат толкова подробно с аудиотехниката, но ми се въртят два варианта след вече изброените:

1. Предусилвателят да се влияе температурно от помещението в което се намира.

2. Смущенията да идват, не от теб, а от някой съсед включил нещо в неговата инсталация. Нищо че е друго жилище.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първо време опитайте  със захранването от мрежата, но намерете разклонител, на който липсва "заземката" , като обръщате щепсела на захранването и на 180 градуса. Погледнете и щифтовете на кабелчетата към грамофонната доза дали добре са вкарани (4 на брой) и ги понаместете. Всичко това, много внимателно с дозата. А Riaa коректора(предусилвателя) фабричен ли е или правен от някой техник? И с какви входни и изходни куплунзи е на него - input - output.

преди 12 минути, ice_lion__01 написа:

Изобщо не съм запознат толкова подробно с аудиотехниката, но ми се въртят два варианта след вече изброените:

1. Предусилвателят да се влияе температурно от помещението в което се намира.

2. Смущенията да идват, не от теб, а от някой съсед включил нещо в неговата инсталация. Нищо че е друго жилище.

По първа точка - Няма как да се случи такъв дефект по простата причина, че предусилвателя е изграден с обикновени дискретни елементи работещи в много широк интервал. Бих се съгласил със точка 2 и затова съм предложил да потърси някакъв разклонител без заземяване. Веднага ще си проличи Ще се постарая да намеря картинка  с такъв разклонител и ще я добавя

11459224469534.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето как изглеждат кабелчетата, които свързват дозата към държача на дозата (така наречения шел):

spacer.png

Снимката е с голямо увеличение. Кръглите кухи цилиндрични части на краищата на кабелчетата са клеми, в които трябва да са  вкарани съответните щифтове на дозата и на държача на дозата. Те влизат много плътно и трябва да се приложи значително усилие. Най-добре с пинсети или с много фини малки плоски клещички. Но това трябва да се прави много внимателно!

Ето примерна доза. Вдясно се виждат щифтовете.

spacer.png

А ето и доза, монтирана на държач и с включени кабелчета:

72425.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Funkaround написа:

При техника използвахме  моите кабели и всичко беше ок. Тоест те отпадат като проблемно звено.

Не, не отпадат. Точно там е проблема. При техника е нямало  елекгромагнитните полета както при теб. Не случайно те накарах да тестваш.

Направи си хубави кабели.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отново благодаря за бързите отговори.
Такъв е преампа:

thumb_d_gallery_base_3c8187df.jpg

А такива са активните монитори :
xmjikgdtivmngqronvhf.jpg

Такъв е кабела между тях :
http://muzikalna-zona.com/6542-large_default/profesionalen-audio-kabel-zhakchinch-cordial-cfu-15-pc.jpg

Дозата е свързана добре, тъй като както казах брум има наличен в дома ми , но на друго място го няма. Тоест логично е да търся проблем извън системата, но пък  знам ли . Ако бях наясно нямаше да задавам въпроси .
Сменям  кабелите. Няма никаква разлика. 
Вероятността някой от съседите ми да е включил нещо , което да предизвиква смущения също ми се вижда добро предположение, тъй като  брумът се появи след застудяването. Тоест напълно възможно е това да е нечии мощен климатик.
Засега остава да пробвам с такъв тип контакт какъвто предложи @Kolev71

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На снимката на предусилвателя (РИАА коректора) се вижда, че имаш винт за заземяване - горе вдясно над входа за захранването. Виж отзад на корпуса на грамофона дали има нещо подобно. Ако откриеш такова нещо и на грамофона, свържи двете врътки с меден проводник.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свързал съм ги . За съжаление не е това :(
И да направя едно доуточнение , ако съм пропуснал. Брумът се появи  отскоро . Преди това нямаше проблем. Дано това помогне за още предположения.
Иначе в първия магазин в който влязох, нямат такъв тип разклонител без"заземка" .  Големи надежди възлагам на него :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи си добри кабели за техниката. Има да се продават по магазините и с по голямо сечение. Задължително е да има "ширмовка(метална, бяла отплетка над приводниците), за да си сигурен, че всичко е много добре. Това за твоя случай е много важно заради ниските входни напрежения от грамофонната доза  - Поръчано от AGD

Направи си заземката на всяко устройство щом има тази възможност - Поръчано от Михайлов.

Много е желателно да  направиш пробата с такъв разклонител и  съм уверен че ще намериш да се продават по електрическите магазини. Струва 2-3 лева. Имам такива "тройки", но ако ти изпратя трябва да платя 10 лева за куриер, което хич не ми харесва. Явно след всичките опити включително и при техника става нещо около теб с напрежението (230 волта) дори може да бъде и в съседна къща на твоята. И накрая се сещам и за човек, който се занимава с радиолюбителство - ползва лична станция за двустранни радиовръзки. Но причината както казваш скоро ще се изясни като стане топличко. Тогава отпада ползването на повечето консуматори и отново ще напишеш какво е положението. Пожелавам успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря!
Всъщност точно този тип разклонител е неприложим за щепсела на грамофона тй като няма да влезе, но има едни подобни без така оформени отвори , които биха станали . Само дето не намирам все още.
Единствената причина заради , която не се захващам да правя кабели е че хич ме няма с поялника и да не станат по зле дори от най-евтините китайски. Иначе  не знам до какви ценови класове стигат кабелите , предполагам , че няма горна граница, но предвид , че не съм чак такъв аудиофил  си купих  далеч не най-евтините. Не съм ги разглеждал  като сечение какво съдържат  , но пък ако нищо друго не помогне , се захващам да си правя :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

""но има едни подобни без така оформени отвори , които биха станали ""

Аз имах именно точно този модел за който си мислиш, но не намерих бързо картинката от форума.  Ако прочетеш и какво е написано като препоръка, ще видиш, че питащият си е разрешил проблема именно така. 

Погледни:

Ето и темата:   

ScreenShot001.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко извън темата- Очарован съм от вашата отзивчивост  към лаишките ми въпроси.  Не възлагах големи очаквания на темата ми тук, но  съм приятно изненадан.

Точно такъв търся и знам , че съм виждал , но и не съм успял да обиколя всички възможни търговци.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пак казвам. Имам 2-3 от точно този тип и ако си близко до Търново ще ти дам два - да си имаш за зор заман. Но да плащам 10-12 лева за пратка, която струва 2 лева, нещо не ме устройва - не че съм скъндза.

Явно и ние сме очаровани, когато отговаря питащият на всеки наш въпрос. Така е по приятно общуването между хората. Защото има и друга категория хора тук. Цапва си въпроса и отива да се пече на Канарските острови. Като се върне след 2 месеца се сеща, че е питал за нещо, но чак тогава. И всичко продължава в един омагьосан кръг.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повече от ясно е , че аз ще поема доставката. 
Но да потърся наоколо ,  би трябвало все някъде да го продават из Варна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Конрад
Варна, ул."Поп Харитон" 10 (вход откъм ул."Баба Тонка")
тел.: (052) 60 04 24

Елимекс:
https://www.google.bg/search?q=елимекс+варна
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване