Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нова конфигурация за настолен компютър (работна станция)

Виж решението Разрешен от Raze,

Препоръчан отговор

Здравейте! Обмислям в близките дни да си купя отделните компоненти и да ги закарам в един сервиз да ми ги сглобят. Бюджетът ми е 3500 лева +- само при значителни плюсове. Компютърът ще се използва като графична станция за чертане и визуализиране на проекти с различни програми (AutoCAD, SketchUp, ArchiCAD, 3DsMax, V-Ray и т.н.). Ще се радвам за съвети относно компонентите. Аз за сега съм избрал следните, не знам дали са съвместими.
Процесор: AMD Ryzen 9 3900X 12-Core 3.8-4.6GHz
Графична карта: PNY NVidia Quadro RTX 4000 8GB GDDR6
Оперативна памет: G.Skill Trident Z Neo RGB 32GB DDR4 PC4-28800 3600MHz CL16 ИЛИ Crucial Ballestix 32GB DDR4 3600MHz CL16 ИЛИ Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4 3200MHz  (Има ли значение напрежението тук, някои са 1,2V други 1,3V или 1,35V?)
(Тук проверих характеристиките и изискванията на процесора и забелязах, че пише: System Memory Specification: Up to 3200MHz. Наистина ли не мога да използвам RAM 3600MHZ? Някъде пише, че няма проблем, но не знам дали да рискувам? Ще се радвам някой да отговори на това.)
Дънна платка: Asus TUF Gaming X570-Plus Wi-fi
Памет:  Тук се чудя дали да е само SSD или комбинация между SSD и HDD (тук гледа да харча максимално малко, понеже след време като имам финансова възможност да ги сменя) за сега съм се спрял само на SSD 1TB: но без избор за конкретен модел все още, очаквам предложения.
Охладител: Не знам има ли смисъл от водно охлаждане, иначе за сега съм се спрял на него: Thermaltake TH360
Захранващ блок: Тук не разбирам нищо така, че давайте предложения
Звукова карта: Мисля, че е вградена? Няма да обработвам звук, но все пак мога да си пусна някой филм, музика... Какво ще ме посъветвате тук? Тук също нямам компетенции.
Кутия: Не държа на естетика, достатъчно е да е подходяща за добрата циркулация на въздуха.

Не знам дали забравям други компоненти?

Игри няма да се играе със сигурност! Така че очаквам вашите коментари и препоръки. Благодаря! За сега за съжаление сумата възлиза над 3500 но вярвам, че някак ще го измислим. +500 с много много зор ако се наложи ще откъсна, но гледам да не стане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, avisrara93 написа:

Аз за сега съм избрал следните, не знам дали са съвместими.

Игри няма да се играят със сигурност! 

Като не знаеш дали са съвместими, как си успял да ги избереш ?
Там дето ще го носиш да ти го сглобяват, ще ти обяснят какво да си купиш така че да е съвместимо, щом като ти е трудно да четеш техническите харектеристики на процесор и дънна платка.
При гордо заявено незнаене се ходи при разбирач, който ще има желание да изкара повече пари от теб.
Ако има магазинче ще те посъветва да си купиш от него, той да ти ги поръчва чарколяците. Ако откажеш, ти го ядосваш още преди да те е посъветвал истински. Когато той ти ги поръчва печели процент от надценката която слага спрямо цената от вносителя на която той има право да плаща. При всички случаи разбирачът ще те съветва да похарчиш повече пари. Аз имам братовчед с висше по компютърни науки и уж е разбирач, ама никога не го питам него какво да си купя, щото също както всеки автомонтьор ще ми каже да си купя скъпа кола, понеже на него такава му се кара, така и братовчеда ще почне да ми хвали излишно скъпи чарколяци, просто така е свикнал човека.
И ако не обичаш не им казвай че няма да играеш на игри, ще те помислят че си смахнат нещо или не си "мъжкар" ами женчовец някакъв. Тези които сглобяват компютри разчитат точно на играчите за да изкарват повече пари. А ти като им казваш предварително, че не си балама на игри на играеш, просто ги дразниш защото те са длъжни да познават игрите за да могат да продават по-скъпи чарколяци и това им е станало като религия, срещу която е желателно да не се изказваш пренебрежително или критично.

Та така, щом си зависим от сглобявач на компютри, поради нежелание от твоя старана ти да си го сглобиш, ами бъди така добър да ги уважаваш тези хора, които разчитат да изкарат възможно най-много пари от всеки рядък клиент сега в условията на ковид кризата. Опитай си да им вникнеш в положението на разбирачите и те семейство имат да изхранват. Не бъди нахален като мене, който си избира сам каквото найстина му трябва, ами се оставяй да те прекрат и ти пробутат по-скъпички части. Това очакват те от неразбиращ клиент, трябва да си влезеш в тази роля цялостно, а не да се опитваш да хитруваш да си напазаруваш евтинко от различни сайтове и после някой за 20 лв да ти сглоби машина за 3500 лв. Трябва да предвидиш поне 350 лв печелба и за този който ще ти го сглобява, иначе има голяма опасност да се окажеш в ситуация в която ще си много самотен и компютърът не работи и не знаеш какво да правиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, B-boy/StyLe/ написа:

Монитор имаш ли?

Не, но него ще ми осигури един приятел, за периферията нямам проблеми. Единствено конфигурацията ми е най-важна сега.

преди 1 час, Белгиеца написа:

Като не знаеш дали са съвместими, как си успял да ги избереш ?
Там дето ще го носиш да ти го сглобяват, ще ти обяснят какво да си купиш така че да е съвместимо, щом като ти е трудно да четеш техническите харектеристики на процесор и дънна платка.
При гордо заявено незнаене се ходи при разбирач, който ще има желание да изкара повече пари от теб.
Ако има магазинче ще те посъветва да си купиш от него, той да ти ги поръчва чарколяците. Ако откажеш, ти го ядосваш още преди да те е посъветвал истински. Когато той ти ги поръчва печели процент от надценката която слага спрямо цената от вносителя на която той има право да плаща. При всички случаи разбирачът ще те съветва да похарчиш повече пари. Аз имам братовчед с висше по компютърни науки и уж е разбирач, ама никога не го питам него какво да си купя, щото също както всеки автомонтьор ще ми каже да си купя скъпа кола, понеже на него такава му се кара, така и братовчеда ще почне да ми хвали излишно скъпи чарколяци, просто така е свикнал човека.
И ако не обичаш не им казвай че няма да играеш на игри, ще те помислят че си смахнат нещо или не си "мъжкар" ами женчовец някакъв. Тези които сглобяват компютри разчитат точно на играчите за да изкарват повече пари. А ти като им казваш предварително, че не си балама на игри на играеш, просто ги дразниш защото те са длъжни да познават игрите за да могат да продават по-скъпи чарколяци и това им е станало като религия, срещу която е желателно да не се изказваш пренебрежително или критично.

Та така, щом си зависим от сглобявач на компютри, поради нежелание от твоя старана ти да си го сглобиш, ами бъди така добър да ги уважаваш тези хора, които разчитат да изкарат възможно най-много пари от всеки рядък клиент сега в условията на ковид кризата. Опитай си да им вникнеш в положението на разбирачите и те семейство имат да изхранват. Не бъди нахален като мене, който си избира сам каквото найстина му трябва, ами се оставяй да те прекрат и ти пробутат по-скъпички части. Това очакват те от неразбиращ клиент, трябва да си влезеш в тази роля цялостно, а не да се опитваш да хитруваш да си напазаруваш евтинко от различни сайтове и после някой за 20 лв да ти сглоби машина за 3500 лв. Трябва да предвидиш поне 350 лв печелба и за този който ще ти го сглобява, иначе има голяма опасност да се окажеш в ситуация в която ще си много самотен и компютърът не работи и не знаеш какво да правиш.

Като цяло проучих каквото успях и така съм избрал частите. Но все пак тъй като не съм с такова образование, едно камъче, което не успявам да видя може да преобърне всичко, затова се допитвам и тук. Естествено аз ще се консултирам и с човека, който ми обеща, че ще ми сглоби нещата. Просто за повече мнения реших да се допитам и тук. Изчетох различни статии на различни езици и както във всяка сфера и тук има разностранни мнения. Човекът, който ще ми сглоби компютъра не е от тези, които гледа да печели само, а е доста добър, отзивчив и помага да не се харчи повече. Затова има вероятност да ми каже само за да не харча повече по-евтини компоненти да взема, естествено на всяка цена ще го послушам, но визмайки предвид и конфигурациите на приятели и колеги, и трудността да намеря техните компоненти ме насочи да избера именно горе изброените.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Решение

Не виждам проблем в съвместимостта на частите - дъното поддържа процесора и RAM паметите. Захранване нещо такова:

https://www.vario.bg/evga-supernova-g2-650-220-g2-0650-y2

https://www.vario.bg/evga-750-bq-750w-110-bq-0750-v2

https://www.vario.bg/antec-earthwatts-gold-pro-ea650g-pro-650w-atx-24-0-761345-11618-9

Кутия според бюджета и предпочитанията, като гледай и размерите и и размерите на компонентите - водно, видеокарта и дъно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Raze написа:

Не виждам проблем в съвместимостта на частите - дъното поддържа процесора и RAM паметите. Захранване нещо такова:

https://www.vario.bg/evga-supernova-g2-650-220-g2-0650-y2

https://www.vario.bg/evga-750-bq-750w-110-bq-0750-v2

https://www.vario.bg/antec-earthwatts-gold-pro-ea650g-pro-650w-atx-24-0-761345-11618-9

Кутия според бюджета и предпочитанията, като гледай и размерите и и размерите на компонентите - водно, видеокарта и дъно.

Благодаря за полезния отговор! Тук бях отделил около 150 лева, но казват, че захранвате не е за пренебрегване и май ще се наложи да отделя още около 70. Кутията със сигурност ще гледам да е от най-евтините, след година вече и нея мога да сменя. А за оперативната памет може ли да е и има ли изобщо смисъл 3600MHz, понеже в характеристиките на процесора пише до 3200, а в различни статии съм прочел, че няма проблем, че между тях има разлика около 100 лева. Дали ще усетя разлика в производителността ако поставя 3600МHz?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам въпроси:

- с учебна или професионална насоченост ще е системата?

- колко тежки проекти ще се правят там?

- на каква система се е правило до сега същото нещо?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Аз имам въпроси:

- с учебна или професионална насоченост ще е системата?

- колко тежки проекти ще се правят там?

- на каква система се е правило до сега същото нещо?

Последен дипломен семестър и след това ще се използва за работа, предимно фрийлансър. За тежестта не мога да отговоря, относително е, от пълни работни чертежи до интериорни и екстериорни рендери. До сега всичко се правеше на обикновен преносим компютър Dell Inspiron 7537 (Intel Core i7-4500U, 8GB (2x 4096MB) - DDR3, 1600MhzNVIDIA GeForce GT 750M (2GB DDR3)) но вече надежда няма от него. Имам колеги, коиот са доволни много от NVidia Quadro, а за процесора не мога да си позволя по-добър. За всичко друго мога да направя компромиси, но и с оглед по-нататък при възможност да надграждам с по-добри компоненти. Затова предполагам дънната платка, процесор и графичната карта са най-приоритетни сега.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И как вървеше всичко до сега на лаптопа ти?

Аз лично не бих хвърлил 1800 лв. за Quadro карта сега преди реално да ми трябва, ако 750M се е справяла все пак - подобни настолни карти втора ръка има за под 100 лв., а ако все пак се търси нещо по-ново 1050/1050Ti и нагоре, може да се търси и употребявано Quadro - ама е добре да не се гледа само "Quadro", а точния модел. Спестения бюджет сега, остава за времето когато наистина имаш нужда от такава карта.

Реално бих спестил още много неща, но все още нямам пълната картина.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

И как вървеше всичко до сега на лаптопа ти?

Аз лично не бих хвърлил 1800 лв. за Quadro карта сега преди реално да ми трябва, ако 750M се е справяла все пак - подобни настолни карти втора ръка има за под 100 лв., а ако все пак се търси нещо по-ново 1050/1050Ti и нагоре, може да се търси и употребявано Quadro - ама е добре да не се гледа само "Quadro", а точния модел. Спестения бюджет сега, остава за времето когато наистина имаш нужда от такава карта.

Реално бих спестил още много неща, но все още нямам пълната картина.

Лаптопът има и една вградена видеокарта на Inter, тя има някакъв проблем казаха ми, че е за смяна, понеже екранът оставаше за черен екран, накрая проблема решихме с изключването и сега работи само Nvidia, но така и на Мicrosoft Office пакета не мога даже да работя плавно. Но наистина много трудно се моделира с този лаптоп от 2 години само се мъча, едно нещо, което мога да върша за 1 час го правя за 3-4, (имайки предвид нужните корекции всеки път, със сигурност работата ми не тече плавно и е доста изнервящо). От близо 7 години имам този лаптоп и вече не откликва на моите нужди. Смятам да го продам също и по този начин да покрия част от компонентите. Иначе предид кризата, освен че ще се използва бъдещия компютър за работа като фрийлансър услуги, така и се налага да вършим част от проектитие от работата дистанцинно от вкъщи (а те са леко тежки все пак). И определено няма да мога след време да отделя значителна сума отделно за графична карта, процесор искам сега като имам възможност именно те поне да са с добра производителност, а останалите които струват под 1000 лева бавно бавно мога да ги заменя през определен период.

преди 44 минути, ncl написа:

А защо ти е толкова скъпо дъно? Като гледам само видеото и процесора са близо 3 бона, пък има и други части за купуване.

Тук наистина гледам ако има възможност да купя евтино дъно, но и огледн по-нататъшното надграждане, с идеята да не хвърля допълнително пари. При моята работа се налага съхраняване на много файлове с голям капацитет. Другото, което е това е просто личен избор е да е с wi-fi, понеже не ми е комфортно да хвърчат допълнителни безжични адаптери от разни места и съм имал опит все се чупят и се налага да купя нови. Ориентирам се сега и към B550 B450 но не знам заради 50-100 разлика има смисъл да се откажа от X570... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, avisrara93 написа:

така и се налага да вършим част от проектитие от работата дистанцинно от вкъщи

Коя работа, какви проекти, същия този работен процес върху каква  машина се извършва - параметри, натоварване на отделните компоненти при различни операции?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, avisrara93 написа:

по-нататъшното надграждане, с идеята да не хвърля допълнително пари. 

Това няма как да си го спестиш каквото и дъно да вземеш. 

Подобен процесор като спре да ти върши работа отдавна няма да е актуален тоя сокет.

п.с. Реално кутията е единственото нещо което може да се ползва дълго време да не кажа цял живот.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване