Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Оразмеряване на дял по DOS

Препоръчан отговор

Добър вечер! Надявам се, че сте имали страхотна събота!

На работния ми компютър, с параметри: неизвестни, към момента, но мога да предоставя най-рано в понеделник, се добави SSD Kingston 240 GB, Sata 3. Вероятно това е модела.

Понеже IT-то бързаше, не ме изчака да си прехвърля информацията от тогавашния диск C и направи нова, втора, инсталация на Windows 10, като зададе да буутва от SSD-то.

Аз на свой ред си прехвърлих информацията от някогашния диск C и през Disk management изтрих въпросния дял. Освободилито се пространство от около 200 GB понечих да добавя към стария диск D, тоест дял, сега трети дял, но ми изписва грешка - няма достатъчно място на диска или нещо такова. Казах това на IT-то и той ми отговори, че увеличаването на размера в случая трябва да стане през DOS. И тъй като това не е належащо и мога да си ползвам компютъра, той няма да го направи скоро и аз искам, защото ме дразни, да се оправя сам, но съм в задънена улици и търся съдействие от вас за програма, която да заредя от флашка под DOS и да си оразмеря дяла с наличното пространство от изтриването на предния.

Надявам се, че съм успял горе-долу да ви обясня ситуацията, в която съм.

Лека вечер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стария ти диск е разделен поне на две, ти искаш да изтриеш левия дял и да го добавиш към десния, само че това с инструмента от там където пробваш не става - можеш само към левия да добавиш празно място от дясно и то съседно. Добре е да се види дали системата ти паботи без механичния диск - тя OS ти е на SSD-то ама да не се окаже после, че си отворил работа на IT-то, което пък е добре да си свърши работата като хората.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, plamen_petrov_80 написа:

ти искаш да изтриеш левия дял и да го добавиш към десния

Тцъ, той е изтрил (найвероятно) втория дял (С) и иска да рашири новия втори дял наляво

преди 15 часа, iBonev написа:

Аз на свой ред си прехвърлих информацията от някогашния диск C и през Disk management изтрих въпросния дял.

Може да го направи с всеки графичен мениджър на дискове/дялове.
Например с macrorit partition expert - сваля, разархивира, ползва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това което аз съм написал е същото като твоето, но от другата гледна точка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, plamen_petrov_80 написа:

ти искаш да изтриеш левия дял

преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това което аз съм написал е същото като твоето

Освен ако не го караш да изтрие зареждащия (boot) дял - левия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, цър-вул написа:

Освен ако не го караш да изтрие зареждащия (boot) дял - левия.

Той има два физически диска - всеки си е на самостоятелен ред. Тук веднага SSD-то отпада защото не е на реда с физическо устройство където той иска да пипа - трие/мести/прибава и т.н.

Остава реда с механичния диск - може да има само 2 дяла, може да са и 3 или повече - зависи от много неща. Но там със сигурност има един дял D:\ (нека така го наречем) който му е дяла с данните и той към него иска да добави място. Този дял със сигурност не е най-левия, тоест отляво на него има още 1 (C:\) или 2 (System ... + C:\). Дори да премахне тези два дяла и да ги направи неразпознато място, не може да ги добави към съществуващия (поне не от там от където опитва) защото те се падат в ляво, ако бяха в дясно щеше да може.

Обяснил съм преди да трие каквото и да е, да пробва дали самостоятелно SSD-то зарежда.

Аз не бих си играл да го обединявам, не се знае какво ще потрябва утре. Винаги има риск за всички данни на устройството.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen_petrov_80 написа:

Дори да премахне теси два дяла и да ги направи неразпознато място, не може да ги добави към съществуващия (поне не от там от където опитва) защото те де падат в ляво, ако бяха в дясно щеше да може.

Някаква обосновка на теорията за празното място в ляво? Защото е меко казано смешна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, цър-вул написа:

Някаква обосновка на теорията за празното място в ляво? Защото е меко казано смешна.

Графичния инструмент на Win може ли да разширява мястото на съществуващ диск в посока на ляво (към началото на диска) или може само на дясно (към края на диска)?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, plamen_petrov_80 написа:

Графичния инструмент на Win

А! Сега се появи и изискване за инструмента на Windows...
Има начин и с diskmgmt.msc да се заеме незаетото в ляво пространство. Но си е врътка.
Може да се изпълни и с помощта на diskpart:
Command prompt(Admin)
diskpart
list disk
select disk N
(тук N  е номерът на диска, на който ще се преоразмерява дял)
list volume
select volume M
(тук M е номерът на дяла, който ще се разширява)
extend
exit

А с който и да е външен инструмент може да се направи за две бройки( кликове).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, iBonev написа:

Аз на свой ред си прехвърлих информацията от някогашния диск C и през Disk management изтрих въпросния дял. Освободилито се пространство от около 200 GB понечих да добавя към стария диск D, тоест дял, сега трети дял, но ми изписва грешка - няма достатъчно място на диска или нещо такова. Казах това на IT-то и той ми отговори, че увеличаването на размера в случая трябва да стане през DOS.

в един основен дял, можеш да имаш една камара логически устройства, дори да изтриеш едно, няма как да го добавиш към основен дял
всички логически устройства трябва да са затрити
в MBR, имаш възможност за 4 дяла основни, като четвъртия може да е съставен от една камара логически

преди 17 часа, iBonev написа:

Надявам се, че съм успял горе-долу да ви обясня ситуацията, в която съм.

само снимка на дяловото разпределение, би дало достоверна информация

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, iBonev написа:

през Disk management изтрих въпросния дял. Освободилито се пространство от около 200 GB понечих да добавя към стария диск D, тоест дял, сега трети дял, но ми изписва грешка - няма достатъчно място на диска или нещо такова.

преди 21 минути, цър-вул написа:

А! Сега се появи и изискване за инструмента на Windows...

Нищо не се е появило сега! Казвам му защо не може да го направи от там от където пробва, не знам кое не е ясно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, iBonev написа:

Понеже IT-то бързаше, не ме изчака да си прехвърля информацията от тогавашния диск C и направи нова, втора, инсталация на Windows 10, като зададе да буутва от SSD-то.

Аз ако бързах щях да клонирам С: дяла на HDD върху SSD-то и да задам в BIOS/UEFI от кой диск да зарежда. Със сигурност щеше да ми отнеме по-малко време от нова инсталация на Windows. Не знам дали съм прав

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро на всички!

Моля да ме извините за късния отговор, но по-рано не можех да предоставя необходимата информация.

на 6.03.2021 г. в 22:57, Raze написа:

Покажи снимка от disk management.

По-долу съм качил снимка.

на 7.03.2021 г. в 1:07, plamen_petrov_80 написа:

Добре е да се види дали системата ти паботи без механичния диск - тя OS ти е на SSD-то ама да не се окаже после, че си отворил работа на IT-то, което пък е добре да си свърши работата като хората.

Пробвах и работи.

преди 18 часа, цър-вул написа:

Може да го направи с всеки графичен мениджър на дискове/дялове.
Например с macrorit partition expert - сваля, разархивира, ползва.

Не ми се показва втория диск. Прилагам снимка.

Без име.jpg

Без име1.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да правиш каквото и да е, пробвай да заредиш системата при свален механичен диск, т.е. само със ssd?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, цър-вул написа:

Преди да правиш каквото и да е, пробвай да заредиш системата при свален механичен диск, т.е. само със ssd?

Пробвах го и работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, цър-вул написа:

Десен клик по всеки от заградените в червено дялове и избираш Delete Volume.

Само "Помощ" ми излиза като кликна с десен бутон върху маркираните от вас елементи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно инструментът на Maccrorit изпитва затруднения на тази система. Ползвай AOMEI Partition Assistant - свали, инсталирай и с негова помощ изтрий тия два дял и разтегли наляво докрай дял (D:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целия физически диск е динамичен, а дяла в който ти е информажията е със специален режим.

Виж какъв ти е общия полезен обем данни който са важни за теб - провери дали имаш толкова свободно място на SSD-то, прехвърли данните и след това изключи SSD-то и е..... м.... (направи механичния диск както трябва) на останалото. След като получиш механичния диск в basic и с един обще primary дял си върни информацията. (може да ползваш комбинация - SSD, USB HDD, мрежов ресурс, облак и т.н., само на флашка не се доверявай твърде много). Не е лошо да подредиш в процеса на работа данните и на критичните да направиш план за правилното им съхраняване.

Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, цър-вул написа:

Явно инструментът на Maccrorit изпитва затруднения на тази система. Ползвай AOMEI Partition Assistant - свали, инсталирай и с негова помощ изтрий тия два дял и разтегли наляво докрай дял (D:)

Според снимката може да е, защото е свалил стара версия 5.3.9, при налична 5.6.0

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, цър-вул написа:

Даже 5.6.1 :) 
Не обърнах внимание.

5.6.1 официална ли е или просто още не са си обновили страницата, защото са до 5.6.0 уж:

https://macrorit.com/partition-software-upgrade-history.html

Като видях обаче кои сайтове предлагат 5.6.1 (като изключим Techspot) другите ми изглеждат ментаци. Та може би все пак няма такава версия и онези са се объркали.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване