Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

След колко години експлоатация на битова аудиотехника се налага рекапване на кондензатори

Препоръчан отговор

Разглеждам разни оферти за предусилватели на Naim секънд хенд от Европа.

Загледах се в една конкретна оферта за предусилвател от много висок клас в комплект с необходимото за него външно захранване. (Предусилвателите на Naim нямат вградено захранване и се купува отделно външен захранващ блок, дори два за някои модели.)

Та за офертата. Цената е сравнително приемлива, но устройствата са произведени през 2000 година. Освен това от Naim съветват потребителите да държат техниката си непрекъснато включена в ел. мрежата. В устройствата на Naim няма стендбай режим, а само мрежови ключ.

Т.е. накратко - съществува огромна вероятност тази техника да е била включена непрекъснато в ел. мрежата около 20 години. Трябва ли да се рекапват кондензаторите?

Или просто да не се занимавам със стари боклуци и да спестявам от закуски за нови?😀

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз по-горе писах. Да предположим, че 20 години техниката е била непрекъснато включена освен по време на отпуски - при почивки и екскурзии и освен това всеки ден е използвана средно по 2-3  часа примерно. Това е предусилвател с ниска консумация и няма как е натоварван с големи токове и високи температури.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Михайлов написа:

Аз по-горе писах. Да предположим, че 20 години техниката е била непрекъснато включена освен по време на отпуски - при почивки и екскурзии и освен това всеки ден е използвана средно по 2-3  часа примерно.

Щом работи не я пипаш и не ровиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Михайлов написа:

Аз по-горе писах. Да предположим, че 20 години техниката е била непрекъснато включена освен по време на отпуски - при почивки и екскурзии и освен това всеки ден е използвана средно по 2-3  часа примерно.

Ми пак зависи, ако е имало токови удъри(Разбирай внезапно спиране и пускане на тока), зависи и какво точно се е случвало в рамките на тия два-три часа.
В края на краищата за толкова години е доста вероятно да има кондензатори за смяна, но ако е само това нито е скъпо нито е трудно. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Bubbles написа:

Ми пак зависи, ако е имало токови удъри(Разбирай внезапно спиране и пускане на тока), зависи и какво точно се е случвало в рамките на тия два-три часа.
В края на краищата за толкова години е доста вероятно да има кондензатори за смяна, но ако е само това нито е скъпо нито е трудно. :)

Старата техника си е просто уникална и работи. И сега имам една уредба Хитачи. Единственото, което се преправи беше потенционетърът за звука.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е ясно. Става дума за техника от Западна Европа, където качеството на електрозахранването е малко по- различно от тук. Освен това говорим за отделен предусилвател - устройство с ниска консумация, което няма как да е подлагано на големи токове и високи температури. Въпросът ми всъщност е - струва ли си да се дадат една шапка пари за 20 годишно устройство? Като ново струва 6-7 шапки пари... Още се произвеждат. Леко пипнати разбира се.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е ясно. Става дума за техника от Западна Европа, където качеството на електрозахранването е малко по- различно от тук. Освен това говорим за отделен предусилвател - устройство с ниска консумация, което няма как да е подлагано на големи токове и високи температури. Въпросът ми всъщност е - струва ли си да се дадат една шапка пари за 20 годешно устройство? Като ново струва 6-7 шапки пари...

Хайде сега обясни подробно за какво става на въпрос, за да не гадаем и да говорим общо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да давам подробности за конкретния модел и конкретната оферта, за да не ме изпревари някой.

Става дума за предусилвател Naim NAC (следват три цифри) с външен захранващ блок (няма да напиша модела). 

Възможните модели преампове са 202, 282, 252, 552. Няма да уточнявам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да давам подробности за конкретния модел и конкретната оферта, за да не ме изпревари някой.

Става дума за предусилвател Naim NAC (следват три цифри) с външен захранващ блок (няма да напиша модела). 

Божа работа е като го купиш как ще работи, без значение дали ще сменяш кондензатори или не. Само това мога да ти кажа.  Единственият съвет, който мога да ти дам е да се уговориш с продавача за сериозен тест и ако издъжи го купуваш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съветът е много добър, но уви, на практика неизпълним. Стара техника - божа работа. И един месец да я слушам непрекъснато "гаранционно",  нищо не пречи на следващия ден да се повреди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам приятели все още си ползват едни сандъци от 90 -те Техникс ,Пайнер .........тогава се правеха в страни от ЕС и струваха една торба мангизи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Михайлов написа:

Съветът е много добър, но уви, на практика неизпълним. Стара техника - божа работа. И един месец да я слушам непрекъснато "гаранционно",  нищо не пречи на следващия ден да се повреди.

Какво значи неизпълним? Това да не е ядрен реактор? И да, много точно го казват. Нищо не пречи на следващия ден да се повреди.

преди 1 минута, Ивайло Димов написа:

Имам приятели все още си ползват едни сандъци от 90 -те Техникс ,Пайнер .........тогава се правеха в страни от ЕС и струваха една торба мангизи

Дай ги тези сандъци да отърва приятелите ти от тях. Що да се мъчат.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли ще искат да се разделят Емо :) Единия е маниак ,сам си прави тонколони .....абе луди хора

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Ивайло Димов написа:

Едва ли ще искат да се разделят Емо :) Единия е маниак ,сам си прави тонколони .....абе луди хора

Никак не са луди! И разбира се го казах на шега. Още имам грамофон радио Лукс 2. И когато разбрах, че нашите са го извхърлили на боклука, ходих до село да го прибера. Та хайде сега да видим, кой е маниак :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е луди в оня романтично-екзестенциален смисъл де :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

'баси религията.
За примитивен Al-електролитен кондензатор на PROMISIC SIC SAFCO от 40uF / 40V / 85'C искат $6.99.
6 цирея и 99 гнойни пъпки да им цъфнат на седалището. О да, златистожълт - внушава доверие.

200$ струва двуканален цифров 110MHz осцилоскоп.
6$ струва бюджетен ESR - тестер.

Двете в комбинация ще ви разбият детската илюзия за супер-дупер аудиoфилизъм. И като ще е гръмко име за електролитен кондер нека е Vishay. Te са безкомпромисни и затова ги лепят в медицинска, военна и космическа електроника, че и са по-евтини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Емил Костов написа:

Какво значи неизпълним?

Устройството се намира в Марибор при чингизчето бре, нечетящия!

Това, че едно устройство е било непрекъснато включено е плюс! Вече като минат 20 години се появява нужда от профилактика, кондензаторите не са евтини, подмяна на всички - 200-300 лева минимум.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За толкова години почти не ми се е налагала смяна на кондензатор. От малките пък въобще. Просто си свирят.

Ония аудиофилици с посоките на кабелите са съвсем друга секта и в какво вярват си е тяхна работа. Какви пари пръскат за това пак си е тяхна работа. Хобито си е тяхно. Какво чуват (защото ЕГН не прощава на никого) е съвсем отделен въпрос. Аз си знам че чувам 3 - 4 KHz по-малко отколкото на половината ми години и на се напъвам за скъпарски свирки. Ходя по концерти на живо заради шоуто. Групите, които харесвам няма да са вечно живи. А там озвучаването в повечето случаи е кошмарно - клас D. Ама ако у нас си пусна толкова Volume ще изпратя околните бабички и чалгари директно в гробищата.

Та в аналоговите части не ми се е налагало смяна на кондензатори. Само в разни импулсни захранвания, работещи на високи честоти. Ама тези старите пак са в пъти по-качествени от новите. Не се чудете, планирано остаряване, характерно е за всичкото ново производство.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В тунери и предусилватели електролитните кондензатори могат да изкарат повече от 40 години без проблем, само да са оразмерени правилно  и да не се претоварват по напрежение, там температурата на работа е равна или близка до температурата на околната среда. Съвсем е друг въпроса при крайни стъпала и интегрирани усилватели където дори и на "празен ход", трансформатори и радиатори вдигат високи температури и ако усилвателя е разположен неправилно и не се вентилира достатъчно след 20 години има значителни промени в характеристики и необходимост от подмяна. При импулсните захранвания живота на кондензаторите е още по къс.

Сравнявал съм нови китайски кондензатори с 40 годишни български КЕА-II - БДС3940-69 работили и българските на тези години имат по-добри характеристики.  Трябва да се внимава и да се купуват за подмяна само проверени реномирани марки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване