Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

В ЕС: без пластмасови чаши, сламки и клечки от днес

Препоръчан отговор

В ЕС: без пластмасови чаши, сламки и клечки от днес

Пластмасовите чаши и прибори за хранене, сламките за пиене, клечките за уши – от днес е забранена продажбата им в страните от ЕС. Какво се променя за нас и какво казват търговците? Това са най-важните въпроси и отговори:

image.jpeg.1a33b4e21762f7bd1fd2e95d211cd423.jpeg

Тези продукти за еднократна употреба трябва постепенно да изчезнат от живота ни

Кои продукти вече няма да се продават? 

Чашките за еднократна употреба, пластмасовите прибори, сламките, клечките за уши - всички тези продукти често се озовават на плажове, в паркове, замърсяват морето и околната среда. Затова трябва да бъдат забранени. Същото важи и за опаковките за бързо приготвена храна и стиропорените кутии.

Какво още се променя  

Пластмасовите продукти, които нямат алтернатива - като например мокрите кърпички, цигарите с пластмасов филтър и тампоните - ще продължават да се продават. Но трябва да имат специален надпис, който да информира потребителите за вредите, които нанасят на природата, както и за начините за рециклиране.

Какви промени се подготвят още?

От 2023 година ще влязат в сила и нови правила в посока многократна употреба. Ресторантите и фирмите за доставка на храна ще са задължени да предлагат опаковки за многократна употреба като алтернатива на еднократната пластмаса.

От следващата година търговците ще трябва да се откажат и от найлоновите торбички, с изключение на тези за плодове и зеленчуци в супермаркетите. Освен това ще бъде въведен задължителен депозит за бутилките. От 2025 година се въвежда и задължение за повече годна за рециклиране пластмаса в бутилките – поне 25 процента от материала трябва да подлежи на рециклиране. 

Колко боклук можем да си спестим?

По данни на германското екоминистерство, в страната всеки час се използват по 320 хиляди чаши за еднократна употреба за топли напитки. Количеството нерециклируем боклук расте постоянно: от 2015-а до 2017-а година то се е увеличило с близо 4 процента – на 6,1 милиона тона. Затова и министърката на околната среда Свеня Шулце смята забраната за важна стъпка за ограничаване на отпадъците, които обществото произвежда. Шулце посочи обаче, че е важно да се намерят подходящи алтернативи, а не други еднократни решения като алуминия, например.

Какво казват природозащитниците?

Германската организация Deutsche Umwelthilfe се отнася скептично към промените. Новата забрана е важен политически сигнал, но бизнесът може да се пренасочи към други суровини, които вредят на околната среда, казват природозащитниците. Затова трябва да бъдат насърчавани системи за многократна употреба за чашите за кафе и кутиите за хранене.

image.jpeg.80930f2fdd860ec9fc6385c45644b897.jpeg

В Германия на час се употребяват по 320 хиляди пластмасови чаши за еднократна употреба

За продукти за еднократна употреба трябва да се въведе надценка от 20 цента, за да се провокира преминаването към продукти за многократно ползване, настояват от организацията. Със събраните средства трябва да се финансират системите за многократна употреба.

Как реагират търговците?

Пластмасовите продукти за еднократна употреба вече са забранени. Но ресторантите, които разполагат с тях на склад, ще могат още да ги предлагат. От германската търговска асоциация посочват, че в случая не става въпрос за големи количества, тъй като повечето търговци още преди месеци са започнали да се подготвят за предстоящите промени. 

Източник

Мисля е крайно време всички гадни пластмаси във всички разновидности да се свалят от употреба, защото са едни от най-сериозните замърсители на планетата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, algor написа:

Затова трябва да бъдат насърчавани системи за многократна употреба за чашите за кафе и кутиите за хранене.

Във Великобритания, от много време има магазини, в които продават насипни продукти, а клиента си носи опаковката - кутия или буркан (например)!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами не знам какво да кажа.... ножа има две страни....ок казват PVC - out, ама водата и канала в банята пак ще са от PVC. Ако минем тотално на прибори за многократна употреба.... те ще трябва да се мият, чистят и т.н. Повярвай ми, за караваната съдомиялна няма да сложа....ще си плащам глобите....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е крайно време! При нас отдавна чашките за кафе са картонен материал.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И таз хубава! Сега не знам откъде ще си намирам сламки за бурканите ми,  в които си пия прясно изцеден сок.

9676-Country-logo-Top-480-600x600.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Mickey_Mouse_love написа:

И таз хубава! Сега не знам откъде ще си намирам сламки за бурканите ми,  в които си пия прясно изцеден сок.

Отдавна има стъклени и метални сламки за многократна употреба.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Тъкмо ще се сетиш - защо се казват „сламки“!

Разлика между слама и сено

Екологични и почти безплатни!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, algor написа:

Идеята да пия от стъклени или метални сламки хич не ми допада. Едва ли е удобно да се пие от такива. Да не говорим, ако стъклото, не дай си Боже, се счупи, в устата ти, например.:(

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Що сте с нов ник бре Ваше Височество?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, algor написа:

Да, бе човек.... ама PVC се рециклира..... също. Друга е играта тук... ще видим! Не ме разбирайте погрешно....но аз карам по месец - два на диво...без пластмасата съм чао....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Mickey_Mouse_love написа:

Идеята да пия от стъклени или метални сламки хич не ми допада. Едва ли е удобно да се пие от такива. Да не говорим, ако стъклото, не дай си Боже, се счупи, в устата ти, например.:(

Купи си от сега. Евтини са и 10 000 сламки ще ти стигнат за 30 години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, petie1 написа:

Що сте с нов ник бре Ваше Височество?

Мисля, че се досещаш прекрасно и сам. Не си тъп.

Само не отваряй пак темата за Онзи - който - не - бива, да - се - назовава.

images?q=tbn:ANd9GcT7OZ09VEbOhwtXv5qlKrO

Или може да питате Калин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, ncl написа:

Купи си от сега. Евтини са и 10 000 сламки ще ти стигнат за 30 години.

За Нейно Височество има пшенични сламки

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, NewRedDragon написа:

Да, бе човек.... ама PVC се рециклира..... също. Друга е играта тук... ще видим! Не ме разбирайте погрешно....но аз карам по месец - два на диво...без пластмасата съм чао....

Сигурен съм, че има игра, прав си, но ще я разберем скоро мисля;;;

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Мисля, че се досещаш прекрасно и сам. Не си тъп.

Само не отваряй пак темата за Онзи - който - не - бива, да - се - назовава.

images?q=tbn:ANd9GcT7OZ09VEbOhwtXv5qlKrO

Или може да питате Калин.

Том Ридъл ли? Споко ние НИИЧАВО сме доста по силни и от Дъмбълдор :)

току-що, algor написа:

Сигурен съм, че има игра, прав си, но ще я разберем скоро мисля;;;

Играта е че някой гушна едни пари а тия дървета за тях какво?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Много са удобни стъклените, продават се с една малка четчица..дори в Джъмбо има, щото там съм виждала буркани като тоя от снимката :wink12:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Много видове коктейли също не са удобни за пиене със стъклени сламки, но ще свикваме.
Джин фис, Куба либре, Секс он дъ бийч, Текила сънрайз и прочие.
А и естетиката на визията с прегънатата сламка се губи, не на последно място, но ще търпим…

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, algor написа:

Много видове коктейли също не са удобни за пиене със стъклени сламки, но ще свикваме.
А и естетиката на визията с прегънатата сламка се губи, не на последно място, но ще търпим…

Аз разбрах че има и гъвкави биоразградими сламки

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, petie1 написа:

Аз разбрах че има и гъвкави биоразградими сламки

Има и картонени, да.
Старбъкс от доста време дават картонени сламки в цялата верига по света.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Madonna написа:

Много са удобни стъклените, продават се с една малка четчица..дори в Джъмбо има, щото там съм виждала буркани като тоя от снимката :wink12:

Че моя е точно от "Джъмбо", само че с розова карирана капачка. Имам даже и стъклена бутилка, пак с такава капачка.

Но за сламките не знам какво ще правим............... Не си представям да мина на стъклени или метални.:speak:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, algor написа:

Има и картонени, да.
Старбъкс от доста време дават картонени сламки в цялата верига по света.

Ами тогава предполагам че в заведенията ще се пие с такива макар че въпроса за дърветата пак остава висяш

преди 3 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Че моя е точно от "Джъмбо", само че с розова карирана капачка. Имам даже и стъклена бутилка, пак с такава капачка.

Но за сламките не знам какво ще правим............... Не си представям да мина на стъклени или метални.:speak:

Нали ти казах че има и пшенични и картонени

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, algor написа:

Виж, не проблем бамбука да го направя като за "sex on the beach"....на друго място е заровено кучето. Ако си събираме нормално пластмасовите (PVC) отпадъци и ги рециклираме (чисто химически е доста лесно) проблем няма да има. НОООООООО когато тъпата селянка сложи памперсите в есна торбаичка и я ххвърли в морето.....ами....

ПС: Тая специално яде шамарите яко.... от мъжа си :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, petie1 написа:

Ами тогава предполагам че в заведенията ще се пие с такива макар че въпроса за дърветата пак остава висяш

Ще се изсекат цели гори заради картонени сламки. Пак не им излиза сметката.

Принципно съм против пластмасата навсякъде, но да спрат точно удобните и хубави сламки е пълно кощунство и малоумие.:angry:

преди 2 минути, NewRedDragon написа:

Виж, не проблем бамбука да го направя като за "sex on the beach"....на друго място е заровено кучето. Ако си събираме нормално пластмасовите (PVC) отпадъци и ги рециклираме (чисто химически е доста лесно) проблем няма да има. НОООООООО когато тъпата селянка сложи памперсите в есна торбаичка и я ххвърли в морето.....ами....

ПС: Тая специално яде шамарите яко.... от мъжа си :)

Стига бе, това сериозно ли? В морето?:no-no:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Принципно съм против пластмасата навсякъде, но да ппат точно удобните и хубави сламки е пълно кощунство и малоумие.:angry:

Абе сламките може и да са от стара хартия ама виж чашите и приборите вече наистина ще се секат дръвчета ако са дървени кат на германските железници

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Mickey_Mouse_love написа:

Принципно съм против пластмасата навсякъде, но да спрат точно удобните и хубави сламки е пълно кощунство и малоумие.:angry:

Стига бе, това сериозно ли? В морето?:no-no:

Да! И то в четвъртък! Пред мен..... и то на място дето..... не е за всеки, по принцип...

Няма лошо, ама тук нещата са в друга плоскост = повярвайте ми Полимери Девня... няма да фалира, нито използването на чиниййки ще спре!

Въпрос на култура в съответнор племе е, как точно ще действа!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...