Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Моля за съвети при инсталиране на Linux Mint 20.2, на 240 GB SSD Kingston A400, в 17,3" DELL Vostro 3750 !

Недко
 Сподели

Виж решението Разрешен от the professor,

Препоръчан отговор

преди 51 минути, snood написа:

Чичо @Недко, да не качи Windows и да ти умря машината завинаги?

"Vada a bordo cazzo!"

Писал съм по-горе.
Windows не и беше никакъв проблем. Свърши си работата.
DELL e Марка !!! Може да не е №1, но не се дава лесно.

Инсталирах Linux Mint 20.2 Cinnamon и му пробвам екстрите.

Има някои много удобни джаджи !!! ...
... и кусури в настройката на стартерите в Панел 2,
който съм свикнал да си правя вертикален отляво.

Потърсих някакъв отговор в нета ... и в една от публикациите на английски
някой е написал, че така става, когато заради fancy thrill се жертва simple functionality.
И аз така мисля.
Пренаписах 3 реда в панелчето за настройка на един от стартерите,
и накарах иконка на Firefox да отваря Chrome.
Сега остана да намеря как да сменя и самата иконка.
Защото като се избере настройка да има стартери във вертикалния Панел 2 отляво,
Синамонът вкарва 3 иконки - Firefox, терминал и Файлов мениджър.
Щракаш за още стартери - вкарва същите 3 иконки.
И пак, и пак, и пак - едни и същи 3 иконки отдолу до горе.
И ги почва отдолу, а аз ги искам отгоре надолу.
В XFCE този панел се настройва по графичния, "уиндоуски" начин, с щракане, избор, влачене ...

Няма настройка за избор на единичен клик върху икона. "Таблото" го има, но реда липсва.
Дали е на друго място ... или са я махнали ... ?

След преинсталирането, двата USB-порта пак не работят.
Редактирах и двата реда в etc/default/grub, заедно и поотделно, и рестартирах всеки път. 
Няма оправяне.

Гледам, че си ми писал по-горе да пробвам дистрибуции, в някакви си свободни дни в годината !!!
Аз гледам да не се занимавам с настройки на компютър по-често от веднъж на 2 години,
ти ми пишеш ... градски фантазии  !!! ...
Тук е градче от селски тип, къща с двор, зеленчуци, овошки, лозе ... сушене, консервиране, вино, кисело зеле ... 
Отделно ми е работата с цялото разнообразие от маслени, пастелни, акварелни, акрилни и фасадни бои ... 
Отделно и рекламата във Фейсбук, и сайта ми, със снимане, редактиране, публикуване и кореспонденция с клиенти
... поръчване и доставка на рамки, рамкиране на нарисуваните работи, изпращане до клиента и получаване на наложени платежи ... архиви със снимки на замислени и на завършени работи ...
Не ми е до харесване на дистрибуции. Стига ми да е лека, за да натежи на лаптопа възможно най-късно.

Принудително ги правя сегашните преинсталации тези дни и месеци, щото надуването на софтуера няма край ...
Поглеждам темите в този сайт. Все около същите дистрибуции се въртят разговорите.
От Минт 18 минах направо на 20.
Клавиатурата се сменяше нормално при първите 2 инсталации, но те бяха преди месеци.
И в Синамон също се сменя нормално.
Много вероятно да има някакъв софтуерен проблем (или липса) в последните обновления на XFCE. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 132
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Край на проблема със смяната на подредбата !
Отваря се Настройка на клавиатурата.
Избира се комбинацията Alt+Shift.
Тя не проработва.
Премества се копчето надясно на Стандартна клавишна комбинация за системата.
Щраква се със стандартните Win+Space, да се види, че се сменят знамената.
После пак се връща копчето наляво.
Пробва се с Alt+Shift.
И вече работи !
Много ви благодаря за помощта !

Другите новини са, че двата USB-порта не работят нито със Cinnamon,
нито с Windows 10 Pro, инсталирана сама върху целия SSD.
Не работят и говорителите и в трите среди, а в Windows 10 Pro не работи и изхода за слушалките.
Device Manager-ът показва, че навсякъде има драйвъри и обяснява, че са най-добрите драйвъри зя устройствата,
но, ако искам, да си потърся по-добри драйвъри на сайтовете на Производителите.

Снимка на екрана_2021-12-29_05-37-22.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.12.2021 г. в 4:18, Недко написа:

Поне 3 пъти преинсталирах снощи Линукс Минт

преди 3 часа, Недко написа:

Аз гледам да не се занимавам с настройки на компютър по-често от веднъж на 2 години,

Гледаш да е веднъж на две години, ама ти се получава по 3 пъти на ден (поне) :))

Не ми е до харесване на дистрибуции.

Продължавай тогава. Ползвай USB3.0 за 5W захранване...

за да натежи на лаптопа възможно най-късно.

Какви са тези "логики"? КДЕ примерно, да не "натежа" с времето? Или стана обратното - Плазма 5 е доста по-лека и бърза от 4.

Поглеждам темите в този сайт. Все около същите дистрибуции се въртят разговорите.

Ако от този сайт си вадиш изводи, вземаш решения.... Леле майко чичо @Недко То заради това си на такова дередже..

И като лаптопът ти е Дел, пробвал ли си да компилираш ядро? Щото има бая код специфичен само за Дел. В Линукс има доста блоут точно в ядрото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 55 минути, snood написа:

Гледаш да е веднъж на две години, ама ти се получава по 3 пъти на ден (поне) :))

Продължавай тогава. Ползвай USB3.0 за 5W захранване...

Какви са тези "логики"? КДЕ примерно, да не "натежа" с времето? Или стана обратното - Плазма 5 е доста по-лека и бърза от 4.

Ако от този сайт си вадиш изводи, вземаш решения.... Леле майко чичо @Недко То заради това си на такова дередже..

3 пъти на ден ... силно казано ...  През няколко дни се случи,
заради промяната откъм НАП която вкара Windows 10 в схемата
и заради употребявания лаптоп. 
Това е цената на 17,3 ", 4-ядрен, 8GB, около 400 лв. ... Неизбежен компромис с някои дреболии.
Не вярвам скоро да има преинсталации ...
До към Минт 22, евентуално ... 

USB-портовете вероятно са за хардуерен ремонт. Освен, ако се оправят само с драйвъри.

Ползвах КДЕ, знам какво е, как вървеше тогавашния ми лаптоп и как се ускори без нея.
Плазма или някакво подобие имах преди 10-11 години в SuSE с KDE или с GNOME.
Сега SSD няма да ги усеща, но нямам нужда от спец. ефекти. 
Не само хардуер ... ум, внимание и време отнемат за по-важни неща.

Точно в този сайт ме изучи почти от нулата Малин - бат`Начо. (не е влизал от миналия Февруари)
Почти, щото ме научи на още по-основни неща, още преди това във форума на УСУ.
Сега вече все повече си намирам информацията и решенията сам.

И като провокация, ще ти кажа, че Белгиеца, с едно презрително мнение за Минт,
че е за бавноразвиващи се, нискоинтелигентни, и става само за начало в Linux-употребата,
ми подсказа, че съм с точната ОС и изобщо не е за смяна ...

Дали съм на дередже, или си позволявам няколко лукса, които малко хора смеят да си позволят,
няма как да ти докажа ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Недко написа:

Това е цената на 17,3 ", 4-ядрен, 8GB, около 400 лв. ... Неизбежен компромис с някои дреболии.

Как? Моят е с две ядра, 4 РАМ и няма компромис в каквото и да било. От 2008-ма, всичко работи, не грее, не забива и последно е преинсталиран преди 3 години. От тогава яко ъпдейти и ползване. А, и е наблъскан с един тон допълнителни програми като IDE-та и други среди за разработка, браузери и какво ли още не.

преди 13 минути, Недко написа:

ми подсказа, че съм с точната ОС и изобщо не е за смяна ...

Те точно в съветите на Белгиеца се вслушвай...

Значи той е "интелектът", който ти я предложил...

Недко, уж зрял мъж изглеждаш на снимката...

преди 22 минути, Недко написа:

И като провокация, ще ти кажа, че Белгиеца, с едно презрително мнение за Минт,

Той за всичко има мнение, най-често негативно и обича да мрази. По тонът му си се подвел, че разбира за какво говори, а другите или са мълчали в потрес, или не са виждали какви бисери пише, защото просто са го блокирали. Виждал ли си неграмотен човек да критикува, оценява и анализира поема? Белгиеца е точно това в ИТ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недко, справил си се страхотно, поздравявам те за което, много добра работна среда!

И не само бат`Начо знае, разбира и може да ти помогне. Всеки от нас може да ти помогне, затова не се колебай ако се нуждаеш от помощ, затова сме хора все пак! Винаги можеш да попиташ ако имаш нужда от помощ или нещо което не ти е ясно. USB портовете ти, май наистина имат хардуерен проблем. Ако имаш някакъв проблем, винаги можеш да попиташ тук във темата, сигурно си наясно че тази тема се открива и във гуугал, и всеки който има подобни на твоите проблеми ще я чете. :cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, ДзВяРа! написа:

Недко, справил си се страхотно, поздравявам те за което, много добра работна среда!

За коя работна среда ми пишеш ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...