Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Моля за съвети при инсталиране на Linux Mint 20.2, на 240 GB SSD Kingston A400, в 17,3" DELL Vostro 3750 !

Недко
Виж решението Разрешен от the professor,

Препоръчан отговор

Здравейте !

Ще инсталирам Минт 20.2, от live-флашка, на лаптопа от заглавието.
Малко повече инфо за въпросния 17,3" DELL Vostro 3750 :
- Intel Core i7-2630QM (2.00/2.90GHz 6 MB Cache)
- 8 GB DDR3
- NVIDIA GeForce GT 525M 1GB DDR3
- Intel HD 3000
- Мрежа 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth
- 2 x USB 3.0
- 1 x USB 2.0
- 17.3 " матов дисплей - (1600 x 900)

- 240 GB SSD Kingston A400
- Ще има и архивен 1TB HDD на кади в гнездото на записвачката.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/52219/intel-core-i7-2630qm-processor-6m-cache-up-to-2-90-ghz.html

Инсталирал съм предишни версии на Минт, на по-стари модели лаптопи DELL с хардискове (HDD)
Въпросите ми са :
1. Трябва ли да се форматира този тип хардиск (SSD) ?

2. Дали да правя ръчно разпределение на дяловете на SSD-то,
или да оставя Минт да се инсталира автоматично ? Евентуално, с какви размери на дяловете ?

3. Относно SWAP дяла, ако се прави ръчно разпределение на дяловете, какъв размер да бъде той, при налични и поддържани от лаптопа 8 GB RAM ?

4. Кой чифт плочки RAM са по-добрите и за предпочитане ? :
- 2 бр. SK hynix 4GB 1Rx8 PC3L - 12800S -11 - 12 - B4
или
- 1 бр.  SAMSUNG 4GB 2Rx8 PC3 - 10600S - 09 - 10 - F2
- 1 бр.  Transcend 4GB 2Rx8 DDR3 1600 SO

5. Трябва ли архивния 1TB HDD да е в лаптопа по време на инсталирането на Минт 20.2

6. Има ли други новости при инсталирането в конкретния случай, които не са съществували при по-стари версии на Минт и по-стар хардуер ?

Моля за съвет или за линк, ако някъде вече е писано по моите въпроси !

Предварително Ви благодаря !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Недко промени заглавието на Моля за съвети при инсталиране на Linux Mint 20.2, на 240 GB SSD Kingston A400, в 17,3" DELL Vostro 3750 !
  • Отговори 100
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

1 Да трябва да се форматира, за предпочитане в една от модерните файлови системи за SSD, повече инфо виж Дебиан темата, последните страници

2 При 8 GB RAM няма нужда от SWAP дял освен ако не се ползва софтуер който я "яде" пр виртуални машини както при мен :)

3 Не е задължително втория диск да е вътре по време на инсталацията, той може да се добави по късно и да се форматира и монтира, справка гуруто на ИТ и Линукс белгийската мида :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Няма как без формат. По принцип, зависи колко си доверчив, аз бих го презаписал с нули или ръндъм първо. Чак после "формат".

2. Това си зависи от теб и твоите предпочитания. Кажи какви дялове и с какъв обем ти трябват, за да ти кажа дали да ги правиш ръчно или не.

3. И това зависи от теб. Суапът е РАМ памет на диска. Сам се сещаш що за извращение е. Като цяло, тръгне ли машината да ти суапи - имаш проблем и то сериозен. Аз не заделям суап, но не си оставам машината да ми "изяде" всичаката РАМ. Ако искаш - остави. Според мен 1ГБ е много (дори 1 байт е много), но остави колкото искаш.

4. Тук на изуст трудно ще стане. Както всичко - пробата е единственият сигурен източник.

5. Не. Освен, ако не ползваш някакви "шашми" за снапшоти и т.н. Но и за тях не е необходим постоянно свързан диск, ако знаеш какво и кога да правиш. Всеки сторидж може да ги правиш каквото и когато си искаш, а не само по време на инсталацията.

6. Какви "новости" ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз предпочитам ръчно да си направя дяловете в каноничен вид тоест един коренов и един домашен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Недко, изобщо инсталирал ли си някога Linux?... Защото при Mint 20.2 процедурата с нищо не е по-различна. 

Какво ще правиш с SSD-то, зависи от това какво има на него в момента. Mint 20 единствената ОС ли ще бъде? Ако да - изчисти всичко от диска, направи си един дял в ext4 файлова система, отбележи да се монтира в "/", и сложи отметка за форматиране. Това (мисля) се случва и ако дадеш автоматична инсталация. Ако обаче имаш на диска Windows, и искаш да сложиш и Linux, тогава задължително ръчно си заделяш дял за него. На 8GB RAM аз лично не оставям SWAP дял, и съм нямал проблеми. Допълнителният диск - все тая. Памет - най-добре е DDR4 :) , ама при теб няма да стане. Затова избери 2 еднакви модула по 4GB, на макс. налична честота. Няма принципни новости, освен че Mint 20.2 няма драйвери за вграденото в Ryzen 5 5600G видео. Ама теб това не те касае.

Ако ти трябва линк - напиши в Google "Инсталиране на Linux Mint". Все ще излезе някой урок по въпроса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, petie1 написа:

Аз предпочитам ръчно да си направя дяловете в каноничен вид тоест един коренов и един домашен

Ама то не е само до това... Има доста въпроси, чийто отговори е добре да се знаят предварително. Например:

1. Файлова система, дялове, кой за какво. Щото освен различни дялове на една файлова система, може и да имат различни параметри. Например /home/user/Downloads да е с параметри без да екзекютва. Добро решение за свалящите знайни и незнайни файлове от незнайно къде. Файлове не могат да бъдат изпълними. Добро решение за "скалд".

2. Ще са с фиксиран размер или след време може да стане "ама този дял ми е пълен, онзи ми е празен, как да прехвърля "празното" място? Тогава е по-добре предварително да се ползва LVM.

3. Снапшоти и бекъпи.

4. Не на последно място, видът на сториджа. За SSD според мен, с наличие на бекъп система 3:2:1, по-добре f2fs или ext4 с изключен журнал. Отделно логове и т.н. на  HDD  или спрени, ако никой не ги гледа..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, snood написа:

6. Какви "новости" ?

Изисквания, задължителни или препоръчителни действия и др. от сорта ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Недко написа:

Здравейте !

Ще инсталирам Минт 20.2, от live-флашка, на лаптопа ...

Предварително Ви благодаря !

Подкарай от флашката и тя ще ти предложи какво да правиш, даже ще ти предложи и сама всичко да свърши.
А ако не знаеш какво да избереш като опция, ами снимай екрана и тогава питай, да има нещо конкретно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Rudy M. написа:

Доколкото познавам Недко - всичко това не го касае.

Ако пишеш за втория му пост, наистина трябва доста да прочета.
Първият му отговор е почти като за мен.

преди 4 минути, Белгиеца написа:

Подкарай от флашката и тя ще ти предложи какво да правиш, даже ще ти предложи и сама всичко да свърши.

Правил съм и така, но си прави разпределение, съвсем различно от съветите на опитните потребители от този форум.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ти така и не каза дали целият диск ще е за Linux, или ще правиш Dual Boot с Windows. 

Ако е само Linux-ът - ето ти цялата инсталация в по-малко от 2 минути:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, Rudy M. написа:

Недко, изобщо инсталирал ли си някога Linux?... Защото при Mint 20.2 процедурата с нищо не е по-различна. 

Какво ще правиш с SSD-то, зависи от това какво има на него в момента. Mint 20 единствената ОС ли ще бъде? Ако да - изчисти всичко от диска, направи си един дял в ext4 файлова система, отбележи да се монтира в "/", и сложи отметка за форматиране. Това (мисля) се случва и ако дадеш автоматична инсталация. Ако обаче имаш на диска Windows, и искаш да сложиш и Linux, тогава задължително ръчно си заделяш дял за него. На 8GB RAM аз лично не оставям SWAP дял, и съм нямал проблеми. Допълнителният диск - все тая. Памет - най-добре е DDR4 :) , ама при теб няма да стане. Затова избери 2 еднакви модула по 4GB, на макс. налична честота. Няма принципни новости, освен че Mint 20.2 няма драйвери за вграденото в Ryzen 5 5600G видео. Ама теб това не те касае.

Ако ти трябва линк - напиши в Google "Инсталиране на Linux Mint". Все ще излезе някой урок по въпроса.

Благодаря !
Инсталирал съм Минт 17, 18, 20.1, вкл. и с XP на един харддиск
На два пъти по няколко страници има в една тема в този сайт за моите инсталации.
Последната вече я инсталирах без да питам, с ръчно разпределение на дяловете на HDD.

Пропуснах да пиша, че SSD в случая е чисто нов, празен, неупотребяван.

И ще има само Linux Mint 20.2, поне засега

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Недко написа:

Ако пишеш за втория му пост, наистина трябва доста да прочета.
Първият му отговор е почти като за мен.

Правил съм и така, но си прави разпределение, съвсем различно от съветите на опитните потребители от този форум.

Ама никой няма как да знае на теб какво ти е необходимо. Инсталаторите също са програми, които го правят вместо теб. По подразбиране, мисля, всички инсталатори правят едно и също - един дял и в него всичко, с ext4. Никой няма как да знае ти дали ще си със SSD или HDD на машината, ръчно ли ще си правиш бекъпи или не, с коя технология, какви дялове искаш и т.н. Мен ако питаш, ръчно всичко, а не с инсталатори. LUKS, за да не ти гепи някой инфото, ако ти открадне или си загубиш устройството, с отделен вътре дял за /home/user/ както е посъветвал @petie1, също и за Downloads без да екзекютва от опциите в /etc/fstab. После бекъпи с rsync и scp на отделен диск, маунтван само за бекъпите, а не постоянно в машината. Някои предпочитат снапшоти и btrfs..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Недко, давай смело и безотговорно с GUI инсталатора. Ако нещо не ти харесва - ще преревеш сам. И да ти разправям какви са ползите от и негативите от LUKS или LVM, няма да ме разбереш, ако не ги ползваш и нямаш потребност от тях. Линукс не е като Уиндоус или Мак - при линукс има от всичко по много, въпросът е на теб какво ти трябва. Ако не знаеш, давай на доверие с вградения инсталатор на избраната дистрибуция. Ако си доволен - дерзай. Ако не си, започвай курсове по системна администрация, за да дълбаеш. Просто има адски много "вариянти" на всяко едно нещо и хиляди комбинации. Важното е ти да си доволен. Да кажем страхуваш се от кражба или загуба на компа, на който има важна лична или каквато и да било информация, която не искаш да споделяш, тогава може да помислиш за криптиране. По подразбиране инсталаторите не криптират. Ако някой ти вземе машината или само диска и го закачи в друга, ще види какво има вътре. После ако имаш няколко диска, кой за какво да отговаря, къде да е маунтнат и т.н. Възможности мога да ти изброявам до утре, важно е ти от какво имаш нужда и колко време си готов да отделиш, за да си набавиш нужната информация. Аз ти предлагам да си ръчнеш флашката, цък-цък-цък, после ако нещо не ти харесва - пиши. В смисъл ти като си си доволен от един дял, бекъпи на отделни папки с rsync примерно, държиш си файловте подредени в тези папки, не те е страх от кражба на машината или поне не е цел кражба заради информацията, а не заради хардуера - карай си с настройките по подразбиране. Нищо по-добро от това. Ся, ако имаш някакви важни файлове и е въпрос на живот и смърт да не попадат в грешни или случайни ръце, тогава не дей ползва стандартния инсталатор. Ръчно криптиране с ръчни настройки. Или искаш отделни дялове, ама още не знаеш кой колко да е голям и искаш безопасно да си ги преоразмеряваш.. Ако щеш и един дял да ти е на 1-2-3 или повече диска, ама не искаш RAID, не ти дреме ако някой диск изгори с всичкото инфо в него - тогава LVM. Или ако те е страх от загуба на инфо, искаш да се предпазиш от фейл на диск, тогава софтуерен, хардуерен RAID или ZFS..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Големи глупости - казано накратко!!!

преди 2 часа, petie1 написа:

1 Да трябва да се форматира, за предпочитане в една от модерните файлови системи за SSD, повече инфо виж Дебиан темата, последните страници

преди 2 часа, snood написа:

1. Няма как без формат. По принцип, зависи колко си доверчив, аз бих го презаписал с нули или ръндъм първо. Чак после "формат".

Какъв формат - на целия диск ли???
Това - за „презаписване с нули“ - по-добре направо изхвърли диска!

преди 2 часа, petie1 написа:

2 При 8 GB RAM няма нужда от SWAP дял освен ако не се ползва софтуер който я "яде" пр виртуални машини както при мен :)

Тоест - няма нужда, освен ... когато има нужда???   :speak:

Ако има място, правя си нов дял, форматирам САМО НЕГО и вътре инсталирам. Ако съм решил да има и SWAP - правя и втори допълнителен дял.

Големи каши джуркате!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, jhoro написа:

Големи глупости - казано накратко!!!

Ако има място, правя си нов дял, форматирам САМО НЕГО и вътре инсталирам. Ако съм решил да има и SWAP - правя и втори допълнителен дял.

Големи каши джуркате!

Не. При формат само секторите се презаписва първия байт (мисля) с нула, но останалите - не. Теоретично е възможно да се възстанови информацията. А като се презапише изцяло с нули или ръндъм, отнема много време, всичко приключва.

Форматът е за желания дял, не за целия диск.

преди 6 минути, jhoro написа:

Тоест - няма нужда, освен ... когато има нужда??? 

Тоест, ако има нужда - проблем. По-добре бегом до магазина за още РАМ отколкото да суапи. Суапъ се използва, когато няма достатъчно РАМ или не се изисква често четене/запис на информацията. Но щом е в РАМ, а не във фаил на диска - има причина. И тази причина ще стане очевадна като лагне машината докато програмата достъпва тази памет. В смисъл - да речем машината суапи, ще стане едно дивашко лагване. В случай на недостиг на РАМ, ядрото ще свети маслото на нещо.. При първия случай машината ще е нейсползваема, във втория не е сигурно. Зависи ядрото на какво е ударило балтията. Може да работи и без "видими" за потребителя проблеми, може и да крашне нещо..

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, snood написа:

Не. При формат само секторите се презаписва първия байт (мисля) с нула, но останалите - не. Теоретично е възможно да се възстанови информацията. А като се презапише изцяло с нули или ръндъм, отнема много време, всичко приключва.

Нищо не се презаписва, изтрива се само файловата таблица и компа „знае“, че диска е празен!
А като се презапише изцяло - се амортизира излишно!

преди 1 минута, snood написа:

Тоест, ако има нужда - проблем. По-добре бегом до магазина за още РАМ отколкото да суапи. Суапъ се използва, когато няма достатъчно РАМ или не се изисква често четене/запис на информацията. Но щом е в РАМ, а не във фаил на диска - има причина. И тази причина ще стане очевадна като лагне машината докато програмата достъпва тази памет. В смисъл - да речем машината суапи, ще стане едно дивашко лагване. В случай на недостиг на РАМ, ядрото ще свети маслото на нещо.. При първия случай машината ще е нейсползваема, във втория не е сигурно. Зависи ядрото на какво е ударило балтията. Може да работи и без "видими" за потребителя проблеми, може и да крашне нещо..

Близо си!
Ама не ми обяснявай.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, jhoro написа:

А като се презапише изцяло - се амортизира излишно!

преди 7 минути, snood написа:

Ми, зависи. То триене няма. Има четене или запис. Ако искаш да си сигурен (относително), че няма нищо на диска, презаписваш с нули примерно (някои програми му викат пълен формат или нещо такова). За SSD - да. Скъсява му животеца като всяко писане по него. За HDD въпрос на късмет. Не се износва при презаписване, там е до де умре някаква механика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, snood написа:

Ми, зависи. То триене няма. Има четене или запис. Ако искаш да си сигурен (относително), че няма нищо на диска, презаписваш с нули примерно (някои програми му викат пълен формат или нещо такова). За SSD - да. Скъсява му животеца като всяко писане по него. За HDD въпрос на късмет. Не се износва при презаписване, там е до де умре някаква механика.

Запис и триене е едно и също!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 36 минути, jhoro написа:

преди 25 минути, snood написа:

Форматът е за желания дял, не за целия диск.

Забравих да пиша в началото, че въпросният SSD е чисто нов, неупотребяван, днес разопакован, купен от сайта на Никем Нет.
После добавих информацията, но може и да не се забелязва лесно.

Благодаря ви ! И моля да ме извините !

Обикновено си форматирам дяловете в ext4, SWAP дялът си е swap.
Въпросът ми беше като е нов, неупотребяван SSD,
дали изисква някакво предварително цялостно форматиране,
но, вероятно, трябваше да се сетя как протича инсталацията,
за да си отговоря сам.
Нали е нещо различно от HDD (таз голяма флашка), та за всеки случай попитах ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

аз на рам повече от 3гб swap не правя (това изключва автоматичното правене на дялове > something else). не мисля че има и нужда да има отделен дял за home, обаче щом се ползва ssd моя препоръка е да оставиш 10% незаделени (при самсунг това се нарича overprovisioning). правя си го на ext4, от кернел 2.6 се поддържа trim, в убунту базираните по подразбиране се изпълнява веднъж седмично, така е и в windows, ръчно също може да се прави с командата "fstrim -a -v" няма смисъл от пълнене с нули - това само ще скъси живота на диска, ако ще се пълни, трябва да е с едници, не с нули щом е ssd... другото ако искаш стабилна работа и добра производителност забраняваш насрания опън сорс nouveau драйвер:

sudo nano /etc/default/grub

и дописваш в реда grub_cmdline_linux "nouveau.modeset=0"

после sudo update-grub , теглиш драйвера на нвидиа рестартираш, след рестарта alt+f1 и спираш gdm

при мен е sudo service lightdm stop

chmod +r NVIDIA.....RUN

sudo sh ./NVIDIA....RUN

и си инсталираш от сайта на nvidia "properitary" драйвера

sudo service lightdm start

и си готов с драйвера

за рамта 2 плочки е най добре, но hynix-a е ddr3L но процесора не я поддържа:

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/52219/intel-core-i7-2630qm-processor-6m-cache-up-to-2-90-ghz.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, Недко написа:

Въпросът ми беше като е нов, неупотребяван SSD,
дали изисква някакво предварително цялостно форматиране,
но, вероятно, трябваше да се сетя как протича инсталацията,
за да си отговоря сам.
Нали е нещо различно от HDD (таз голяма флашка), та за всеки случай попитах ...

Няма различно за инсталирането. Не трябва да се прави нещо специално, защото ти е SSD и е нов. Линукс вече ги разпознава и си слага всички предпазни неща за SSD.

Щом казваш че засега друго няма да инсталираш на SSD-то то направо избери тоя вариант:

2021-10-17-21-21.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, jhoro написа:

Ами ако диска ти е чистак бърсак ко правим?

преди 2 часа, jhoro написа:

Е да винаги е така ако не ползва програми товареши памета защо да прави SWAP?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване