Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвети и препоръки как да се удължи живота на пералнята и да избегнем ремонти

Препоръчан отговор

Това е сериозна покупка за всяко едно домакинство и е желателно да ни служи, колкото се може по-дълго без ремонт. Честно ремонта на пералнята след гаранционен, сериозно бие по джоба и понякога е апсолютно безмислен, понеже достига като цена почти на нова бюджетна пералня. За това с тази тема ще се опитам да помогна на хората да съхранят добре колкото се може повече години този така важен електоуред като им дам ценни съвети. Първи и най-важен: 1) Забравете за всякакъв течен перилен прапарат, освен, ако не перете вълна. Използвайте само прах! Течния препарат е пагубен за всяка пералня. Рано или късно от него започва пералнята да смърди на блато и няма управия. 2) Избягвайте използването на омекотител, и той е пагубен за пералнята. С времето се натрупва мазен слой по външната страна на барабана и започва да мирише на блато. В нас се ползва омекотител само за спално бельо и бельо. 3) Задължително при покупка на пералнята да се невилира. 4) Избягвайте прането на ниски температури. При ниски температури по-трудно се разтваря праха и пералнята ще започне да мирише блато, натрупват се и бактерии в барабана и маншона. 5) За всяка програма има определен максимум, колко може да поеме барабана. Това, че пералнята е 8кг. не значи, че на всички програми може да пускате 8кг.  6) Избягвайте центрофугиране на високи обороти, за да не разбиете окачването бързо бързо и да не е”ете мамата на дрехите бързо бързо. В нас макса е 800 оборота, изришно съм забранил да се ползват опциите 1200 и 1400 оборота. След всяко пране да се подсуши маншона и по външната и по вътрешната част, за да се предотврати появата на миризма на мухъл или да се завъждат бактерии.  7) Поне един път в месеца да се пуска празна пералня на 90 градуса за да почисти барабана. 8) Да се измива чекмеджето един път месечно със вряла вода, за да се предотврати наслоняването на мазнина от омекотитела, вредни бактерии и миризма на мухъл.  9) След пране да се остави цяла нощ пералнята с отворена врата за да изсъхне, по този начин се предовратява натрупването на бактерии и неприятни миризми. 10) Един път годишно почистване на филтъра. Това е от мен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Гост промени заглавието на Съвети и препоръки как да се удължи живота на пералнята и да избегнем ремонти

Отговор:
Много лесно! Купувате си хубава пералня и не се занимавате с глупости!

Пример:
Нашата я „пенсионирахме“ на 24-тата година, принудително. Просто, защото е стара - иначе си работи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, jhoro написа:

Отговор:
Много лесно! Купувате си хубава пералня и не се занимавате с глупости!

Пример:
Нашата я „пенсионирахме“ на 24-тата година, принудително. Просто, защото е стара - иначе си работи.

Жоре, под хубави перални аз разбирам Миеле. Всичко друго е пълнеж. Но с неправилната подръжка и тя ще се предаде бързо бързо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Бял Кон написа:

Жоре, под хубави перални аз разбирам Миеле. Всичко друго е пълнеж. Но с неправилната подръжка и тя ще се предаде бързо бързо.

Много вярваш в „приказки“ за лека нощ!

Нашата е Indesit - от 1994 година! Когато фирмата се казваше Merloni Elettrodomestici.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, jhoro написа:

Нашата е Indesit - от 1994 година! Когато фирмата се казваше Merloni Elettrodomestici.

Ева го и у Индезита! Тоя Индезит за да изкара 24 календара, вероятно е прал само дантелени бикини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Малко преувеличаване има, половината да се спазват и няма да има проблеми. Течните прахове са си наред, просто повечето слагат двойно, че и тройно от препоръчаното количество, щото нали, да мирише "на изпрано" нищо че вадят дрехите направо мазни от препарата. И естествено все се ползва най-бързата програма, дето е все едно да си пльоснеш дрехите в легена за 10 минути и да ги извадиш "изпрани", щото нали, да не са балъци да оставят пералнята да пере 2-3 часа. И разбира се, тъпчи се с дрехи, докато не може да се затвори вратата, нищо че програмата е за 2КГ пране. И това е за балъци. Най-важното е да вони на парфюми, значи е хубава пералня.

Иначе, отлаганията от омекотител се премахват и с редовното почистване на 90С, ама доста хора и това не правят. Производителите са си предвидили какво "окачване" да сложат на перални, който иска все пак да я щади, може да спазва "правилото" за 80%. Ако максималните обороти на машината позволяват 1400, слагаш на 1200. Ако може 1200, слагаш на 1000.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, jhoro написа:

Индезит от 94г и Индезит от примерно последните 5 години нямат нищо общо. Освен еднаквото име.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Coco1 написа:

Индезит от 94г и Индезит от примерно последните 5 години нямат нищо общо.

Да съм казал подобно нещо?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, jhoro написа:

Да съм казал подобно нещо?

преди 46 минути, jhoro написа:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пп. От 2014 г. - 60% от Indesit е собственост на Whirlpool Corporation.

Цитат

Indesit има осем производствени обекта, от които три в Италия (Фабриано, Комунанза и Казерта), а пет са в чужбина (две в Полша, една в Обединеното кралство, една в Русия и една в Турция), с 16 хиляди служители.

Какво ще си купите - е въпрос и на късмет.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1.Всичко е на късмет. Зависи какво е сложено като електроника,лагери , пружини, мотор, амортисьори, барабан, помпа и прочие.

2. Не е проблем да се ползва течен перилен препарат или омекотител. Проблемът е, че при него по-често се развива плесен и мухъл и трябва един път в месеца да се използва препарат против тях. 

3. Поне един път в месеца трябва да се използва и препарат, който да почиства котления камък, който се натрупва. Иначе заминава нагревателят.

4. Трябва да се внимава колко пране се слага и да е добре балансирано.

5. Зависи какъв е моделът на пералнята. Има някои, на които могат да се контролират оборотите при центрофугиране, но на други е автоматично.

6. Сегашните модели перални в повечето случаи се правят да издържат на гаранцията. Самите материали са такива. Нямат нищо общо със старите железни машини.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Бял Кон написа:

Конче-вихрогонче!

Аз като ти разправям че отново ще ти се смеят, ти не вярваш. Ето на: Пералнята ти по скъпа от BMW - то. Ако ще плачеш, мога да ти пратя една хавлийка за лице да го подсушаваш сегиз-тогиз!:crying10:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Gangosa написа:

Само да добявя 1 път месечно на 90 градуса да се пуска със сода на кристали https://www.balevbiomarket.com/soda-na-kristali-za-pochistvane-290378/p

Там пише да не се използва при наличие на алуминии, а барабанът както и "кръстачката", която го държи са точно от това. Няма нужда от такива глупости по пералнята. Освен това 90 градуса са противопоказни за изолатора ( гуменият пръстен), който пази вътрешния лагер на кожуха, където е барабанът.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

над 50 градуса се образува котлен камък по нагревателя

важното е дрехите да минат през водата когато се прострат слънцето избива микробите

прах се ползва минимално

хубаво е когато се купува пералня програмите да са  30-60 минути

сега има  някакви небивали  програми въртят по 3 часа 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Banesc написа:

над 50 градуса се образува котлен камък по нагревателя

важното е дрехите да минат през водата когато се прострат слънцето избива микробите

прах се ползва минимално

хубаво е когато се купува пералня програмите да са  30-60 минути

сега има  някакви небивали  програми въртят по 3 часа 

Има си и кратки програми. А тези дето са по 3 часа наистина не знам кой ги използва. Явно има такива потребители!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Емил Костов написа:

Има си и кратки програми. А тези дето са по 3 часа наистина не знам кой ги използва. Явно има такива потребители!

кратките програми са на 30 градуса

и  са до 2-3 кг дрехи

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Banesc написа:

кратките програми са на 30 градуса

и  са до 2-3 кг дрехи

Пак зависи според модела на пералнята, но съм съгласен с теб. Реално погледнато аз ползвам на моята само кратката програма. Ако има нещо наистина замърсено, го накисвам сериозно преди това отделно и след това го слагам в пералнята. Иначе съсипваш машината.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ние карахме с една пералня която беше 5 килограма 600 оборота 15 години.

Марка Crown.

Винаги след като изпера се измива чекмеджето, ползвам само капсули за цветно и бяло и омекотител.

Пералнята е някъде около 1-2 годишна и повече от 1000 оборота не съм я пускал и няма нужда.

Марка Candy. :)

Ние карахме с една пералня която беше 5 килограма 600 оборота 15 години.

Марка Crown.

Винаги като изпера се измива чекмеджето, ползвам само капсули за цветно и бяло и омекотител и Calgon на прах.

Пералнята е някъде около 1-2 годишна и повече от 1000 оборота не съм я пускал и няма нужда.

Марка Candy. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

то и компа ще изкара много, ако го ползвам за час на ден и асансьора в входа ако не го товаря - и все пак компа е за ползване а асансьора за товар който немога да помъкна по стългите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Бял Кон написа:

Ева го и у Индезита! Тоя Индезит за да изкара 24 календара, вероятно е прал само дантелени бикини.

Не съм съгласен. Ние имахме Индезит купувана 98-ма, все още работи и се ползва пералнята. Подържаше се, позлваше се от 5 членно семейство, което значи яко пране без спир. В момента най-добрия ми приятел има пак индезит модел нейде в началото на 90-те само ръждичка има отпред, сменен един кондезатор и Пу да не и е уруки, бачка като откачена. А на жена ми техните са с daewoo , много електроники компИтри и пълен боклик. Един съвет в допълнение, НИКОГА не взимайте комбинирана пералня и сушилня, първо вредно за самата пералня, второ вредно за дрехите, трето вредно за дома ви, да не говорим че изсушаването е по-бавно, разбира се може и да има изключение, но 90 процента е кофти комбинация. Знам го от техници на бяла техника, от брат ми ( също техник на бяла техника ), от приятели и вече от опит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Емил Костов написа:

Пак зависи според модела на пералнята, но съм съгласен с теб. Реално погледнато аз ползвам на моята само кратката програма. Ако има нещо наистина замърсено, го накисвам сериозно преди това отделно и след това го слагам в пералнята. Иначе съсипваш машината.

То зависи и от пералнята. Ако позволява ръчно настройване на градуси както бяха доста от старите перални, СУПЕР!. Нашата пералня има само студена кратка програма, следващата "по-кратка" е 50 минути на 30 градуса, но мога да избирамградуси, ако цъкна 40 градуса става час и десет минути и т.н., това ни е най-краткият вариант.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Gangosa написа:

Само да добявя 1 път месечно на 90 градуса да се пуска със сода на кристали https://www.balevbiomarket.com/soda-na-kristali-za-pochistvane-290378/p

Приятелски съвет от човек ремонтирал поне един стадион перални.Не ползвайте сода каустик за почистване на пералня.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване