Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Имам проблем с процесорите.

Препоръчан отговор

преди 3 минути, Kolev71 написа:

Той сега е на доклад (жалване) при Калин. Зает е в момента. След малко очаквайте да закрият подфорума по искане на Jeorge - гуру-то.

Той въобще не прави разлика между процесор и ядро. А в сайта има маса статии за различни процесори ядрата им ама кой да чете

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, petie1 написа:

Брей брей за дъно което може да работи поне с два процесора още не съм чувал тук става дума за цели 8 процесора!?

Много си назад, има с 4:

За момента май няма с повече, то реално и няма смисъл. При сървърите и супер компютрите има други решения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Чакаме автора на темата да каже дали всички драйвери на дъното и процесора са инсталирани.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, petie1 написа:

Дай определение за процесор според теб?

Пак ли не си разбрал нещо, като двупроцесорно дъно ли ? :magnifier: Електронен изчислителен блок с едно или повече хардуерни изчислителни единици . Това задоволява ли те ? ... не го търси в нета , мое е определението!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Пак ли не си разбрал нещо, като двупроцесорно дъно ли ? :magnifier: Електронен изчислителен блок с едно или повече хардуерни изчислителни единици . Това задоволява ли те ? ... не го търси в нета , мое е определението!

За дъното се издъних щот не съм се занимавал отдавна да чета най новите хардуерни новини :(

Е и тогава щом като процесора е изчислителен физически блок  тогава в случая как автора има 8 такива блока без да ги има?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Той искаше друго да каже, не се разбра просто правилно от някои хора, и той не се изказа правилно! Искаше да каже, че няма такъв процесор който да работи като че все едно са два процесора на едно дъно или осем такива! Автора на темата иска да си включи всичките осем процесора, и от там се обърка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, petie1 написа:

За дъното се издъних щот не съм се занимавал отдавна да чета най новите хардуерни новини :(

Е и тогава щом като процесора е изчислителен физически блок  тогава в случая как автора има 8 такива блока без да ги има?

Не знам защо от MS са сетнали в  Windows да се показва процесори ? Предполагам така да изглежда стилистично по-добре! Да не говорим, че в случая процесора е с 4 процесорни ядра с по две изчислителни нишки,т.е дори става въпрос , че там трябва та пише Treads на мястото на processors ! Така , че няма нужда да си рязясняваме що е Processor, Processor core, Processor core tread ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, JohnTRIVOLTA написа:

Не знам защо от MS са сетнали в  Windows да се показва процесори ? 

Защото има дъна и компютри с повече от един процесор ! Редки случаи са, но все пак от MS са предвидили възможността да се определи колко от тях да работят. 

И да, има смисъл да се говори за ядра и нишки. Защото авторът на темата явно не прави разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Той и да прави разлика, то си го пише черно на бяло "процесори". Не можем да го виним.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Може би е добре да уточни какъв точно му е проблема с процесора (процесорите). Аз имам свойте подозрения и затова поисках нещо конкретно, но ... все още си чакам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Rudy M. написа:

Защото има дъна и компютри с повече от един процесор ! Редки случаи са, но все пак от MS са предвидили възможността да се определи колко от тях да работят. 

И да, има смисъл да се говори за ядра и нишки. Защото авторът на темата явно не прави разлика.

А как рядко бре, то има от сумати време сървъри с повече от един процесор. В дивайс менъджера ги сумира всички тредове и ги дава като processors, а в таск мениджъра си го дава като хората - ето ви един пример:

cpu1.png

cpu.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Не знам защо от MS са сетнали в  Windows да се показва процесори ? Предполагам така да изглежда стилистично по-добре! Да не говорим, че в случая процесора е с 4 процесорни ядра с по две изчислителни нишки,т.е дори става въпрос , че там трябва та пише Treads на мястото на processors ! Така , че няма нужда да си рязясняваме що е Processor, Processor core, Processor core tread ;)

Е така вече съм съгласен :)

М$ можеха да го пишат Processors при кликане да показва Core 1 Core 2 etc... или ако толкова държат да е процесор поне да пишат нещо от рода на "виртуален процесор" :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Реално погледнато в един чип са натъпкани 4 ядра и 8 нишки ,философски погледнато това може да са 4 отделни чипа и така да станат 4 процесора  :) Това ,че чиляко се е изказал малко с лапсус породи голям спор

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Ивайло Димов написа:

Реално погледнато в един чип са натъпкани 4 ядра и 8 нишки ,философски погледнато това може да са 4 отделни чипа и така да станат 4 процесора  :) Това ,че чиляко се е изказал малко с лапсус породи голям спор

Нишките са логически, не може да ги видиш физически ! То философски може да кажем , че това е електрическа печка понеже отделя монго топлина за размерите си!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей за тва го обичам тоя форум .Да прав си може да го ползва за отоплителен уред тоя лаптоп :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Ивайло Димов написа:

Във един чип и сто нишки да сложат, той пак ще си остане един! Не мисля че е лапсус, а липса на знание. Не е проблем да излъжеш копувач, който няма нужните познания, че този лаптоп има 8-сем процесора.

преди 16 минути, Ивайло Димов написа:

Ей за тва го обичам тоя форум .Да прав си може да го ползва за отоплителен уред тоя лаптоп :)

И аз затова го обичам!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Ивайло Димов написа:

Само аз ли съм чел за руснака с двупроцесорно дъно за K6-2 където си дестилира алкохола ...

Отоплението отдавна го има - с чипове смятащи крипто валута имаше конвектори ...

За процесорите "котлон" всички знаем ...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 27.10.2021 г. в 16:48, petie1 написа:

М$ можеха да го пишат Processors при кликане да показва Core 1 Core 2

Специализирана програма като отвориш(HWINFO) си пише ядра,от М$ са решили да изглеждат по-внушително нещата(и по-непрофесионално).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Слави Маринов написа:

Специализирана програма като отвориш(HWINFO) си пише ядра,от М$ са решили да изглеждат по-внушително нещата(и по-непрофесионално).

Може би някой знае точно от кога я има тази настройка, ще да е от времето когато нямаше многоядрени процесори, но имаше многопроцесорни системи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Може би някой знае точно от кога я има тази настройка, ще да е от времето когато нямаше многоядрени процесори, но имаше многопроцесорни системи.

От win 7 със сигурност я има,за win XP нямам вече спомени точно това дали го има,а и съм го ползвал съвсем малко..............

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От Win XP - допълнително се извличат от iso двата файла

halmacpi.dll в c:\windows\system32
ntkrnlmp.exe в c:\windows\system32
и се променя boot.ini:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP MultiCore" /fastdetect /NoExecute=OptIn /kernel=ntkrnlmp.exe /hal=halmacpi.dll

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Ивайло Димов написа:

За грейка по точно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване