Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Свързване на кабел за тонколони - изолиран OFC в сърцевината на оплетката.

Христо Генчев
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте, сдобих се в 2.52мм кабел за тонколони с изолиран тънък OFC кабел в сърцевината на оплетката.

Предстои свързване към усилвател, посредством кабелни обувки. Та моля за съвет, как да процедирам с въпросния кабел в сърцевината, да оголвам ли, да осуча с другите, да запоя към обувките или някакъв по-грамотен вариант.

Eagle cable transmission line alpha се води…

Поздрави,

Христо

096AAD87-400E-4919-801C-F6C6C44D318B.jpeg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 50
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Точен модел на кабела ще може ли?

В сайта на производителя трябва да има указано как се работи с кабела, ако има нещо специфично.

По-принцип ако се запоява, се използва сребърен припой за по-добра връзка.

И не всички конектори са предназначени за запояване.

Твоите какъв тип са?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не ми е ясно относно предназначението на този кабел. Ако това наистина е кабел за тонколони, защо изобщо в центъра на сечението на кабела има оптичен кабел т.е. OFC кабел - този в синята изолация? При пренос на аналогов сигнал от клемите на усилвателя до клемите на тонколоните изобщо не се пренася никакъв цифров сигнал по оптичен кабел.

Кабелите за тонколони са обикновени кабели от многожични медни проводници в подходяща изолация. Нищо повече.

Аз преди години си бях взел два вида кабели за тонколони от Eagle Cable - единият със сечение 4 квадрата с жички от чиста мед, а вторият- със сечение 2.5 квадрата с посребрени медни жички. И двата кабела бяха с прозрачна силиконова изолация. И толкоз. Нямаше никакви OFC кабелчета в сечението.

Относно свързването на кабела към накрайниците (бананите). Повечето банани са на базата на нещо като медна тръбичка, която може да има покритие от сребро, злато или родий.

Предната част на тръбичката е оформена като отделни дъгички, за да контактува плътно с тръбичката на клемата, в която се мушка. Кабелът се мушка отзад в тръбичката на банана и се притяга към нея с едно или две винтчета. Някои модели банани се притягат към кабела чрез пресоване (кримпване) със специален инструмент. Някъде използват термина терминиране вместо пресоване. Само някои модели банани са пригодени за запояване на кабела към тях.

Примери:

1. Обикновен кабел за тонколони с медни жички:

spacer.png

2. Обикновен кабел с посребрени медни жички:

spacer.png

3. Кабел с екраниращо фолио:

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за изчерпателния отговор. Писах на производителя, кой знае в кой индийски кол център е пристигнало писмото. 
Май ще пропусна използването на кабела. Написаното по-горе ми дава насока за по-натам.

Благодаря на отзовалите се.

А, това OFC се оказа Ozone Free Copper. Явно кабела е опит да се вдигне цената… а и производителя не го поддържа в каталога си.

Здраве да е!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами хубаво - някаква уж "пречистена" мед. Това обаче не дава отговор на въпроса защо в центъра на сечението на кабела има отделно кабелче с отделна (синя) изолация... Това си остава загадка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Христо Генчев написа:

Благодаря за изчерпателния отговор. Писах на производителя, кой знае в кой индийски кол център е пристигнало писмото. 
Май ще пропусна използването на кабела. Написаното по-горе ми дава насока за по-натам.

Благодаря на отзовалите се.

А, това OFC се оказа Ozone Free Copper. Явно кабела е опит да се вдигне цената… а и производителя не го поддържа в каталога си.

Здраве да е!

OFC е Oxygen Free Cooper./ чиста безкислородна мед.

Така и ,така го имаш кабела (твоя модел не присъства в сайта на Eagle, или поне не го намирам там), заголи го 2-3 см включително и жилото. И пусни една снимка.

Все пак си го платил, защо да не го ползваш.

Между другото, ако по изолацията му има означения, могат да означават модела/вида му.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кабела е сигнален, не е за колони.

на 18.11.2021 г. в 19:09, JKirilov написа:

Централния проводник е за обратна връзка от ОТ към усилвателя

Тая глупост как я измисли

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Кабелът е менте, защото Eagle e сериозна фирма

2. Централния проводник е за обратна връзка от ОТ към усилвателя

Останах с убеждението, че си спрял да пишеш глупости, но явно съм сгрешил. Напиши по въпроса леко обяснение на всички останали за да те приемем насериозно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Знам, че сте велики хейтъри и нищо не разбирате, но дали да не изчакаме

на 17.11.2021 г. в 18:36, JKirilov написа:

Имаш ли линк към описанието на този кабел?

???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

1. Кабелът е менте, защото Eagle e сериозна фирма

Велика мисъл! Трябва да се гравира нейде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, цър-вул написа:

Велика мисъл! Трябва да се гравира нейде.

Ако бях аз го написал веднага в бисерите щях да съм .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, JKirilov написа:

Знам, че сте велики хейтъри и нищо не разбирате, но дали да не изчакаме

???

Няма нужда от линк. От снимката се вижда всичко. Това е сигнален кабел, който е съставен от два изолирани проводника и обща оплетка/екранировка/. Става за балансирани, псевдобалансирани и т. н. сигнални кабели. Ако наистина изолираните жила са OFC е перфектно.

Мисля, че темата е приключена и няма какво да се умува повече за кабели за колони и други свързани с това глупости и конектори.

Най ми е интересно за обратната връзка от усилвателя към колоните и ще чакам разумно обяснение от JKirilov, ако има такова. Много ще ме обогати подобна информация!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кабелът го има само в и-бей и ясно е означен като кабел за ОТ. Нататък са фантазии и неграмотност. Поради което отдавна написах:

на 17.11.2021 г. в 18:36, JKirilov написа:

Христо, снимката не е на фокус. Имаш ли линк към описанието на този кабел?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, JKirilov написа:

Кабелът го има само в и-бей и ясно е означен като кабел за ОТ. Нататък са фантазии и неграмотност. Поради което отдавна написах:

Сложи си очилата бе приятел,снимките се виждат перфектно. Тея в и-бей да не мислиш че са много умни. Неграмотните си личат от километри! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, adersa написа:

Ако бях аз го написал веднага в бисерите щях да съм .

Ти постоянно си за бисерите. Не се сравнявай с Кирилов - не си му на нивото.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, JKirilov написа:

За какво се карате сега? ;)

Къде виждаш някой на някого да се кара бре? Още не си се разбудил напълно. Остави празните приказки а се постарай да отговориш за обратната връзка от ОТ към усилвателя, по кабела. Вече не само аз но и AGD те помоли. Хайде да чуем твоя коментар по въпроса.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...