Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Биос не вижда флашката

Препоръчан отговор

Здравейте имам флашка кингстон 16гб на която свалих и записах образа на windows10. Образа си го свалих от микромеките и го записах с тяхния тул, до тук всичко добре но като пъхна флашката и влезна в биос не се вижда. Дадох няколко пъти дефалт на биос и пак не я вижда махнах cmos батерията и пак и пак не я видя. Излезнах от биос и си помислих че можеби не се е записал правилно образа и форматирах флашката, следкоето записах образа с руфъс обаче и с него не се вижда флашката в биос. Поставих флашката на един стар лаптоп и там си я захапа и видя биос без никакви ядове а на настолния неще и неще да я види дъното ми е ето това https://www.biostar.com.tw/app/es/eol/introduction.php?S_ID=292 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Друг път зареждал ли си от USB на тази система? USB 2 или 3 си ползвал преди?

А опита ли да зададеш на компютъра да зареди от USB през boot menu?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Друг път зареждал ли си от USB на тази система? USB 2 или 3 си ползвал преди?

А опита ли да зададеш на компютъра да зареди от USB през boot menu?

Със тази флашка не съм преинсталирал до сега имам я от година и половина като преди това пак бях записвал образа на 10 с тула на микромеките. До преди това съм си преинсталирал компа с обикновенна флашка 4гб на 2.0 дъното ми няма 3.0 usb само с 2.0 е и в биос само харда се вижда 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има шанс да е заради самия хардуер - новата USB 3 памет да не желае да се познава коректно.

Все пак може да пробваш флашката с Ventoy.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, plamen_petrov_80 написа:

Има шанс да е заради самия хардуер - новата USB 3 памет да не желае да се познава коректно.

Все пак може да пробваш флашката с Ventoy.

Сега ще го дръпна и ще опитам мерси

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Компютъра които желаеш да преинсталираш има ли OS сега? Ако да - там тази памет разпознава ли се коректно?

Също така ако използваш предните USB портове - пробвай на задните.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Компютъра които желаеш да преинсталираш има ли OS сега? Ако да - там тази памет разпознава ли се коректно?

Също така ако използваш предните USB портове - пробвай на задните.

Да има ос вързал съм другия ми хард в момента. Пробвах и на задните портове и там не се вижда в биос флашката

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Една "картинка" от BIOS свързана с USB поне да покажеш, че моя е по-различен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, dioib написа:

Една "картинка" от BIOS свързана с USB поне да покажеш, че моя е по-различен?

В биос настройките за usb са ми разрешени нее от това явно дъното ми е прекалено дърто и капризно за 3.0.

Утре ще му сложа една карта памет и да буутва от нея

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, vlado1985 написа:

3.0

3.0 "подържа" 2.0, но не и обратно???? 

Елементарна логика е: USB флаш не може да задължи компютър да работи само с 3.0 ... = тя е "консуматив" ... 

За първи път виждам флаш която да изисква само 3.0 ... 

п.п. Може и профан да съм, но поне нещо се опитвам да мисля ... примерно при мен:

DSC_0460.JPG

Сери се ако му дам Дизеймъл ли му се вика и дали ще се види ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, dioib написа:

Елементарна логика е: USB флаш не може да задължи компютър да работи само с 3.0 ... = тя е "консуматив" ... 

п.п. Може и профан да съм, но поне нещо се опитвам да мисля ... примерно при мен:

DSC_0460.JPG

Сери се ако му дам Дизеймъл ли му се вика и дали ще се види ... 

Това е така но и двамата сме с различни дъна ти погледна ли линка за дъното ми ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Владо, имаше вид на разбиращ от компютри. Някой ти хакна ника ли?:angry:

Пламен те пита, а ти трябваше сам да се сетиш:

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

има ли OS сега? Ако да - там тази памет разпознава ли се коректно?

Кое не разбра? Стига с тоя BIOS!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, JKirilov написа:

Владо, имаше вид на разбиращ от компютри. Някой ти хакна ника ли?:angry:

Пламен те пита, а ти трябваше сам да се сетиш:

Кое не разбра? Стига с тоя BIOS!

Ос вижда флашката само в биос не се вижда и в по горния ми пост съм написал че има инсталиран ос на друг хард

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, vlado1985 написа:

Това е така но и двамата сме с различни дъна ти погледна ли линка за дъното ми ?

И?!

С начало тогава: Какво разбираш BIOS не вижда USB флаш?

п.п. Разбирам, че не можеш да я стартираш въпросната "флаш", но то не е от 3.0 ... 

Boot to UEFI Mode or Legacy BIOS mode | Microsoft Docs

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, dioib написа:

И?!

С начало тогава: Какво разбираш BIOS не вижда USB флаш?

п.п. Разбирам, че не можеш да я стартираш въпросната "флаш", но то не е от 3.0 ... 

Извиниявай но с лекциите за какво разбираш под това и онова и даже 3.0 не помагаш с нищо

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, vlado1985 написа:

Извиниявай но с лекциите за какво разбираш под това и онова и даже 3.0 не помагаш с нищо

Затова и ти казах да дадеш "картинка" от биоса свързан с USB и начина на зареждане на ОС ... но ... прочие ...

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 25 минути, vlado1985 написа:

Ос вижда флашката само в биос не се вижда

За  се вижда флашката в ОС, трябва и BIOS да я е видял. Друг е въпросът къде не с е вижда? В секция Boot или в секция Hardware?
Когато създава флашката с Rufus, с какви настройки стартира процеса? Зададе ли да се ползат настройки за стар BIOS? С коя версия на Rufus си?
image.png.e93e745e757745ef1aa372dc59ed0070.png

Още един инструмент за създаване на зареждаща флашка:

bootable-usb-creator.png

Download Now

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, dioib написа:

Принципно е така, но реално съм виждал две машини които не желаят да работят с два диска с интерфейс USB 3.0. Като изключим конкретно тези дискове иначе работи с други USB 3.0 дискове и USB памети - явно е избирателно. Двата компютъра имат еднакви дъна (най-много да имат разлика в хардуерната ревизия, но ме съмнява). Не съм намерил логично обяснение защо не работят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, plamen_petrov_80 написа:

явно е избирателно

Някои стари машини имат проблем с разпознаване на контролера на "кутията" на диска

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, цър-вул написа:

Някои стари машини имат проблем с разпознаване на контролера на "кутията" на диска

Възможно е, не съм проверявал дали имат еднакви контролери двата диска.

GB i945 .. не ги помня точно. Но с допълнителна платка USB 2.0 to PCI - работят без проблем, което ме подсеща, че съм имал още по интересен проблем с един хардуерен ключ на USB - решението отново беше допълнителна платка USB 2.0 to PCI.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, цър-вул написа:

За  се вижда флашката в ОС, трябва и BIOS да я е видял. Друг е въпросът къде не с е вижда? В секция Boot или в секция Hardware?
Когато създава флашката с Rufus, с какви настройки стартира процеса? Зададе ли да се ползат настройки за стар BIOS? С коя версия на Rufus си?
image.png.e93e745e757745ef1aa372dc59ed0070.png

Още един инструмент за създаване на зареждаща флашка:

bootable-usb-creator.png

Download Now

Извинявам се за закъснелия отговор с версия 2.18 създадох образа в Boot не се вижда само харда който е хитачи се вижда

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А в дисковете вижда ли се?
Пробвай под Windows с някой от boot емулаторите да видиш флашката работи ли на тази машина:
https://en.wiki.wintoflash.com/index.php?title=File:Bootable_USB_Test_1.4.0000_main_window.png

https://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/Bootable-USB-Test.shtml

https://www.mobatek.net/labs_mobalivecd.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да в управление на дисковете флашката се вижда преди 2 минути свалих rufus 3.17 да създам с него образа да видим да ли ще има промяна. Ако ли не утре направо ще бодна една карта памет и ще я направя буутваща

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...