Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ъпгрейд на конфигурация

Препоръчан отговор

преди 8 минути, Слави Маринов написа:

това намаление на цените говори красноречиво за отчаяните им опити да продават все пак нещо от 7 годишната им претоплена манджа...........

Добре абстрахирайки се от това - каква е реалната производителност за те на 10400/11400 спрямо - еквивалентен AMD вариант - ти го избери най-увачния и накрая ги сравни за колко % по добра производителност, колко % повече пари даваш. Направи анализ на данните и обосновка кое трябва да се вземе.

Аз ако трябва да съм честен бих взел един i3-10xxxF (само за 175 лв. няма по-изгодно предложение) с 4 ядра и 8 нишки е добър бюджетен вариант за 1050TI, но тук не е ясно той към каква карта ще се цели в бъдеще и затова е добре да се заложи на нещо с 6 ядра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, Слави Маринов написа:

Тук рекламираш най-новите процесори без да казваш цена на дъна и процеорите,а горе давате предложения със старите и как били плющели AMD по цена-пройзводителност!!Нещо не се връзват нещата,не мислиш ли?Знаейки политиката на интел с цените от предните години,когато бяха водещи,това намаление на цените говори красноречиво за отчаяните им опити да продават все пак нещо от 7 годишната им претоплена манджа...........

Ти си много заблуден приятел.

Политика на интел и други мрън мрън, а на АМД политиката кат нямаха конкуренция??? Да бутат 5600Х по 700 лева и 5800Х по 900 лева ???

Претоплената манджа пердаши в момента 90% от продуктовата гама на АМд и Господ им беше на помощ че интел на стъпиха на 7нм на време. Иначе дося да са в историята !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, kopkaa написа:

Претоплената манджа пердаши в момента 90% от продуктовата гама на АМд и Господ им беше на помощ че интел на стъпиха на 7нм на време. Иначе дося да са в историята !

Фенството е лош съветник в света на хардуера. Разглеждаш единствено процесорите по абсолютна стойност като цена и гледаш някакви резултати в интернет пространството и вадиш високопарни заключения от това. Картинката е доста по-комплексна и трябва да се разглеждат цялостно конфигурациите, защото един процесор не може да работи самостоятелно. Да, в конкретния случай и в сегашния момент (преди година не беше така, как ще е утре никой не знае) конфигурация с 10400/11400 е много по-смислена от такава с 3600. Но да твърдиш, че процесор, който още не е излязал, за него няма евтини дъна и едва ли ще има евтини такива (самият сокет 1700 е много по-скъп за интегриране от АМ4) "пердаши" 5600Х е меко казано наивно и детински. Още повече, че с включен AMD precision boost, а ако конфигурацията е и с AMD карта и се включи и SAM, картинката вече е доста по-различна в света на гейминга.

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 44 минути, kopkaa написа:

а на АМД политиката кат нямаха конкуренция??? Да бутат 5600Х по 700 лева и 5800Х по 900 лева ???

Това е точно така,и кой е виновен за това?Просто в еднин момент, поради липсата на конкуренция, AMD се поувлякоха и решиха да осребрят предимството си.Нима преди това интел не правеха същото при липса на конкуренция?Ясно е ,че цените на последната серия на интел няма да са толкова "народни",предвид подобренията и прогреса,но при тях е проблем нуждата от смяна на сокета при всяко ново поколение,а и както са писали по-горе цените на 1700 сокета много обиват!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, Gaming_Solutions написа:

Фенството е лош съветник в света на хардуера. Разглеждаш единствено процесорите по абсолютна стойност като цена и гледаш някакви резултати в интернет пространството и вадиш високопарни заключения от това. Картинката е доста по-комплексна и трябва да се разглеждат цялостно конфигурациите, защото един процесор не може да работи самостоятелно. Да, в конкретния случай и в сегашния момент (преди година не беше така, как ще е утре никой не знае) конфигурация с 10400/11400 е много по-смислена от такава с 3600. Но да твърдиш, че процесор, който още не е излязал, за него няма евтини дъна и едва ли ще има евтини такива (самият сокет 1700 е много по-скъп за интегриране от АМ4) "пердаши" 5600Х е меко казано наивно и детински. Още повече, че с включен AMD precision boost, а ако конфигурацията е и с AMD карта и се включи и SAM, картинката вече е доста по-различна в света на гейминга.

Къв съм фен кат имам АМД процесор внимавай ти със заключенията?! Купил съм си 3600 когат АМд не се правеха на кралете в Пц гейминг процесорите и цените бяха нормални.

10400F + B460, B560 = 450-480 лева

11400F + B560 = 500-550 лева

12600K/F + Z590 = 1050-1100 лева

Лийкнати цени за Б660 има отдавна ти смятащ същата разлика в цената на дъна. Следователно Z690 30% по скъп от Z590 лаунч цена, която ще падне, средни 20% на B560 ~ 250 лева за евтини B660 дъна. 

12400F + B660 = 750 лева предполагеми. И да бъркам ще е до 50 лева

12700K/F + Z590 = 1300 лева

amd

1600 Af + B450 = 420-450 лева

3600 + B450 = 580-600 лева

5600X + B550 = 900 лева

5800X + B550 = 1100 лева

5900X + B550 = 1300 лева

Ко повече да ти кажа за цялата картинка. Изискванията за охлаждане са подобни. Амд измишльотини и частни случаи с карти и Sam няма да чета, щото кртата и процесорът не са едно цяло.

В игри нещата са различни, а в мулти

12600К се мери с 5800Х

12700К с 5900Х

Ко повече искате. Дънните платки им гледаш аудиото ама тва ли е най важното виж чипсета Z690 колко повече възможности за свързване има от B550 и пцие и портове и кво ли не, а ти смятам цените на Амд с този чипсет, не с Х570, което прави картинката плачевна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, kopkaa написа:

12600K/F + Z590 = 1050-1100 лева

Тук спрях да ти чета дългия пост :)
Само ще ти кажа, че високия клас В660 ще е на цената или малко над ниския клас Z690. Колко ще струва 12400 като излезе предстои да разберем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, kopkaa написа:

Ко повече искате. Дънните платки им гледаш аудиото ама тва ли е най важното виж чипсета Z690 колко повече възможности за свързване има от B550 и пцие и портове и кво ли не, а ти смятам цените на Амд с този чипсет, не с Х570, което прави картинката плачевна.

Като гледам какво пишеш не зная дали сам си вярваш на написаното ...... Ще извадиш вода от девет кладенеца за да защитаваш някаква си твоя теза . Защо не погледнеш какви са цените на качествените дънни платки Z690 ? Какво остава да кажем за комбинацията от ддр 5 ? В момента почти никъде няма наличност , а щом се появи при някой търговец кит от 32 gb струва повече от 12600К . Пълно безумие ! Иначе виждам , много удобно си сложил този процесор комбиниран с най-евтината платка Z690 , но не казваш с какви подводни камъни ще се сблъска с 2 модела на Гигадръв Z690 и DDR 4 памет щом стигне до настройките на честотите.  Нали се сещаш ,че тази комбинация е невъзможна  " 12600K/F + Z590 = 1050-1100 лева " ? Що се касае до фенството ... Никога не съм бил привърженик на AMD , а  Intel  са ми меко казано антипатични по ред причини . Основно тайни споразумения с големите производители на хардуер, нелоялна конкуренция и раздавани подкупи в продължение на години. :cool:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Gaming_Solutions написа:

Тук спрях да ти чета дългия пост :)
Само ще ти кажа, че високия клас В660 ще е на цената или малко над ниския клас Z690. Колко ще струва 12400 като излезе предстои да разберем.

Хах сбъркал съм и съм копирал с 5тица нали съм писал Z690 8 пъти в темата, то е ясно за кое се говори кат нямаш доводи мълчи си бе вчесто се хващаш за тъпотии.

Къв висок клас Б660 аз говоря за ниския щото всички амд неща съм ти ги сметнал с Б550 дъно за 230 лева ! Б560 дъна ако има за 250 левс в началото Амд са чао. 

Вагабонд сбъркал съм цифрата моя е грешката ама тва ви казвам бе на алдер му стига да изкърти 5800Х и 5900Х щот в ниския клас Амд няма нищо. Кво се хващате за дъна и процесори, а нищо не казахте за 10400F , 11400F и цените на Амд ????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 часа, Vallum написа:

Преди няколко месеца пусках тема и събрах долуспоменатите части като предложения за ъпгрейд, обаче така и не го направих тогава. Пиша тази тема сега за да потвърдя дали това е най-доброто на пазара за ~750 лв бюджет за ъпгрейд. Ще се ползва за браузване и игри.

Дъно: http://nikem-bg.net/computer-components/Asrock-B550M-PRO4-AM4/
RAM: http://nikem-bg.net/computer-components/Patriot-Viper-4-Blackout-16GB-2x8-3200Mhz-PVB416G320C6K/
CPU: http://nikem-bg.net/computer-components/AMD-Ryzen-5-6C-12T-3600-4.2GHz-36MB-65W-AM4-box-with-Wraith-Stealth-cooler/

Видеокартата е 1050Ti в момента, ще карам с нея пък ще видим дали ще се нормализират цените на картите когато eth мине на PoS или това ще е новото "нормално". 

Та въпроса ми е за 750 лева бюджет за трите компонента това ли е най-удачното или има и по-добри предложения? Също така в момента захранването ми е EVGA 430W 80 plus certified, ако може да потвърдите дали ще е достатъчно или да помисля за по-голямо?

и стигнахме до DDR5 ...

Mars, чакай ни, сглобяваме системата за изстрелване на совалки и идваме с новата ултра бърза DDR5 (поръчай днес, бъди от първите ... бла .. бла ..).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, kopkaa написа:

Кво се хващате за дъна и процесори, а нищо не казахте за 10400F , 11400F и цените на Амд ????

Чукча писател, чукча не читател

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Gaming_Solutions написа:

Чукча писател, чукча не читател

Си ти.

преди 14 минути, V_A_G_A_B_O_N_D написа:

Иначе виждам , много удобно си сложил този процесор комбиниран с най-евтината платка Z690 , но не казваш с какви подводни камъни ще се сблъска с 2 модела на Гигадръв Z690 и DDR 4 памет щом стигне до настройките на честотите. 

Много лесно не взима Гигабайт ако тва го притеснява но изчистиха вече мн неща с биоси.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, kopkaa написа:

Кво се хващате за дъна и процесори, а нищо не казахте за 10400F , 11400F и цените на Амд ????

Аз никъде не съм писал ,че цените им са приемливи . Само преди 3-4 дена видях 3600 без Х при търговец за 460 лева. Това за мен е нереална цена. Нереална е и на графичните карти .... Нима е нормално да продават   RTX 3060 за 2199 лева или RTX 3070 за 2759 ? И на мен не ми харесва ,но такава е ситуацията у нас . В Германия се намираха 3070- ки за 980 евро .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това за видеокартите няма да се оправи скоро, не вярвам дори до края на другата година да има подобрение, дори може и по-зле да стане. Намират се от време на време разни оферти, но не се знае колко са реални и дали ще можеш да се уредиш. На който не му е спешно чака - понякога излизат добри оферти, дори и втора ръка, въпреки че не се знае чакането дали ще има смисъл и колко ще продължи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

До някой пост на Мъск относно криптовалутите(те са толкова стабилни,че пост в инстаграм ги срива или вдига цената им с по 20-30к).Като реши криптомафията да капитализира и пчеличките дето харчат 2 торби с пари,за да изкарат една  ще мирясат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Излязохте извън темата момчета... човека вече не помни какво  бе препоръчано да си вземе. Обърнахте темата на спор в место да обсъждате изискванията на човека. И от кога игрите взеха да търсят 6 ядра за процесор и нагоре?

Цените на видео карти ще останат такива свиквайте с мисълта. Целата беше да ви зарибяват и копачите на валути помогнаха на гейминга за разширяване на бюджета на един геймър да плаща яко ако иска да играе. Той е зарибен и ще плаща за стойностите и характеристиките на компонентите които иска за да му вършат работа. Така се правят пари от нищо, дето вика Слави Маринов, притоплена манджа върви, иска гладни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

То като гледам проблема не е в липсата на предложения и варианти,а в многото такива............както става обикновено с всяка тема в хардуер ,свързана с конфигурация.

преди 41 минути, goodly написа:

иска гладни.

Или болни,важно е пари да се правят:))

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Днес официално закриха АМД !

https://www.tomshardware.com/news/intel-core-i5-12400-review

С проц за  180 $ ги закриха ! Дет и вградена графика има !

Like the rest of the Alder Lake family, the Core i5-12400 will come to market with disruptive pricing as part of Intel's new bare-knuckle price war with AMD. That's particularly painful as Intel attacks the sub-$200 segment that AMD has largely abandoned.

The ~$185 Core i5-12400 beats the $299 Ryzen 5 5600X and $259 Ryzen 5 5600G in key areas. Putting the Core i5-12400 up against AMD's price-comparable models isn't a fair fight; the Core i5-12400 beats them by huge margins, but that's because the $240 Ryzen 5 3600X and $199 Ryzen 5 3600 leverage the aging Zen 2 architecture.

They're also facing a tremendous competitor. Consider this: With the right tuning, the 12400 is even slightly faster at 1080p gaming than the previous-gen $549 Core i9-11900K flagship at stock settings, which is impressive.

Игри , работа сингъл , мулти, всичко туш !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Супер, колкото по-добър продукт изкарат Интел, толкова повече АМД ще натиснат цените поне до появата на X3D през пролетта и Zen 4 втората половина на годината. Само, че при нас 12400 ще е 180$, колкото 12600К е 289$

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, kopkaa написа:

Днес официално закриха АМД !

Но... при условие, че ще е на цена под 200$... Не се знае и дали АМД няма да свалят цени на конкурентния 5600Х.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Joss Bomon написа:

Но... при условие, че ще е на цена под 200$... Не се знае и дали АМД няма да свалят цени на конкурентния 5600Х.

Нз дали ще реагират толкова бързо нали чакат анонси, може да се пуснат по течението. Ако свалят 5600Х до 200 какво става с 5800 и 5900 те 12700F, 12900F ще ги удавят. Сиг ще пуснат 3д кеша на сегашни цени и след това всичко друго надолу докато интелите изкарат чипсети и дъна.

Въпроса е да има H610 , B660 дънни към 200 и 250 лева тогава ще става интересно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, kopkaa написа:

Нз дали ще реагират толкова бързо нали чакат анонси, може да се пуснат по течението. Ако свалят 5600Х до 200 какво става с 5800 и 5900 те 12700F, 12900F ще ги удавят. Сиг ще пуснат 3д кеша на сегашни цени и след това всичко друго надолу докато интелите изкарат чипсети и дъна.

Въпроса е да има H610 , B660 дънни към 200 и 250 лева тогава ще става интересно.

5600Х ще му падне цената още този месец, но няма да е чак до 200$, за 3д май ще е само 5800X3D и най-вероятно както казваш ще е на цената на 5800Х. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да го видим първо този новия процесор дали ще е по-производителен и с колко. На мен не ми се чакаше и преди няколко дена взех 5800Х, поне го взех на ниска цена.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Закво го взе тоз 5800Х не можеш каза. Взе го накрая на тва поколение и колко му е добра цената,  800 лева ? А след някой месец по-ниски цени и 3д кеш. Перформанс срещу температури е трагичен, а 5900Х не е мн по скъп и за разлика от 5600 дето имаш 2 ядра разлика на 5900 вече скачаш с 4 и 8 треда и 2 броя ЦЦД и температури падат и всичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Raze написа:

Да го видим първо този новия процесор дали ще е по-производителен и с колко. На мен не ми се чакаше и преди няколко дена взех 5800Х, поне го взех на ниска цена.

Е, то ако се тръгне с чакането, че да не се прецакаш и се влиза в една спирала, където няма излизане от нея. Ако беше изчакал интел и дъна на нормални цени после щеше да ти е любопитно и за ZEN4. Ти си имаш дъно, реално от 1600 на 5800Х си е много добър и смислен ъпгрейд щом си го взел на ниска цена.

ПП. Оказа се, че 5800Х3D ще "пердаши" много лошо в гейминга 12900К, така че връщам си думите назад, няма да е на цената на 5800Х, както ми се искаше

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Здравейте, това по-долу все още ли е добро актуално предложение, че се чудя да подменя вече стария Феном?

Имам RX560, която мисля да запазя. Хардове механични имам. CD rec също.

Intel Core i5-11400F 2.6GHz 12MB LGA1200 box

MSI B560M PRO-VDH LGA1200

Patriot Viper 4 Blackout 16GB 2x8 3600Mhz

Другия въпрос е дали да подменя и Фортрона 350W, че е от много години и не ми е сигурен.

Отделно кутията е като хралупа на катерички. Кво де съм подменял с годините дупки...

Все още записвам CD  и ползвам записвачка - место тр. да има кутията. Светулки и стъкла не ме привличат.

Записал съм си варианти като:

PSU SEASONIC B12 BC-550 BRONZE

Seasonic  PSU 500W Gold, Semi-Modular

DeepCool Case TESSERACT BF USB 3.0

А и SSD NVMe  PCI-e  кое от наличните 500GB?

Преди около 10 години спрях да се занимавам с хардуер и се колебая дали ще се справя сам.

В Никем гледам?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...