Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Спиране на цигари и белите дробове

aivanov1
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте. Бих искал да Ви попитам следното. Пуша цигари в продължение на седем години (от 14-годишна възраст). В момента съм на 23 години. Не водя активен начин на живот. Но сериозно съм решил да се откажа от цигарите. Моля, кажете ми, колко години ще са нужни, за да се изчистят напълно белите ми дробове от всички мръсотии и отрови, и въобще колко време ще трябва, за да станат дробовете ми като на непушач.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

14 + 7 = 23?!? 

А това "сериозно съм решил", звучи супер несериозно. 

Ще ти се изчистят дробовете... някога. Цигарите са страшна смрад. Спирай ги! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ostavime написа:

А това "сериозно съм решил", звучи супер несериозно. 

от 40 години все ги отказвам, инфаркт получих и пак продължавам да пафкам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Бял дроб не се възстановява. Докторския термин на съсипан бял дроб е издишал се е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, aivanov1 написа:

Моля, кажете ми, колко години ще са нужни, за да се изчистят напълно белите ми дробове от всички мръсотии и отрови, и въобще колко време ще трябва, за да станат дробовете ми като на непушач.

Някои твърдят, че за седем години ще се изчистят, но отчиташ ли факта "пасивно пушене"?! Отчиташ ли факта "пушене на продукт от ДВГ"?!

Ако сериозно си решил дробовете ти да станат като на непушач, то отиди в гората и живей там в продължение на години, като периодично проверявай до колко се изчистват. 

После сподели опита и статистиката за колко време е станало при тебе.  

Успех!

И аз бях на 21, отказах ги за 10 месеца, но после установих, че от мен непушач не става. В действителност сега именно пушенето ме предпазва от въпросния моден вирус, защото има мъдрост: На човек му трябва и мъничко "отрова", която в определени дози е полезна за него. ;) 

Примерно: Цианкалият в изключителни минимални количества помага на сърцето. ;) 

Аз казах!!!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, aivanov1 написа:

Моля, кажете ми, колко години ще са нужни, за да се изчистят напълно белите ми дробове от всички мръсотии и отрови

проблема не е в изчистването, а заради привикването към въглероден окис.... голям зор ще видиш
свикнал си на много ниско ниво на кислород и отказът от цигари, ще пренасити кръвта с кислород, което е промяна на химическия състав на кръвта
демек ще има гадене, повръщане и всички неудобства произтичащи от това
трябва да си готов за това нещо и да го изтърпиш, до като организма привикне с по-голямото количество кислород
мой познат дишаше в хартиена торбичка,  като отказа цигарите
много хора се заблуждават, че само никотина е причината за трудното отказване от цигарите...ами не е

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, dioib написа:

И аз бях на 21, отказах ги за 10 месеца, но после установих, че от мен непушач не става. В действителност сега именно пушенето ме предпазва от въпросния моден вирус, защото има мъдрост: На човек му трябва и мъничко "отрова", която в определени дози е полезна за него. ;) 

Предпазва те друг път! Точно пушачите са с много по-отслабена имунна система. Ако те удари вируса и в последствие някоя пневмония, както става с доста от случаите, работата ще стане много зле.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Raze написа:

Предпазва те друг път! Точно пушачите са с много по-отслабена имунна система. Ако те удари вируса и в последствие някоя пневмония, както става с доста от случаите, работата ще стане много зле.

ясно че не ги предпазва, ама причината за оцеляването им е заради това, че са свикнали с по-малко количество кислород
много болен човек не пуши, а и няма кой да му даде да пуши в болница
за справка виж предишния ми пост за пренасищането с кислород 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, дръндю написа:

ясно че не ги предпазва, ама причината за оцеляването им е заради това, че са свикнали с по-малко количество кислород
много болен човек не пуши, а и няма кой да му даде да пуши в болница
за справка виж предишния ми пост за пренасищането с кислород 

Тази статистика освен това откъде си я измисли? Аз като гледам, няма такова нещо! Ти мерил ли си си нивото на кислорода в кръвта, да кажем в продължение на няколко дена поне, сравнено с някой непушач?

Maximum oxygen uptake capacity of smokers of different age groups - PubMed (nih.gov)

Цитат

VO2max of smokers (38.9 +/- 4.6 ml. kg-1. min-1) was significantly lower (p less than 0.05) than that of nonsmokers

Цитат

differences were not statistically significant.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Осем години пуших, после осем години не пуших. Спрях ги от веднъж, усетих успокояване в дробовете след един месец. На вторият месец се чувствах все едно никога не съм пушил. Преди около година ги започнах отново (от нерви) за около 6 месеца. От 3 месеца не пуша (отново ги спрях от веднъж) и отново след първият месец се чувствах добре, а в момента все едно никога не съм пушил. Даже в шкафа, който отварям всеки ден поне по един път на ден имам две неотворени кутии цигари, но даже не се и сещам да запаля.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Raze написа:

Тази статистика освен това откъде си я измисли? Аз като гледам, няма такова нещо! Ти мерил ли си си нивото на кислорода в кръвта, да кажем в продължение на няколко дена поне, сравнено с някой непушач?

Maximum oxygen uptake capacity of smokers of different age groups - PubMed (nih.gov)

това от линкът е вярно, само дето не отчитат че кислорода в хемоглобина се съединява с въглеродния окис и не се доставя достатъчно кислород на организма
нивото на кислород се нарича сатурация

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не пуша от 33 години. И до скоро( докато работех и минавах редовно мед. прегледи ) ми даваха съвет да спра пушенето. Тъй, че напълно възстановяване няма. Но като човек бил и от двата лагера силно препоръчвам, който може и има волята да спре пушенето. Ще усети ползите много скоро.  

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, дръндю написа:

това от линкът е вярно, само дето не отчитат че хемоглобина се съединява с въглеродния окис и не се доставя достатъчно кислород на организма
нивото на кислород се нарича сатурация

А това, което са мерили, да не мислиш, че е по-различно? Пак те питам, дай информация къде си чел това, за което твърдиш?

Какво е сатурация и защо е важна? (actualno.com)

Цитат

Сатурация е нивото на кислород в кръвта. За нормална се счита, когато е над 95%, при някои хронични белодробни заболявания се поддържа около 90-92%. Спадът под 90% е притеснителен и е необходимо уточнение на причините за ниските нива, както и предприемане на мерки за овладяване на ситуацията. При ниска сатурация до тъкани, органи, клетки не достига достатъчно кислород и те страдат от кислороден глад. При нива под 65% се наблюдава цианоза, а животът е сериозно застрашен. Спадащата сатурация е тревожен сигнал, изискващ спешна медицинска намеса.

Ето още по въпроса: Колко дълго се възстановяват белите дробове след отказ от тютюнопушенето — MedConsult.bg

Цитат

Човек, които е бил пушач никога няма да има напълно чисти бели дробове, но това не е причина да не се откаже от тютюнопушенето. Според специалистите една година без цигари ще има ефект върху цялостното подобряване на здравето и затова си струва тютюнопушенето да се откаже дори на по-напреднала възраст. Ако спрем да пушим, например, след 60 години, ще удължим живота си с до няколко години, което със сигурност не е пренебрежимо време.

Очевидно е най-добре изобщо да не започвате да пушите. Но ако пушите и решите да спрете, тялото ще ви бъде благодарно. Възможно е да се подпомогне възстановяването на белите дробове, като се прекарва време сред природата на чист въздух. Това ще ще се отрази положително на целия човешки организъм, информира MedConsult.bg.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

При нива под 65% се наблюдава цианоза, а животът е сериозно застрашен

аз съм с 70-80 и при спиране на цигарите се покачва на 95 и кусур 
и започва едно виене на свят, дето малко хора могат да го изтърпят
единствения начин е лежане на легло в продължение поне 15 дни, ама няма кой да ти позволи да лежиш толкова време
когато получих инфаркт, бях с по-малко от 65...бях посинял

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, дръндю написа:

аз съм с 70-80 и при спиране на цигарите се покачва на 95 и кусур 
и започва едно виене на свят, дето малко хора могат да го изтърпят
единствения начин е лежане на легло в продължение поне 15 дни, ама няма кой да ти позволи да лежиш толкова време
когато получих инфаркт, бях с по-малко от 65...бях посинял

Няма как да си с такива ниски нива, ако е така, няма да си в съзнание.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Raze написа:

Няма как да си с такива ниски нива, ако е така, няма да си в съзнание.

по едно време го загубих...бавно потъване в тъмнина със силно изпотяване

преди 30 минути, 5kof написа:

който може и има волята да спре пушенето

искам да спра пушенето, ама нямам желание

преди 33 минути, Raze написа:

Възможно е да се подпомогне възстановяването на белите дробове, като се прекарва време сред природата на чист въздух.

преди 33 минути, Raze написа:

Човек, които е бил пушач никога няма да има напълно чисти бели дробове

баси противоречието

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, aivanov1 написа:

въобще колко време ще трябва, за да станат дробовете ми като на непушач.

виж сега, тук си разтягаме лакърдии, ама истината е че никога няма да станат като на непушач
въпросът е в друго, възстановяване на нормалната сатурация, което ще се прояви като по-голяма сила и издръжливост
и изчистване на тялото от миризмата на мърша

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Страшни л@на са тия цигари. Изведнъж ми стана зле и изплюх черна храчка. Метнах кутията през терасата и баста. Спрях ги за 5 календара. После пак ги почнах. Сега не знам да ли да се нареча пушач или не пушач. Пуша понякога в компания само по 1-2 цигари или като се изнервя много. Пури пафкам по-често. Но и тях искам да спра. Горе-долу и аз съм се устремил към прекратяването на всякакво пушене. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Raze написа:

Предпазва те друг път!

Нека уточним за кои пушачи говорим. Аз споменавам за тези които са избрали да пушат средноаритметично по 20 бр. цигари на денонощие, нито повече нито по-малко и са го правили минимум поне през последните 10 години редовно, без прекъсване. Това първо.

За пневмонията: Тя от какво се причинява?! Определено не е от вируса! Вируса само отслабва организма. 

За това, че имунната система на пушачите е по-ниска, то говори на 90-те годишните в Балкана които могат да спят в снега и да си дръпват от табака с наслада. :) = Имунната система се изгражда по време когато си юноша!!! За да се намали, то е в следствие на неправилна консумация на храни и напитки!!!

Та, ако перисталтиката ти е добре и редовно я ползваш по предназначение и не се стискаш и задържаш било то неусвоени вещества, а така също и отделителната ти система е наред, то метаболизма ти не ще позволи да получиш изкуствено намаление на имунната ти система. 

Затова е казано: Храни се с вкусни неща!!! Уви към момента има много есенции които заблуждават организма, че е вкусно нещото. ;)

За консултации: Филма "Крилце или кълка". :)

п.п. Весели празници! Аз в момента съм на свинско и винско, а ти?! :)   

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, дръндю написа:

искам да спра пушенето, ама нямам желание

Цитат

„Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето. Аз лично съм го правил хиляди пъти” Марк Твен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, дръндю написа:

демек ще има гадене, повръщане и всички неудобства произтичащи от това
трябва да си готов за това нещо и да го изтърпиш, до като организма привикне с по-голямото количество кислород

Това не е вярно. Отказал съм ги преди 20г и нищо такова не съм усетил.

Трудно беше. Два три месеца ми отне.

Малко хора успяват. Сега като повечето бивши пушачи, съм много против цигарите. 😄

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 часа, aivanov1 написа:

Здравейте. Бих искал да Ви попитам следното. Пуша цигари в продължение на седем години (от 14-годишна възраст). В момента съм на 23 години. Не водя активен начин на живот. Но сериозно съм решил да се откажа от цигарите. Моля, кажете ми, колко години ще са нужни, за да се изчистят напълно белите ми дробове от всички мръсотии и отрови, и въобще колко време ще трябва, за да станат дробовете ми като на непушач.

Не ги слушай. Ще се изчистят. Горе долу - колкото време си пушил - толкова ще трябва и да се изчистят.

По-добре да живееш с леко зацапани дробове до края на живота, отколкото - да пушиш тЕя л*йна и да умреш от нещо скроротечно преди 50.

И аз пуших навремето докъм 25г. и след това на каквито и да е ренгени - не се виждаше нищо. Дробовете ми са чисти.

Спри ги тЕя л*йна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пуша от трийсетгодишен и не виждам защо да спирам.

Приятно ми е, а че може да умра по-рано – това не пречи никому, даже подобрява положението с пренаселването на Земята.

Вия за кво си пазите безценния живот?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...