Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Смяна на рутер?

Krumqnkata
 Сподели

Препоръчан отговор

Здравейте, имам два въпроса! 

1.Първо мога ли директно да използвам моя рутер и да разкарам "Цепеницата" на виваком? 

2.И второ ако не може да го махна не може ли да се използва модем и след това моят рутер? 

Надявам се да сте разбрали по-горният текст, защото не съм много добър в техниката! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Модеми вече не се ползват: Модем – Уикипедия (wikipedia.org)

Относно замяната, говори с виваком.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Krumqnkata 

1. Не знам, сигурно може. Кажи на какъв вид услуга си. Демек, какво е "цепеницата"?

2. Може, да. Тук, откъдето ти пиша в момента, съм го направил точно така.

@Raze

В малки населени места, където на Вива-та не им отърва финансово да разпашат барабана с оптиката до всяка къщурка, ползват старата медна инфраструктура на БТК в селцето/градчето. Клиентите получават VDSL по медната тел, което работи с един утрепан VDSL модем, който ти носи на гръб един VLAN за Интернет и VLAN за IPTV.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има и оферти с неограничен мобилен интернет в такъв случай, стига обхвата да е достатъчен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз не мога да разбера каква е тази мания на свиваком да дава рутери всеки българин си има от 10 години дори и и повече било то нисък клас или висок . Не се ли научиха не знам . Булсат е много удобно дават ти едно оптично устройство само за оптиката не се води рутер и от там лан кабел и си ти .Тия Свиваком са ебати ....

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, adersa написа:

Аз не мога да разбера каква е тази мания

:offtopic_s:

А аз пък не мога да разбера каква е тая... мода да се пише без препинателни знаци, без елементарно оформление на даденото изречение и като цяло текста... ама гледам че всъщност и това за щастие вече не е на мода ;)

То разбирам че е бърза мисъл, ама чак пък толкова че да няма време за това да се направи разбираем текста и да не е мъка за четене... ?

Виж, не искам да се заяждам, просто съм сигурен че и други са съгласни.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

[email protected]

Поредният литературен професор , ако бях сложил препинателни знаци с какво щеше да намериш да се заядеш MAN .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

6 отговора - нищо съществено!

Като чуя „Виваком“ и питам „Абе ... къде е Батко?“ @Емил Костов сигурно още спи или ... работи?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Raze написа:

Модеми вече не се ползват: Модем – Уикипедия (wikipedia.org)

Относно замяната, говори с виваком.

Ползват се и още как.

преди 6 часа, Krumqnkata написа:

Здравейте, имам два въпроса! 

1.Първо мога ли директно да използвам моя рутер и да разкарам "Цепеницата" на виваком? 

2.И второ ако не може да го махна не може ли да се използва модем и след това моят рутер? 

Надявам се да сте разбрали по-горният текст, защото не съм много добър в техниката! 

Какво е устройството на Виваком като модел?

преди 56 минути, adersa написа:

Аз не мога да разбера каква е тази мания на свиваком да дава рутери всеки българин си има от 10 години дори и и повече било то нисък клас или висок . Не се ли научиха не знам . Булсат е много удобно дават ти едно оптично устройство само за оптиката не се води рутер и от там лан кабел и си ти .Тия Свиваком са ебати ....

Всеки оператор дава устройства, за да може да си менажира и наблюдава услугата. Естествено можеш и да не ги използваш, но не всеки път е възможно.

преди 13 минути, jhoro написа:

6 отговора - нищо съществено!

Като чуя „Виваком“ и питам „Абе ... къде е Батко?“ @Емил Костов сигурно още спи или ... работи?

Тука е Батко няма да избяга! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Емил Костов написа:

Тука е Батко няма да избяга! :)

Кеф - не съм си изгубил „спиритическите“ възможности!
Да призовавам духове и живи хора!!!

Пп. Споменах те, защото се доверявам най-много на теб - за тази материя!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 18 минути, Емил Костов написа:

Всеки оператор дава устройства, за да може да си менажира и наблюдава услугата. Естествено можеш и да не ги използваш, но не всеки път е възможно

Съгласен което е доста удобно без да се налага да им звъниш ама не разбирам Виваком ,защо дава рутер това като инвестиция ми се струва доста скъпо . Една метална кутийка тип ОНТ е достатъчно  ,и от там вече абоната да си слага каквото иска и да си го управлява .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, adersa написа:

Съгласен което е доста удобно без да се налага да им звъниш ама не разбирам Виваком ,защо дава рутер това като инвестиция ми се струва доста скъпо . Една метална кутийка тип ОНТ е достатъчно  ,и от там вече абоната да си слага каквото иска и да си го управлява .

Дават и чисто ОНТ. Зависи каква е услугата и каква е топологията на мрежата до клиента. Колкото до самият рутер, той се дава под наем и след изтичане на договора се връща като оборудване, освен ако клиентът не си го закупи.

И аз бих се радвал абонатът да си слага и да си прави каквото иска, но практиката показва точно обратното са съжаление.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 57 минути, Емил Костов написа:

Дават и чисто ОНТ. Зависи каква е услугата и каква е топологията на мрежата до клиента

Ako някой ден мина на виваком ще настоявам за чисто ОНТ .Не ми трябва техният рутер имам си TP LINK ARCHER C20 .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, adersa написа:

Ako някой ден мина на виваком ще настоявам за чисто ОНТ .Не ми трябва техният рутер имам си TP LINK ARCHER C20 .

Ти можеш да си ползваш твоя рутер, дори и с комбинираното ОНТ. Няма никакъв проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, adersa написа:

[email protected]

Поредният литературен професор , ако бях сложил препинателни знаци с какво щеше да намериш да се заядеш MAN .

Не филосовствай кой какъв е герой а се научи да пишеш на български език и то разбрано.  Не се заяжда колегата а точно напротив - това си ТИ[email protected] Хората нееднократно са ти правили забележки за това. Отделно, че не чуваш петлите, но щом чуеш рутери, интернет , кабели и мазета си веднага в джаза. Пишеш за едно, а темите са коренно за друго!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Емил Костов написа:

Ти можеш да си ползваш твоя рутер, дори и с комбинираното ОНТ. Няма никакъв проблем.

Мдааам! ОНТ-то просто прави връзката - между оптиката и ЛАН мрежата вътре!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, nickolaycho написа:

image.thumb.jpeg.32456c2c6137b46ae301459e37c570a4.jpeg

За съжаление това не е ВИЦ, а е самата реалност. Идея си нямаш колко си близко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Емил Костов написа:

За съжаление това не е ВИЦ, а е самата реалност. Идея си нямаш колко си близко.

А тия от кол центъра, сигурно могат цяла книга с бисери да напишат :) Затова, ISP-тата почнаха да раздават собствено крайно оборудване на крайните клиенти и да ограничават достъпа до менжирането..... И после се молиш половин час на някоя "кака" да те свърже с админ и да си решиш проблема за 2 мин.... :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, NewRedDragon написа:

А тия от кол центъра, сигурно могат цяла книга с бисери да напишат :) Затова, ISP-тата почнаха да раздават собствено крайно оборудване на крайните клиенти и да ограничават достъпа до менжирането..... И после се молиш половин час на някоя "кака" да те свърже с админ и да си решиш проблема за 2 мин.... :) 

Дори енциклопедия Британика бледнее, преди това което може да се напише.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, NewRedDragon написа:

И после се молиш половин час на някоя "кака" да те свърже с админ и да си решиш проблема за 2 мин.... :) 

:offtopic_s:   Ако админа ще идва - за 2 минути (да замести вибратора) - няма сми!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...

Сменям работата, вече ще се работи от къщи и си планирам новия работен ъгъл. В тази връзка ми се налага да си окрупня малко техниките из къщи, че имам 5-6 мрежови устройства в стаята, на които да търся място покрай други 4 техники и всичкото това трябва да се събере на 1 ъглово бюро. Звънях на Виваком с въпрос: е ли възможно да се оборудвам с MikroTik с SFP, да се сдобия и с GPON SFPONU за него (нищо, че вече не ги правят - още могат да се намерят тук-там) и да избегна ONT-то, като така FTTH ще може да влезе директно в SFP-то на рутера? Младежът беше крайно озагадъчен от идеята, но беше адски отзивчив. Обясни ми, че нямат практика да прескачат ONT-тата, точно защото си правят мониторинг на услугата чрез тях, регистрират се в MyContact портала и се следи дори температурата на ONT-то, не само сигналите. Искрено му се извиних на колегата, че му губя времето с моите глупости и съм сърдечно благодарен, че на своя глава отдели време и да се консултира с колегите си, дали все пак не може да се направи изключение от правилото.

Сега ме мъчи друг казус. Оставяме ONT-то, това е ясно, не е голям проблем. Но как да разкарам малкия суич, който е след ONT-то и захранва едновременно SetTop Box-a и рутера? Вариантът, който ми минава през главата, е на MikroTik рутер с поне 5 порта, примерно, да му отцепя един бридж (да речем, bridge1), с който да имитирам малкия суич на Виваком. Дотук добре. Обаче, за да подкарам връзката към Интернет, трябва source NAT да конфигурирам. Тъй като този bridge1 е изграден с част от физическите интерфейси на рутера, виждам 2 варианта.

Вариант 1, най-лаишкия подход: ако ether1, ether2, и ether3 са бриджнати в bridge1, мога да си заплюя ether4 да ми бъде WAN порт, а ether5 да бъде LAN. В този случай, кабелът от ONT-то идва в ether1, от ether2 връщам кабел към SetTop-a за телевизията, а от ether3 (не падайте от смях сега - казах, че е най-малоумният подход) вадя къс кабел и го лупвам в ether4 и така си имам Интернет и IPTV, само с ONT и рутер, без междинен суич да ми се търкаля в краката и той.

Вариант 2, по-висш пилотаж: ако ether1 и ether2 са забриджени в bridge1, където ether1  идва от ONT-то, а ether2 отива в SetTop box-a, тогава целият bridge1 може, поне на теория, да се яви виртуален WAN интерфейс на рутера (така и така е вече боднат в ONT-то физически) и всичкия трафик навън от LAN-а да го маскарадвам, не към физическия ether1 , а към целия bridge1. Само че това нещо не съм го отигравал досега и ми е интересно, дали някой вече го е тропал т'ва хоро, работи ли този вариант, не работи ли ... :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, Rammkopf написа:

Сменям работата, вече ще се работи от къщи и си планирам новия работен ъгъл. В тази връзка ми се налага да си окрупня малко техниките из къщи, че имам 5-6 мрежови устройства в стаята, на които да търся място покрай други 4 техники и всичкото това трябва да се събере на 1 ъглово бюро. Звънях на Виваком с въпрос: е ли възможно да се оборудвам с MikroTik с SFP, да се сдобия и с GPON SFPONU за него (нищо, че вече не ги правят - още могат да се намерят тук-там) и да избегна ONT-то, като така FTTH ще може да влезе директно в SFP-то на рутера? Младежът беше крайно озагадъчен от идеята, но беше адски отзивчив. Обясни ми, че нямат практика да прескачат ONT-тата, точно защото си правят мониторинг на услугата чрез тях, регистрират се в MyContact портала и се следи дори температурата на ONT-то, не само сигналите. Искрено му се извиних на колегата, че му губя времето с моите глупости и съм сърдечно благодарен, че на своя глава отдели време и да се консултира с колегите си, дали все пак не може да се направи изключение от правилото.

Сега ме мъчи друг казус. Оставяме ONT-то, това е ясно, не е голям проблем. Но как да разкарам малкия суич, който е след ONT-то и захранва едновременно SetTop Box-a и рутера? Вариантът, който ми минава през главата, е на MikroTik рутер с поне 5 порта, примерно, да му отцепя един бридж (да речем, bridge1), с който да имитирам малкия суич на Виваком. Дотук добре. Обаче, за да подкарам връзката към Интернет, трябва source NAT да конфигурирам. Тъй като този bridge1 е изграден с част от физическите интерфейси на рутера, виждам 2 варианта.

Вариант 1, най-лаишкия подход: ако ether1, ether2, и ether3 са бриджнати в bridge1, мога да си заплюя ether4 да ми бъде WAN порт, а ether5 да бъде LAN. В този случай, кабелът от ONT-то идва в ether1, от ether2 връщам кабел към SetTop-a за телевизията, а от ether3 (не падайте от смях сега - казах, че е най-малоумният подход) вадя къс кабел и го лупвам в ether4 и така си имам Интернет и IPTV, само с ONT и рутер, без междинен суич да ми се търкаля в краката и той.

Вариант 2, по-висш пилотаж: ако ether1 и ether2 са забриджени в bridge1, където ether1  идва от ONT-то, а ether2 отива в SetTop box-a, тогава целият bridge1 може, поне на теория, да се яви виртуален WAN интерфейс на рутера (така и така е вече боднат в ONT-то физически) и всичкия трафик навън от LAN-а да го маскарадвам, не към физическия ether1 , а към целия bridge1. Само че това нещо не съм го отигравал досега и ми е интересно, дали някой вече го е тропал т'ва хоро, работи ли този вариант, не работи ли ... :D

Голяма акробатика си замислил.

Аз само не разбрах, кое от сегашната вивакомска конфигурация те притеснява или ти прави проблем, че се налага всичко това?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Искам да си спестя отделните устройства, чиито функции мога да обединя в едно. Както казах, гоня компактност на сетъпа, както и някаква естетика. А и ми е писнало вече да пълня 18 гнезда в 3 разклонителя, 1000 адаптерчета за всякакви мигащи кутийки ... ще е добре малко да оптимизирам нещата за новия работен кът. Пък и излезе интересен технически казус от цялата работа, може да се научи нещо смислено.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Rammkopf написа:

Искам да си спестя отделните устройства, чиито функции мога да обединя в едно. Както казах, гоня компактност на сетъпа, както и някаква естетика. А и ми е писнало вече да пълня 18 гнезда в 3 разклонителя, 1000 адаптерчета за всякакви мигащи кутийки ... ще е добре малко да оптимизирам нещата за новия работен кът. Пък и излезе интересен технически казус от цялата работа, може да се научи нещо смислено.

И като стане някъде проблем в някоя от измислените конфигурации и ще си скубеш косите. Остави си устройствата както са. Две устройства в повече нито ще ти загрозят мястото, нито ще ползваш 18 гнезда. И аз съм привърженик, че на клиента трябва да му се дава само една оптика и от там нататък да се спасява. Да ама не. Нещата стоят точно обратното.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...