Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Слаб WIFI сигнал от рутера.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички.

Имам проблем с wifi скоростта на интернета.

Плащам за 100 mb/s, като скоростта през кабел е 87-90mb/s.

Скоростта през wifi на лаптопа (поставен във всекидневната на 8м от рутера) е : 22 mb/s

Скоростта през wifi на лаптопа (поставен до самия рутер) е : 43 mb/s

Скоростта през wifi на телефона (поставен във всекидневната на 8м от рутера) е : 6 - 8 mb/s

Рутера е : Mercusys MW325R, 300Mbps, 4 порта, 10/100Mbps, 4 антени

Рутера е разположен в кутия от гипсокартон вградена в стената, намираща се в коридора на апартамента (приложена снимка).

Прилагам и снимка от wifi анализатора за силата на сигнала. По препоръка от едно приложение съм сложил рутера на 6-ти канал. Пробвал съм и на 11 канал, но на 6-ти сякаш е по-добре.

Използвам и ръчни DNS сървъри за да подобря скороста (8.8.8.8 , 8.8.4.4) , които имат също ефект.

Мястото на рутера не мога да го сменя тъй като там в тази "дупка" влизат всички lan кабели от другите стаи.

Питането ми е дали да сменя рутера с по-скъп респективно и по-мощен или да закупя друго устройство (repeater или extender), с което да подобря сигнала?

Благодаря предварително за помощта. :)

PXL_20220109_144019818.jpg

PXL_20220109_144028435.jpg

wifi analyser.jpg

Рутер.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Рутера го извади от дупката и го сложи на видимо място, дори на стената да го закачиш, пак ще е по-добре. И тези 8 метра, особено ако минават през 2-3 стени и са панел, даже е чудо, че и толкова хващаш. Въпросния лаптоп с каква мрежова карта е, колко мегабита, поддържа ли Wifi N стандарт?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Постави рутера извън мястото което е сега (дупката) и насочи антените нагоре. Като LAN кабелите влизат само в отвора.

Ако искаш да подобриш безжичната скорост вземи поне рутер на 5GHz (ac ) и 2.4  GHz. Като, разпределиш устройствата които ще се свързват безжично по него.

Забележка: при wi-fi не се достига никога максимална скорост, за която си абониран. Само по LAN.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Рутера не мога да го поставя извън тази дупка. Даже там е предвиден капак, който да скруе дупката и самия рутер ще остане вътре.

edit: Мрежовата карта е: Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter 

edit2: лаптопа ми е Lenovo Ideapad Y700 15ISK

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията е нормална и постигате нормални скорости понеже клиентското устройство, било телефон или друго , като гледам се свързва на един стрийм и то на 20MHz лента. Така че проблема е в клиентските ви устройства, които нямат подходящи безжични адаптери! Но дори и да имат 2MIMO 300N адаптери, то скоростите може пак да останат доста под 100мб/с, което зависи най-вече от ефирната картина дали е сравнително чиста и броя клиенти , които се свързват безжично за рутера. Скорости от 100 и повече мб/с по безжичен път се постигат при ползването на канали с 5GHz честота. Когато рутера и клиентските устройства ползват нея честота с подходящит стандарт за нея може да се постигне това!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е ясно, че няма как да стигна максимална скорост, но не ми е това целта. Искам поне 20 mb/s да постигна с телефона. Знам, че неговия wifi е в пъти по-слаб от лаптопа, но страшно много ми забива като трябва да отворя някой клип в youtube. Устройствата са само 3, които са свързани към мрежата, но дори да е само моят телефон скоростта, не става по-голяма. Аз затова си мислех да взема друг рутер (Tenda N301) и да го ползвам като extender, но не знам дали ще се подобри нещо и дали ще мога да го свържа към сегашният ми рутер.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От този рутер в коридора отива ли LAN кабел във всекидневната? Къде точно и до какво устройство точно? Ако има свободен кабел също може да го споменеш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Tend написа:

На мен ми е ясно, че няма как да стигна максимална скорост, но не ми е това целта. Искам поне 20 mb/s да постигна с телефона. Знам, че неговия wifi е в пъти по-слаб от лаптопа, но страшно много ми забива като трябва да отворя някой клип в youtube. Устройствата са само 3, които са свързани към мрежата, но дори да е само моят телефон скоростта, не става по-голяма. Аз затова си мислех да взема друг рутер (Tenda N301) и да го ползвам като extender, но не знам дали ще се подобри нещо и дали ще мога да го свържа към сегашният ми рутер.

Купете си по-висок клас телефон с подходящ безжичен адаптер , като начало!

...

P.S. Винаги съм се чудил , ремонтирано жилище и вътре за рутер е купен такъв "звяр", който е по-евтин и от един "прост" осем портов суич!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

От рутера отива lan кабел във всяка стая. Във всекидневната ми е свързано устройството за телевизията с lan кабела идващ от рутера.

Тези 20 mb/s ги написах така просто. Проблема със скоростта не е само от моя телефон (Pocophone F1) , но и на съпругата ми телефона (Iphone 6s).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако не може да се опъне допълнителен кабел, трябва да видиш как може да ползваш съществуващия, ако нямаш и свободни портове в рутера ще трябва и там да се помисли къде и как има възможност да се добави нужното и след това си поставяш един средно приличен, да не кажа евтин рутер във всекидневната - няма да е лошо да можеш да тестваш някой определен преди да го вземеш. След това спирате излъчването на основния рутер - да не пречи само и така решаваш проблема с дневната. Ако трябва за спалня 1 - може по същата схема - добре е да е явно къде какво точно трябва да има, аз винаги бих си оставил поне една свободна LAN точка във всяко помещение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Tend написа:

Рутера не мога да го поставя извън тази дупка. Даже там е предвиден капак, който да скруе дупката и самия рутер ще остане вътре.

Не може или не искаш да го монтираш например на капака или до отвора?

Това е, все едно да затвориш радио в шкафа и да очакваш, че ще чуеш добре.

Щом е вътре , дори и да смениш рутера с по-добър, няма да се промени много безж. скорост.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, plamen_petrov_80 написа:

Ако не може да се опъне допълнителен кабел, трябва да видиш как може да ползваш съществуващия, ако нямаш и свободни портове в рутера ще трябва и там да се помисли къде и как има възможност да се добави нужното и след това си поставяш един средно приличен, да не кажа евтин рутер във всекидневната - няма да е лошо да можеш да тестваш някой определен преди да го вземеш. След това спирате излъчването на основния рутер - да не пречи само и така решаваш проблема с дневната. Ако трябва за спалня 1 - може по същата схема - добре е да е явно къде какво точно трябва да има, аз винаги бих си оставил поне една свободна LAN точка във всяко помещение.

В тази "дупка" в коридора влизат 3 lan кабела от всяка стая + 1 lan кабел (главния) идващ от мазетата където е свързан към кутията на доставчика на интернет. За целта не ми ли трябва сплитер да разделя на 3 главния сигнал и там във всяка стая рутер? То не знам дали е възможно това изобщо.

току-що, Mr. ?? написа:

Не може или не искаш да го монтираш например на капака или до отвора?

Това е, все едно да затвориш радио в шкафа и да очакваш, че ще чуеш добре.

Щом е вътре , дори и да смениш рутера с по-добър, няма да се промени много безж. скорост.

Не мога. Имам малко дете, а отвора е на 30 см от земята и няма как да предпазя рутера от нея. Ако имаше портманто на тази стена, тази тема нямаше да съществува тъй като щях да го кача на него, но уви няма. Там стената е гола. Пак да задам въпроса с разделянето на главни сигнал на 3, дали е възможно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Tend написа:

В тази "дупка" в коридора влизат 3 lan кабела от всяка стая + 1 lan кабел (главния) идващ от мазетата където е свързан към кутията на доставчика на интернет. За целта не ми ли трябва сплитер да разделя на 3 главния сигнал и там във всяка стая рутер? То не знам дали е възможно това изобщо.

Не мога. Имам малко дете, а отвора е на 30 см от земята и няма как да предпазя рутера от нея. Ако имаше портманто на тази стена, тази тема нямаше да съществува тъй като щях да го кача на него, но уви няма. Там стената е гола. Пак да задам въпроса с разделянето на главни сигнал на 3, дали е възможно?

В дупката сложи прост суич 5 портов за 10лв. а рутера го занесете в стаята , където ви трябва най-много силен сигнал! Ще са ви нужни и един чифт лан сплитери!

...

То по-добре е да си купите още един , но този път двубандов рутер , който ще е в режим AP в стаята където ви е нужно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, JohnTRIVOLTA написа:

В дупката сложи прост суич 5 портов за 10лв. а рутера го занесете в стаята , където ви трябва най-много силен сигнал! Ще са ви нужни и един чифт лан сплитери!

Мерси, така ще направя. А да питам ако в другите стаи сложа по-прости рутери, ще могат ли да работят и те без да има някакви проблеми? Така само ще сменям към кой рутер да се свързва телефона ми според това в коя стая се намирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Tend написа:

Мерси, така ще направя. А да питам ако в другите стаи сложа по-прости рутери, ще могат ли да работят и те без да има някакви проблеми? Така само ще сменям към кой рутер да се свързва телефона ми според това в коя стая се намирам.

Да , по-добре купи друг безжичен рутер и ще го ползваш, като Точка за достъп , или дори по-добре да е основен той , а другият да е AP и гледай този път поне да е някакъв ac1200 има модели до 50лв. Това с лан сплитерите го забрави, защото ценово ще е подобно решение, а технически не толкова!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нали с lan суича ще разделя този входен сигнал и после от всяка стая мога да го пусна през рутер този сигнал?

И какво значи да ползвам рутера като "точка за достъп"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не можеш да поемеш сигнала с обикновен суич. Не е ясно и дали можеш да сложиш суич преди устройството във всекидневната без да ти спре телевизията след това. Реално ти 3 телевизора ли ползваш  само или в някоя стая си с компютър директно свързан към рутера? В коя?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, JKirilov написа:

Входният сигнал от доставчика влиза в рутера петволта, не може така, че иначе... ;)

Може да се сложи примерно удължител.

За това му трябват лан сплитери - две мрежи през един кабел... ама няма да се оправи, че ще му е сложно, ценово ще е подобно и те така!

Суича е само за LAN частта  да върже другите стаи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, plamen_petrov_80 написа:

Не можеш да поемеш сигнала с обикновен суич. Не е ясно и дали можеш да сложиш суич преди устройството във всекидневната без да ти спре телевизията след това. Реално ти 3 телевизора ли ползваш  само или в някоя стая си с компютър директно свързан към рутера? В коя?

Във всекидневната съм с телевизор, в спалня 2 съм свързал настолен компютър, а в другата спалня няма нищо, но се предполага след време и там да има телевизор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-лесно тогава е да пробваш какво става с поставянето на рутер в спалня 2 - според това къде излиза кабела и т.н. може да се разходи на различни позиции и да се тества с телефоните и лаптопа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

10Мbps са напълно достатъчни за телефон. С два рутера си става микровълнова печка апартамента, както и да го погледнеш. На кой оператор си?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Стойчев написа:

10Мbps са напълно достатъчни за телефон. С два рутера си става микровълнова печка апартамента, както и да го погледнеш. На кой оператор си?

На Тракия кабел съм.

Сега гледам  и чета за някакви Mesh системи, което може би прилича на extender ,но по-добро. Може в моя случай да ми помогне...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Tend написа:

На Тракия кабел съм.

Сега гледам  и чета за някакви Mesh системи, което може би прилича на extender ,но по-добро. Може в моя случай да ми помогне...

Глупости. Купуваш си рутер. Правиш му wifi настройка, после сменяш му адреса(ако има нужда) да не съвпада с основният рутер. И накрая му махаш dhcp сървъра. Слагаш го в хола. Кабелът го вадиш от стб-то или телевизора и го слагаш в лан порта на рутер 2, вадиш един пач кабел и си свързваш стб, тв или до 3 устройства може да ползваш по кабел от рутер 2. Това е достатъчно да ти хвърля wifi в хола. Може да спреш wifi на основният рутер, все пак има малко дете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...